REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 15 poz. 134
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 16 stycznia 2004 r.
w sprawie mianowania żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny
Na podstawie art. 146 ust. 4 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Zakres regulacji]
§ 2. [Warunek nadania stopnia podporucznika]
§ 3. [Warunek nadania stopnia kaprala (mata)]
2. Jeżeli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej „Siłami Zbrojnymi", stopień wojskowy kaprala (mata) może być nadany – po zdaniu egzaminu na podoficera – starszemu szeregowemu zawodowemu, który posiada co najmniej wykształcenie zasadnicze zawodowe i bardzo dobrą ogólną ocenę w opinii służbowej oraz nie przekroczył 50. roku życia.
§ 4. [Stopień wojskowy starszego szeregowego (starszego marynarza)]
2. Żołnierza pełniącego służbę kandydacką z dniem mianowania na stopień wojskowy starszego szeregowego zalicza się do korpusu szeregowych zawodowych.
3. Organ uprawniony do mianowania żołnierza pełniącego służbę kandydacką na stopień wojskowy starszego szeregowego przesyła wykaz żołnierzy, których zaliczono do korpusu szeregowych zawodowych, dyrektorowi departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach kadr.
4. Mianowanie żołnierzy, o których mowa w ust. 2, na kolejne wyższe stopnie wojskowe, do stopnia sierżanta (bosmana) włącznie, dokonuje się wraz z wyznaczeniem żołnierza na stanowisko służbowe zaszeregowane do odpowiedniego stopnia etatowego, przewidzianego w etacie wyższej szkoły wojskowej dla podchorążych lub centrum szkolenia dla elewa. Mianowanie może nastąpić po pozytywnym ukończeniu cyklu szkolenia przewidzianego programem wyższej szkoły wojskowej lub szkoły podoficerskiej i zdaniu egzaminów.
§ 5. [Okoliczności świadczące o szczególnym męstwie]
2. Mianowanie, o którym mowa w ust. 1, następuje z dniem zaistnienia okoliczności świadczących o szczególnym męstwie.
§ 6. [Warunek mianowania żołnierza zawodowego na wyższy stopień]
§ 7. [Wniosek o mianowanie]
§ 8. [Podpisanie wniosków o mianowanie]
§ 9. [Mianowanie żołnierza na kolejny, wyższy stopień]
2. Dniem mianowania żołnierza na kolejny, wyższy stopień wojskowy jest data postanowienia, decyzji (rozkazu) o mianowaniu, jeżeli w postanowieniu, decyzji (rozkazie) nie został określony inny dzień mianowania.
3. Na kolejne, wyższe stopnie wojskowe mianuje się żołnierza zawodowego w zależności od potrzeb, na warunkach określonych w § 6.
§ 10. [Obowiązek powiadomienia o ujawnionych faktach powodujących niezasadność mianowania]
§ 11. [Wejście w życie]
Minister Obrony Narodowej: J. Szmajdziński
|
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 września 1998 r. w sprawie przebiegu służby wojskowej żołnierzy zawodowych po ogłoszeniu mobilizacji i w czasie wojny (Dz. U. Nr 122, poz. 800), które traci moc, w części dotyczącej § 18–20, z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
- Data ogłoszenia: 2004-02-03
- Data wejścia w życie: 2004-07-01
- Data obowiązywania: 2004-07-01
- Dokument traci ważność: 2023-10-24
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA