REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2004 nr 2 poz. 14

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)

z dnia 17 grudnia 2003 r.

w sprawie wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 34 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Wymagania w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych, określają tabele wymagań stanowiące załącznik do rozporządzenia.

2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o stanowiskach służbowych oraz o grupach zaszeregowania tych stanowisk, należy przez to rozumieć stanowiska służbowe i grupy zaszeregowania stanowisk służbowych, o których mowa w przepisach w sprawie zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego.

§ 2.
1. Warunkiem mianowania lub powołania policjanta na stanowisko służbowe komendanta Policji lub jego zastępcy, dowódcy oddziału lub jego zastępcy, a także na stanowisko kierownika komórki organizacyjnej lub jego zastępcy, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od „18" do „12", jest posiadanie przez niego wykształcenia wyższego z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym.

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Policji może wyrazić zgodę na mianowanie lub powołanie policjanta na stanowisko służbowe, o którym mowa w ust. 1, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od „14" do „12", jeżeli posiada on wykształcenie wyższe z tytułem zawodowym inżyniera lub licencjata, przy spełnieniu pozostałych wymagań w zakresie kwalifikacji zawodowych i stażu służby.

3. Policjant, o którym mowa w ust. 2, posiadający wykształcenie wyższe z tytułem zawodowym licencjata, który został powołany na stanowisko służbowe komendanta Policji, zaszeregowane do „14" grupy uposażenia zasadniczego, jest obowiązany uzupełnić wykształcenie i uzyskać tytuł zawodowy magistra (równorzędny) w terminie 4 lat od dnia powołania na stanowisko.

§ 3.
1. Policjant uzyskuje kwalifikacje zawodowe wyższe:

1) ogólne – po ukończeniu Wyższej Szkoły Policji;

2) w specjalności kryminalnej, prewencyjnej lub służby wspomagającej – po ukończeniu szkolenia zawodowego dla absolwentów szkół wyższych w odpowiedniej specjalności.

2. Ukończenie szkolenia oficerskiego bez specjalności, złożenie egzaminu oficerskiego bez specjalności oraz ukończenie szkolenia oficerskiego dla absolwentów wydziału prawa uważa się za równoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji zawodowych wyższych ogólnych.

3. Za równoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji zawodowych wyższych w jednej ze specjalności wymienionych w ust. 1 pkt 2 uważa się:

1) ukończenie szkolenia oficerskiego w odpowiedniej specjalności albo

2) ukończenie szkolenia wyższego zawodowego dla absolwentów wyższych uczelni w odpowiedniej specjalności, albo

3) złożenie egzaminu oficerskiego w odpowiedniej specjalności.

4. Ukończenie szkolenia oficerskiego dla ekspertów kryminalistyki uważa się za równoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji zawodowych wyższych w specjalności kryminalnej, a szkolenia oficerskiego dla psychologów za równoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji zawodowych wyższych w specjalności służby wspomagającej.

§ 4.
1. Na stanowisko służbowe, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od „18" do „8", mianuje lub powołuje się policjanta posiadającego kwalifikacje zawodowe wyższe ogólne, jeżeli w tabelach wymagań, o których mowa w § 1, nie określono inaczej.

2. Na stanowisko służbowe komendanta Policji powołuje się policjanta posiadającego kwalifikacje zawodowe wyższe w specjalności kryminalnej lub prewencyjnej.

3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na stanowisko służbowe komendanta Policji można powołać policjanta posiadającego kwalifikacje zawodowe wyższe w specjalności służby wspomagającej i staż służby dłuższy o 2 lata od wymaganego do objęcia tego stanowiska.

4. Warunkiem powołania na stanowisko służbowe zastępcy komendanta Policji lub mianowania policjanta na stanowisko zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od „16" do „8" jest posiadanie przez niego kwalifikacji zawodowych wyższych w specjalności zgodnej z rodzajem służby, w której występuje stanowisko

5. W szczególnie uzasadnionych przypadkach na stanowisko służbowe kierownika komórki organizacyjnej lub jego zastępcy, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od „16" do „8", można mianować policjanta posiadającego kwalifikacje zawodowe wyższe w specjalności innej niż rodzaj służby, w której występuje stanowisko, i staż służby dłuższy o 1 rok od wymaganego do objęcia tego stanowiska. Przepis stosuje się odpowiednio do powołania policjanta na stanowisko zastępcy komendanta Policji.

§ 5.
1. Kwalifikacje zawodowe specjalistyczne w określonej specjalności policjant uzyskuje po ukończeniu szkolenia zawodowego specjalistycznego określonego w przepisach w sprawie warunków odbywania szkoleń zawodowych w Policji.

2. Za równoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji zawodowych specjalistycznych w określonej specjalności uważa się:

1) ukończenie w tej samej specjalności szkolenia zawodowego, wymaganego do mianowania na stopień aspiranta lub podoficera Policji, z wyłączeniem szkolenia zawodowego dla policjantów ogniw patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji wymaganego do mianowania na stopień podoficera Policji albo

2) złożenie w tej samej specjalności egzaminu aspiranckiego lub podoficerskiego, zastępującego szkolenie zawodowe, z wyłączeniem egzaminu podoficerskiego dla policjantów ogniw patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji.

§ 6.
1. Warunkiem mianowania policjanta na stanowisko służbowe, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od „7" do „5", jest posiadanie przez niego kwalifikacji zawodowych specjalistycznych w specjalności potrzebnej na stanowisku służbowym w danym rodzaju służby.

2. W przypadku gdy czynności wykonywane na stanowisku służbowym obejmują zadania kilku rodzajów służb lub gdy, z uwagi na zakres tych czynności, żadna ze specjalności szkolenia zawodowego specjalistycznego nie pozwala na uzyskanie kwalifikacji zawodowych potrzebnych na stanowisku, przełożony uprawniony do mianowania policjanta określa specjalność, w jakiej ma on odbyć szkolenie.

§ 7.
Mianowanie policjanta na inne stanowisko służbowe, zaszeregowane również do grupy uposażenia zasadniczego od „7" do „5", gdy są wymagane na nim kwalifikacje zawodowe specjalistyczne w innej specjalności, może nastąpić po uzyskaniu kwalifikacji zawodowych potrzebnych na tym stanowisku. Przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§ 8.
1. Kwalifikacje zawodowe podstawowe policjant służby kryminalnej, śledczej oraz prewencyjnej uzyskuje po ukończeniu części profilowanej szkolenia zawodowego podstawowego, a policjant służby wspomagającej po ukończeniu części ogólnopolicyjnej tego szkolenia.

2. O rodzaju kwalifikacji zawodowych posiadanych przez policjanta służby kryminalnej, śledczej oraz prewencyjnej decyduje profil ukończonego szkolenia.

3. Za równoznaczne z ukończeniem szkolenia zawodowego podstawowego o profilu prewencyjnym uważa się:

1) ukończenie szkolenia zawodowego dla policjantów ogniw patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji wymaganego do mianowania na stopień podoficera Policji albo

2) złożenie egzaminu podoficerskiego dla policjantów ogniw patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji.

4. Ukończenie szkolenia zawodowego podstawowego bez wyodrębnionego profilu uważa się za równoznaczne z ukończeniem części ogólnopolicyjnej tego szkolenia.

§ 9.
1. Warunkiem mianowania policjanta na stanowisko służbowe występujące w służbie kryminalnej, śledczej oraz prewencyjnej, zaszeregowane do grupy uposażenia zasadniczego od „4" do „2", jest posiadanie przez niego kwalifikacji zawodowych pod- stawowych o profilu potrzebnym na stanowisku służbowym w danym rodzaju służby, a na stanowisko występujące w służbie wspomagającej – kwalifikacji zawodowych podstawowych bez profilu.

2. W przypadku gdy czynności wykonywane na stanowisku służbowym obejmują zadania kilku rodzajów służb lub gdy, z uwagi na zakres tych czynności, żaden z profili szkolenia zawodowego podstawowego nie pozwala na uzyskanie kwalifikacji zawodowych potrzebnych na stanowisku, przełożony uprawniony do mianowania policjanta określa profil, w jakim ma on odbyć szkolenie.

§ 10.
1. Mianowanie policjanta posiadającego kwalifikacje zawodowe podstawowe o określonym profilu na inne stanowisko służbowe, zaszeregowane również do grupy uposażenia zasadniczego od „4" do „2", gdy są wymagane na nim kwalifikacje zawodowe podstawowe o innym profilu, może nastąpić po uzyskaniu kwalifikacji zawodowych potrzebnych na tym stanowisku.

2. Policjant posiadający kwalifikacje zawodowe podstawowe bez profilu może być mianowany na stanowisko służbowe, o którym mowa w ust. 1, po uzyskaniu kwalifikacji zawodowych potrzebnych na nowym stanowisku.

3. Policjant służby wspomagającej posiadający kwalifikacje zawodowe podstawowe bez profilu może być mianowany w tej służbie na inne stanowisko służbowe, jeżeli jest ono zaszeregowane również do grupy uposażenia zasadniczego od „4" do „2".

4. Do mianowania, o którym mowa w ust. 1 i 2, przepis § 9 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

§ 11.
1. Do stażu służby wymaganego do zajmowania stanowisk służbowych określonych w załączniku do rozporządzenia nie wlicza się okresu służby kandydackiej, osiemnastu miesięcy studiów stacjonarnych w Wyższej Szkole Policji odbytych przez osobę, która egzamin wstępny zdała przed przyjęciem do służby w Policji, urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego, okresu zawieszenia w czynnościach służbowych oraz okresu oddelegowania do wykonywania zadań służbowych poza Policją na podstawie art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.

2. Do stażu służby wymaganego do zajmowania stanowisk służbowych określonych w tabeli 1 załącznika do rozporządzenia, z wyjątkiem stanowiska komendanta komisariatu Policji i jego zastępcy, zalicza się pełnienie służby na stanowisku komendanta lub zastępcy komendanta w komendzie, komisariacie, Wyższej Szkole Policji lub szkole policyjnej.

3. Wymagany okres pełnienia służby na stanowisku komendanta lub zastępcy komendanta w komendzie, komisariacie. Wyższej Szkole Policji lub szkole policyjnej wynosi dla stanowiska:

1) Komendanta Głównego Policji i jego zastępców, komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji oraz komendanta szkoły policyjnej – 5 lat;

2) l zastępcy i zastępców komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji oraz zastępcy komendanta szkoły policyjnej – 3 lata;

3) komendanta powiatowego (miejskiego) i rejonowego Policji – 2 lata;

4) l zastępcy i zastępców komendanta powiatowego (miejskiego) i rejonowego Policji – 1 rok.

4. Pełnienie służby na stanowisku dyrektora lub zastępcy dyrektora biura, oddziału, inspektoratu, laboratorium, na stanowisku naczelnika lub zastępcy naczelnika zarządu, wydziału w Komendzie Głównej Policji, na stanowisku naczelnika lub zastępcy naczelnika wydziału, inspektoratu, laboratorium w komendzie wojewódzkiej (Stołecznej) Policji oraz na stanowisku dowódcy lub zastępcy dowódcy oddziału prewencji Policji jest równoznaczne ze spełnieniem wymogu, o którym mowa w ust. 2.

5. W przypadku stażu służby wymaganego do zajmowania stanowiska komendanta lub zastępcy komendanta szkoły policyjnej oraz stanowiska komendanta lub zastępcy komendanta powiatowego (miejskiego) i rejonowego Policji pełnienie służby na stanowisku dyrektora instytutu, kierownika zakładu, kierownika studium oraz naczelnika wydziału w Wyższej Szkole Policji lub szkole policyjnej jest równoznaczne ze spełnieniem wymogu, o którym mowa w ust. 2.

6. W przypadku stażu służby wymaganego do zajmowania stanowiska komendanta lub zastępcy komendanta powiatowego (miejskiego) i rejonowego Policji pełnienie służby na stanowisku kierownika ośrodka oraz kierownika komórki organizacyjnej lub jego zastępcy w komendzie powiatowej (miejskiej) i rejonowej Policji jest równoznaczne ze spełnieniem wymogu, o którym mowa w ust. 2.

§ 12.
1. Policjant mianowany na stanowisko służbowe przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, który nie spełnia wymagań w nim określonych, zachowuje uprawnienia do zajmowania tego stanowiska.

2. Osoby przyjęte do służby w Policji i posiadające stopień wojskowy, które zostały mianowane na odpowiedni stopień policyjny bez uzależnienia tego mianowania od obowiązku odbycia przeszkolenia zawodowego, traktuje się jako posiadające kwalifikacje zawodowe stosowne do stanowiska zajmowanego w dniu wejścia w życie rozporządzenia.

§ 13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.3)

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: K. Janik

 

 

1)Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

2)Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 19, poz. 185, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 731, Nr 113, poz. 984, Nr 115, poz. 996, Nr 153, poz. 1271, Nr 176, poz. 1457 i Nr 200, poz. 1688 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 113, poz. 1070, Nr 130, poz. 1188 i 1190, Nr 137, poz. 1302, Nr 166, poz. 1609, Nr 192, poz. 1873 i Nr 210, poz. 2036.

3)Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2000 r. w sprawie wymagań w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i innych stanowiskach służbowych (Dz. U. Nr 115, poz. 1212 oraz z 2001 r. Nr 67, poz. 713), zachowane w mocy na podstawie art. 9 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o działalności ubezpieczeniowej, ustawy – Prawo bankowe, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 100, poz. 1084).

Załącznik 1. [TABELE WYMAGAŃ W ZAKRESIE WYKSZTAŁCENIA, KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH I STAŻU SŁUŻBY, JAKIM POWINNI ODPOWIADAĆ POLICJANCI NA STANOWISKACH KOMENDANTÓW POLICJI I INNYCH STANOWISKACH SŁUŻBOWYCH]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 17 grudnia 2003 r. (poz. 14)

TABELE WYMAGAŃ W ZAKRESIE WYKSZTAŁCENIA, KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH I STAŻU SŁUŻBY, JAKIM POWINNI ODPOWIADAĆ POLICJANCI NA STANOWISKACH KOMENDANTÓW POLICJI I INNYCH STANOWISKACH SŁUŻBOWYCH

Tabela 1

Wymagania w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na stanowiskach komendantów Policji i ich zastępców

Lp.

Stanowisko

Wykształcenie

Kwalifikacje zawodowe

Staż służby w latach

1

2

3

4

5

1

Komendant Główny Policji

wyższe1

wyższe

7

2

Zastępca Komendanta Głównego Policji

wyższe1

wyższe

7

3

Komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji

wyższe1

wyższe

7

4

Komendant2

według odrębnych przepisów

wyższe

7

5

l zastępca i zastępca komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji

wyższe1

wyższe

7

6

Komendant3

wyższe1

wyższe

7

7

Zastępca komendanta2

według odrębnych przepisów

wyższe

7

8

Zastępca komendanta3

wyższe1

wyższe

7

9

Komendant powiatowy (miejski) i rejonowy Policji

wyższe1

wyższe

6

10

l zastępca i zastępca komendanta powiatowego (miejskiego) i rejonowego Policji

wyższe1

wyższe

5

11

Komendant komisariatu (komisariatu specjalistycznego) Policji

wyższe1

wyższe

4

średnie

wyższe

5

wyższe1

specjalistyczne

5

wyższe

specjalistyczne

6

średnie

specjalistyczne

7

12

Zastępca komendanta komisariatu (komisariatu specjalistycznego) Policji

wyższe1

wyższe

4

średnie

wyższe

5

wyższe1

specjalistyczne

5

wyższe

specjalistyczne

6

średnie

specjalistyczne

7

 

 

1 z tytułem magistra (równorzędnym),

2 w Wyższej Szkole Policji,

3 w szkole policyjnej.

Tabela 2

Wymagania w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i stażu służby, jakim powinni odpowiadać policjanci na innych stanowiskach służbowych

Lp.

Stanowisko

Wykształcenie

Kwalifikacje zawodowe

Staż służby w latach

1

2

3

4

5

1

Dyrektor biura, inspektoratu, laboratorium, oddziału oraz Dyrektor Centralnego Biura Śledczego

wyższe1

wyższe

7

2

Zastępca dyrektora biura, inspektoratu, laboratorium, oddziału

wyższe1

wyższe

7

3

Rzecznik prasowy2

wyższe1

wyższe

7

4

Główny księgowy budżetu2

według odrębnych przepisów

wyższe

7(4)3

5

Dyrektor instytutu

według odrębnych przepisów

wyższe

7

6

Profesor zwyczajny i nadzwyczajny

według odrębnych przepisów

wyższe

7

Naczelnik zarządu

wyższe1

wyższe

6

8

Dowódca oddziału

wyższe1

wyższe

7

9

Zastępca dyrektora instytutu

według odrębnych przepisów

wyższe

6

10

Kierownik zakładu4

według odrębnych przepisów

wyższe

5

11

Kierownik zakładu

wyższe1

wyższe

6

12

Naczelnik wydziału – radca prawny

według odrębnych przepisów

wyższe

5

13

Naczelnik wydziału, inspektoratu, laboratorium

wyższe1

wyższe

5

14

Dowódca samodzielnego pododdziału a antyterrorystycznego

wyższe1

wyższe

6

15

Główny księgowy – naczelnik wydziału

według odrębnych przepisów

wyższe

5(3)3

16

Radca

wyższe1

wyższe

6

17

Radca prawny

według odrębnych przepisów

wyższe

18

Redaktor naczelny

wyższe1

wyższe

5

19

Kierownik ośrodka

wyższe1

wyższe

4

20

Zastępca dowódcy oddziału

wyższe1

wyższe

6

21

Zastępca naczelnika wydziału, inspektoratu, laboratorium

wyższe1

wyższe

4

 

1

2

3

4

5

22

Zastępca głównego księgowego – naczelnika wydziału

według odrębnych przepisów

wyższe

4(2)3

23

Zastępca dowódcy samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego

wyższe1

wyższe

5

24

Zastępca redaktora naczelnego

wyższe1

wyższe

4

25

Dowódca samodzielnego pododdziału

wyższe1

wyższe

6

26

Dyrektor biblioteki

według odrębnych przepisów

wyższe

5

27

Kierownik biblioteki

wyższe

wyższe

5

28

Kierownik studium4

według odrębnych przepisów

wyższe

5

29

Kierownik studium

wyższe1

wyższe

5

30

Adiunkt

według odrębnych przepisów

wyższe

31

Zastępca kierownika zakładu4

według odrębnych przepisów

wyższe

4

32

Zastępca kierownika zakładu

wyższe1

wyższe

5

33

Zastępca kierownika ośrodka

wyższe1

wyższe

5

34

Rzecznik prasowy

wyższe1

wyższe

5

35

Ekspert

wyższe

wyższe

wyższe1

specjalistyczne

3

średnie5

specjalistyczne

36

Starszy wykładowca

według odrębnych przepisów

wyższe

7

37

Wykładowca4

według odrębnych przepisów

wyższe

5

38

Wykładowca

wyższe

wyższe

5

39

Zastępca dowódcy samodzielnego pododdziału

wyższe1

wyższe

5

40

Kierownik izby dziecka

wyższe6

wyższe

4

41

Naczelnik sekcji. Kierownik sekcji

wyższe

wyższe

3

wyższe1

specjalistyczne

5

średnie5

specjalistyczne

42

Lektor

wyższe

wyższe

43

Kapelmistrz

wyższe7

wyższe

4

specjalistyczne

6

44

Dowódca kompanii4

wyższe

wyższe

4

średnie

wyższe

5

wyższe1

specjalistyczne

5

średnie

specjalistyczne

6

 

1

2

3

4

5

45

Dowódca kompanii

wyższe

wyższe

3

średnie

wyższe

5

wyższe1

specjalistyczne

5

średnie

specjalistyczne

6

46

Kierownik referatu

wyższe

wyższe

3

średnie

wyższe

5

wyższe1

specjalistyczne

5

średnie

specjalistyczne

6

47

II Kapelmistrz

wyższe7

wyższe

2

specjalistyczne

3

48

Zastępca naczelnika sekcji

wyższe

wyższe

3

średnie

wyższe

5

wyższe1

specjalistyczne

5

średnie

specjalistyczne

6

49

Zastępca dowódcy kompanii

wyższe

wyższe

2

średnie

wyższe

5

wyższe1

specjalistyczne

5

średnie

specjalistyczne

6

50

Specjalista

wyższe

wyższe

wyższe1

specjalistyczne

3

średnie

wyższe

5

średnie

specjalistyczne

6

średnie5

specjalistyczne

51

Asystent4

według odrębnych przepisów

wyższe

52

Lekarz

według odrębnych przepisów

wyższe

specjalistyczne

2

53

Pomocnik dowódcy oddziału

wyższe

wyższe

4

średnie

wyższe

5

54

Dowódca plutonu8

wyższe

wyższe

3

średnie

wyższe

5

wyższe1

specjalistyczne

5

średnie

specjalistyczne

6

55

Kierownik posterunku Policji

wyższe

specjalistyczne

3

średnie

specjalistyczne

5

56

Kierownik sekcji muzycznej

średnie9

specjalistyczne

3

57

Kierownik ogniwa, rewiru dzielnicowych

wyższe

specjalistyczne

2

średnie

specjalistyczne

3

58

Dowódca plutonu

wyższe

specjalistyczne

2

średnie

specjalistyczne

3

59

Asystent, detektyw, instruktor

wyższe

specjalistyczne

2

średnie

specjalistyczne

3

60

Dowódca drużyny8

średnie

specjalistyczne

3

61

Dzielnicowy

wyższe

specjalistyczne

2

średnie

specjalistyczne

3

 

1

2

3

4

5

62

Dowódca drużyny

średnie

podstawowe

2

63

Referent

średnie

podstawowe

64

Policjant

średnie

podstawowe

nieposiadający średniego wykształcenia

podstawowe

2

65

Pielęgniarka

według odrębnych przepisów

podstawowe

66

Aplikant

średnie

podstawowe

nieposiadający średniego wykształcenia

podstawowe

67

Kursant

średnie

nieposiadający średniego wykształcenia

 

 

1 z tytułem zawodowym magistra (równorzędnym),

2 w Komendzie Głównej Policji,

3 służby (pracy), w tym w księgowości,

4 w Wyższej Szkole Policji,

5 w lotnictwie policyjnym,

6 wyższe pedagogiczne,

7 wyższe muzyczne,

8 w pododdziale antyterrorystycznym,

9 średnie muzyczne.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA