REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 89 poz. 862
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 22 kwietnia 2004 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie budownictwa wodnego
Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z 2002 r. Nr 71, poz. 655 oraz z 2003 r. Nr 190, poz. 1864) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
1) warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu adaptacyjnego oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb ich ponoszenia;
2) warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb ich ponoszenia.
1) ustawie – oznacza to ustawę z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych;
2) stażu adaptacyjnym – oznacza to staż, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy;
3) teście umiejętności – oznacza to test, o którym mowa w art. 2 pkt 17 ustawy;
4) działach administracji rządowej – oznacza to działy określone w przepisach ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1548, Nr 162, poz. 1568 i Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177 i Nr 69, poz. 624);
5) stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej – oznacza to strony podmiotowe Biuletynu Informacji Publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 oraz z 2002 r. Nr 153, poz. 1271);
6) postępowaniu w sprawie uznania kwalifikacji – oznacza to postępowanie prowadzone na podstawie przepisów ustawy;
7) wnioskodawcy – oznacza to wnioskodawcę w rozumieniu ustawy;
8) organie prowadzącym postępowanie – oznacza to ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej lub podmiot wskazany w trybie określonym w art. 4a ust. 3 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej;
9) zawodach regulowanych w dziedzinie budownictwa wodnego – oznacza to zawody regulowane w zakresie projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej specjalizacji: obiekty budowlane gospodarki wodnej i obiekty budowlane melioracji wodnej.
2. W postanowieniu, o którym mowa w ust. 1, organ prowadzący postępowanie ustala program stażu oraz określa czas trwania stażu.
3. Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, występuje z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenie testu umiejętności.
Rozdział 2
Staż adaptacyjny
§ 7.
2. Dyrektorzy Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej przekazują ministrowi właściwemu do spraw gospodarki wodnej raz do roku w terminie do dnia 15 grudnia na rok następny wykaz jednostek, w których wnioskodawcy mogą odbywać staż adaptacyjny.
3. W postanowieniu, o którym mowa w § 4 ust. 1, wskazuje się odpowiednią jednostkę spośród jednostek umieszczonych w wykazie, o którym mowa w ust. 2. W przypadku braku takich jednostek, odpowiednią jednostkę wskazuje organ prowadzący postępowanie.
4. Wnioskodawca we wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 3, może wskazać jednostkę, która jest gotowa nawiązać stosunek prawny, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy, w celu odbycia przez niego stażu adaptacyjnego.
5. Wnioskodawca do wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 3, dołącza dokument zawierający zobowiązanie jednostki do nawiązania z nim stosunku prawnego.
6. W dokumencie, o którym mowa w ust. 5, jednostka określi:
1) rodzaj stosunku prawnego;
2) termin nawiązania stosunku prawnego;
3) okres, na jaki nawiąże stosunek prawny;
4) informację o obowiązkach, których wykonanie powierzy wnioskodawcy;
5) koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego.
2. Wnioskodawca nie później niż w dniu rozpoczęcia stażu adaptacyjnego wpłaca 50 % kwoty opłaty z tytułu kosztów, o których mowa w ust. 1, na rachunek bankowy wskazany przez jednostkę, w której staż adaptacyjny ma być odbywany. Pozostałą część kwoty opłaty wnioskodawca wpłaca nie później niż ostatniego dnia odbywania stażu.
2. Opiekuna stażu, na cały okres odbywania stażu adaptacyjnego, wyznacza kierownik jednostki, w której jest odbywany staż adaptacyjny, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Zmiana opiekuna stażu może nastąpić z powodu:
1) braku możliwości dalszego pełnienia czynności nadzoru;
2) umotywowanego wniosku wnioskodawcy złożonego nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3) umotywowanej prośby opiekuna stażu złożonej nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
4. Zmiany opiekuna stażu dokonuje kierownik jednostki, w której staż adaptacyjny jest odbywany.
5. Kierownik jednostki informuje organ prowadzący postępowanie i wnioskodawcę o zmianie opiekuna stażu.
1) dotychczasowe doświadczenie zawodowe wnioskodawcy i wymagania stawiane pracownikom sektora budownictwa wodnego w zakresie, w jakim prowadzone jest postępowanie;
2) metody sprawowania nadzoru nad gospodarką wodną;
3) nowe narzędzia i metodologie inżynierii wodnej stosowane w dziedzinach aktywności człowieka;
4) potrzeby poznania organizacji, zadań i zasad funkcjonowania jednostki, do pracy, w której mają zostać uznane kwalifikacje wnioskodawcy;
5) potrzeby uczestniczenia przez wnioskodawcę w procesie popularyzacji wiedzy o gospodarce wodnej, prowadzonym przez daną jednostkę.
1) uczestnictwo w charakterze obserwatora w odpowiednich pracach wykonawczych i nadzorujących prowadzonych w jednostce przez opiekuna stażu lub innych pracowników sektora budownictwa wodnego;
2) samodzielne prowadzenie prac wykonawczych i nadzorujących związanych z gospodarką zasobami wodnymi;
3) uczestnictwo w innych pracach i rodzajach działalności jednostki, w której staż adaptacyjny jest odbywany.
2. Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 1, został złożony w trakcie odbywania stażu adaptacyjnego, organ prowadzący postępowanie przedłuża lub odmawia przedłużenia stażu, po zapoznaniu się z opinią kierownika jednostki, w której odbywa się staż adaptacyjny.
2. Opiekun stażu informuje kierownika jednostki, w której wnioskodawca odbywa staż, o realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z zatwierdzonego programu stażu.
2. Ocena stażu adaptacyjnego jest dokonywana w formie raportu opiekuna stażu i wniosków kierownika jednostki, w której staż adaptacyjny jest odbywany, i powinna zawierać uzasadnione stwierdzenie o przygotowaniu do samodzielnego wykonywania zawodu lub jego braku.
3. Ocena stażu adaptacyjnego potwierdzana jest podpisami kierownika jednostki i opiekuna stażu adaptacyjnego.
2. Do przedłużonego stażu przepisy § 7–18 stosuje się odpowiednio.
Rozdział 3
Test umiejętności
§ 22.
2. Testy umiejętności są przeprowadzane dwa razy do roku.
3. Terminy testu umiejętności są ustalane przez organ prowadzący postępowanie najpóźniej do dnia 15 grudnia na rok następny i są podawane do publicznej wiadomości na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej.
2. Wnioskodawca może wystąpić o odbycie testu w terminie późniejszym, zgodnym z terminem, o którym mowa w § 22 ust. 3.
2. Wnioskodawca nie później niż w terminie 7 dni przed dniem przeprowadzenia testu umiejętności wpłaca kwotę opłaty z tytułu kosztów, o których mowa w ust. 1, na rachunek bankowy wskazany przez jednostkę.
3. Przystępując do testu, wnioskodawca okazuje dowód opłaty.
2. Test umiejętności jest przygotowywany dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po szczegółowej analizie kwalifikacji wynikających z materiału dowodowego zgromadzonego w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji oraz w oparciu o zakres wiedzy, jaki jest niezbędny dla spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych dla zawodów regulowanych w dziedzinie budownictwa wodnego.
3. Z czynności testu sporządza się protokół, w którym odnotowuje się datę przeprowadzenia testu. Protokół podpisują osoby przeprowadzające test.
2. Jeżeli ze względu na uwarunkowania zdrowotne wnioskodawcy nie jest możliwe przeprowadzenie testu umiejętności z zachowaniem anonimowości, test przeprowadza się w formie możliwej do wykonania przez wnioskodawcę, odnotowanej na arkuszu testu. Ocena takiego testu jest dokonywana niezwłocznie po jego zakończeniu.
2. Co najmniej 90 % zagadnień lub pytań zawiera jedną odpowiedź poprawną. Więcej niż jedna możliwość odpowiedzi poprawnej lub brak odpowiedzi poprawnej może wystąpić w nie więcej niż 10 % zagadnień lub pytań.
2. Zagadnienia, pytania i możliwości odpowiedzi są umieszczane na jednostronnie zadrukowanych arkuszach testu ostemplowanych przez jednostkę, w której test jest przeprowadzany.
2. Odpowiedzi lub rozwiązania zagadnień i pytań są punktowane.
3. Oceny testu dokonuje jednostka przeprowadzająca test, uwzględniając w szczególności, że:
1) a każdą prawidłową odpowiedź na zagadnienie lub pytanie, niemające charakteru opisowego, ustala się jednakową liczbę punktów, z tym że w przypadku, gdy więcej niż jedna odpowiedź jest prawidłowa, dla zdobycia punktów za takie zagadnienie lub pytanie należy wskazać jako poprawne wszystkie odpowiedzi;
2) za każde prawidłowe rozwiązanie zagadnienia lub pytania, o charakterze opisowym, ustala się jednakową liczbę punktów;
3) zaliczenie testu następuje w przypadku, gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 66 % punktów możliwych do uzyskania.
4. Kryteria oceny testu umiejętności, ustalone zgodnie z ust. 3, są dostępne dla wnioskodawcy w jednostce przeprowadzającej test oraz są umieszczane na arkuszu testu.
2. Do powtórnego przystąpienia do testu przepisy § 22–31 stosuje się odpowiednio.
Rozdział 4
Przepis końcowy
§ 33.
Minister Środowiska: Cz. Śleziak
|
1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej – gospodarka wodna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 85, poz. 766).
- Data ogłoszenia: 2004-04-29
- Data wejścia w życie: 2004-05-01
- Data obowiązywania: 2004-05-01
- Dokument traci ważność: 2008-10-21
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA