REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 89 poz. 849
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 23 kwietnia 2004 r.
w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania
Na podstawie art. 26 ust. 4 i art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 i Nr 68, poz. 623) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. [Zakres regulacji]
1) importowane wyroby akcyzowe zharmonizowane objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie art. 26 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym, zwanej dalej „ustawą”, oraz szczegółowy sposób stosowania i dokumentowania procedury zawieszenia poboru akcyzy;
2) inne, niż określone w art. 28 ust. 1 ustawy, przypadki, w których następuje zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy, sposób dokumentowania i terminy uzyskania potwierdzenia odbioru wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz szczegółowe warunki i tryb zwrotu akcyzy w przypadku otrzymania potwierdzenia odbioru po upływie wyznaczonego terminu.
Rozdział 2
Szczegółowy sposób stosowania i dokumentowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy przemieszczeniu wyrobów akcyzowych na terytorium kraju i między państwami członkowskimi Wspólnoty Europejskiej
§ 2. [Wyłączenie procedury zawieszenia poboru akcyzy]
2. W przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na terytorium kraju, w administracyjnym dokumencie towarzyszącym nie wypełnia się rubryk 12–14.
3. Przemieszczanie w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, odbywa się na podstawie administracyjnego dokumentu towarzyszącego.
4. W przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, o których mowa w poz. 1–3, 12, 26 i 27 załącznika nr 2 do ustawy, zwolnionych od akcyzy lub objętych stawką zerową, nie stosuje się przepisów, o których mowa w ust. 1.
1) przeprowadzenia badań naukowych lub analiz;
2) skażenia środkiem skażającym;
3) w innym uzasadnionym celu.
2. Właściwy naczelnik urzędu celnego może określić, w drodze decyzji, warunki i sposób postępowania w stosunku do wyprowadzanych wyrobów.
2. Przekazanie informacji następuje w dniu dokonania zmiany miejsca przeznaczenia w administracyjnym dokumencie towarzyszącym, przez przesłanie faksem karty 2 tego dokumentu.
2. Odesłanie, o którym mowa w ust. 1, odbywa się na podstawie nowego administracyjnego dokumentu towarzyszącego, do którego dołącza się kartę 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, na podstawie którego wyroby akcyzowe zharmonizowane zostały błędnie przekazane do składu podatkowego.
2. Prowadzący skład podatkowy może odesłać nadwyżkę wyrobów akcyzowych zharmonizowanych wyłącznie w procedurze zawieszenia poboru akcyzy; przepis § 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Rozdział 3
Szczegółowy sposób stosowania i dokumentowania procedury zawieszenia poboru akcyzy w eksporcie i imporcie
§ 13. [Eksport ze składu podatkowego]
2. W przypadku gdy eksportowane wyroby akcyzowe zharmonizowane są przemieszczane ze składu podatkowego na terytorium kraju do polskiego granicznego urzędu celnego, administracyjny dokument towarzyszący jest wypełniany w sposób, o którym mowa w § 3 ust. 2.
1) wprowadzane do obszaru wolnocłowego bądź składu wolnocłowego lub
2) wysyłane do państw członkowskich przez terytorium państwa Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) lub do państwa EFTA, w ramach wewnątrzwspólnotowej procedury tranzytu, lub
3) wysyłane do państw członkowskich przez terytorium jednego lub większej liczby państw trzecich spoza państw EFTA na podstawie karnetu TIR, o którym mowa w Konwencji celnej dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetu TIR (Konwencja TIR), sporządzonej w Genewie dnia 14 listopada 1975 r. (Dz. U. z 1984 r. Nr 17, poz. 76 oraz z 2000 r. Nr 40, poz. 476 i Nr 43, poz. 494), lub karnetu A.T.A., o którym mowa w Konwencji celnej w sprawie karnetu A.T.A. dla odprawy warunkowej towarów (Konwencja A.T.A.), sporządzonej w Brukseli dnia 6 grudnia 1961 r. (Dz. U. z 1969 r. Nr 30, poz. 242 oraz z 1998 r. Nr 14, poz. 61)
– uznaje się, iż akcyza od tych wyrobów została zawieszona; w tych przypadkach stosuje się dokumenty określone w przepisach prawa celnego.
2. Prowadzący składy wolnocłowe i wolne obszary celne zwracają prowadzącemu skład podatkowy kartę 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego w terminie 14 dni od dnia otrzymania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.
1) gaz płynny– propan, butan, mieszaniny propanu-butanu;
2) benzyny specjalne – oznaczone symbolem PKWiU 23.20.13.00.2 i kodem CN 2710 11 21, 2710 11 25.
2. Importowane wyroby akcyzowe zharmonizowane, o których mowa w ust. 1, mogą zostać wprowadzone do składu podatkowego i objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy na wniosek podatnika, tylko po uprzednim objęciu procedurą dopuszczenia do obrotu i zapłaceniu należności celnych przywozowych oraz podatku od towarów i usług.
3. Prowadzący skład podatkowy, dokonując zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu, może złożyć wniosek o objęcie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, o których mowa w ust. 1, procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wskazując rodzaj i wysokość zabezpieczenia akcyzowego; do wniosku dołącza się zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego.
4. Wyroby akcyzowe zharmonizowane dopuszczone do obrotu i objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy przemieszcza się niezwłocznie do składu podatkowego, wraz z kartą 8 dokumentu SAD, zawierającą w polu 37 stosowny kod informujący o zawieszeniu akcyzy, zgodnie z instrukcją wypełniania dokumentu SAD.
Rozdział 4
Inne przypadki zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy
§ 19. [Zakończenie procedury]
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli eksportowane wyroby akcyzowe zharmonizowane są przemieszczane ze składu podatkowego na terytorium kraju do polskiego granicznego urzędu celnego.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli eksportowane wyroby akcyzowe zharmonizowane są przemieszczane przez terytorium Wspólnoty Europejskiej w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do granicznego urzędu celnego państwa członkowskiego.
1) zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego;
2) zabezpieczenia.
2. Wyroby akcyzowe zharmonizowane powinny być wyprowadzone ze składu podatkowego na 30 dni przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1.
Rozdział 5
Szczegółowe warunki i tryb zwrotu akcyzy
§ 25. [Wniosek]
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, prowadzący skład podatkowy składa do właściwego naczelnika urzędu celnego.
3. Wniosek może być złożony w terminie trzech lat od dnia wyprowadzenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego.
4. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się w szczególności:
1) dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium kraju po upływie czterech miesięcy od wyprowadzenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego;
2) kartę 3 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, a jeżeli przedstawienie tej karty jest niemożliwe ze względu na jej zniszczenie lub zaginięcie, można ją zastąpić kopią karty 2 lub 4 administracyjnego dokumentu towarzyszącego, potwierdzoną przez właściwe dla odbierającego władze celne lub podatkowe;
3) potwierdzenie zapłaty akcyzy w innym państwie członkowskim.
2. Po dokonaniu zwrotu akcyzy, właściwy naczelnik urzędu celnego niezwłocznie zwraca uprawnionemu podmiotowi ostemplowane oraz przedziurkowane dokumenty potwierdzające odbiór wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz pozostałe dokumenty dołączone do wniosku.
Minister Finansów: w z. E. Suchocka-Roguska
|
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).
- Data ogłoszenia: 2004-04-29
- Data wejścia w życie: 2004-05-01
- Data obowiązywania: 2005-07-19
- Dokument traci ważność: 2009-03-01
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 11 sierpnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 18 listopada 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 30 maja 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 14 lipca 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA