REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 90 poz. 848
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 2 kwietnia 2003 r.
w sprawie dokonywania oceny zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej oraz sposobu jej oznakowania2)
Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. Nr 166, poz. 1360 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 718) zarządza się, co następuje:
1) warunki i tryb dokonywania oceny zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej;
2) treść deklaracji zgodności;
3) sposób oraz wzór oznakowania aparatury.
2. Przepisy rozporządzenia stosuje się do aparatury, o której mowa w art. 108 ust. 3 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 73, poz. 852, z późn. zm3)), podlegającej obowiązkowej ocenie z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej.
2. Jeżeli producent lub jego upoważniony przedstawiciel nie wykaże zgodności aparatury z normami zharmonizowanymi lub normami, o których mowa w ust. 1, wykazuje jej zgodność z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej na podstawie dowodów zawartych w dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej.
1) imię i nazwisko lub nazwę oraz siedzibę i adres producenta albo jego upoważnionego przedstawiciela;
2) nazwę i typ aparatury oraz nazwę lub numer modelu lub partii aparatury, której deklaracja dotyczy;
3) wskazanie norm, na podstawie których jest deklarowana zgodność, i, jeżeli były stosowane, innych działań zastosowanych dla zapewnienia zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej;
4) wskazanie świadectwa badania typu WE, jeżeli było wydane, i jednostki notyfikowanej, która wydała to świadectwo;
5) imię i nazwisko osoby uprawnionej do składania podpisu w imieniu producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela;
6) datę wystawienia deklaracji.
2. Deklaracja zgodności powinna być sporządzona w języku polskim oraz przetłumaczona na język urzędowy kraju, w którym aparatura będzie użytkowana.
2. Producent lub jego upoważniony przedstawiciel sporządza dokumentację techniczno-konstrukcyjną, która powinna zawierać:
1) ogólny opis aparatury;
2) opis procedur zastosowanych dla zapewnienia zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej;
3) dokumenty wydane przez jednostkę kompetentną.
3. Jednostką kompetentną jest jednostka autoryzowana i notyfikowana do oceny aparatury i dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej, gdy nie zastosowano norm zharmonizowanych lub norm, o których mowa w § 3 ust. 1, bądź zastosowano je częściowo albo normy takie nie istnieją.
4. Do dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej, o której mowa w ust. 2, producent lub jego upoważniony przedstawiciel dołącza instrukcję obsługi aparatury, która powinna zawierać w szczególności:
1) warunki zgodnego z przeznaczeniem używania aparatury;
2) instrukcję dotyczącą instalacji, montażu części, regulacji, używania oraz konserwacji aparatury;
3) informacje o ograniczeniach, jeżeli aparatura nie jest przystosowana do instalowania i używania we wszystkich elektromagnetycznych warunkach środowiskowych;
4) informacje o ograniczeniach zapewniających niezakłóconą pracę aparatury przeznaczonej do używania w celu obronności i bezpieczeństwa państwa lub w celu przestrzegania porządku publicznego.
2. Producent lub jego upoważniony przedstawiciel składa w jednostce notyfikowanej wniosek o poddanie badaniu typu WE przedstawionego wzorca aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji.
3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien zawierać:
1) imię i nazwisko lub nazwę oraz siedzibę i adres producenta oraz jego upoważnionego przedstawiciela, jeżeli składa wniosek;
2) miejsce wyprodukowania aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji;
3) dokumentację techniczno-konstrukcyjną, o której mowa w § 6 ust. 2, zawierającą ponadto:
a) informacje niezbędne do sprawdzenia zgodności aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej,
b) opis metod zastosowanych w procesie produkcyjnym dla wyeliminowania zagrożeń stwarzanych przez aparaturę przeznaczoną do celów nadawczych w radiokomunikacji w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej,
c) opis czynności podjętych w celu zapewnienia zgodności produkowanej aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej – w przypadku produkcji seryjnej aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji.
4. Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, dołącza się wzorzec aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji reprezentatywny dla planowanej produkcji danego typu aparatury lub informacje o miejscu jego udostępnienia dla przeprowadzenia badań oraz instrukcję obsługi.
1) cenia dokumentację techniczno-konstrukcyjną w zakresie spełniania przez nią wymagań określonych w § 6 ust. 2 i § 7 ust. 3 pkt 3 oraz
2) bada dostarczony lub udostępniony wzorzec aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji.
2. Jednostka notyfikowana, przeprowadzając badanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2:
1) upewnia się, że aparatura przeznaczona do celów nadawczych w radiokomunikacji została wyprodukowana zgodnie z dokumentacją techniczno-konstrukcyjną;
2) ocenia, czy zostały zastosowane właściwe normy;
3) przeprowadza albo zleca przeprowadzenie odpowiednich badań i prób w celu sprawdzenia, czy aparatura przeznaczona do celów nadawczych w radiokomunikacji spełnia zasadnicze wymagania dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej.
3. Jednostka notyfikowana sporządza świadectwo badania typu WE i przekazuje je producentowi lub jego upoważnionemu przedstawicielowi, jeżeli dany wzorzec aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji spełnia zasadnicze wymagania dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej.
4. Świadectwo, o którym mowa w ust. 3, powinno zawierać wnioski z badań oraz określać warunki dotyczące jego ważności. Do świadectwa dołącza się opisy i rysunki niezbędne do identyfikacji każdego egzemplarza danego typu aparatury przeznaczonej do celów nadawczych w radiokomunikacji.
2. Jednostka notyfikowana ocenia zakres modyfikacji, o których mowa w ust. 1, i informuje producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, czy świadectwo badania typu WE obejmuje zmodyfikowaną aparaturę.
3. Jeżeli świadectwo badania typu WE nie obejmuje zmodyfikowanej aparatury, stosuje się przepisy § 7 i 8.
1) deklarację zgodności;
2) dokumenty, o których mowa w § 6 ust. 2;
3) dokumenty, o których mowa w § 7 ust. 3 pkt 3 – jeśli były sporządzone.
2. Jeżeli producent lub jego upoważniony przedstawiciel nie ma siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium Unii Europejskiej, obowiązek, o którym mowa w ust. 1, spoczywa na importerze.
2. Oznakowanie CE umieszcza się na aparaturze albo jej tablicy znamionowej w sposób czytelny i trwały, a w przypadku braku takich możliwości:
1) na opakowaniu aparatury lub
2) w instrukcji obsługi, lub
3) w dokumencie gwarancyjnym dołączonym do aparatury.
3. Wzór oznakowania CE określa załącznik do rozporządzenia.
4. Oprócz oznakowania CE mogą być umieszczone inne znaki, pod warunkiem że nie zmniejszą widoczności i czytelności oznakowania CE oraz nie będą wprowadzać w błąd co do znaczenia i formy oznakowania CE.
Minister Infrastruktury: M. Pol
|
1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej – łączność, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165).
2) Rozporządzenie transponuje postanowienia dyrektywy Rady 89/336/EEC z dnia 3 maja 1989 r. w sprawie ujednolicenia przepisów prawnych Krajów Członkowskich w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej, wraz ze zmianami wprowadzonymi dyrektywami Rady 91/263/EEC, 92/31/EEC i 93/68/EEC.
3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 122, poz. 1321 i Nr 154, poz. 1800 i 1802, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676 i Nr 166, poz. 1360 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 424.
4) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie warunków i trybu dokonywania oceny zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej oraz sposobu oznakowania aparatury (Dz. U. Nr 117, poz. 1008 i Nr 238, poz. 2023).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Infrastruktury
z dnia 2 kwietnia 2003 r. (poz. 848)
WZÓR OZNAKOWANIA CE
1. Proporcje podane na rysunku powinny być zachowane zarówno przy zwiększaniu, jak i zmniejszaniu rozmiarów znaku.
2. Wysokość znaku zgodności nie powinna być mniejsza od 5 mm, chyba że nie jest to możliwe z powodu konstrukcji aparatury.
- Data ogłoszenia: 2003-05-22
- Data wejścia w życie: 2004-05-01
- Data obowiązywania: 2004-05-01
- Dokument traci ważność: 2005-12-31
REKLAMA