REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 167 poz. 1622
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 2 września 2003 r.
w sprawie Krajowej Komisji Etycznej do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach oraz lokalnych komisji etycznych do spraw doświadczeń na zwierzętach
Na podstawie art. 32 pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002) zarządza się, co następuje:
2. W skład Komisji wchodzi:
1) 12 przedstawicieli nauk biologicznych, medycznych, weterynaryjnych i humanistycznych;
2) 3 przedstawicieli organizacji pozarządowych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
1) uniwersytety, akademie medyczne, wyższe szkoły rolnicze i akademie wychowania fizycznego;
2) przeprowadzające doświadczenia lub testy na zwierzętach jednostki badawczo-rozwojowe i placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk;
3) organizacje pozarządowe, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt;
4) Polską Akademię Nauk.
2. Kandydata na członka Komisji przedstawia się na formularzu zgłoszenia kandydata, którego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia.
3. Organizacja pozarządowa, o której mowa w ust. 1 pkt 3, do formularza zgłoszenia kandydata dołącza statut, odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, informację o członkostwie w innych organizacjach oraz liczbie członków.
4. Minister aktualizuje listę kandydatów na członków Komisji na podstawie propozycji zgłaszanych w sposób określony w ust. 1.
2. Nie powołuje się na członka Komisji osoby, która była członkiem tej Komisji przez dwie następujące po sobie kadencje.
3. W razie potrzeby uzupełnienia składu Komisji, Minister powołuje nowego członka na czteroletnią kadencję.
1) zrzeczenia się funkcji członka Komisji;
2) skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione umyślnie;
3) pozbawienia praw publicznych;
4) ukarania prawomocnym orzeczeniem sądu, działającego na podstawie przepisów o odpowiedzialności zawodowej, za przewinienie zawodowe lub komisji dyscyplinarnej za czyn popełniony z niskich pobudek;
5) choroby lub innych usprawiedliwionych przyczyn uniemożliwiających pełnienie funkcji członka Komisji przez okres dłuższy niż 3 miesiące;
6) nieobecności na posiedzeniach Komisji przez okres dłuższy niż 3 miesiące.
2. Członek Komisji jest obowiązany zachowywać tajemnicę służbową.
1) ustalanie sposobu funkcjonowania lokalnych komisji etycznych do spraw doświadczeń na zwierzętach, zwanych dalej „lokalnymi komisjami”, a także trybu wydawania przez nie opinii w sprawie dopuszczalności przeprowadzania doświadczeń i testów na zwierzętach;
2) powoływanie lokalnych komisji;
3) rozpatrywanie odwołań od opinii lokalnych komisji i wydawanie opinii w sprawie dopuszczalności przeprowadzania doświadczeń i testów na zwierzętach;
4) zajmowanie stanowiska w sprawach dotyczących doświadczeń i testów na zwierzętach oraz formułowanie w tych sprawach wniosków do właściwych organów, organizacji lub jednostek organizacyjnych, w szczególności wydawanie opinii o możliwości uzyskania celów naukowych lub diagnostycznych za pomocą metod alternatywnych, a także o zgodności przeprowadzanych doświadczeń i testów na zwierzętach z zaleceniami i dyrektywami Unii Europejskiej.
2. Lokalne komisje działają w szczególności jako komisje międzyuczelniane, międzyinstytutowe lub wspólne – dla dwóch lub więcej jednostek organizacyjnych, a także jako komisje uczelniane.
3. Komisja ustala właściwość miejscową poszczególnych lokalnych komisji, uwzględniając, w miarę możliwości, wnioski zainteresowanych jednostek organizacyjnych.
4. Komisja określa siedzibę lokalnej komisji, po uprzednim uzyskaniu na to zgody kierownika właściwej jednostki organizacyjnej wymienionej w § 2 ust. 1 pkt 1 lub 2 albo właściwego wojewody.
2. W skład każdej lokalnej komisji wchodzą, w liczbie nie mniejszej niż jedna piąta składu komisji, przedstawiciele organizacji pozarządowych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
2. Komisja wyznacza przewodniczących lokalnych komisji oraz ich zastępców spośród członków tych komisji.
2. Nie powołuje się na członka lokalnej komisji osoby, która była członkiem tej komisji przez dwie następujące po sobie kadencje.
1) wydawanie opinii o dopuszczalności przeprowadzania doświadczeń lub testów na zwierzętach oraz określanie warunków i procedur przeprowadzania tych doświadczeń i testów, w tym także wydawanie opinii o możliwości uzyskania celów naukowych lub diagnostycznych bez konieczności przeprowadzania doświadczeń lub testów na zwierzętach, za pomocą metod alternatywnych;
2) wyrażanie zgody na przeprowadzanie doświadczeń i prac badawczych powodujących ból lub inne cierpienia zwierząt;
3) wydawanie opinii o warunkach bytowych w hodowlach zwierząt laboratoryjnych.
2. Przewodniczący lokalnej komisji może przedłużyć termin, o którym mowa w ust. 1, nie więcej jednak niż o 14 dni, jeżeli opinia dotyczy sprawy szczególnie skomplikowanej lub wymaga sporządzenia specjalistycznych ekspertyz.
3. Jeżeli lokalna komisja nie wydała opinii w terminie określonym w ust. 2, przewodniczący tej komisji niezwłocznie przekazuje sprawę Komisji w celu wydania opinii.
4. Od opinii wydanej na podstawie ust. 3 nie przysługuje odwołanie; przy wydawaniu opinii stosuje się odpowiednio przepisy § 28 i 29.
2. Lokalna komisja może w uchwalonym przez siebie regulaminie ustalić własny szczegółowy sposób funkcjonowania i tryb wydawania opinii.
3. Regulamin lokalnej komisji jest zatwierdzany przez Komisję.
2. Członek zespołu opiniującego może złożyć opinię odrębną, którą, wraz z uzasadnieniem, dołącza się do akt sprawy.
3. Projekt opinii podpisują przewodniczący i członkowie zespołu opiniującego.
2. Lokalna komisja może rozpatrywać sprawy na posiedzeniach wyjazdowych.
2. Jeżeli do wydania opinii jest niezbędna specjalistyczna ekspertyza, przewodniczący lokalnej komisji może zlecić jej opracowanie na piśmie, na podstawie umowy z właściwym ekspertem lub specjalistyczną jednostką organizacyjną. Sporządzenie ekspertyzy nie może być zlecone osobom lub jednostkom organizacyjnym, których dotyczy wniosek o wydanie opinii przez lokalną komisję.
2. W części obrad lokalnej komisji lub jej zespołu opiniującego, dotyczącej przyjęcia treści opinii, nie mogą uczestniczyć osoby, których dotyczy wydawana opinia, kierownik jednostki organizacyjnej, w której mają być przeprowadzane doświadczenia lub testy na zwierzętach określone we wniosku o sporządzenie opinii, a także osoby niewchodzące w skład tej komisji.
3. Opinię podpisują przewodniczący oraz członkowie lokalnej komisji biorący udział w głosowaniu.
4. Do członków lokalnej komisji przyjmujących ostateczną treść opinii stosuje się przepisy § 21 ust. 2 i 3,
2. W razie wydania pozytywnej opinii w sprawie przeprowadzania doświadczeń lub testów na zwierzętach, lokalna komisja określa w opinii warunki i procedurę przeprowadzania tych doświadczeń lub testów, a jeżeli warunki te oraz procedurę określono we wniosku, może uznać je za integralną część opinii.
3. Do opinii dołącza się pisemne uzasadnienie.
4. Lokalna komisja bezzwłocznie przekazuje opinię wnioskodawcy oraz kierownikowi jednostki organizacyjnej uprawnionemu do wydania lub cofnięcia indywidualnego zezwolenia na przeprowadzanie doświadczeń lub testów na zwierzętach, których dotyczyła opinia, a także odsyła otrzymaną dokumentację.
1) kierownik jednostki organizacyjnej, której dotyczy opinia lokalnej komisji:
a) o niedopuszczalności przeprowadzania w tej jednostce doświadczeń lub testów na zwierzętach,
b) zmieniająca określone we wniosku warunki i procedurę przeprowadzania doświadczeń lub testów na zwierzętach;
2) osoba, która złożyła wniosek o wydanie tej opinii.
2. Odwołanie składa się za pośrednictwem lokalnej komisji, która wydała opinię, w terminie miesiąca od dnia otrzymania tej opinii.
3. Do odwołania dołącza się opinię właściwej lokalnej komisji oraz dokumentację dotyczącą sprawy, umożliwiającą wydanie opinii przez Komisję.
2. Przewodniczący Komisji może zarządzić opracowanie projektu opinii w sprawie szczególnie skomplikowanej w składzie siedmioosobowym lub dziewięcioosobowym.
3. Wyznaczony zespół opiniujący przyjmuje projekt opinii większością głosów.
4. Do członków zespołu opiniującego stosuje się odpowiednio przepisy § 21 ust. 2 i 3.
2. Przewodniczący Komisji może przedłużyć termin, o którym mowa w ust. 1, nie więcej jednak niż o miesiąc, jeżeli opinia dotyczy sprawy szczególnie skomplikowanej lub wymaga sporządzenia specjalistycznych ekspertyz.
1) przewodniczący Komisji – 304 zł;
2) członkowie Komisji – 228 zł.
2. Osobom zaproszonym do udziału w pracach Komisji przysługuje wynagrodzenie przewidziane dla członków Komisji.
3. Zamiejscowym członkom Komisji i osobom, o których mowa w ust. 2, przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży i zakwaterowania, na zasadach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 775 § 2 Kodeksu pracy.
1) przewodniczący – 228 zł;
2) członkowie – 152 zł.
2. Do osób uczestniczących w posiedzeniach lokalnej komisji stosuje się odpowiednio przepisy § 31 ust. 2 i 3.
2. Jednostki organizacyjne, na których rzecz działa lokalna komisja międzyuczelniana, międzyinstytutowa lub wspólna, mogą wspólnie zapewniać obsługę prac komisji na zasadach określonych w zawartym przez nie porozumieniu.
2. Wydatki związane z działalnością lokalnej komisji są pokrywane z budżetu państwa, z części pozostającej w dyspozycji Ministra (z działu 750 – Administracja publiczna), na podstawie umowy określającej zakres finansowania, zawartej przez urząd obsługujący Ministra z właściwą jednostką organizacyjną zapewniającą obsługę prac lokalnej komisji.
Prezes Rady Ministrów: L. Miller
|
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 1999 r. w sprawie Krajowej Komisji Etycznej do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach oraz lokalnych komisji etycznych do spraw doświadczeń na zwierzętach (Dz. U. Nr 38, poz. 361), utrzymanym w mocy na podstawie art. 6 ustawy z dnia 6 czerwca 2002 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 135, poz. 1141).
Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 2 września 2003 r. (poz. 1622)
- Data ogłoszenia: 2003-09-25
- Data wejścia w życie: 2003-09-29
- Data obowiązywania: 2003-09-29
- Dokument traci ważność: 2005-08-27
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA