REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 31 poz. 275
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 24 lutego 2004 r.
w sprawie badania zawartości niektórych substancji w dymie papierosowym oraz informacji i ostrzeżeń zamieszczanych na opakowaniach wyrobów tytoniowych2)
Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55, z późn. zm.3) zarządza się, co następuje:
1) substancji smolistych – 10 mg;
2) nikotyny – 1 mg;
3) tlenku węgla – 10 mg.
2. Zawartość substancji, o których mowa w ust. 1, oznacza się zgodnie z normami PN-ISO 4387 dla substancji smolistych, PN-ISO 10315 dla nikotyny, PN-ISO 8454 dla tlenku węgla, przy czym prawdziwość informacji na opakowaniach na temat zawartości substancji smolistych i nikotyny będzie sprawdzana zgodnie z normą PN-ISO 8243. Rzeczywista zawartość tlenku węgla, wyrażona w liczbach całkowitych, może różnić się od podanej na opakowaniu o 20 %, jeżeli została ustalona jako wartość średnia z prób w różnym czasie, albo o 25 %, jeżeli została ustalona na podstawie próby w jednym czasie.
2. Do wykonywania badań, o których mowa w ust. 1, uprawnione są także inne laboratoria, jeżeli posiadają akredytację w zakresie tych badań uznawaną w krajach Unii Europejskiej.
1) ostrzeżenie powszechne o treści: „Palenie zabija” albo „Palenie poważnie szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu”;
2) jedno z następujących ostrzeżeń dodatkowych:
a) „Palacze tytoniu umierają młodziej”,
b) „Palenie tytoniu zamyka naczynia krwionośne i jest przyczyną zawałów serca i udarów mózgu”,
c) „Palenie tytoniu powoduje śmiertelnego raka płuc”,
d) „Palenie tytoniu w czasie ciąży szkodzi Twojemu dziecku”,
e) „Chrońcie dzieci – nie zmuszajcie ich do wdychania dymu tytoniowego”,
f) „Twój lekarz lub farmaceuta pomoże Ci rzucić palenie”,
g) „Palenie tytoniu silnie uzależnia – nie zaczynaj palić”,
h) „Zaprzestanie palenia zmniejsza ryzyko groźnych chorób serca i płuc”,
i) „Palenie tytoniu może spowodować powolną i bolesną śmierć”,
j) „Dzwoniąc pod nr telefonu 0801108108, uzyskasz pomoc w rzuceniu palenia”,
k) „Palenie tytoniu może zmniejszyć przepływ krwi i powodować impotencję”,
l) „Palenie tytoniu przyśpiesza starzenie się skóry”,
m) „Palenie tytoniu może uszkodzić nasienie i zmniejszać płodność”,
n) „Dym tytoniowy zawiera benzen, nitrozoaminy, formaldehyd i cyjanowodór”.
2. Ostrzeżenia powszechne, o których mowa w ust. 1 pkt 1, umieszcza się na jednej z dwóch największych płaszczyzn opakowania, zapewniając przemienne i regularne występowanie w produkcji i obrocie handlowym jednego i drugiego tekstu.
3. Ostrzeżenia dodatkowe, o których mowa w ust. 1 pkt 2, umieszcza się na drugiej z największych, przeciwległej płaszczyźnie opakowania, zapewniając przemienne i regularne występowanie w produkcji i obrocie handlowym każdego z 14 tekstów.
4. Na opakowaniach jednostkowych i na opakowaniach zbiorczych występujących w handlu detalicznym ostrzeżenia powszechne zajmują nie mniej niż 30 %, a ostrzeżenia dodatkowe nie mniej niż 40 % płaszczyzny opakowania, na której są umieszczane.
5. Przepisów ust. 4 nie stosuje się do opakowań wyrobów tytoniowych przeznaczonych do palenia innych niż papierosy, występujących w handlu detalicznym, których najbardziej widoczne, największe płaszczyzny mają powierzchnie większe niż 75 cm2. Na tych opakowaniach ostrzeżenia zajmują powierzchnie nie mniejsze niż po 22,5 cm2 na każdej z płaszczyzn.
6. Na jednej z dwu bocznych ścian jednostkowego opakowania papierosów umieszcza się informację o zawartości substancji smolistych, nikotyny i tlenku węgla w dymie papierosowym o treści: „substancje smoliste: ....mg/papieros; nikotyna: ....mg/papieros; tlenek węgla: ....mg/papieros”, przy czym wyraz „substancje” można zastąpić skrótem „subst.” lub „sub.”. Informacja powyższa zajmuje nie mniej niż 10 % płaszczyzny opakowania, na której jest umieszczana.
7. Na opakowaniu tabaki umieszcza się ostrzeżenie o treści: „Ten wyrób tytoniowy może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i powoduje uzależnienie”.
8. Ostrzeżenie, o którym mowa w ust. 7, umieszcza się na największej, najbardziej widocznej powierzchni opakowania jednostkowego w taki sposób, by zajmowało nie mniej niż 30 % odpowiedniej powierzchni opakowania.
1) na trwałych elementach opakowania nieulegających uszkodzeniu lub oddzieleniu podczas otwierania opakowania i w taki sposób, by byty one nieusuwalne i niezasłonięte przez inny element graficzny lub jakąkolwiek część opakowania;
2) w prostokątnym polu otoczonym ramką wykonaną linią ciągłą w kolorze czarnym o grubości nie mniejszej niż 3 mm i nie większej niż 4 mm, niekolidującą w żaden sposób z tekstem ostrzeżenia lub podaną informacją, przy czym powierzchnia ramki wliczana jest do całkowitej powierzchni ostrzeżenia.
2. Teksty ostrzeżeń i informacji, o których mowa w § 4, drukuje się bezpośrednio na opakowaniu, w kolorze czarnym na białym tle, pogrubioną czcionką Helvetica, z zachowaniem następujących zasad:
1) tekst informacji, o której mowa w § 4 ust. 6, jest równoległy do najdłuższej krawędzi opakowania;
2) teksty drukuje się małymi literami, z wyjątkiem wielkich liter wymaganych prawidłami pisowni polskiej, w środkowej części pola przeznaczonego dla ostrzeżenia lub informacji;
3) wielkość czcionki i rozmieszczenie tekstu powinno być takie, by tekst zajmował możliwie największą część pola przeznaczonego dla ostrzeżenia lub informacji, z zachowaniem należytej komunikatywności oraz niezbędnych odstępów między wierszami – nie większych niż wysokość liter i nie mniejszych niż połowa wysokości liter;
4) na opakowaniach wyrobów innych niż papierosy teksty ostrzeżeń mogą być umieszczane za pomocą nalepek, pod warunkiem że nalepki będą nieusuwalne.
Minister Zdrowia: L. Sikorski
|
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833 oraz z 2003 r. Nr 199, poz. 1941).
2) Rozporządzenie dokonuje transpozycji dyrektywy 2001/37/WE z dnia 5 czerwca 2001 r. w sprawie dostosowania ustaw, rozporządzeń i przepisów administracyjnych państw członkowskich dotyczących produkcji, prezentacji i sprzedaży wyrobów tytoniowych (Dz. Urz. WE L 194 z 18.07.2001, str. 26 i n.).
3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 96, poz. 1107 oraz z 2003 r. Nr 229, poz. 2274.
- Data ogłoszenia: 2004-02-27
- Data wejścia w życie: 2004-03-13
- Data obowiązywania: 2007-01-01
- Dokument traci ważność: 2016-09-08
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA