REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 97 poz. 879
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 13 maja 2003 r.
w sprawie warunków, sposobu i trybu przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny umiejętności stanowiących podstawę uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu maklera papierów wartościowych, maklera giełd towarowych oraz doradcy inwestycyjnego
Na podstawie art. 15 pkt 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954 oraz z 2002 r. Nr 71, poz. 655) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
1) testu umiejętności, stanowiącego podstawę do uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu maklera papierów wartościowych, maklera giełd towarowych oraz doradcy inwestycyjnego;
2) oceny umiejętności wykazanych przez wnioskodawcę ubiegającego się o uznanie nabytych przez niego w państwie członkowskim Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów, o których mowa w pkt 1.
1) „ustawie” – rozumie się przez to ustawę z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych;
2) „Komisji” – rozumie się przez to Komisję Papierów Wartościowych i Giełd;
3) „maklerze papierów wartościowych” – rozumie się przez to zawód regulowany, którego wykonywanie uzależnione jest od spełnienia wymagań kwalifikacyjnych i warunków określonych w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 424 i Nr 84, poz. 774);
4) „doradcy inwestycyjnym” – rozumie się przez to zawód regulowany, którego wykonywanie uzależnione jest od spełnienia wymagań kwalifikacyjnych i warunków określonych w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi;
5) „maklerze giełd towarowych” – rozumie się przez to zawód regulowany, którego wykonywanie uzależnione jest od spełnienia wymagań kwalifikacyjnych i warunków określonych w przepisach ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. Nr 103, poz. 1099, z 2002 r. Nr 200, poz. 1686 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 424 i Nr 84, poz. 774);
6) „teście umiejętności” – rozumie się przez to test umiejętności, o którym mowa w art. 2 pkt 17 ustawy;
7) „Biuletynie Informacji Publicznej” – rozumie się przez to Biuletyn, o którym mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 oraz z 2002 r. Nr 153, poz. 1271);
8) „wniosku” – rozumie się przez to złożony do Komisji wniosek o przeprowadzenie testu umiejętności;
9) „wnioskodawcy” – rozumie się przez to obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej, który wystąpił do Komisji z wnioskiem, o którym mowa w pkt 8;
10) „teście” – rozumie się przez to zestaw pytań, na które wnioskodawca udziela odpowiedzi w trakcie trwania testu umiejętności;
11) „karcie odpowiedzi” – rozumie się przez to załączony do testu formularz, na którym wnioskodawca biorący udział w teście umiejętności nanosi odpowiedzi.
Rozdział 2
Przygotowanie testu umiejętności
§ 3.
2. Komisje egzaminacyjne, o których mowa w ust. 1, mają charakter stały i powoływane są odrębnie dla zawodu maklera papierów wartościowych, maklera giełd towarowych i doradcy inwestycyjnego.
3. W skład każdej z komisji egzaminacyjnych wchodzą: przewodniczący, zastępca przewodniczącego oraz czterej członkowie. Jeden z członków komisji egzaminacyjnej, wyznaczony przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, pełni funkcję sekretarza komisji egzaminacyjnej.
2. Termin przeprowadzenia testu umiejętności wyznaczany jest przez przewodniczącego danej komisji egzaminacyjnej w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji i podawany jest do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach internetowych Ministerstwa Finansów nie później niż na 2 miesiące przed wyznaczonym terminem testu umiejętności.
3. W przypadku wystąpienia okoliczności uzasadniających zorganizowanie większej niż wskazana w ust. 1 liczby testów umiejętności dla danego zawodu, testy umiejętności można przeprowadzić w dodatkowych terminach. W takim przypadku ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2. Wnioskodawca może wskazać we wniosku późniejszy termin testu umiejętności, o ile w momencie składania wniosku termin taki jest wyznaczony i podany do publicznej wiadomości.
2. Zakres przedmiotowy testu umiejętności ustalany jest przez komisję egzaminacyjną w terminie 14 dni od dnia złożenia przez wnioskodawcę wniosku.
3. O zakresie przedmiotowym testu umiejętności przewodniczący komisji egzaminacyjnej lub osoba przez niego upoważniona zawiadamia wnioskodawcę w terminie 7 dni od dnia ustalenia zakresu.
4. Na podstawie zakresu przedmiotowego testu umiejętności komisja egzaminacyjna przygotowuje test. Komisja egzaminacyjna odpowiedzialna jest za zapewnienie poufności przygotowanego testu.
Rozdział 3
Przeprowadzanie testu umiejętności
§ 8.
2. Test umiejętności przeprowadzany jest w języku polskim, w formie testu składającego się z pytań w liczbie od 30 do 100. Liczba pytań zawartych w teście uzależniona jest od zakresu przedmiotowego testu umiejętności.
2. Wnioskodawca potwierdza własnoręcznym podpisem nadane mu przez komisję egzaminacyjną oznaczenie kodowe.
2. Czas przeznaczony na rozwiązanie testu wyznaczany jest i podawany do wiadomości wnioskodawcy przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej. Czas rozwiązywania testu uzależniony jest od liczby pytań zawartych w przygotowanym teście, nie może być jednak dłuższy niż 2 godziny i 30 minut.
2. Na czas nieobecności w sali, w której przeprowadzany jest test umiejętności, wnioskodawca przekazuje test oraz kartę odpowiedzi jednej z osób wymienionych w ust. 1. Czas nieobecności w sali, w której przeprowadzany jest test umiejętności, odnotowuje się na karcie odpowiedzi.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, nowy termin przeprowadzenia testu umiejętności jest wyznaczany i podawany do publicznej wiadomości w trybie określonym w § 5 ust. 2.
2. Wnioskodawca, który zakończył rozwiązywanie testu przed ogłoszeniem zakończenia czasu rozwiązywania testu przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej lub upoważnioną przez niego osobę, pozostawia swój test oraz kartę odpowiedzi przy wyjściu z sali, w której przeprowadzany jest test umiejętności. Wnioskodawca może otrzymać swój test po zakończeniu testu umiejętności.
Rozdział 4
Ocena testu umiejętności
§ 17.
1) odpowiedź dobra – dwa punkty;
2) odpowiedź zła – minus jeden punkt;
3) brak odpowiedzi – zero punktów.
2. W przypadku niedostosowania się przez wnioskodawcę do instrukcji wypełniania karty odpowiedzi, komisja egzaminacyjna może w stosunku do niego odstąpić od oceny wyników testu.
2. Termin i miejsce ogłoszenia wyników testu umiejętności oraz wydawania zaświadczeń, o których mowa w § 22, podawane są do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.
2. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej informuje o pozytywnym lub negatywnym stanowisku komisji egzaminacyjnej w terminie 15 dni roboczych od upływu terminu składania wniosków, o których mowa w ust. 1.
3. Z ustaleń komisji egzaminacyjnej w sprawie rozpatrzenia odwołań sporządzany jest aneks do protokołu z przebiegu testu umiejętności, na zasadach określonych w § 16.
Rozdział 5
Przepis końcowy
§ 23.
Minister Finansów: w z. W. Ciesielski
|
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej – instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 13 maja 2003 r. (poz. 879)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
- Data ogłoszenia: 2003-05-30
- Data wejścia w życie: 2004-05-01
- Data obowiązywania: 2004-05-01
- Dokument traci ważność: 2004-05-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA