REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 179 poz. 1754
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 2 października 2003 r.
w sprawie tworzenia funduszy, prowadzenia gospodarki finansowej oraz umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności Wojskowej Agencji Mieszkaniowej
Na podstawie art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 368, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
1) szczegółowe warunki tworzenia funduszy,
2) sposób prowadzenia gospodarki finansowej,
3) zasady i tryb umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności przysługujących
– Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, zwanej dalej „Agencją”.
1) Biuro Prezesa Agencji oraz oddziały rejonowe i terenowe Agencji;
2) jednostki gospodarcze Agencji.
Rozdział 2
Fundusze Agencji
§ 4.
1) fundusz zasobowy;
2) fundusz statutowy;
3) fundusz rezerwowy.
2. Fundusz zasobowy ulega zwiększeniu o wartość:
1) mienia przekazanego Agencji w ciągu roku obrotowego przez:
a) Skarb Państwa,
b) jednostki samorządu terytorialnego,
c) osoby prawne, osoby fizyczne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej;
2) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych sfinansowanych z funduszu rezerwowego;
3) inwestycji, o których mowa w art. 16 ust. 2 pkt 2 ustawy, realizowanych z dotacji budżetowej.
3. Fundusz zasobowy ulega zmniejszeniu o wartość:
1) mienia, stanowiącego własność Skarbu Państwa, sprzedanego, zlikwidowanego albo nieodpłatnie przekazanego przez Agencję;
2) umorzenia składników majątkowych zaliczonych do majątku trwałego stanowiącego własność Skarbu Państwa, dokonanego zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2. Fundusz statutowy ulega zwiększeniu o wartość środków trwałych oraz wartości niematerialne i prawne sfinansowane z funduszu rezerwowego, w celu zapewnienia funkcjonowania jednostek Agencji.
2. Dysponentem funduszu rezerwowego jest Prezes Agencji.
3. Fundusz rezerwowy przeznacza się na finansowanie:
1) inwestycji zwiększających fundusz zasobowy Agencji, polegających na:
a) budownictwie,
b) zakupach środków trwałych,
c) zwiększeniu wartości użytkowej środków trwałych, stanowiących mienie powierzone Agencji przez Skarb Państwa;
2) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zwiększających fundusz statutowy Agencji;
3) strat wynikających z działalności prowadzonej przez jednostki Agencji;
4) innych celów związanych z działalnością ustawową Agencji.
Rozdział 3
Sposób prowadzenia gospodarki finansowej
§ 8.
2. W rocznym planie finansowym Agencji wyodrębnia się w szczególności:
1) przychody własne;
2) dotacje na realizację zadań zleconych przez Ministra Obrony Narodowej, o których mowa w art. 19 ust. 2 pkt 4 ustawy;
3) wydatki:
a) na wynagrodzenia i składki naliczane od wynagrodzeń,
b) majątkowe;
4) wynik finansowy;
5) kierunki rozdysponowania funduszu rezerwowego;
6) sposób pokrycia straty.
2. Prezes Agencji, po uzgodnieniu projektu rocznego planu finansowego z Ministrem Obrony Narodowej, ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego oraz ministrem właściwym do spraw Skarbu Państwa, przekazuje projekt planu ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych w terminie określonym w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie szczegółowych zasad, trybu i terminów opracowywania materiałów do projektu ustawy budżetowej wydawanym corocznie na podstawie art. 82 ust. 4 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148, z późn. zm.2)).
2. Roczne plany finansowe jednostek Agencji zatwierdzają odpowiednio:
1) Prezes Agencji – plany finansowe oddziałów rejonowych;
2) dyrektor oddziału rejonowego – plany finansowe oddziałów terenowych;
3) właściwy dyrektor oddziału rejonowego albo oddziału terenowego – plany finansowe jednostek gospodarczych.
2. Zmiany w rocznym planie finansowym Agencji dokonane przez Prezesa Agencji powodują zmiany odpowiednio w planach finansowych oddziałów rejonowych, oddziałów terenowych i jednostek gospodarczych Agencji.
Rozdział 4
Rozliczenia wewnętrzne
§ 13.
1) Biura Prezesa Agencji – 20 % nadwyżki przychodów nad kosztami, uzyskanej z tytułu najmu lokali użytkowych i dzierżawy gruntów;
2) oddziału rejonowego Agencji:
a) 60 % nadwyżki przychodów nad kosztami, uzyskanej z tytułu najmu lokali użytkowych i dzierżawy gruntów,
b) 50 % nadwyżki przychodów nad kosztami, uzyskanej z działalności gospodarczej, w tym z podległych jednostek gospodarczych Agencji.
2. Oddział rejonowy Agencji pokrywa koszty utrzymania biura tego oddziału ze środków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, oraz przychodów własnych.
3. Oddział rejonowy Agencji w ciągu roku obrotowego przekazuje do:
1) Biura Prezesa Agencji – całość nadwyżki przychodów z tytułu sprzedaży osobnych kwater stałych, lokali mieszkalnych i innych nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa nad kosztami bezpośrednio związanymi z tą sprzedażą;
2) oddziałów terenowych Agencji – środki finansowe przeznaczone w szczególności na:
a) pokrycie kosztów ponoszonych przez te oddziały na zadania wskazane przez dyrektora oddziału rejonowego Agencji,
b) pokrycie strat tych oddziałów.
4. Prezes Agencji przeznacza w ciągu roku obrotowego z funduszu rezerwowego środki finansowe na cele określone w § 7 ust. 3, z uwzględnieniem kierunków rozdysponowania tego funduszu, wynikających z rocznego planu finansowego Agencji, o którym mowa w § 9 ust. 1.
5. Zysk brutto oddziałów terenowych i oddziałów rejonowych oraz jednostek gospodarczych Agencji podlega przekazaniu na koniec roku obrotowego do Biura Prezesa Agencji.
6. Zysk Agencji po opodatkowaniu, z uwzględnieniem ustawowych zwolnień podatkowych, zwiększa fundusz rezerwowy Agencji.
1) roczne sprawozdanie finansowe Agencji wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta;
2) sprawozdanie z rocznej działalności Agencji.
2. Roczne sprawozdanie finansowe Agencji zatwierdza Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw Skarbu Państwa.
Rozdział 5
Dotacje budżetowe
§ 15.
2. Prezes Agencji może występować do Ministra Obrony Narodowej z wnioskiem o dokonanie zmian pomiędzy pozycjami wydatków dla Agencji, określonymi w układzie wykonawczym budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
3. Dotacje budżetowe w części, w jakiej nie zostały wykorzystane w roku budżetowym na zadania, o których mowa w art. 19 ust. 2 pkt 4 ustawy, podlegają zwrotowi w terminie:
1) do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego na rachunek bieżący – subkonto wydatków budżetowych Ministerstwa Obrony Narodowej;
2) do dnia 28 lutego następnego roku budżetowego na rachunek bieżący – subkonto dochodów budżetowych Ministerstwa Obrony Narodowej – wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrane w nadmiernej wysokości.
Rozdział 6
Zasady i tryb umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności pieniężnych
§ 17.
1) dłużnik – osoba fizyczna zmarł, nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił osobom pozostającym we wspólnocie majątkowej przedmioty majątkowe niepodlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów;
2) dłużnik – osoba fizyczna posiada wyłącznie przedmioty majątkowe niepodlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów lub gdy ściągnięcie zadłużenia spowodowałoby naruszenie egzystencji osoby dłużnika i jego rodziny, a zachodzi uzasadnione przypuszczenie, iż sytuacja majątkowa dłużnika nie ulegnie w najbliższym czasie poprawie;
3) dłużnik – osoba prawna został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należności, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi na osoby trzecie;
4) sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe z tego powodu, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarczał albo był obciążony hipoteką, hipoteką morską, zastawem, zastawem rejestrowym lub zastawem skarbowym w takim stopniu, że pozostały majątek nie wystarczał na zaspokojenie kosztów postępowania;
5) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne.
2. Umorzenie należności Agencji o charakterze cywilnoprawnym, w przypadku gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, może nastąpić tylko wtedy, gdy warunki umorzenia zachodzą wobec wszystkich zobowiązanych.
2. Organy Agencji rozpatrując sprawy odroczenia terminów płatności należności lub rozłożenia na raty, uwzględniają słuszny interes dłużnika albo osób zobowiązanych do pokrycia zobowiązań.
3. Od należności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od dnia wydania decyzji lub zawarcia umowy do upływu terminu zapłaty określonego w decyzji lub umowie.
4. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie lub w pełnej wysokości rat ustalonych w umowie, pozostała do spłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę, w tym również z odsetkami, o których mowa w ust. 3.
1) Prezes Agencji;
2) właściwi rzeczowo i terytorialnie dyrektorzy oddziałów rejonowych i oddziałów terenowych Agencji co do należności wynikających z ich zadań statutowych.
2. Jeżeli wartość należności głównej przekracza czterokrotność kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym umorzenie, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” do celów naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, należność umarza właściwy organ za zgodą Prezesa Agencji.
3. Organy Agencji właściwe do umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności głównej są również uprawnione do umarzania, odraczania i rozkładania na raty odsetek od tych należności, bez względu na ich wysokość, oraz umarzania, odraczania i rozkładania na raty innych należności ubocznych.
2. Odroczenie terminu spłaty oraz rozłożenie płatności należności na raty może nastąpić na wniosek dłużnika.
3. Wniosek o umorzenie należności oraz odroczenie terminu spłaty całości lub części należności albo rozłożenie płatności całości lub części należności na raty składa się do właściwego organu Agencji.
4. Wniosek dłużnika, o którym mowa w ust. 3, powinien zawierać, odpowiednio, szczegółowe informacje dotyczące wystąpienia przesłanek umorzenia, wymienionych w § 17 ust. 1 pkt 2, 4 i 5, opis aktualnej sytuacji finansowej i materialnej dłużnika oraz dokumenty potwierdzające okoliczności podane we wniosku.
2. Odroczenie terminu spłaty całości lub części należności oraz rozłożenie płatności na raty następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy dłużnikiem i właściwym organem Agencji.
Rozdział 7
Przepisy przejściowy i końcowy
§ 23.
Minister Obrony Narodowej: J. Szmajdziński
|
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 718, Nr 101, poz. 944, Nr 134, poz. 1267 i Nr 179, poz. 1750.
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 65, poz. 594, Nr 96, poz. 874 i Nr 166, poz. 1611.
- Data ogłoszenia: 2003-10-20
- Data wejścia w życie: 2003-10-20
- Data obowiązywania: 2003-10-20
- Dokument traci ważność: 2005-02-18
REKLAMA