REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 142 poz. 1382
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 25 lipca 2003 r.
w sprawie warunków, sposobu i trybu przeprowadzania testu umiejętności oraz odbywania stażu adaptacyjnego, sposobu i trybu wykonywania nadzoru nad odbywanym stażem oraz oceny umiejętności wnioskodawcy, będącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w zawodzie regulowanym pracownik socjalny
Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954 oraz z 2002 r. Nr 71, poz. 655) zarządza się, co następuje:
2. Organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji w zawodzie regulowanym pracownik socjalny, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, upowszechnia informacje o wymogach kwalifikacyjnych dla zawodu pracownik socjalny, a także wzór wniosku o przeprowadzenie testu umiejętności albo odbycie stażu adaptacyjnego.
2. Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, występuje z wnioskiem o przeprowadzenie testu umiejętności lub odbycie stażu adaptacyjnego.
3. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 2, stanowi załącznik do rozporządzenia.
1) przepisowo:
a) pomocy społecznej,
b) Rzeczniku Praw Obywatelskich,
c) Rzeczniku Praw Dziecka,
d) zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu,
e) rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
f) powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym,
g) zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych,
h) ochronie zdrowia psychicznego,
i) wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,
j) przeciwdziałaniu narkomanii,
k) emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
l) funduszu alimentacyjnym,
m) kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
n) ochronie danych osobowych;
2) przepisów:
a) Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
b) prawa rodzinnego,
c) postępowania administracyjnego.
1) dwóch przedstawicieli Instytutu Rozwoju Służb Społecznych w Warszawie;
2) jednego przedstawiciela Centralnej Komisji Egzaminacyjnej do spraw stopni specjalizacji zawodowej pracowników socjalnych działającej przy ministrze właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego.
2. W posiedzeniu komisji bierze również udział w charakterze obserwatora przedstawiciel ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
3. Z posiedzenia komisji sporządzany jest protokół, który podpisują członkowie komisji.
2. Termin testu umiejętności jest podawany do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
3. Test umiejętności opracowuje Instytut Rozwoju Służb Społecznych w Warszawie.
2. Test umiejętności składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.
3. Część pisemna testu umiejętności składa się z dwóch modułów:
1) moduł pierwszy stanowi dziesięć pytań testowych, na które należy udzielić odpowiedzi o charakterze uzupełniającym lub dokonując wyboru zaprezentowanych odpowiedzi, które mają na celu sprawdzenie podstawowej wiedzy dotyczącej przepisów polskiego prawa w zakresie określonym w § 3;
2) moduł drugi stanowią trzy ćwiczenia o charakterze symulacyjnym dotyczące rozwiązania opisanego w ćwiczeniu przypadku, sytuacji problemowej występującej w rodzinie lub jednostkowej sytuacji problemowej, które mają na celu sprawdzenie umiejętności zastosowania przepisów polskiego prawa z zakresu określonego w § 3.
4. Czas trwania części pisemnej testu umiejętności nie może przekraczać 210 minut.
5. Pytania i możliwości odpowiedzi umieszczane są na jednostronnie zadrukowanych arkuszach testu ostemplowanych przez jednostkę, w której test jest przeprowadzany.
6. Za odpowiedź na każde pytanie dotyczące pierwszego modułu wnioskodawca może uzyskać 0–3 punktów. Zaliczenie pierwszego modułu wymaga uzyskania minimalnej liczby 18 punktów.
7. Za odpowiedź na każde pytanie dotyczące drugiego modułu wnioskodawca może uzyskać 0–10 punktów. Zaliczenie drugiego modułu wymaga uzyskania minimalnej liczby 20 punktów.
8. Część ustna testu umiejętności odbywa się po zakończeniu części pisemnej i dokonaniu jej oceny w tym samym dniu przez komisję. Część ustna testu umiejętności polega na rozmowie przeprowadzonej przez komisję z wnioskodawcą i dotyczy problematyki związanej z pytaniami zawartymi w części pisemnej testu oraz umożliwia wnioskodawcy udzielenie komisji dodatkowych wyjaśnień.
9. W wyniku złożenia przez wnioskodawcę dodatkowych wyjaśnień i uzupełnień komisja może dokonać podwyższenia oceny punktowej uzyskanej przez wnioskodawcę w części pisemnej.
10. Podczas testu umiejętności wnioskodawca może korzystać z tekstów przepisów polskiego prawa, w szczególności ustaw i rozporządzeń z zakresu, o którym mowa w § 3.
2. W terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia testu umiejętności minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego powiadamia wnioskodawcę o pozytywnym lub negatywnym wyniku testu.
2. Wojewodowie przekazują ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego, raz do roku, w terminie do dnia 15 listopada, wykaz ośrodków, w których wnioskodawcy mogą w następnym roku odbywać staż adaptacyjny.
3. Wykaz ośrodków jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
4. W postanowieniu, o którym mowa w § 2 ust. 1, wskazuje się ośrodek, w którym wnioskodawca odbędzie staż adaptacyjny.
5. Wnioskodawca ubiegający się o uznanie kwalifikacji na podstawie stażu adaptacyjnego, wraz z wnioskiem, o którym mowa w § 2 ust. 2, przedkłada zaświadczenie wydane przez ośrodek, w którym odbędzie się staż, potwierdzające miejsce realizowania przez wnioskodawcę stażu.
6. Wnioskodawca rozpoczyna staż adaptacyjny nie później niż 60 dni od dnia wydania postanowienia.
2. Staż adaptacyjny jest realizowany zgodnie z programem ustalanym przez kierownika ośrodka.
3. Umowa, o której mowa w ust. 1, określa program stażu adaptacyjnego przewidzianego do realizacji przez wnioskodawcę w ośrodku.
4. Długość stażu adaptacyjnego określona jest w postanowieniu, o którym mowa w § 2 ust. 1.
2. Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zapewnia kierownik ośrodka, w którym staż jest odbywany.
3. Zmiana opiekuna stażu adaptacyjnego może nastąpić z powodu:
1) braku możliwości dalszego pełnienia czynności nadzoru;
2) umotywowanego wniosku złożonego przez wnioskodawcę nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego;
3) umotywowanej prośby opiekuna stażu złożonej nie później niż na trzy miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
4. Opiekun stażu adaptacyjnego informuje kierownika ośrodka o realizacji przez wnioskodawcę zadań wynikających z zatwierdzonego programu stażu.
5. Oceny stażu adaptacyjnego dokonują wspólnie opiekun stażu i kierownik ośrodka, w którym staż jest odbywany, nie później niż w okresie 14 dni od dnia zakończenia stażu.
6. Ocena stażu adaptacyjnego dokonywana jest na piśmie i powinna zawierać opis przebiegu stażu oraz informację o przystosowaniu lub braku przystosowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu pracownik socjalny, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem.
7. Ocenę stażu adaptacyjnego kierownik ośrodka, w którym staż był odbywany, przekazuje wnioskodawcy oraz ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego, w terminie trzech dni od jej dokonania.
Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej: w z. J. Banach
|
1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej – zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej
z dnia 25 lipca 2003 r. (poz. 1382)
- Data ogłoszenia: 2003-08-13
- Data wejścia w życie: 2004-05-01
- Data obowiązywania: 2004-05-01
- Dokument traci ważność: 2005-08-19
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA