REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 101 poz. 937

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)

z dnia 12 maja 2003 r.

w sprawie udzielania statkom zwolnień z obowiązku zdawania odpadów przed opuszczeniem portu

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 10 ust. 9 ustawy z dnia 16 marca 1995 r. o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki (Dz. U. Nr 47, poz. 243, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa zasady i tryb udzielania statkom zawijającym do polskich portów morskich zwolnień z obowiązku każdorazowego zdawania odpadów przed opuszczeniem portu, a w szczególności:

1) statki zwolnione z tego obowiązku oraz zakres zwolnienia;

2) statki mogące ubiegać się o zwolnienie;

3) informacje, które powinien zawierać wniosek o zwolnienie;

4) tryb składania wniosku i udzielania zwolnienia;

5) wzór wniosku o udzielenie zwolnienia;

6) wzór zaświadczenia o zwolnieniu statku z obowiązku każdorazowego zdawania odpadów.

§ 2.
Z obowiązku każdorazowego zdawania odpadów do portowych urządzeń odbiorczych przed opuszczeniem portu są zwolnione statki, które posiadają znikome ilości odpadów nieprzekraczających w przypadku:

1) odpadów olejowych – 25% pojemności zbiorników na odpady olejowe służące do magazynowania przepracowanych olejów i szlamów olejowych, nie więcej jednak niż 1,0 m3;

2) zaolejonych wód zęzowych – 25% pojemności retencyjnej zbiorników zaolejonych wód zęzowych, nie więcej jednak niż 3,0 m3;

3) ścieków – 25% pojemności zbiornika retencyjnego ścieków, nie więcej jednak niż 3,0 m3 dla statków niewychodzących poza obszar położony w odległości mniejszej niż 12 mil morskich od najbliższego lądu.

§ 3.
O zwolnienie z obowiązku każdorazowego zdawania odpadów przed opuszczeniem portu położonego w polskim obszarze morskim może ubiegać się armator statku, niezależnie od jego przynależności państwowej, odbywającego podróże morskie na stałych liniach żeglugowych bez zawijania do innych portów pomiędzy:

1) portem położonym w polskich obszarach morskich a innym portem położonym w obszarze Morza Bałtyckiego lub Morza Północnego;

2) dwoma portami położonymi w polskich obszarach morskich;

3) jednym portem.

§ 4.
1. Wniosek o udzielenie zwolnienia, o którym mowa w § 3, armator składa do dyrektora właściwego urzędu morskiego.

2. Wniosek powinien zawierać:

1) prośbę o udzielenie zwolnienia;

2) podstawowe dane o statku i armatorze, takie jak: nazwa, znak rozpoznawczy, bandera, nr IMO, nazwa armatora i jego adres, telefon, faks, e-mail;

3) informację o linii żeglugowej albo sezonowej żegludze wycieczkowej, zawierającą w szczególności: nazwy portów oraz dane o częstotliwości rejsów;

4) informację o miejscu, czasie i sposobie odbioru oraz zagospodarowania odpadów, nazwy przedsiębiorstw, z którymi zawarto umowy o świadczenie usług, oraz rodzaje odpadów, których dotyczą te umowy;

5) miejsce, datę i podpis upoważnionej osoby.

3. Do wniosku należy dołączyć:

1) kopię umowy lub umów o świadczenie usług odbioru i gospodarowania odpadami odbieranymi ze statku, zawartych w porcie, do którego zawija statek podczas rejsów na stałej linii żeglugowej;

2) kopię zezwolenia na prowadzenie działalności polegającej na odbiorze i gospodarowaniu odpadami ze statków, wydanego przez właściwe organy administracji publicznej podmiotowi, z którym armator zawarł umowę, o której mowa w pkt 1;

3) potwierdzenie przez podmiot zarządzający portem, w którym są zdawane odpady, że umowa, o której mowa w pkt 1, jest zgodna z zasadami ustalonymi w zatwierdzonym portowym planie gospodarowania odpadami oraz pozostałościami ładunkowymi ze statków.

4. Do dokumentów, o których mowa w ust. 3, sporządzonych w języku obcym, załącza się tłumaczenia na język polski wykonane przez tłumacza przysięgłego.

5. Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 5.
1. Dyrektor urzędu morskiego po rozpatrzeniu wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 1, udziela lub odmawia udzielenia, w drodze decyzji administracyjnej, zwolnienia z obowiązku każdorazowego zdawania odpadów przez statek przed opuszczeniem portu. Decyzja jest ważna przez okres dwóch lat od dnia jej wydania.

2. Dyrektor urzędu morskiego przedłuża ważność decyzji, o której mowa w ust. 1, na jeden rok, jeżeli armator złoży nie później niż na 14 dni przed upływem terminu ważności zwolnienia oświadczenie, że informacje podane we wniosku od dnia wydania decyzji nie uległy zmianie i są aktualne.

3. Armator statku jest obowiązany niezwłocznie poinformować dyrektora właściwego urzędu morskiego o wszelkich zmianach, jakie zaszły w odniesieniu do informacji, o których mowa w ust. 2.

4. Kopie decyzji, o której mowa w ust. 1 i 2, dyrektor właściwego urzędu morskiego przekazuje właściwemu podmiotowi zarządzającemu portem, którego dotyczy zwolnienie z obowiązku każdorazowego zdawania odpadów.

5. Minister właściwy do spraw gospodarki morskiej przekazuje Komisji Europejskiej, do dnia 31 marca każdego roku, zbiorcze zestawienie udzielonych zwolnień, o których mowa w ust. 1, na podstawie danych przekazanych przez dyrektorów urzędów morskich do dnia 31 grudnia poprzedniego roku.

§ 6.
1. Dyrektor właściwego urzędu morskiego na wniosek armatora, który uzyskał decyzję o zwolnieniu z obowiązku każdorazowego zdawania odpadów przed opuszczeniem portu, wydaje zaświadczenie zawierające w szczególności:

1) podstawowe dane o statku i armatorze;

2) informacje o linii żeglugowej z podaniem portów zawinięcia;

3) nazwę i adres odbiorcy odpadów na podstawie umów;

4) treść zwolnienia oraz termin ważności;

5) miejsce, datę, pieczęć i podpis dyrektora urzędu morskiego.

2. Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, traci swą ważność, jeżeli informacje podane we wniosku o zwolnienie, o których mowa w § 4 ust. 2, utraciły aktualność.

3. Wzór zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisu § 5 ust. 5, który stosuje się od dnia uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.

Minister Infrastruktury: M. Pol

 

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej – gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 109, poz. 1156, z 2001 r. Nr 111, poz. 1197 i Nr 125, poz. 1368 oraz z 2002 r. Nr 166, poz. 1361.

Załącznik 1.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury
z dnia 12 maja 2003 r. (poz. 937)

Załącznik nr 1

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 2.

Załącznik nr 2

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2003-06-10
  • Data wejścia w życie: 2003-06-25
  • Data obowiązywania: 2006-02-09
  • Dokument traci ważność: 2009-01-31

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA