REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 16 poz. 164

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)

z dnia 23 stycznia 2004 r.

w sprawie szczegółowych warunków wymaganych do zatwierdzenia granicznych posterunków kontroli

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2003 r. o weterynaryjnej kontroli granicznej (Dz. U. Nr 165, poz. 1590) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa szczegółowe warunki wymagane do zatwierdzenia granicznych posterunków kontroli, w których jest przeprowadzana weterynaryjna kontrola graniczna zwierząt lub produktów.

§ 2. [Osoby wykonujące czynności pomocnicze]

1. W granicznym posterunku kontroli zapewnia się liczbę osób wykonujących czynności pomocnicze wystarczającą dla właściwego funkcjonowania tego posterunku.

2. Osoby wykonujące czynności pomocnicze w imieniu granicznego lekarza weterynarii dokonują:

1) kontroli:

a) dokumentów,

b) tożsamości,

c) fizycznej;

2) czynności administracyjnych.

§ 3. [Korzystanie z usług przez graniczny posterunek kontroli]

Graniczny posterunek kontroli korzysta z usług:

1) najbliższego laboratorium, w którym przeprowadza się szczegółowe analizy pobranych próbek;

2) zakładu unieszkodliwiania.

§ 4. [Przechowywanie dokumentacji]

W granicznym posterunku kontroli przechowuje się dokumentację dotyczącą czynności wykonywanych w tym posterunku, która jest określona w przepisach Unii Europejskiej2).

§ 5. [Czynności]

Wszystkich czynności w granicznym posterunku kontroli dokonuje się w sposób zapobiegający skażeniu zwierząt lub produktów.

§ 6. [Wyposażenie granicznego posterunku kontroli, w którym jest przeprowadzana weterynaryjna kontrola graniczna zwierząt]

1. Graniczny posterunek kontroli, w którym jest przeprowadzana weterynaryjna kontrola graniczna zwierząt, powinien posiadać:

1) miejsca wyposażone w urządzenia do rozładunku i załadunku przesyłek zwierząt, przystosowane do różnych środków transportu, łatwe do czyszczenia i odkażania;

2) pomieszczenie wyposażone w:

a) urządzenia umożliwiające bezpieczne pobieranie próbek.

b) urządzenia do przygotowywania próbek i wykonywania podstawowych testów,

c) telefon, faks, terminal elektronicznego systemu wymiany informacji ANIMO, fotokopiarkę i archiwum,

d) urządzenia higieniczno-sanitarne przeznaczone dla pracowników granicznego posterunku kontroli, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych.

2. W granicznym posterunku kontroli zapewnia się przestrzeganie przepisów o ochronie zwierząt.

§ 7. [Weterynaryjna kontrola graniczna zwierząt - pomieszczenia]

1. W granicznym posterunku kontroli, w którym jest przeprowadzana weterynaryjna kontrola zwierząt, lub w jego pobliżu powinny znajdować się pomieszczenia, w których:

1) leczy się zwierzęta oraz przetrzymuje zwierzęta zdrowe, chore lub podejrzane o chorobę do zakończenia przeprowadzania kontroli i otrzymania wyników badań laboratoryjnych, w warunkach określonych dla poszczególnych gatunków, przy czym w pomieszczeniach tych instaluje się oświetlenie i wentylację oraz wyposaża się je w urządzenia do pojenia, karmienia, leczenia i kontroli zwierząt;

2) przetrzymuje się do czasu zniszczenia zwierzęta:

a) przywiezione jako padłe,

b) które padły w granicznym posterunku kontroli;

3) przetrzymuje się zwierzęta przeznaczone do uboju na podstawie decyzji urzędowego lekarza weterynarii.

2. Na przejściach granicznych, na których znajdują się graniczne posterunki kontroli, zapewnia się oddzielny pas ruchu przeznaczony wyłącznie do transportu żywych zwierząt.

§ 8. [Szczegółowe warunki wymagane do zatwierdzenia granicznych posterunków kontroli]

Szczegółowe warunki wymagane do zatwierdzenia granicznych posterunków kontroli, w których jest przeprowadzana weterynaryjna kontrola graniczna bydła i świń, są określone w przepisach Unii Europejskiej3).

§ 9. [Weterynaryjna kontrola graniczna produktów - pomieszczenia]

Graniczny posterunek kontroli, w którym jest przeprowadzana weterynaryjna kontrola graniczna produktów, powinien posiadać pomieszczenia:

1) o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 2;

2) do przechowywania zatrzymanych przesyłek w stanie schłodzenia, zamrożenia lub w temperaturze otoczenia, do czasu otrzymania wyników badań laboratoryjnych.

§ 10. [Warunki wymagane do zatwierdzenia granicznych posterunków, w których jest przeprowadzana weterynaryjna kontrola produktów]

Szczegółowe warunki wymagane do zatwierdzenia granicznych posterunków, w których jest przeprowadzana weterynaryjna kontrola produktów, są określone w przepisach Unii Europejskiej2).

§ 11. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.4)

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: W. Olejniczak

 

 

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej – rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

2) Decyzja 2001/812/WE z dnia 21 listopada 2001 r. określająca wymagania dla zatwierdzenia granicznych posterunków kontroli odpowiedzialnych za kontrolę weterynaryjną produktów wchodzących do Wspólnoty z państw trzecich (Dz. Urz. WE L 306 z 23.11.2001 r., str. 28 i n.).

3) Decyzja 84/390/EWG z dnia 11 lipca 1984 r. w sprawie wytycznych do zatwierdzania granicznych posterunków kontroli wykorzystywanych przy przywozie zwierząt z gatunku bydła i trzody chlewnej z państw trzecich (Dz. Urz. EWG L 211 z 08.08.1984 r., str. 20 i n.).

4) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 kwietnia 2002 r. w sprawie wymagań, jakie powinny być spełniane dla zatwierdzenia poszczególnych kategorii przejść granicznych, na których będzie dokonywana weterynaryjna kontrola graniczna (Dz. U. Nr 56, poz. 509), które traci moc z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 27 sierpnia 2003 r. o weterynaryjnej kontroli granicznej (Dz. U. Nr 165, poz. 1590).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2004-02-04
  • Data wejścia w życie: 2004-05-01
  • Data obowiązywania: 2004-05-01
  • Dokument traci ważność: 2022-08-11
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA