REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 141 poz. 1379
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 18 lipca 2003 r.
w sprawie sposobu dokonywania kwalifikacji do poszczególnych dyscyplin sportu, zakresu koniecznych badań lekarskich oraz ich częstotliwości w stosunku do dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia ubiegających się o przyznanie licencji na amatorskie uprawianie określonej dyscypliny sportu
Na podstawie art. 50 ust. 4 ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45, poz. 391, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
2. Ustala się następujące kategorie wiekowe umożliwiające rozpoczęcie treningów i uprawianie określonych dyscyplin sportu uwzględniające potrzebę szczególnej ochrony zdrowia dzieci i młodzieży:
1) do ukończenia 6. roku życia – wszelkie dyscypliny sportu oparte na naturalnych formach ruchu w formie gier i zabaw ruchowych;
2) od rozpoczęcia 7. roku życia – dyscypliny sportu oparte na naturalnych formach ruchu, kształtujące koordynację ruchu, nieprzeciążające wybiórczo narządu ruchu;
3) od rozpoczęcia 9. roku życia – dyscypliny sportu kształtujące oprócz zwinności także szybkość i dynamikę ruchu;
4) od rozpoczęcia 11. roku życia – dyscypliny sportu kształtujące wytrzymałość i siłę;
5) od rozpoczęcia 14. roku życia – dyscypliny sportu polegające na wprowadzeniu w pełnym zakresie treningu wytrzymałościowego;
6) od rozpoczęcia 18. roku życia – dyscypliny sportu polegające na wprowadzeniu statycznych ćwiczeń siłowych.
2. Warunkiem kontynuowania przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia uprawiania amatorsko określonej dyscypliny sportu i posiadających licencję na jej uprawianie jest posiadanie ważnego zaświadczenia lekarskiego o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu.
2. Badania, o których mowa w ust. 1, przeprowadza lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej lub w odniesieniu do niepełnosprawnych lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej na podstawie skierowania lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, z zastrzeżeniem ust. 4.
3. W stosunku do dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia uprawiających amatorsko określoną dyscyplinę sportu i posiadających licencję na jej uprawianie przeprowadza się okresowe badania lekarskie i wydaje zaświadczenie, o którym mowa w § 2 ust. 2.
4. W przypadku braku lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny sportowej, badania lekarskie i zaświadczenia, o których mowa w § 2, przeprowadzają i wydają:
1) lekarze posiadający certyfikat nadany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej;
2) inni lekarze, którzy zawarli umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu medycyny sportowej, z zastrzeżeniem § 7.
5. W stosunku do dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia uprawiających amatorsko określoną dyscyplinę sportu i posiadających licencję na jej uprawianie, która podczas uprawiania określonych dyscyplin sportu doznała urazów, w tym urazu głowy, zmian przeciążeniowych, utraciła przytomność lub przegrała walkę przez nokaut, przeprowadza się kontrolne badania lekarskie i w przypadku braku przeciwwskazań wydaje zaświadczenie, o którym mowa w § 2 ust. 2.
1) ogólne badania lekarskie;
2) badania specjalistyczne i diagnostyczne w zakresie niezbędnym do wydania zaświadczenia.
2. Zakres koniecznych badań lekarskich oraz częstotliwość ich przeprowadzania w stosunku do dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia ubiegających się o przyznanie licencji na amatorskie uprawianie sportu albo posiadających licencję określa załącznik do rozporządzenia.
2. Odwołanie, o którym mowa w ust. 1, składa się, w terminie 14 dni od dnia wystawienia zaświadczenia, do Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej w Warszawie.
3. Odwołanie, o którym mowa w ust. 1, rozpatruje się w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania.
4. Zaświadczenie, o którym mowa w § 2, wydaje lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej wyznaczony przez Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej na podstawie:
1) dokumentacji medycznej, o której mowa w ust. 1;
2) wyników dodatkowych badań, jeżeli lekarz ten uzna ich wykonanie za niezbędne.
2. Zaświadczenie, o którym mowa w § 2, wydaje się na czas określony zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia.
Minister Zdrowia: L. Sikorski
|
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 73, poz. 660, Nr 96, poz. 874, Nr 122, poz. 1143, Nr 128, poz. 1176 i Nr 135, poz. 1268.
Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 18 lipca 2003 r. (poz. 1379)
ZAKRES KONIECZNYCH BADAŃ LEKARSKICH ORAZ CZĘSTOTLIWOŚĆ ICH PRZEPROWADZANIA W STOSUNKU DO DZIECI I MŁODZIEŻY DO UKOŃCZENIA 21. ROKU ŻYCIA UBIEGAJĄCYCH SIĘ O PRZYZNANIE I POSIADAJĄCYCH LICENCJĘ NA AMATORSKIE UPRAWIANIE SPORTU
1. Badania ogólne, specjalistyczne i diagnostyczne obejmują:
1) pomiary antropometryczne;
2) ogólne badanie lekarskie;
3) badanie ortopedyczne;
4) próbę wysiłkową;
5) przegląd stomatologiczny;
6) badanie elektrokardiograficzne;
7) badanie ogólne moczu z oceną mikroskopową osadu, odczyn opadania krwinek czerwonych, morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym;
8) konsultację laryngologiczną;
9) konsultację okulistyczną;
10) konsultację neurologiczną;
11) badanie elektroencefalograficzne;
12) oznaczenie poziomu glukozy w surowicy krwi;
13) badanie radiologiczne odcinka szyjnego kręgosłupa;
14) badanie radiologiczne odcinka lędźwiowego kręgosłupa;
15) badanie spirometryczne;
16) konsultację psychologiczną.
2. Badania wstępne dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia ubiegających się o przyznanie licencji na amatorskie uprawianie określonej dyscypliny sportu obejmują badania wymienione w ust. 1 pkt 1–9.
3. Badania okresowe obejmują badania przeprowadzane:
1) co 6 miesięcy – w przypadku badań, o których mowa w ust. 1 pkt 1–3;
2) co roku – w przypadku badań, o których mowa w ust. 1 pkt 4–7;
3) co dwa łata – w przypadku badań, o których mowa w ust. 1 pkt 8 i 9.
4. Badania, o których mowa w ust. 1 pkt 10 i 11, przeprowadza się przed dopuszczeniem do udziału w treningach i zajęciach specjalistycznych dzieci i młodzieży do 21. roku życia uprawiających amatorsko boks, kick-boxing, dalekowschodnie sporty i sztuki walki, płetwonurkowanie oraz skoki spadochronowe i sport lotniowy, paralotniowy i motolotniowy i powtarza co dwa lata.
5. Badanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 12, przeprowadza się przed dopuszczeniem do udziału w treningach i zajęciach specjalistycznych w odniesieniu do młodzieży uprawiającej płetwonurkowanie oraz skoki spadochronowe i sport lotniowy, paralotniowy i motolotniowy oraz sporty motorowe i powtarza co roku.
6. Badanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 13, przeprowadza się w odniesieniu do młodzieży ubiegającej się o przyznanie licencji na amatorskie uprawianie judo i zapasów oraz przed dopuszczeniem do udziału w treningach i zajęciach specjalistycznych w tej dyscyplinie sportu i powtarza co dwa lata.
7. Badanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 14, przeprowadza się w odniesieniu do młodzieży ubiegającej się o przyznanie licencji na amatorskie uprawianie podnoszenia ciężarów oraz przed dopuszczeniem do udziału w treningach i zajęciach specjalistycznych w tej dyscyplinie sportu i powtarza co dwa lata.
8. Badanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 15, przeprowadza się w odniesieniu do młodzieży ubiegającej się o przyznanie licencji na amatorskie uprawianie płetwonurkowania oraz przed dopuszczeniem do udziału w treningach i zajęciach specjalistycznych w tej dyscyplinie sportu i powtarza co roku.
9. Badanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 16, przeprowadza się w odniesieniu do młodzieży ubiegającej się o przyznanie licencji na amatorskie uprawianie skoków spadochronowych i sportów lotniowych, paralotniowych i motolotniowych przed dopuszczeniem do udziału w treningach i zajęciach specjalistycznych w tej dyscyplinie sportu.
- Data ogłoszenia: 2003-08-13
- Data wejścia w życie: 2003-08-28
- Data obowiązywania: 2003-08-28
- Dokument traci ważność: 2004-12-31
REKLAMA