REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 98 poz. 985
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 27 kwietnia 2004 r.
w sprawie udzielania zgody na przywóz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wywóz z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i tranzyt przez to terytorium odpadów promieniotwórczych1)
Na podstawie art. 62 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe (Dz. U. z 2001 r. Nr 3, poz. 18, z późn. zm.2)) zarządza, się co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
1) przesłanki udzielania zgody na:
a) przywóz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
b) wywóz z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
c) tranzyt przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
– odpadów promieniotwórczych;
2) sposób postępowania w sprawie ubiegania się o zgodę, o której mowa w pkt 1, oraz wzór dokumentu związanego z tym postępowaniem.
1) dostawcy – rozumie się przez to jednostkę organizacyjną, która jest odpowiedzialna za posiadane odpady promieniotwórcze i zamierza dokonać lub zlecić dokonanie ich wywozu;
2) odbiorcy – rozumie się przez to jednostkę organizacyjną, do której jest dokonywany przywóz odpadów promieniotwórczych;
3) przewozie – rozumie się przez to czynności związane z transportem odpadów promieniotwórczych od dostawcy do odbiorcy wraz z ich załadunkiem i rozładunkiem;
4) właściwym organie – rozumie się przez to organ w kraju dostawcy, odbiorcy lub tranzytu właściwy w sprawach bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej; w przypadku Rzeczypospolitej Polskiej rozumie się przez to Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, zwanego dalej „Prezesem Agencji”.
Rozdział 2
Przewozy między Rzecząpospolitą Polską a innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej
§ 3.
1) dostawcy krajowego w przypadku wywozu odpadów promieniotwórczych z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) dostawcy z państwa członkowskiego Unii Europejskiej przekazany przez właściwy organ kraju dostawcy w przypadku przywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub tranzytu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odpadów promieniotwórczych.
2. W przypadku uzyskania zgody, o której mowa w ust. 1, Prezes Agencji:
1) udziela zgody dostawcy na dokonanie przewozu, jeżeli dostawca zobowiąże się do przyjęcia z powrotem odpadów promieniotwórczych, w sytuacji, gdy ich przewóz nie będzie mógł być ukończony;
2) zawiadamia o udzieleniu zgody właściwy organ kraju odbiorcy oraz kraju lub krajów tranzytu.
3. Po otrzymaniu od właściwego organu kraju odbiorcy potwierdzenia o odbiorze odpadów promieniotwórczych Prezes Agencji przesyła dostawcy kopię potwierdzenia.
1) na składowanie odpadów promieniotwórczych z jednostką organizacyjną posiadającą zezwolenie na składowanie odpadów promieniotwórczych objętych wnioskiem lub
2) z dostawcą na odbiór odpadów promieniotwórczych objętych wnioskiem po ich przetworzeniu.
2. Prezes Agencji przesyła kopie zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, właściwemu organowi kraju dostawcy i kraju lub krajów tranzytu.
2. Zgoda na wielokrotne przewozy może być udzielona, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki:
1) odpady promieniotwórcze, których wniosek dotyczy, posiadają zasadniczo te same właściwości fizyczne, chemiczne i promieniotwórcze;
2) przewozy będą dokonywane między tym samym dostawcą i odbiorcą oraz będą w gestii tych samych właściwych organów;
3) w przypadku tranzytu przez państwa niebędące członkami Unii Europejskiej przewozy następować będą przez to samo przejście graniczne, przy wjeździe odpadu do Unii Europejskiej i jego wyjeździe z niej oraz to samo przejście graniczne państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej.
3. Zgoda na wielokrotne przewozy może być udzielona na okres nie dłuższy niż 3 lata.
Rozdział 3
Przewozy między Rzecząpospolitą Polską a państwami niebędącymi członkami Unii Europejskiej
§ 9.
2. Prezes Agencji przedkłada wniosek odbiorcy właściwemu organowi kraju lub krajów tranzytu, w celu uzyskania zgody tych organów na dokonanie przewozu.
3. Prezes Agencji udziela zgody odbiorcy na dokonanie przywozu, jeżeli:
1) odbiorca uzyskał od dostawcy zobowiązanie do przyjęcia odpadów promieniotwórczych z powrotem, jeżeli ich przewóz nie będzie mógł być ukończony;
2) odbiorca zawarł umowę z jednostką organizacyjną posiadającą zezwolenie na składowanie odpadów objętych wnioskiem lub zawarł umowę z dostawcą na odbiór odpadów promieniotwórczych po ich przetworzeniu;
3) właściwy organ kraju lub krajów tranzytu udzielił zgody na dokonanie przewozu.
4. Prezes Agencji zawiadamia o udzieleniu zgody właściwy organ kraju lub krajów tranzytu.
5. Odbiorca odpadów promieniotwórczych wysyła do Prezesa Agencji zawiadomienie o ich odbiorze, w terminie 15 dni od dnia odbioru.
6. Prezes Agencji przesyła kopie zawiadomienia, o którym mowa w ust. 5, właściwemu organowi kraju lub krajów tranzytu.
2. Prezes Agencji przedkłada wniosek dostawcy właściwemu organowi kraju odbiorcy oraz kraju lub krajów tranzytu, w celu uzyskania zgody tego organu na dokonanie przewozu.
3. Prezes Agencji udziela zgody, z zastrzeżeniem ust. 4, na wywóz odpadów promieniotwórczych z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:
1) otrzymał zgodę właściwego organu kraju odbiorcy na dokonanie przewozu;
2) nie zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kraj odbiorcy nie dysponuje technicznymi, prawnymi lub administracyjnymi środkami koniecznymi dla bezpiecznego postępowania z odpadami promieniotwórczymi;
3) otrzymał zgodę właściwego organu kraju lub krajów tranzytu na dokonanie przewozu.
4. Prezes Agencji nie udziela zgody na wywóz odpadów promieniotwórczych do:
1) miejsca docelowego leżącego na południe od szerokości geograficznej południowej 60° lub
2) państwa będącego stroną Czwartej Konwencji ACP-EEC z Lome niebędącego członkiem Unii Europejskiej.
5. Dostawca odpadów promieniotwórczych zawiadamia Prezesa Agencji o dostarczeniu odpadów promieniotwórczych do odbiorcy, w terminie 2 tygodni od dnia ich dostarczenia.
6. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 5, dostawca przekazuje Prezesowi Agencji wraz z:
1) oświadczeniem odbiorcy, że odpady promieniotwórcze zostały mu dostarczone;
2) wskazaniem punktu celnego w kraju odbiorcy, przez który dokonano przewozu.
2. Prezes Agencji przedkłada wniosek właściwemu organowi innego kraju lub krajów tranzytu, w celu uzyskania zgody na dokonanie przewozu.
3. Prezes Agencji udziela zgody, z zastrzeżeniem ust. 4, na tranzyt odpadów promieniotwórczych przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:
1) do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołączona jest zgoda właściwego organu kraju dostawcy na wywóz odpadów promieniotwórczych i kraju odbiorcy na ich przywóz;
2) nie zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kraj odbiorcy nie dysponuje technicznymi, prawnymi lub administracyjnymi środkami dla bezpiecznego postępowania z odpadami promieniotwórczymi;
3) otrzymał zgodę właściwego organu innego kraju lub krajów tranzytu na dokonanie przewozu.
4. W przypadku tranzytu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odpadów promieniotwórczych, w sytuacji gdy Rzeczpospolita Polska nie jest tym państwem członkowskim Unii Europejskiej, w którym te odpady promieniotwórcze znajdą się po raz pierwszy na terenie Unii Europejskiej, Prezes Agencji udziela zgody na ich tranzyt przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek właściwego organu kraju dostawcy.
Rozdział 4
Przewozy zwrotne
§ 12.
2. Prezes Agencji nie może odmówić udzielenia zgody na przywóz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odpadów promieniotwórczych, jeżeli poprzednio wydał zgodę na wywóz tych odpadów promieniotwórczych, a ich przewóz nie może zostać ukończony i odbywa się na podstawie tego samego dokumentu standardowego.
Rozdział 5
Dokument standardowy
§ 14.
Rozdział 6
Przepis końcowy
§ 15.
Prezes Rady Ministrów: L. Miller
|
1) Rozporządzenie dokonuje transpozycji dyrektywy 92/3/Euratom z dnia 3 Iutego1992 r. w sprawie nadzoru i kontroli przesyłania odpadów radioaktywnych między Państwami Członkowskimi oraz do Wspólnoty i poza jej obszar, Dz. Urz. WE L 035 z 12.02.1992, str. 24 i n.
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 100, poz. 1085 i Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 135, poz. 1145, z 2003 r. Nr 80, poz. 717 i Nr 124, poz. 1152 oraz z 2004 r. Nr 70, poz. 632 i Nr 96, poz. 959.
3) Niniejsze rozporządzenie poprzedzone było rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie udzielania zgody na przywóz na polski obszar celny, wywóz z polskiego obszaru celnego i tranzyt przez ten obszar odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego (Dz. U. Nr 215, poz. 1817), które utraciło moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o zmianie ustawy – Prawo atomowe oraz opłaty skarbowej.
Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 27 kwietnia 2004 r. (poz. 985)
- Data ogłoszenia: 2004-05-01
- Data wejścia w życie: 2004-05-01
- Data obowiązywania: 2004-05-01
- Dokument traci ważność: 2008-12-25
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA