REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 89 poz. 863
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 22 kwietnia 2004 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie leśnictwa
Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z 2002 r. Nr 71, poz. 655 oraz z 2003 r. Nr 190, poz. 1864) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
1) warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu adaptacyjnego oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności;
2) warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności;
3) sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz kosztów przeprowadzania testu umiejętności, a także tryb ich ponoszenia.
1) ustawie – oznacza to ustawę z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych;
2) stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw środowiska – oznacza to strony podmiotowe Biuletynu Informacji Publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 oraz z 2002 r. Nr 153, poz. 1271);
3) organie prowadzącym postępowanie – oznacza to ministra właściwego do spraw środowiska lub organ wskazany w trybie określonym w art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1548, Nr 162, poz. 1568 i Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177 i Nr 69, poz. 624);
4) zawodach regulowanych w dziedzinie leśnictwa – oznacza to zawody regulowane: inżyniera leśnictwa, technika leśnictwa, operatora maszyn leśnych.
2. Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, występuje z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego albo o przeprowadzenie testu umiejętności.
Rozdział 2
Staż adaptacyjny
§ 6.
2. Dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i Dyrektorzy Parków Narodowych przekazują ministrowi właściwemu do spraw środowiska raz w roku w terminie do dnia 15 grudnia na rok następny wykaz jednostek, w których mogą być odbywane staże adaptacyjne.
3. W postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, wskazuje się odpowiednią jednostkę spośród jednostek umieszczonych w wykazie, o którym mowa w ust. 2.
4. Wnioskodawca we wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2, może wskazać jednostkę, która jest gotowa nawiązać z nim stosunek prawny, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy, w celu odbycia przez niego stażu adaptacyjnego.
5. Wnioskodawca do wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2, dołącza dokument zawierający zobowiązanie jednostki do nawiązania z nim stosunku prawnego.
6. W dokumencie, o którym mowa w ust. 5, jednostka określa:
1) rodzaj stosunku prawnego;
2) termin nawiązania stosunku prawnego;
3) okres, na jaki nawiąże stosunek prawny, który nie może być krótszy niż długość stażu adaptacyjnego;
4) informację o obowiązkach, których wykonanie powierzy wnioskodawcy;
5) koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego.
2. Opiekuna stażu wyznacza kierownik jednostki, w której odbywany jest staż adaptacyjny.
3. Opiekun stażu nie powinien być zmieniany w czasie odbywania stażu adaptacyjnego.
4. Zmiana opiekuna stażu może nastąpić z powodu:
1) braku możliwości dalszego pełnienia obowiązków przez opiekuna stażu;
2) uzasadnionego wniosku wnioskodawcy złożonego nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3) uzasadnionego wniosku opiekuna stażu.
5. Zmiany opiekuna stażu dokonuje kierownik jednostki, w której staż adaptacyjny jest odbywany. O zmianie opiekuna stażu kierownik jednostki informuje niezwłocznie wnioskodawcę i organ prowadzący postępowanie.
2. Program stażu adaptacyjnego jest przygotowywany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po szczegółowej analizie dokumentacji, o której mowa w § 4, oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny dla spełnienia wymagań kwalifikacyjnych właściwego zawodu regulowanego w dziedzinie leśnictwa.
1) dotychczasowe doświadczenie zawodowe wnioskodawcy i wymagania stawiane osobom wykonującym właściwy zawód regulowany w dziedzinie leśnictwa;
2) różnice w metodyce i technologiach zagospodarowania lasów i nadzoru nad parkami narodowymi;
3) potrzeby poznania organizacji, zadań i zasad funkcjonowania jednostki, w której staż adaptacyjny ma być odbywany;
4) potrzeby uczestniczenia przez wnioskodawcę w procesie popularyzacji wiedzy o zrównoważonej gospodarce leśnej i ochronie przyrody, prowadzonym przez jednostkę.
1) uczestnictwo wnioskodawcy w charakterze obserwatora w pracach prowadzonych w jednostce przez opiekuna stażu lub innych pracowników służby leśnej lub służby parków narodowych, co najmniej trzy razy w miesiącu;
2) opracowywanie przez wnioskodawcę planu prac związanych z kompleksową gospodarką leśną i ochroną przyrody oraz samodzielne ich prowadzenie;
3) samodzielne prowadzenie przez wnioskodawcę prac wykonawczych i nadzorujących związanych z gospodarką leśną i ochroną przyrody;
4) uczestnictwo przez wnioskodawcę w innych pracach jednostki, w której staż adaptacyjny jest odbywany.
2. Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 1, został złożony w czasie odbywania stażu adaptacyjnego, organ prowadzący postępowanie przedłuża lub odmawia przedłużenia stażu, po zapoznaniu się z opinią kierownika jednostki, w której staż adaptacyjny jest odbywany.
2. Opiekun stażu adaptacyjnego sprawuje nadzór nad przebiegiem stażu, w szczególności przez:
1) kontrolę realizacji programu stażu;
2) kontrolę obecności wnioskodawcy w okresie stażu;
3) gromadzenie informacji o przebiegu stażu.
3. Opiekun stażu informuje kierownika jednostki o realizacji przez wnioskodawcę programu stażu adaptacyjnego.
2. Przy dokonywaniu oceny stażu adaptacyjnego uwzględnia się w szczególności:
1) poprawność merytoryczną wykonywania przez wnioskodawcę powierzonych obowiązków;
2) zaangażowanie zawodowe wnioskodawcy i przestrzeganie porządku pracy ustalonego w jednostce, w której staż adaptacyjny byt odbywany.
3. Oceny stażu adaptacyjnego dokonuje się w formie opinii jednostki, w której staż adaptacyjny był odbywany, i potwierdza się ją podpisami kierownika jednostki i opiekuna stażu.
4. Ocena stażu adaptacyjnego zawiera uzasadnione stwierdzenie o przygotowaniu do samodzielnego wykonywania właściwego zawodu regulowanego w dziedzinie leśnictwa albo jego braku.
Rozdział 3
Test umiejętności
§ 18.
2. Test umiejętności jest przygotowywany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po szczegółowej analizie dokumentacji, o której mowa w § 4, oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny dla spełnienia wymagań kwalifikacyjnych właściwego zawodu regulowanego w dziedzinie leśnictwa.
2. Jeżeli ze względu na chorobę lub niepełnosprawność wnioskodawcy nie jest możliwe przeprowadzenie testu umiejętności z zachowaniem zasady anonimowości, test umiejętności przeprowadza się w formie możliwej do wykonania przez wnioskodawcę, odnotowanej na arkuszu testu. Ocena takiego testu umiejętności jest dokonywana niezwłocznie po jego zakończeniu.
2. Co najmniej 90 % pytań niemających charakteru opisowego zawiera jedną odpowiedź poprawną. Więcej niż jedna odpowiedź poprawna lub brak odpowiedzi poprawnej może wystąpić w nie więcej niż 10 % pytań niemających charakteru opisowego.
2. Pytania i możliwości odpowiedzi umieszczane są na jednostronnie zadrukowanych arkuszach testu ostemplowanych przez placówkę przeprowadzającą test.
2. Odpowiedzi na pytania są punktowane.
3. Oceny testu umiejętności dokonuje placówka przeprowadzająca test, uwzględniając w szczególności, że:
1) za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie niemające charakteru opisowego ustala się jednakową liczbę punktów, z tym że w przypadku, gdy więcej niż jedna odpowiedź jest prawidłowa, dla zdobycia punktów za takie pytanie należy wskazać jako poprawne wszystkie odpowiedzi;
2) za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie o charakterze opisowym ustala się jednakową maksymalną liczbę punktów;
3) zaliczenie testu następuje w przypadku, gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 66 % punktów możliwych do uzyskania.
4. Kryteria oceny testu umiejętności, ustalone zgodnie z ust. 3, są udostępniane wnioskodawcy w placówce przeprowadzającej test oraz są umieszczane na arkuszu testu.
2. Ponowne przystąpienie do testu umiejętności wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu umiejętności nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
3. Oceny przyczyny usprawiedliwiającej nieprzystąpienie do testu umiejętności w wyznaczonym terminie dokonuje komisja egzaminacyjna, kierując się zasadami określonymi w przepisach o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy.
4. Wnioskodawca, który uzyskał negatywny wynik testu umiejętności, może ponownie przystąpić do testu umiejętności nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia, w którym przeprowadzono test umiejętności.
Rozdział 4
Koszty stażu adaptacyjnego i testu umiejętności oraz tryb ich ponoszenia
§ 29.
2. Wnioskodawca pokrywa koszty, o których mowa w ust. 1, jednorazowo albo w równych ratach miesięcznych płatnych z góry do 10. dnia każdego miesiąca na rachunek bankowy jednostki podany przez jej kierownika.
3. Brak pokrycia kosztów odbywania stażu adaptacyjnego w terminie, o którym mowa w ust. 2, może spowodować przerwanie odbywania stażu.
2. Wnioskodawca pokrywa koszty, o których mowa w ust. 1, dokonując wpłaty na rachunek bankowy placówki przeprowadzającej test wskazany przez jej kierownika.
3. Przystępując do testu umiejętności, wnioskodawca okazuje dowód dokonania wpłaty.
4. Niedokonanie wpłaty powoduje niedopuszczenie wnioskodawcy do odbycia testu.
Rozdział 5
Przepis końcowy
§ 31.
Minister Środowiska: Cz. Śleziak
|
1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej – środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 85, poz. 766).
- Data ogłoszenia: 2004-04-29
- Data wejścia w życie: 2004-05-01
- Data obowiązywania: 2004-05-01
- Dokument traci ważność: 2005-07-29
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA