REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 192 poz. 1878
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 27 września 2003 r.
w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach
Na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
1) ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym;
2) rozporządzeniu o rejestracji pojazdów – rozumie się przez to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. Nr 133, poz. 1123 i Nr 167, poz. 1379 oraz z 2003 r. Nr 161, poz. 1564);
3) rozporządzeniu o legalizacji tablic rejestracyjnych – rozumie się przez to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzorów znaku legalizacyjnego (Dz. U. Nr 133, poz. 1122);
4) organie rejestrującym – rozumie się przez to odpowiednio starostę lub Wojewodę Mazowieckiego;
5) pojeździe – rozumie się przez to pojazdy, o których mowa w art. 71 ust. 1 ustawy;
6) właścicielu pojazdu – rozumie się przez to odpowiednio właściciela pojazdu, podmiot, o którym mowa w art. 73 ust. 2 ustawy, oraz podmiot, któremu powierzono pojazd w trybie określonym w art. 73 ust. 5 ustawy;
7) danych właściciela pojazdu – rozumie się przez to dane, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 5 ustawy;
8) dowodzie odprawy celnej przywozowej – rozumie się przez to:
a) dokument określony przepisami prawa celnego potwierdzający spełnienie formalności celnych lub
b) adnotację na dowodzie własności pojazdu lub zespołu pojazdów, określającą datę i numer dokumentu, o którym mowa w lit. a, oraz nazwę organu, który dokonał odprawy celnej, w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami;
9) dowodzie rejestracyjnym, pozwoleniu czasowym, pozwoleniu czasowym badawczym, nalepce kontrolnej – rozumie się przez to odpowiednie dokumenty i oznaczenia, których wzory określają załączniki nr 3–6 do rozporządzenia o rejestracji pojazdów;
10) zalegalizowanych tablicach (tablicy) rejestracyjnych – rozumie się przez to tablice (tablicę) rejestracyjne zalegalizowane zgodnie z przepisami rozporządzenia o legalizacji tablic rejestracyjnych;
11) znaku legalizacyjnym – rozumie się przez to nalepkę legalizacyjną i nalepkę na tablice tymczasowe, określone w rozporządzeniu o legalizacji tablic rejestracyjnych;
12) zaświadczeniu o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu – rozumie się przez to zaświadczenie z badania technicznego pojazdu wraz z wymaganymi załącznikami, określone w przepisach w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach, potwierdzające pozytywny wynik badania technicznego, o którym mowa w art. 81 ustawy;
13) karcie pojazdu – rozumie się przez to dokument, którego wzór określa załącznik do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 20 października 2003 r. w sprawie warunków i trybu wydawania kart pojazdów, wzoru karty pojazdu oraz jej opisu (Dz. U. Nr 189, poz. 1858);
14) ewidencji pojazdów – rozumie się przez to centralną ewidencję pojazdów, o której mowa w art. 80a ustawy;
15) wniosku o rejestrację, czasową rejestrację albo o wyrejestrowanie – rozumie się przez to odpowiednio wniosek, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia o rejestracji pojazdów;
16) decyzji o rejestracji, czasowej rejestracji albo o wyrejestrowaniu – rozumie się przez to odpowiednio decyzję, której wzór określa załącznik nr 2a do rozporządzenia o rejestracji pojazdów.
Rozdział 2
Rejestracja pojazdów
§ 2.
2. Przy rejestracji i wyrejestrowaniu pojazdów organ rejestrujący stosuje przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
3. Organ rejestrujący, z zastrzeżeniem § 14, prowadzi rejestrację i wyrejestrowanie pojazdów oraz wykonuje inne czynności związane z dopuszczeniem pojazdu do ruchu, w systemie informatycznym według instrukcji w sprawie rejestracji pojazdów, stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia, zwanej dalej „instrukcją".
4. W przypadku czasowej rejestracji pojazdu z urzędu, o której mowa w art. 74 ust. 2 pkt 1 ustawy, organ rejestrujący postępuje według instrukcji w sprawie czynności związanych z czasową rejestracją pojazdu z urzędu, stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. Dane i informacje, o których mowa w ust. 1, podlegają zgodnie z ustawą przekazaniu do ewidencji pojazdów na zasadach określonych w przepisach odrębnych.
3. W bazie danych zamieszcza się ponadto dane i informacje o pojeździe dopuszczonym do ruchu, w tym:
1) podrodzaj;
2) rodzaj paliwa;
3) maksymalną masę całkowitą;
4) masę własną.
4. W bazie danych zamieszcza się dane i informacje o pojazdach zarejestrowanych, czasowo zarejestrowanych, wyrejestrowanych oraz ich właścicielach i niektórych posiadaczach.
5. Dane i informacje, z zastrzeżeniem § 7 ust. 2 i § 8 ust. 4 oraz z zachowaniem zasad określonych w instrukcji, organ rejestrujący zamieszcza w bazie danych na podstawie dokumentów wymaganych do rejestracji pojazdu zgodnie z rozporządzeniem o rejestracji pojazdów.
2. Raport dzienny, o którym mowa w ust. 1, sporządza się w formie informatycznej lub jako wydruk. Raport zawiera wszystkie zamieszczone i zmienione w danym dniu zapisy w bazie danych, z oznaczeniem identyfikatora osoby dokonującej zamieszczenia lub zmiany danych i informacji.
2. Kartę informacyjną pojazdu sporządza organ rejestrujący w czasie rejestracji pojazdu. Karta informacyjna pojazdu zawiera dane i informacje zamieszczone w bazie danych.
2. Klasyfikacja jest dokumentem źródłowym do ustalenia rodzaju i przeznaczenia pojazdu w przypadku, gdy nie jest to możliwe na podstawie przedstawionych do rejestracji pojazdu dokumentów lub gdy zastosowano w nich inną klasyfikację lub inne nazewnictwo.
2. Katalog opracowuje Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie na podstawie danych pochodzących ze świadectw homologacji pojazdów oraz z uwierzytelnionych kopii dokumentów identyfikacyjnych pojazdów przesyłanych przez organy rejestrujące.
3. Organy rejestrujące przesyłają do Instytutu Transportu Samochodowego kopie dokumentów, o których mowa w ust. 2, nie później niż w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku o rejestrację pojazdu.
4. Katalog jest materiałem źródłowym do ustalania danych technicznych pojazdu lub porównania ich z danymi technicznymi określonymi w dokumentach przedstawionych do rejestracji pojazdu.
5. Instytut Transportu Samochodowego udostępnia nieodpłatnie dane z katalogu organom rejestrującym.
2. Kserokopie dokumentów, których obowiązek wykonania wynika z rozporządzenia, wykonuje i uwierzytelnia organ rejestrujący. Uwierzytelnienie kserokopii polega na dokonaniu na niej adnotacji o treści: „Stwierdzam zgodność z oryginałem", którą należy potwierdzić: datą, podpisem oraz pieczątką organu rejestrującego.
3. Organ rejestrujący unieważnia dokument, jeżeli jest to wymagane przepisami rozporządzenia, poprzez odcięcie prawego górnego rogu, o powierzchni co najmniej 1 cm2, wszystkich stron dokumentu.
4. Akta pojazdu przechowuje się przez okres 5 lat od dnia wyrejestrowania pojazdu lub zmiany właściwości miejscowej organu rejestrującego.
2. W wykazie dokumentów komunikacyjnych i oznaczeń pojazdów zamieszcza się dane i informacje o posiadanych i wydawanych dowodach rejestracyjnych, pozwoleniach czasowych, pozwoleniach czasowych badawczych, kartach pojazdu oraz nalepkach kontrolnych i znakach legalizacyjnych niezwłocznie po otrzymaniu tych dokumentów lub ich wydaniu.
3. Wykazy dokumentów komunikacyjnych i oznaczeń pojazdów, dowody otrzymania tych dokumentów, blankiety dokumentów, oznaczenia pojazdów oraz pieczątki służące do wystawiania tych dokumentów należy zabezpieczyć przed kradzieżą, utratą oraz dostępem osób nieupoważnionych.
4. Dokumenty i oznaczenia związane z rejestracją pojazdów oraz wykonywaniem przez organ rejestrujący czynności dopuszczających pojazdy do ruchu powinny być przechowywane w odpowiednio zabezpieczonych pomieszczeniach, wyposażonych w sprzęt przeciwpożarowy.
5. Informację o utracie, kradzieży blankietów dokumentów i oznaczeń pojazdu będących w zasobach organu rejestrującego przekazuje się niezwłocznie Policji oraz do ewidencji pojazdów.
2. Organ rejestrujący prowadzi odrębnie wykaz nowych tablic przyjętych i wydanych, zawierający dane i informacje o posiadanych i wydawanych przez organ tablicach, oraz wykaz tablic zwróconych, zawierający dane i informacje o tablicach zwróconych organowi w wyniku ich wymiany oraz wyrejestrowania lub przerejestrowania pojazdu.
3. Dane i informacje, o których mowa w ust. 2, zamieszcza się w wykazie niezwłocznie po otrzymaniu, wydaniu albo zwróceniu tablic rejestracyjnych.
4. Dane i informacje o tablicach rejestracyjnych tymczasowych zwróconych organowi rejestrującemu, zgodnie z art. 74 ust. 5 ustawy, zamieszcza się w odpowiednim wykazie, w zależności od tego, czy spełniają warunki techniczne umożliwiające ich ponowne wydanie.
5. Tablice rejestracyjne zwrócone organowi rejestrującemu, z zastrzeżeniem ust. 7, wycofuje się z użytku. Tablice te podlegają, co najmniej raz na kwartał, zniszczeniu w sposób uniemożliwiający ich powtórne wykorzystanie.
6. Organ rejestrujący sporządza protokół zniszczenia tablic rejestracyjnych, który jest podstawą wykreślenia ich z wykazu tablic rejestracyjnych.
7. Zwrócone organowi rejestrującemu tablice rejestracyjne tymczasowe, które spełniają warunki techniczne określone w rozporządzeniu o rejestracji pojazdów, mogą zostać ponownie wydane.
8. Przepisy § 11 ust. 3–5 stosuje się odpowiednio.
2. W przypadku awarii systemu informatycznego informacje konieczne do prowadzenia wykazów, o których mowa w § 11 i 12, organ rejestrujący gromadzi w formie pisemnej.
3. Dane i informacje, o których mowa w ust. 1 i 2, zamieszcza się w bazie danych niezwłocznie po usunięciu awarii systemu informatycznego.
Rozdział 3
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 15.
Minister Infrastruktury: M. Pol
|
1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej – transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165 i Nr 141, poz. 1359).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152, Nr 130, poz. 1190, Nr 137, poz. 1302 i Nr 149, poz. 1451 i 1452 i Nr 162, poz. 1568.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury
z dnia 27 września 2003 r. (poz. 1878)
Załącznik nr 1
INSTRUKCJA W SPRAWIE REJESTRACJI POJAZDÓW
§ 1. 1. Rejestrując pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2–10 oraz § 3, organ rejestrujący:
1) przyjmuje wniosek o rejestrację pojazdu z dołączonymi dokumentami określonymi w rozporządzeniu o rejestracji pojazdów, sprawdzając zgodność zawartych w nich danych dotyczących:
a) właściciela pojazdu,
b) pojazdu – cech identyfikacyjnych i danych technicznych;
2) przyjmuje tablice rejestracyjne, jeżeli pojazd był zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
3) pobiera określone przepisami opłaty stosownie do prowadzonego postępowania;
4) dokonuje czasowej rejestracji z urzędu zgodnie z zasadami określonymi w § 2 ust. 1 i 2;
5) wykonuje czynności związane z czasową rejestracją pojazdu z urzędu, o których mowa w § 2 ust. 4 rozporządzenia;
6) wystawia zgodnie z zasadami określonymi w § 11 dowód rejestracyjny;
7) wypełnia kartę pojazdu, jeżeli była wydana, po czym zwraca ją właścicielowi pojazdu;
8) wystawia w dwóch egzemplarzach decyzję o rejestracji pojazdu;
9) wydaje za pisemnym potwierdzeniem właściciela pojazdu, w części „B" decyzji o rejestracji pojazdu, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz jeden egzemplarz decyzji o rejestracji pojazdu.
2. W przypadku rejestracji pojazdu wskutek zmiany właściciela pojazdu niepowodującej zmiany właściwości miejscowej organu rejestrującego organ rejestrujący sprawdza, czy przedstawione tablice rejestracyjne spełniają wymagania określone w rozporządzeniu o rejestracji pojazdów, i dokonuje ich legalizacji.
3. W przypadku gdy z dokumentów przedstawionych do rejestracji wynika, że upłynął termin następnego badania technicznego pojazdu, organ rejestrujący do czasu otrzymania zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu zatrzymuje złożone dokumenty i tablice rejestracyjne.
4. W przypadku pierwszej rejestracji nowego pojazdu zakupionego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej organ rejestrujący wykonuje kserokopię wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej pojazd z homologacji, na podstawie których wpisuje dane techniczne pojazdu, po czym dokument ten zwraca właścicielowi pojazdu.
5. W przypadku pierwszej rejestracji pojazdu samochodowego innego niż ten, o którym mowa w ust. 4, organ rejestrujący wydaje kartę pojazdu zgodnie z zasadami określonymi w przepisach odrębnych.
6. W przypadku pierwszej rejestracji pojazdu, którego markę zgodnie z ustawą określa się jako „SAM", organ rejestrujący:
1) zamieszcza na dowodzie własności silnika adnotację o treści: „Silnik zamontowano do pojazdu marki „SAM", Nr rej. ... , data ...", wpisując numer rejestracyjny i datę rejestracji, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego, wykonuje kserokopię tego dokumentu, a dowód własności silnika zwraca właścicielowi pojazdu;
2) zamieszcza w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub innym dokumencie potwierdzającym rejestrację pojazdu, z którego pochodzi silnik, adnotację o treści: „Pojazd bez silnika" oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego albo
3) przyjmuje zaświadczenie, o którym mowa w § 2 ust. 10 pkt 3 rozporządzenia o rejestracji pojazdów, jeżeli silnik pochodzi z pojazdu wyrejestrowanego lub z pojazdu, w którym dokonano wymiany silnika, zamieszcza na tym zaświadczeniu adnotację o treści: „Silnik zamontowano do pojazdu o Nr rej. ..., data ... ", wpisując numer rejestracyjny i datę zawiadomienia organu o wymianie silnika, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego;
4) wykonuje kserokopię dokumentu, o którym mowa w pkt 2, po czym dokument ten zwraca właścicielowi pojazdu;
5) zamieszcza na dowodzie odprawy celnej przywozowej silnika lub pojazdu, z którego pochodzi silnik, jeżeli pojazd lub silnik został sprowadzony z zagranicy, adnotację o treści: „Silnik zamontowano do pojazdu marki „SAM", Nr rej. ..., data ... ", wpisując numer rejestracyjny i datę rejestracji, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego, wykonuje kserokopię tego dokumentu, a dokument zwraca właścicielowi pojazdu albo
6) sprawdza zamieszczenie na dowodzie własności silnika lub pojazdu, z którego pochodzi silnik, odpowiedniej adnotacji potwierdzającej spełnienie formalności celnych w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 8 lit. b rozporządzenia;
7) w przypadku, o którym mowa w pkt 2, zawiadamia organ rejestrujący, który wydał dowód rejestracyjny pojazdu, z którego pochodzi silnik, o montażu silnika do pojazdu marki „SAM" do zawiadomienia dołącza kopię dowodu rejestracyjnego pojazdu, z którego silnik zamontowano do pojazdu marki „SAM"
8) w przypadku, o którym mowa w pkt 3, zawiadamia organ rejestrujący, który wydał zaświadczenie, jeżeli silnik pochodzi z pojazdu wyrejestrowanego lub z pojazdu, w którym dokonano wymiany silnika; do zawiadomienia dołącza kopię tego zaświadczenia.
7. W przypadku pierwszej rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy organ rejestrujący, z zastrzeżeniem ust. 8:
1) unieważnia zagraniczny dowód rejestracyjny lub dokument potwierdzający rejestrację pojazdu, jeżeli pojazd był zarejestrowany za granicą;
2) zamieszcza na dowodzie odprawy celnej przywozowej pojazdu adnotację o treści: „Pojazd zarejestrowany, Nr rej. ..., data ... ", wpisując numer rejestracyjny i datę rejestracji, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego, wykonuje kserokopię tego dokumentu, a dokument zwraca właścicielowi pojazdu albo
3) sprawdza zamieszczenie na dowodzie własności pojazdu odpowiedniej adnotacji potwierdzającej spełnienie formalności celnych w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 8 lit. b rozporządzenia;
4) wykonuje kserokopię dokumentu, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia o rejestracji pojazdów, po czym dokument zwraca właścicielowi pojazdu.
8. W przypadku rejestracji pojazdu powierzonego podmiotowi polskiemu przez zagraniczną osobę prawną lub fizyczną organ rejestrujący:
1) przyjmuje do depozytu zagraniczny dowód rejestracyjny lub dokument potwierdzający rejestrację pojazdu, jeżeli pojazd był zarejestrowany za granicą;
2) przyjmuje do depozytu zagraniczne tablice rejestracyjne;
3) zamieszcza na dokumencie, na którego podstawie nastąpiło powierzenie pojazdu, adnotację o treści: „Pojazd zarejestrowany. Nr rej. ..., data ...", wpisując numer rejestracyjny pojazdu i datę rejestracji, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego, wykonuje kserokopię tego dokumentu, po czym zwraca go podmiotowi, który zgłosił pojazd do rejestracji;
4) zamieszcza w bazie danych dane właściciela pojazdu, wpisując dane zagranicznej osoby prawnej lub fizycznej, która powierzyła pojazd podmiotowi polskiemu, dane użytkownika, któremu powierzono pojazd zgodnie z zakresem określonym w § 3 rozporządzenia, oraz termin powierzenia pojazdu zamieszcza w adnotacjach urzędowych;
5) wykonuje kserokopię dokumentu, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia o rejestracji pojazdów, po czym dokument zwraca właścicielowi pojazdu.
9. W przypadku gdy pojazd przed pierwszą rejestracją zmienia właściciela, organ rejestrujący przepis § 4 ust. 2–3 rozporządzenia o rejestracji pojazdów stosuje odpowiednio i rejestrując taki pojazd, do bazy danych, karty informacyjnej pojazdu oraz dokumentów pojazdu wpisuje jako pierwszego właściciela pojazdu dane właściciela dokonującego pierwszej rejestracji. Przepis § 2 ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wszystkich pośrednich dowodów własności.
10. Przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy pojazd przed ponownym zarejestrowaniem zmienia właściciela.
§ 2. 1. Rejestrując czasowo pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2–6, organ rejestrujący:
1) zamieszcza na dowodzie własności adnotację o treści: „Pojazd zarejestrowany. Nr rej. ..., data ...", wpisując numer rejestracyjny pojazdu i datę rejestracji, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego, wykonuje kserokopię tego dokumentu, dowód własności zwraca właścicielowi pojazdu;
2) nadaje pojazdowi numer rejestracyjny i na podstawie przedstawionych dokumentów zamieszcza w bazie danych dane i informacje zgodnie z zakresem określonym w § 3 rozporządzenia;
3) sporządza kartę informacyjną pojazdu, którą okazuje właścicielowi pojazdu do sprawdzenia zgodności zamieszczonych danych i informacji oraz podpisu;
4) wystawia zgodnie z zasadami określonymi w § 11 pozwolenie czasowe;
5) legalizuje odpowiednio tablice rejestracyjne zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu o legalizacji tablic rejestracyjnych;
6) wystawia w dwóch egzemplarzach decyzję o czasowej rejestracji pojazdu;
7) wydaje za pisemnym potwierdzeniem właściciela pojazdu, w części „B" decyzji o czasowej rejestracji pojazdu, pozwolenie czasowe, nalepkę kontrolną, zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz jeden egzemplarz decyzji o czasowej rejestracji pojazdu.
2. W przypadku czasowej rejestracji pojazdu z urzędu, organ rejestrujący przed wydaniem zgodnie z ust. 1 pkt 7 nalepki kontrolnej wpisuje numer rejestracyjny pojazdu na tej nalepce.
3. W przypadkach czasowej rejestracji pojazdu w celu umożliwienia wywozu pojazdu za granicę organ rejestrujący wpisuje w rubryce „Adnotacje urzędowe" karty pojazdu, jeżeli była wydana, informację o czasowej rejestracji pojazdu, podając:
1) cel czasowej rejestracji pojazdu;
2) tymczasowy numer rejestracyjny pojazdu;
3) serię i numer pozwolenia czasowego.
4. W przypadku czasowej rejestracji pojazdu w celu umożliwienia przejazdu pojazdem z miejsca zakupu lub odbioru pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej organ rejestrujący dokonuje rejestracji takiego pojazdu na podstawie wniosku o rejestrację z dołączonym dowodem własności pojazdu. Jeżeli pojazd zakupiony lub odebrany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej został sprowadzony z zagranicy, przepisy § 1 ust. 7 pkt 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
5. W przypadku czasowej rejestracji pojazdu w celu umożliwienia przeprowadzenia jego badania technicznego lub naprawy, organ rejestrujący przyjmuje do depozytu dotychczasowy dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne, jeżeli pojazd jest zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.
6. W przypadku czasowej rejestracji pojazdu w celu umożliwienia przeprowadzenia badań homologacyjnych, badań i prób pojazdów, ich części albo elementów wyposażenia przez producenta lub upoważnioną jednostkę badawczą organ rejestrujący:
1) wystawia zgodnie z zasadami określonymi w § 11 pozwolenie czasowe badawcze;
2) wystawia w dwóch egzemplarzach decyzję o czasowej rejestracji pojazdu;
3) wydaje za pisemnym potwierdzeniem właściciela pojazdu, w części „B" decyzji o czasowej rejestracji pojazdu, pozwolenie czasowe badawcze, zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz jeden egzemplarz decyzji o czasowej rejestracji badawczej pojazdu;
4) wydaje pisemną decyzję upoważniającą podmiot, na który wystawione jest pozwolenie czasowe badawcze, do dokonywania kolejnych wpisów określających dane badanego pojazdu i ustalających ważność pozwolenia, jeżeli uzna, że czynności te mogą być przez ten podmiot wykonywane; decyzja powinna zawierać w szczególności następujące informacje:
a) nazwisko i imię oraz wzór podpisu osoby upoważnionej do dokonywania kolejnych wpisów w pozwoleniu czasowym badawczym,
b) wzór pieczątki podmiotu, która będzie umieszczana przy dokonywaniu kolejnych wpisów w pozwoleniu czasowym badawczym;
kserokopię tej decyzji dołącza się do akt pojazdu.
7. Przepisy § 1 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§ 3. 1. W przypadku gdy właściciel pojazdu we wniosku o rejestrację pojazdu zwraca się o wydanie dla pojazdu tablic indywidualnych, organ rejestrujący:
1) sprawdza, czy określony przez właściciela pojazdu wyróżnik indywidualny pojazdu odpowiada warunkom określonym w rozporządzeniu o rejestracji pojazdów;
2) wysyła, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia złożenia kompletu dokumentów wymaganych do rejestracji, pisemny wniosek do organu, który prowadzi ewidencję tablic indywidualnych, o wpisanie wyróżnika indywidualnego pojazdu do prowadzonej ewidencji;
3) zamawia tablice indywidualne po uzyskaniu informacji, że wyróżnik indywidualny pojazdu, o którym mowa w pkt 1 i 2, został wpisany do ewidencji tablic indywidualnych;
4) w przypadku zmiany właściciela pojazdu oznaczonego tablicami indywidualnymi niepowodującej zmiany właściwości miejscowej organu prowadzącego ewidencję tablic indywidualnych, zawiadamia organ prowadzący ewidencję tablic indywidualnych o zmianie właściciela pojazdu i zmianie organu rejestrującego właściwego dla danych tablic indywidualnych.
2. Organ, który prowadzi ewidencję tablic indywidualnych, po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie później niż w terminie 5 dni roboczych, udziela zwrotnej informacji, że wyróżnik indywidualny pojazdu został wpisany do ewidencji tablic indywidualnych, albo informuje, że wyróżnik został nadany dla innego pojazdu w województwie.
§ 4. 1. W przypadku zawiadomienia o nabyciu pojazdu zarejestrowanego organ rejestrujący dokonuje rejestracji pojazdu na wniosek właściciela pojazdu. Przepisy § 1 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
2. W przypadku zawiadomienia przez dotychczasowego właściciela o zbyciu pojazdu zarejestrowanego organ rejestrujący:
1) zamieszcza na dokumencie, na podstawie którego nastąpiło zbycie pojazdu, adnotację o treści: „Zawiadomiono w dniu ... o zbyciu pojazdu Nr rej ...", wpisując datę zawiadomienia i numer rejestracyjny pojazdu, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego, wykonuje kserokopię dokumentu, po czym zwraca go właścicielowi pojazdu, jeżeli zawiadomienie o zbyciu dokonane zostało przez właściciela osobiście w organie rejestrującym;
2) przyjmuje kopię dokumentu, na podstawie którego nastąpiło zbycie pojazdu, i zamieszcza na tej kopii adnotację o treści: „Zawiadomiono w dniu ... o zbyciu pojazdu Nr rej ...", wpisując datę zawiadomienia i numer rejestracyjny pojazdu, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego, jeżeli zawiadomienie o zbyciu zostało przesłane pocztą;
3) zamieszcza dane i informacje zawarte w dokumencie, o którym mowa w pkt 1 i 2, w bazie danych i odpowiednio przekazuje je do ewidencji pojazdów.
§ 5. 1. W przypadku zgłoszenia przez właściciela pojazdu zmian, o których mowa w art. 78 ust. 2 pkt 2 ustawy, organ rejestrujący, z zastrzeżeniem ust. 2–5, stosownie do zgłoszonych zmian:
1) przyjmuje dokument (dokumenty), o którym mowa w rozporządzeniu o rejestracji pojazdów, określający nowe dane lub informacje;
2) stosuje odpowiednio art. 81 ustawy;
3) zamieszcza w bazie danych zmienione dane i informacje, z jednoczesnym zachowaniem poprzednich danych i informacji jako archiwalnych;
4) pobiera określone przepisami opłaty;
5) legalizuje odpowiednio tablice rejestracyjne zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu o legalizacji tablic rejestracyjnych;
6) unieważnia dotychczasowy dowód rejestracyjny;
7) wydaje, za pisemnym potwierdzeniem właściciela pojazdu w karcie informacyjnej pojazdu, dowód rejestracyjny.
2. W przypadku zmiany adresu miejsca zamieszkania właściciela pojazdu powodującej zmianę właściwości miejscowej organu rejestrującego przepis § 1 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
3. W przypadku zawiadomienia o wymianie silnika w pojeździe zarejestrowanym organ rejestrujący przyjmujący to zawiadomienie:
1) zamieszcza na dowodzie własności silnika adnotację o treści: „Silnik zamontowano do pojazdu o Nr rej. ...... data .....", wpisując numer rejestracyjny i datę zawiadomienia organu o wymianie silnika, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego, wykonuje kserokopię tego dokumentu, a dowód własności silnika zwraca właścicielowi pojazdu;
2) zamieszcza w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub innym dokumencie potwierdzającym rejestrację pojazdu, z którego pochodzi silnik, adnotację o treści: „Pojazd bez silnika" oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego albo
3) przyjmuje zaświadczenie, o którym mowa w § 14 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia o rejestracji pojazdów, jeżeli silnik pochodzi z pojazdu wyrejestrowanego lub z pojazdu, w którym dokonano wymiany silnika, zamieszcza na tym zaświadczeniu adnotację o treści: „Silnik zamontowano do pojazdu o Nr rej. ... , data ... ", wpisując numer rejestracyjny i datę zawiadomienia organu o wymianie silnika, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego;
4) wykonuje kserokopię dokumentu, o którym mowa w pkt 2, po czym dokument ten zwraca właścicielowi pojazdu;
5) zamieszcza na dowodzie odprawy celnej przywozowej silnika lub pojazdu, z którego pochodzi silnik, jeżeli pojazd lub silnik został sprowadzony z zagranicy, adnotację o treści: „Silnik zamontowano do pojazdu o Nr rej. ... , data ... ", wpisując numer rejestracyjny i datę zawiadomienia organu o wymianie silnika, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego, wykonuje kserokopię tego dokumentu, po czym dokument ten zwraca właścicielowi pojazdu albo
6) sprawdza zamieszczenie na dowodzie własności silnika lub pojazdu, z którego pochodzi silnik, odpowiedniej adnotacji potwierdzającej spełnienie formalności celnych w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 8 lit. b rozporządzenia;
7) w przypadku, o którym mowa w pkt 2, zawiadamia organ rejestrujący, który wydał dowód rejestracyjny pojazdu, z którego pochodzi silnik, o montażu silnika do innego pojazdu; do zawiadomienia dołącza kopię dowodu rejestracyjnego pojazdu, z którego pochodzi silnik;
8) w przypadku, o którym mowa w pkt 3, zawiadamia organ rejestrujący, który wydał zaświadczenie, jeżeli silnik pochodzi z pojazdu wyrejestrowanego lub z pojazdu, w którym dokonano wymiany silnika; do zawiadomienia dołącza kopię tego zaświadczenia.
4. W przypadku zawiadomienia o wymianie podwozia lub ramy w pojeździe zarejestrowanym organ rejestrujący przyjmujący to zawiadomienie:
1) zamieszcza na dowodzie własności podwozia lub ramy adnotację o treści: „Podwozie/ramę zamontowano do pojazdu o Nr rej. ...... data .....", wpisując numer rejestracyjny i datę zawiadomienia organu o wymianie podwozia lub ramy, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego, wykonuje kserokopię tego dokumentu, a dowód własności podwozia lub ramy zwraca właścicielowi pojazdu;
2) zamieszcza w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub na innym dokumencie potwierdzającym rejestrację pojazdu, z którego pochodzi podwozie lub rama, adnotację o treści: „Pojazd bez podwozia/ramy" oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego albo
3) przyjmuje zaświadczenie, o którym mowa w § 14 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia o rejestracji pojazdów, i zamieszcza na tym zaświadczeniu adnotację o treści: „Podwozie/ramę zamontowano do pojazdu o Nr rej. ... , data ... ", wpisując numer rejestracyjny i datę zawiadomienia organu o wymianie podwozia lub ramy, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego;
4) wykonuje kserokopię dokumentu, o którym mowa w pkt 2, po czym dokument ten zwraca właścicielowi pojazdu;
5) zamieszcza na dowodzie odprawy celnej przywozowej podwozia lub ramy, lub pojazdu, z którego pochodzi podwozie lub rama, jeżeli pojazd lub podwozie, lub rama zostały sprowadzone z zagranicy, adnotację o treści: „Podwozie/ramę zamontowano do pojazdu o Nr rej. ... , data ... ", wpisując numer rejestracyjny i datę zawiadomienia organu o wymianie podwozia lub ramy, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego, wykonuje kserokopię tego dokumentu, po czym dokument ten zwraca właścicielowi pojazdu albo
6) sprawdza zamieszczenie na dowodzie własności podwozia lub ramy, lub pojazdu, z którego pochodzi podwozie lub rama, odpowiedniej adnotacji potwierdzającej spełnienie formalności celnych w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 8 lit. b rozporządzenia;
7) w przypadku, o którym mowa w pkt 2, zawiadamia organ rejestrujący, który wydał dowód rejestracyjny pojazdu, z którego pochodzi podwozie lub rama, o montażu tego podwozia lub ramy do innego pojazdu; do zawiadomienia dołącza kopię dowodu rejestracyjnego pojazdu, z którego pochodzi podwozie lub rama;
8) w przypadku, o którym mowa w pkt 3, zawiadamia organ rejestrujący, który wydał zaświadczenie; do zawiadomienia dołącza kopię tego zaświadczenia.
5. W przypadku zawiadomienia o wprowadzeniu w pojeździe zarejestrowanym zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu organ rejestrujący:
1) zamieszcza na dokumencie wystawionym przez przedsiębiorcę, o którym mowa w art. 66 ust. 4 pkt 6 lit. b ustawy, potwierdzającym dokonane zmiany konstrukcyjne zmieniające rodzaj pojazdu, adnotację o treści: „Zawiadomiono w dniu ... o zmianie rodzaju pojazdu. Nr rej. pojazdu ...", wpisując numer rejestracyjny pojazdu i datę zawiadomienia, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego; wykonuje kserokopię dokumentu, po czym dokument ten zwraca właścicielowi pojazdu;
2) przyjmuje zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego, na podstawie którego wpisuje dane techniczne pojazdu.
6. W przypadku zawiadomienia o dokonaniu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem organ rejestrujący:
1) wykonuje kserokopię wyciągu ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem, po czym dokument ten zwraca właścicielowi pojazdu;
2) zamieszcza na fakturze za montaż adnotację o treści: „Zawiadomiono w dniu ... o montażu instalacji LPG/CNG w pojeździe o Nr rej... ", wpisując numer rejestracyjny pojazdu i datę zawiadomienia, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego, wykonuje kserokopię faktury, po czym fakturę zwraca właścicielowi pojazdu;
3) jeżeli istnieje konieczność zmiany terminu następnego badania technicznego, zgodnie z zasadami określonymi w art. 81 ust. 4 ustawy, zamieszcza w dowodzie rejestracyjnym termin następnego badania technicznego, ustalając ten termin od dnia montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem; przepis art. 81 ust. 8 pkt 1 ustawy stosuje się odpowiednio;
4) zamieszcza w dowodzie rejestracyjnym adnotację, o której mowa w § 11 ust. 2 pkt 14 lit. e.
§ 6. W celu wyrejestrowania pojazdu organ rejestrujący:
1) przyjmuje wniosek właściciela pojazdu o wyrejestrowanie pojazdu, z dołączonymi dokumentami określonymi w rozporządzeniu o rejestracji pojazdów, sprawdzając zgodność zawartych w nich danych i informacji dotyczących:
a) właściciela pojazdu,
b) pojazdu – danych identyfikacyjnych i technicznych;
2) przyjmuje tablice rejestracyjne;
3) zamieszcza w rubryce „Adnotacje urzędowe" karty pojazdu, jeżeli była wydana, adnotację o treści: „Pojazd wyrejestrowany, przyczyna ... , data ... ", wpisując przyczynę i datę wyrejestrowania, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego;
4) unieważnia dotychczasowy dowód rejestracyjny i zamieszcza na nim adnotację o treści: „Pojazd wyrejestrowany, przyczyna ... , data ...", wpisując przyczynę i datę wyrejestrowania, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego;
5) zamieszcza w bazie danych informację o dacie i przyczynie wyrejestrowania pojazdu;
6) wystawia w dwóch egzemplarzach decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu, w której uchyla dotychczasowe dokumenty pojazdu i tablice rejestracyjne;
7) wydaje za pisemnym potwierdzeniem właściciela pojazdu, w części „B" decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu, jeden egzemplarz tej decyzji.
§ 7. W przypadku wydawania wtórnika dowodu rejestracyjnego z powodu utraty lub zniszczenia dotychczasowego dowodu rejestracyjnego organ rejestrujący przyjmuje wniosek właściciela pojazdu po przedstawieniu dokumentów określonych w rozporządzeniu o rejestracji pojazdów i:
1) zamieszcza w bazie danych informacje o utracie dowodu rejestracyjnego, jeżeli dotychczasowy dowód rejestracyjny został utracony, lub unieważnia zniszczony dowód rejestracyjny, jeżeli dotychczasowy dowód rejestracyjny został zniszczony;
2) pobiera określone przepisami opłaty;
3) przepisy rozporządzenia o legalizacji tablic rejestracyjnych stosuje odpowiednio;
4) wystawia zgodnie z zasadami określonymi w § 11 nowy dowód rejestracyjny, zachowując dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu;
5) zamieszcza w bazie danych informacje, zgodnie z zakresem określonym w § 3 rozporządzenia, o wydaniu wtórnika dowodu rejestracyjnego;
6) wydaje, za pisemnym potwierdzeniem właściciela pojazdu w karcie informacyjnej pojazdu, wtórnik dowodu rejestracyjnego.
§ 8. W przypadku wydawania wtórnika pozwolenia czasowego z powodu utraty lub zniszczenia dotychczasowego pozwolenia czasowego organ rejestrujący wystawia nowe pozwolenie czasowe, zachowując dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu i termin czasowej rejestracji.
Przepisy § 7 stosuje się odpowiednio.
§ 9. W przypadku wydawania dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na kolejne wpisy terminów następnego badania technicznego organ rejestrujący na wniosek właściciela pojazdu:
1) wystawia zgodnie z zasadami określonymi w § 11 nowy dowód rejestracyjny, zamieszczając termin następnego badania technicznego na podstawie wpisu w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym, jeżeli termin ten nie upłynął, albo
2) wystawia zgodnie z zasadami określonymi w § 11 nowy dowód rejestracyjny, zamieszczając termin następnego badania technicznego na podstawie przedstawionego zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu,
Przepisy § 7 stosuje się odpowiednio.
§ 10. 1. W przypadku wydawania tablic rejestracyjnych z powodu kradzieży, zgubienia lub zniszczenia dotychczasowych tablic rejestracyjnych, z zastrzeżeniem ust. 2, organ rejestrujący przyjmuje wniosek właściciela pojazdu po przedstawieniu dokumentów określonych w rozporządzeniu o rejestracji pojazdów i:
1) przyjmuje dotychczasowe tablice rejestracyjne, w przypadku ich zniszczenia;
2) pobiera określone przepisami opłaty;
3) unieważnia dotychczasowy dowód rejestracyjny;
4) nadaje pojazdowi nowy numer rejestracyjny i na podstawie przedstawionych dokumentów zamieszcza w bazie danych dane i informacje zgodnie z zakresem określonym w § 3 rozporządzenia, z zachowaniem w bazie danych poprzedniego numeru rejestracyjnego;
5) legalizuje odpowiednio tablice rejestracyjne zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu o legalizacji tablic rejestracyjnych;
6) wystawia zgodnie z zasadami określonymi w § 11 dowód rejestracyjny;
7) wypełnia kartę pojazdu, jeżeli była wydana, po czym zwraca ją właścicielowi pojazdu;
8) wydaje za pisemnym potwierdzeniem właściciela pojazdu w karcie informacyjnej pojazdu dowód rejestracyjny pojazdu, nalepkę kontrolną i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne.
2. W przypadku gdy ze zniszczonych tablic rejestracyjnych możliwe jest odczytanie numeru rejestracyjnego i właściciel pojazdu złożył wniosek o wydanie wtórnika tablic (tablicy) rejestracyjnych, organ rejestrujący zamawia u producenta tablic rejestracyjnych wtórnik dotychczasowych tablic (tablicy).
§ 11. 1. Dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, w tym pozwolenie czasowe badawcze, z zastrzeżeniem ust. 2-6, wystawia się zgodnie z następującymi zasadami:
1) czcionka wydruku danych i informacji powinna zapewniać dobrą czytelność wpisów;
2) numer rejestracyjny, numer identyfikacyjny VIN, numer nadwozia (podwozia), numer silnika drukuje się z rozróżnieniem cyfry 0 (zero) i litery O poprzez przekreślenie oznaczenia cyfry zero ;
3) numer rejestracyjny drukuje się z odstępem oddzielającym wyróżnik powiatu od wyróżnika pojazdu;
4) rubryki, których wypełnienie nie dotyczy danego pojazdu, unieważnia się, drukując znaki - XXX.
2. Dane i informacje z bazy danych drukuje się odpowiednio w poszczególnych rubrykach dokumentów, o których mowa w ust. 1, stosując następujące zasady:
1) „Marka, typ, model” - wpisuje się dane określone jako „Marka, typ, nazwa handlowa”, jeżeli pojazd jest rejestrowany na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji;
2) „Nr identyfikacyjny VIN/nr nadwozia (podwozia)” - wpisuje się pełny siedemnastoznakowy numer identyfikacyjny VIN; w przypadku gdy pojazd nie posiada VIN, wpisuje się numer nadwozia, podwozia lub ramy;
3) „Nr silnika” - wpisuje się nadany i umieszczony przez producenta numer identyfikacyjny silnika lub numer silnika nadany przez organ rejestrujący, zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu o rejestracji pojazdów;
4) „Rodzaj pojazdu i przeznaczenie” - wpisuje się rodzaj pojazdu i przeznaczenie zgodne z klasyfikacją; przeznaczenie pojazdu wpisuje się w przypadku, jeżeli przewiduje to klasyfikacja;
5) „Właściciel, adres” - wpisuje się dane jednej osoby; w przypadku jeżeli pojazd stanowi współwłasność, wpisuje się dane właściciela wpisanego we wniosku o rejestrację;
6) „Pojemność silnika/moc” - wpisuje się pojemność silnika wyrażoną w (cm3) oraz obowiązkowo dla motocykli wpisuje się moc silnika wyrażoną w(kW);
7) „Rok produkcji pojazdu” - wpisuje się rok kalendarzowy, w którym pojazd został wyprodukowany, określony przez producenta; w przypadku pojazdu marki „SAM” jest to rok zbudowania tego pojazdu;
8) „Dopuszczalna masa całkowita”, „Dopuszczalna ładowność”, „Największy dopuszczalny nacisk osi” - wpisuje się jednoznacznie określoną wartość tych parametrów technicznych pojazdu wyrażoną w (t, kg lub odpowiednio w kN);
9) „Liczba miejsc” - wpisuje się jednoznacznie określoną ilość miejsc w pojeździe; w przypadku pojazdu, w którym konstrukcyjnie przewidziano miejsca siedzące oraz miejsca dla pasażerów stojących, wpisuje się liczbę miejsc jako sumę „x+y”, gdzie „x” oznacza liczbę miejsc siedzących, a „y” - liczbę miejsc dla pasażerów stojących; w przypadku samochodu sanitarnego „y” oznacza liczbę miejsc leżących;
10) „Dopuszczalna masa całkowita przyczepy” - wpisuje się największą dopuszczalną masę całkowitą przyczepy, jaką dany pojazd może ciągnąć wyrażoną w(kg);
11) „Nr karty pojazdu” - wpisuje się serię i numer karty pojazdu, jeżeli była wydana; w przypadku jeżeli pojazd zgodnie z ustawą nie podlegał obowiązkowi wystawienia karty pojazdu, wpisuje się adnotację o treści „karty nie wydano”;
12) „Data pierwszej rejestracji” - wpisuje się dzień pierwszej rejestracji pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
13) „Następne badanie techniczne do dnia” - wpisuje się termin następnego badania technicznego na podstawie dokumentów przedstawionych do rejestracji i zgodnie z zasadami określonymi w ustawie;
14) „Adnotacje urzędowe” -wpisuje się następujące skróty odpowiadające treści adnotacji:
a) „Współwłaściciel ... ” - podając dane współwłaściciela zgodnie z zakresem danych określonym w § 3 rozporządzenia - dotyczy pojazdów stanowiących współwłasność dwóch osób,
b) „Współwłasność” - jeżeli pojazd stanowi współwłasność większej niż określona w lit. a liczby osób,
c) „Pierwsza rejestracja za granicą ...” - podając datę pierwszej rejestracji za granicą - dotyczy pojazdów sprowadzonych z zagranicy i tam zarejestrowanych,
d) „TAXI” - dotyczy pojazdów przystosowanych jako taksówka,
e) „GAZ-LPG ...” lub „GAZ-CNG ...” - podając datę montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem - dotyczy pojazdów przystosowanych do zasilania gazem LPG lub CNG,
f) „L” - dotyczy pojazdów przystosowanych do nauki jazdy lub egzaminu państwowego,
g) „MAX ... km/h” - podając wartość ograniczenia prędkości - dotyczy pojazdów objętych indywidualnym ograniczeniem prędkości,
h) „BUS 100 km/h” - dotyczy autobusów, o których mowa w art. 20 ust. 4 ustawy,
i) „HAK” - dotyczy pojazdów przystosowanych do ciągnięcia przyczepy,
j) „UŻYTKOWNIK ... ” - podając dane użytkownika zgodnie z zakresem danych określonym w § 3 rozporządzenia - dotyczy pojazdów powierzonych zgodnie z art. 73 ust. 5 ustawy lub na wniosek użytkownika pojazdu użytkowanego w drodze umowy leasingu,
k) „MASA WŁASNA ... kg” - podając wartość masy własnej pojazdu - dotyczy ciągników siodłowych,
l) „ZESPÓŁ ... kg” - podając wartość dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu członowego - dotyczy ciągników siodłowych,
m) „SKŁADAK” - dotyczy pojazdów złożonych poza wytwórnią, jeżeli na podstawie obowiązujących przepisów zostały dopuszczone do ruchu,
n) „ZABYTKOWY”- dotyczy pojazdów zabytkowych,
o) „ODSTĘPSTWO ... „ - podając skrótowo, który z warunków technicznych został objęty odstępstwem i w jakim zakresie, z wyłączeniem numeru silnika - dotyczy pojazdów dopuszczonych do ruchu w drodze indywidualnego odstępstwa od warunków technicznych zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy,
p) „OGRANICZENIA ...” - podając treść ograniczenia w użytkowaniu pojazdu zgodnie z odrębnymi przepisami - dotyczy pojazdów zabytkowych,
q) „CŁO ...” - podając treść zastrzeżeń wynikających z prawa celnego - dotyczy pojazdów z zastrzeżeniami wynikającymi z przepisów prawa celnego,
r) „WTÓRNIK” - dotyczy pojazdów, dla których wydano wtórnik dowodu rejestracyjnego lub pozwolenia czasowego.
3. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, podpisuje się i oznacza zgodnie z następującymi zasadami:
1) dowód rejestracyjny:
a) na stronie 1 w rubryce „Organ rejestrujący” - przystawia się pieczątkę adresową lub drukuje się nazwę i adres siedziby organu rejestrującego,
b) na stronie 3 w rubryce „Adnotacje urzędowe” - adnotacje urzędowe potwierdza się wpisaniem daty zamieszczenia adnotacji, podpisem oraz przystawia się okrągłą pieczątkę organu rejestrującego,
c) na stronie 4 w rubryce „Data ... (podpis)” - datę wydania dowodu rejestracyjnego potwierdza się podpisem i przystawia się imienną pieczątkę,
d) na stronie 4 w rubryce „mp.” - przystawia się okrągłą pieczątkę organu rejestrującego;
2) pozwolenie czasowe:
a) na stronie 1 w rubryce „Organ rejestrujący” - przystawia się pieczątkę adresową lub drukuje się nazwę i adres siedziby organu rejestrującego,
b) na stronie 2 w rubryce „mp. podpis” - wydanie pozwolenia potwierdza się podpisem i przystawia się okrągłą pieczątkę organu rejestrującego,
c) na stronie 2 w rubryce „Pozwolenie czasowe przedłużono do” - datę przedłużenia ważności pozwolenia potwierdza się podpisem i przystawia się okrągłą pieczątkę organu rejestrującego,
d) na stronie 2 w rubryce „Adnotacje” - adnotacje urzędowe potwierdza się wpisaniem daty zamieszczenia adnotacji, podpisem oraz przystawia się okrągłą pieczątkę organu rejestrującego;
3) pozwolenie czasowe badawcze:
a) na wewnętrznej stronie okładki w rubryce „Organ rejestrujący” - przystawia się pieczątkę adresową lub drukuje się nazwę i adres siedziby organu rejestrującego,
b) na stronach 1-12 w rubrykach „mp. Podpis” - datę początku okresu ważności pozwolenia potwierdza się podpisem i okrągłą pieczątką organu rejestrującego albo podpisem i pieczątką podmiotu upoważnionego przez organ rejestrujestrujący.
4. W przypadku gdy nie jest możliwe wypełnienie pozwolenia czasowego badawczego w sposób określony w ust. 1, pozwolenie czasowe badawcze wypełnia się czarnym tuszem, czytelnie, drukowanym pismem, w sposób gwarantujący trwałość zapisów.
5. W przypadku ustania przyczyn zamieszczenia adnotacji, o której mowa w ust. 2 pkt 14, organ rejestrujący skreśla zamieszczony skrót adnotacji oraz przystawia okrągłą pieczątkę organu rejestrującego.
6. W dokumentach, o których mowa w ust. 1, po ich wypełnieniu, podpisaniu i oznaczeniu, odpowiednią stronę (strony) pokrywa się specjalną folią stanowiącą komplet wraz z blankietem.
Załącznik nr 2
INSTRUKCJA W SPRAWIE CZYNNOŚCI ZWIĄZANYCH Z CZASOWĄ REJESTRACJĄ POJAZDU Z URZĘDU
§ 1. Po dokonaniu czasowej rejestracji pojazdu z urzędu, a przed wystawieniem dowodu rejestracyjnego, organ rejestrujący prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące własności pojazdu i jego cech identyfikacyjnych oraz, w razie konieczności, w przypadku:
1) pojazdu nowego zakupionego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z dołączonym wyciągiem ze świadectwa homologacji albo odpisem decyzji zwalniającej pojazd z homologacji, weryfikuje dane pojazdu z danymi zawartymi w katalogu albo u producenta lub importera bądź w jednostce przeprowadzającej badania homologacyjne;
2) pojazdu nowego wyprodukowanego lub importowanego w ilości jednej sztuki rocznie:
a) sprawdza, czy producent lub importer faktycznie może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku homologacji pojazdu wynikającego z art. 68 ust. 11 pkt 4 ustawy,
b) weryfikuje dane zawarte w zaświadczeniu z przeprowadzonego badania technicznego pojazdu;
3) pojazdu sprowadzonego i zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą:
a) weryfikuje dane zawarte w zaświadczeniu z przeprowadzonego badania technicznego pojazdu,
b) weryfikuje dane zawarte w dokumencie odprawy celnej przywozowej i wyjaśnia z właściwymi organami celnymi,
c) weryfikuje dane zawarte w dokumencie, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia o rejestracji pojazdów, i wyjaśnia z wystawiającym ten dokument;
4) pojazdu powierzonego przez zagraniczną osobę prawną lub fizyczną podmiotowi polskiemu:
a) weryfikuje dane zawarte w zaświadczeniu z przeprowadzonego badania technicznego pojazdu,
b) weryfikuje dane zawarte w dokumencie, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia o rejestracji pojazdów, i wyjaśnia z wystawiającym ten dokument;
5) pojazdu zabytkowego:
a) weryfikuje dane zawarte w kopii decyzji w sprawie wpisania pojazdu jako dobra kultury do rejestru zabytków lub w dokumencie potwierdzającym ujęcie pojazdu w centralnej ewidencji dóbr kultury,
b) weryfikuje dane zawarte w zaświadczeniu, o którym mowa w § 2 ust. 9 pkt 2 rozporządzenia o rejestracji pojazdów;
6) pojazdu, którego markę określa się jako „SAM”, weryfikuje dane zawarte w zaświadczeniu, o którym mowa w § 2 ust. 10 pkt 4 rozporządzenia o rejestracji pojazdów, lub w zaświadczeniu z przeprowadzonego badania technicznego pojazdu;
7) pojazdu zakupionego po przepadku na rzecz Skarbu Państwa lub na rzecz jednostki samorządu terytorialnego:
a) dokonuje wyjaśnień z właściwymi organami orzekającymi, organami prowadzącymi postępowanie egzekucyjne, celne itp.,
b) weryfikuje dane zawarte w zaświadczeniu z przeprowadzonego badania technicznego.
§ 2. 1. W przypadku gdy pojazd wcześniej był zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu sprawdzenia przedstawionych do rejestracji dokumentów, z zastrzeżeniem § 3 i 4, organ rejestrujący wysyła odpowiednio wypełnione zawiadomienie wraz z kopią dotychczasowego dowodu rejestracyjnego. Wzór zawiadomienia określa załącznik do niniejszej instrukcji.
2. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, wysyła się do organu rejestrującego, który wystawił sprawdzany dowód rejestracyjny, nie później niż w terminie pięciu dni roboczych od dnia złożenia kompletu dokumentów wymaganych do rejestracji pojazdu.
3. Organ rejestrujący, do którego przesłano zawiadomienie, udziela zwrotnej odpowiedzi w terminie pięciu dni roboczych od dnia otrzymania zawiadomienia.
4. W przypadku gdy dane i informacje zawarte w przesłanym zawiadomieniu i kopii dowodu rejestracyjnego są zgodne z danymi i informacjami zawartymi w bazie danych oraz aktami pojazdu, organ rejestrujący, o którym mowa w ust. 3:
1) wysyła odpowiednio wypełnione potwierdzenie wraz z uwierzytelnioną kserokopią karty informacyjnej pojazdu wymienionego w zawiadomieniu; wzór potwierdzenia określa załącznik do niniejszej instrukcji;
2) zamieszcza w bazie danych i karcie informacyjnej pojazdu nowy numer rejestracyjny pojazdu oraz nazwę organu rejestrującego, w którego właściwości miejscowej pojazd się znajduje;
3) przesłane dokumenty dołącza do akt pojazdu.
5. W przypadku gdy dane i informacje zawarte w przesłanym zawiadomieniu lub kopii dowodu rejestracyjnego pojazdu są niezgodne z danymi i informacjami zawartymi w bazie danych lub aktami pojazdu, organ rejestrujący, o którym mowa w ust. 3, odsyła zwrotnie kopię przesłanego zawiadomienia z adnotacją „Nie potwierdzam danych pojazdu” i pieczątką organu rejestrującego.
6. W przypadku uzyskania negatywnego wyniku sprawdzenia dokumentów, o którym mowa w ust. 5, organ rejestrujący występujący z zawiadomieniem wszczyna postępowanie wyjaśniające i stosownie do zaistniałych okoliczności powiadamia właściwe organy.
§ 3. W przypadku gdy do rejestracji nie został złożony dotychczasowy dowód rejestracyjny pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, organ rejestrujący dane do zawiadomienia wpisuje na podstawie innych dokumentów dołączonych do wniosku o rejestrację określonych w rozporządzeniu o rejestracji pojazdów.
§ 4. 1. Organ rejestrujący, który ma bezpośredni dostęp do ewidencji pojazdów, może dokonać sprawdzenia dokumentów wymaganych do rejestracji pojazdu na podstawie wydruku z tej ewidencji danych i informacji dotyczących pojazdu, którego dokumenty są sprawdzane.
2. W przypadku gdy dane i informacje zawarte w wydruku, o którym mowa w ust. 1, są zgodne z danymi i informacjami zawartymi w sprawdzanych dokumentach, organ rejestrujący dokonuje rejestracji pojazdu i przesyła do organu rejestrującego, w którym pojazd był uprzednio zarejestrowany, odpowiednio wypełnione zawiadomienie, o którym mowa w § 2.
3. W przypadku gdy dane i informacje zawarte w wydruku, o którym mowa w ust. 1, nie są zgodne z danymi i informacjami zawartymi w sprawdzanych dokumentach, stosuje się przepisy § 2 i 3.
Załącznik do instrukcji w sprawie czynności
związanych z czasową rejestracją
pojazdu z urzędu
WZÓR ZAWIADOMIENIA/POTWIERDZENIA (FORMAT A5)
Uwaga:
Dopuszcza się wystawianie zawiadomienia, potwierdzenia w formie wydruku z systemu informatycznego.
Załącznik nr 3
WZÓR KARTY INFORMACYJNEJ POJAZDU
(papier formatu A-4, układ strony pionowy)
Uwaga: dopuszcza się wystawianie karty informacyjnej pojazdu w formie wydruku z systemu informatycznego.
Załącznik nr 4
KLASYFIKACJA POJAZDÓW
Tabela nr 1 - Rodzaje i podrodzaje pojazdów
Lp. | Rodzaj pojazdu | Podrodzaj pojazdu | Kategoria homologacyjna | ||
kod | nazwa | kod | nazwa | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
1 | 01 | motorower |
| bez podziału | L1,2 |
2 | 02 | motocykl | 01 | osobowy | L3,4,5 |
3 | 02 | ciężarowy | |||
4 | 99 | inny* | |||
5 | 03 | samochód osobowy | 01 | kareta (sedan) | M1 oraz L2,5 w przypadku czterokołowych pojazdów samochodowych z nadwoziem zamkniętym |
6 | 02 | hatchback | |||
7 | 03 | kombi | |||
8 | 04 | coupé | |||
9 | 05 | kabriolet | |||
10 | 06 | wielozadaniowy | |||
11 | 07 | van | |||
12 | 99 | inny* | |||
13 | 04 | autobus | 01 | miejski | M2,3 |
14 | 02 | międzymiastowy | |||
15 | 03 | turystyczny | |||
16 | 04 | szkolny | |||
17 | 99 | inny* | |||
18 | 05 | trolejbus |
| bez podziału |
|
19 | 06 | samochód ciężarowy | 01 | skrzynia | N1,2,3, oraz L2,5 w przypadku czterokołowych pojazdów samochodowych z nadwoziem zamkniętym |
20 | 02 | furgon | |||
21 | 03 | wywrotka | |||
22 | 04 | pojemnik | |||
23 | 05 | cysterna | |||
24 | 06 | skrzynia/żuraw | |||
25 | 07 | furgon/podest | |||
26 | 08 | ciężarowo-osobowy | |||
27 | 09 | terenowy | |||
28 | 10 | wielozadaniowy | |||
29 | 11 | van | |||
30 | 99 | inny* | |||
31 | 07 | samochód specjalny |
| bez podziału | M1 N1,2,3 |
32 | 08 | ciągnik samochodowy | 01 | siodłowy | N1,2,3, |
33 | 02 | balastowy | |||
34 | 99 | inny* | |||
35 | 09 | ciągnik rolniczy | 01 | kołowy | T |
36 | 02 | gąsienicowy | |||
37 | 99 | inny* | |||
38 | 10 | przyczepa lekka | 01 | ciężarowa | O1 |
39 | 02 | specjalna | |||
40 | 99 | inna* | |||
41 | 11 | naczepa ciężarowa | 01 | skrzynia | O2,3,4 |
42 | 02 | furgon | |||
43 | 03 | wywrotka | |||
44 | 04 | pojemnik |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
45 |
|
| 05 | cysterna |
|
46 | 06 | dłużycowa | |||
47 | 07 | niskopodwoziowa | |||
48 | 99 | inna* | |||
49 | 12 | naczepa specjalna |
| bez podziału | O2,3,4 |
50 | 13 | przyczepa ciężarowa | 01 | skrzynia | O2,3,4 |
51 | 02 | furgon | |||
52 | 03 | wywrotka | |||
53 | 04 | pojemnik | |||
54 | 05 | cysterna | |||
55 | 06 | dłużycowa | |||
56 | 07 | niskopodwoziowa | |||
57 | 99 | inna* | |||
58 | 14 | przyczepa specjalna |
| bez podziału | O2,3,4 |
59 | 15 | przyczepa ciężarowa rolnicza | 01 | skrzynia | nie określa się |
60 | 02 | furgon | |||
61 | 03 | wywrotka | |||
62 | 04 | pojemnik | |||
63 | 05 | cysterna | |||
64 | 06 | dłużycowa | |||
65 | 07 | niskopodwoziowa | |||
66 | 99 | inna* |
Tabela nr 2 – Przeznaczenia pojazdów ze względu na specjalizację, z wyjątkiem pojazdów specjalnych
Lp. | Podrodzaj pojazdu | Przeznaczenie | ||
kod | nazwa | kod | nazwa | |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | 02 | furgon | 001 | uniwersalny |
2 | 002 | izotermiczny | ||
3 | 003 | chłodnia | ||
4 | 004 | lodownia | ||
5 | 005 | przewóz mebli | ||
6 | 006 | przewóz konfekcji | ||
7 | 007 | przewóz pieczywa | ||
8 | 008 | pocztowy | ||
9 | 099 | inny* | ||
10 | 05 | cysterna | 101 | przewóz paliw płynnych |
11 | 102 | przewóz mleka | ||
12 | 103 | przewóz wody | ||
13 | 104 | przewóz gazów | ||
14 | 199 | inna* |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
15 | 04 | pojemnik | 201 | betoniarka |
16 | 202 | przewóz bitumu | ||
17 | 203 | przewóz cementu luzem | ||
18 | 204 | przewóz sypkich artykułów spożywczych | ||
19 | 205 | asenizacyjny | ||
20 | 299 | inny* | ||
21 | 99 | inny | 301 | przewóz żywego drobiu |
22 | 302 | przewóz żywych zwierząt | ||
23 | 303 | przewóz kabli | ||
24 | 304 | przewóz napojów | ||
25 | 305 | przewóz elementów budowlanych | ||
26 | 306 | przewóz kontenerów | ||
27 | 307 | przewóz pojazdów | ||
28 | 308 | wywóz śmieci | ||
29 | 309 | utylizacyjny | ||
30 | 399 | przewóz innych ładunków |
Tabela nr 3 – Przeznaczenia pojazdów specjalnych
L.p. | kod | Nazwa |
1 | 2 | 3 |
1 | 501 | oczyszczanie dróg |
2 | 502 | zimowego utrzymania dróg |
3 | 503 | podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych |
4 | 504 | pomoc drogowa |
5 | 505 | ambulatorium/laboratorium służby zdrowia |
6 | 506 | żuraw samochodowy |
7 | 507 | pożarniczy |
8 | 508 | pogotowie techniczne/warsztat |
9 | 509 | kino/wystawa/biblioteka |
10 | 510 | sklep/bar |
11 | 511 | radiofoniczny/telewizyjny |
12 | 512 | do prac wiertniczych |
13 | 513 | agregat elektryczny/spawalniczy |
14 | 514 | kempingowy |
15 | 515 | pogrzebowy |
16 | 516 | laboratorium techniczne |
17 | 517 | koparka |
18 | 518 | koparko-spycharka |
19 | 519 | ładowarka |
20 | 520 | bankowóz |
21 | 521 | sanitarny |
22 | 599 | inny* |
Tabela nr 4 – Przeznaczenia pojazdów używanych do określonych celów
Lp. | Kod | Nazwa |
1 | 2 | 3 |
1 | 703 | operacyjny służby miejskiej zakładów komunikacyjnych itp. |
2 | 704 | przewóz osób niepełnosprawnych |
3 | 705 | pojazd ratownictwa chemicznego |
4 | 706 | pojazd górniczego pogotowia ratunkowego |
5 | 707 | przystosowany do przewozu osób (dotyczy tylko samochodów ciężarowych) |
6 | 708 | pojazd służby więziennej |
7 | 709 | przewóz uczniów (w tym niepełnosprawnych) |
8 | 799 | inny* |
Objaśnienia:
lnny*/inna* – pojazd, który na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub zaświadczenia z badania technicznego zakwalifikowano do danego podrodzaju lub przeznaczenia nieokreślonego w zasadniczym podziale.
Załącznik nr 5
STRUKTURA DANYCH GROMADZONYCH W KATALOGU MAREK I TYPÓW POJAZDÓW HOMOLOGOWANYCH ORAZ DOPUSZCZONYCH DO RUCHU
Lp. | Nazwa pola |
1 | Kod Instytutu Transportu Samochodowego |
2 | Rodzaj |
3 | Podrodzaj |
4 | Przeznaczenie |
5 | Marka |
6 | Typ |
7 | Model (nazwa handlowa) |
8 | Rodzaje paliwa |
9 | Numer świadectwa homologacji krajowej lub Wspólnoty Europejskiej* |
10 | Kategoria homologacyjna pojazdu |
11 | Pojemność silnika |
12 | Moc silnika |
13 | Masa własna |
14 | Dopuszczalna masa całkowita |
15 | Maksymalna masa całkowita |
16 | Dopuszczalna ładowność |
17 | Maksymalna ładowność |
18 | Dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy z hamulcem |
19 | Maksymalna masa całkowita ciągniętej przyczepy z hamulcem |
20 | Liczba miejsc siedzących |
21 | Liczba miejsc |
22 | Największy dopuszczalny nacisk osi |
23 | Największy maksymalny nacisk osi |
24 | Liczba osi |
25 | Katalizator (tak/nie) |
26 | Homologacja (tak/nie) |
27 | Odstępstwo od homologacji |
* Numer świadectwa homologacji Wspólnoty Europejskiej gromadzi się od dnia akcesji Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.
Załącznik nr 6
WZÓR WYKAZU DOKUMENTÓW KOMUNIKACYJNYCH
(książka formatu A-4, układ stron poziomy)
Załącznik nr 7
WZÓR WYKAZU TABLIC REJESTRACYJNYCH
(książka formatu A-4, układ strony poziomy)
- Data ogłoszenia: 2003-11-14
- Data wejścia w życie: 2004-01-01
- Data obowiązywania: 2007-02-02
- Dokument traci ważność: 2007-07-30
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 17 września 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 lipca 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU z dnia 6 października 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA