REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 66 poz. 612
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 marca 2004 r.
w sprawie udzielania urlopów żołnierzom zawodowym i żołnierzom pełniącym służbę kandydacką w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny
Na podstawie art. 149 ust. 5 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji]
§ 2. [Urlop okolicznościowy żołnierza w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny]
2. Do wymiaru urlopu okolicznościowego wlicza się kolejne dni kalendarzowe.
3. Do wymiaru urlopu okolicznościowego nie wlicza się czasu niezbędnego na przejazd do miejsca pobytu na urlopie i z powrotem do miejsca stacjonowania jednostki wojskowej żołnierza.
§ 3. [Udzielnie urlopu okolicznościowego żołnierzowi]
1) na jego udokumentowany wniosek w razie śmierci lub obłożnej choroby najbliższego członka rodziny, którym jest małżonek, rodzice, rodzeństwo, rodzice i rodzeństwo małżonka, dzieci żołnierza i dzieci przysposobione, pasierbowie oraz dzieci przyjęte na utrzymanie i wychowanie na podstawie orzeczenia sądu, w celu zawarcia związku małżeńskiego, w przypadku urodzenia się żołnierzowi dziecka, a także dla załatwienia ważnych spraw osobistych lub rodzinnych,
2) w innych przypadkach
– jeżeli udzielenie tego urlopu nie spowoduje obniżenia gotowości bojowej jednostki wojskowej.
2. Urlopu okolicznościowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, udziela się nie wcześniej niż po trzech miesiącach służby odbywanej w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.
3. Urlopu okolicznościowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie udziela się w roku kalendarzowym, w którym był udzielony urlop zdrowotny.
§ 4. [Podstawa udzielenia żołnierzowi urlopu zdrowotnego]
§ 5. [Forma udzielenia urlopu przysługującego żołnierzowi]
2. W rozkazie podaje się rodzaj urlopu, jego wymiar, termin rozpoczęcia i zakończenia oraz miejsce przebywania żołnierza na urlopie i sposób powiadomienia żołnierza w razie potrzeby odwołania go z urlopu.
§ 6. [Odwołanie żołnierza z urlopu]
1) ze względu na wymogi gotowości bojowej jednostki wojskowej;
2) w razie wykonywania przez jednostkę wojskową zadań, w których udział żołnierza jest niezbędny.
2. Odwołanie żołnierza z urlopu stwierdza się w rozkazie dowódcy jednostki wojskowej.
3. Odwołanie żołnierza z urlopu następuje za pomocą pisemnego zawiadomienia lub na hasło przez uprawnionego żołnierza (pracownika), przez dowódcę (komendanta) garnizonu (dowódcę jednostki wojskowej) właściwego dla miejsca przebywania żołnierza w czasie urlopu, telefoniczne lub w każdy inny możliwy i dostępny sposób.
4. Żołnierz odwołany z urlopu obowiązany jest niezwłocznie stawić się w miejscu pełnienia służby.
§ 7. [Ponowne udzielenie urlopu żołnierzowi]
2. Żołnierzowi udziela się ponownie urlopu po ustaniu przyczyny, dla której został odwołany z tego urlopu.
3. Koszty poniesione przez żołnierza odwołanego z urlopu pokrywa dowódca jednostki wojskowej, który zarządził odwołanie z tego urlopu.
§ 8. [Wejście w życie]
Minister Obrony Narodowej: J. Szmajdziński
|
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 września 1998 r. w sprawie przebiegu służby wojskowej żołnierzy zawodowych po ogłoszeniu mobilizacji i w czasie wojny (Dz. U. Nr 122, poz. 800), które traci moc, w części dotyczącej udzielania urlopów żołnierzom zawodowym oraz odwoływania z tych urlopów – § 33 i 34, z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
- Data ogłoszenia: 2004-04-19
- Data wejścia w życie: 2004-07-01
- Data obowiązywania: 2004-07-01
- Dokument traci ważność: 2023-01-24
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA