REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 61 poz. 551
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 6 marca 2003 r.
w sprawie rodzajów badań lekarskich i laboratoryjnych, którym podlegają osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby, lub kształcące się do wykonywania tych prac
Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. Nr 126, poz. 1384 oraz z 2003 r. Nr 45, poz. 391) zarządza się, co następuje:
1) rodzaje badań lekarskich i laboratoryjnych w kierunku zakażenia prątkami gruźlicy, pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B, C, innymi pałeczkami z rodzaju Salmonella i Shigella, którym podlegają:
a) osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby,
b) uczniowie szkół oraz studenci szkół wyższych kształcących do wykonywania prac, o których mowa w lit. a;
2) tryb i terminy przeprowadzania badań, o których mowa w pkt 1;
3) sposób dokumentowania badań, o których mowa w pkt 1, oraz ich wyników, w tym wzór karty badań dla celów epidemiologicznych.
2. Badania laboratoryjne, o których mowa w ust. 1, przeprowadza stacja sanitarno-epidemiologiczna, właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby podlegającej badaniu.
3. W przypadku gdy badaniu, o którym mowa w ust. 1, podlega osoba, o której mowa w § 1 pkt 1 lit. a, badanie to może przeprowadzić stacja sanitarno-epidemiologiczna właściwa ze względu na miejsce pracy osoby podlegającej badaniu.
4. Stacja sanitarno-epidemiologiczna właściwa ze względu na miejsce pracy osoby podlegającej badaniu, po przeprowadzeniu badań, o których mowa w ust. 1, przekazuje, w ciągu 24 godzin od momentu otrzymania wyników badań, odpisy tych wyników stacji sanitarno-epidemiologicznej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby podlegającej badaniu.
2. Jeżeli przynajmniej z jednego badania bakteriologicznego, o którym mowa w ust. 1, uzyskany zostanie wynik dodatni, uznaje się, że osoba, u której przeprowadzono te badania, jest nosicielem odpowiedniego zarazka.
2. W przypadku wymiany książeczki zdrowia wyniki badań, o których mowa w ust. 1, przepisuje się do nowej książeczki zdrowia.
3. Czynności, o której mowa w ust. 2, może dokonać stacja sanitarno-epidemiologiczna, która dokonała wpisów w wymienianej książeczce zdrowia, lub stacja sanitarno-epidemiologiczna właściwa ze względu na miejsce zamieszkania właściciela tej książeczki.
2. Wyniki badań, o których mowa w ust. 1, są ważne na terenie całego kraju.
2. Orzeczenie lekarskie, o którym mowa w ust. 1, osoba, której je wydano, przekazuje pracodawcy.
1) dokumentację indywidualną, którą stanowi karta badań do celów epidemiologicznych;
2) wykaz wydanych orzeczeń lekarskich, o których mowa w § 11 ust. 1, zwany dalej „wykazem orzeczeń".
2. Wzór karty badań do celów epidemiologicznych, o której mowa w ust. 1 pkt 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. Wykaz orzeczeń, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, zawiera:
1) imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby badanej;
2) numer ewidencyjny karty badań do celów epidemiologicznych osoby, o której mowa w pkt 1;
3) określenie rodzaju wydanego orzeczenia;
4) datę wydania orzeczenia;
5) potwierdzenie odbioru orzeczenia przez osobę badaną.
4. Wykaz orzeczeń, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jest prowadzony w sposób umożliwiający bieżące monitorowanie sytuacji epidemiologicznej.
Minister Zdrowia: M. Balicki
|
1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 6 marca 2003 r. (poz. 551)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
- Data ogłoszenia: 2003-04-10
- Data wejścia w życie: 2003-04-25
- Data obowiązywania: 2003-04-25
- Dokument traci ważność: 2003-12-25
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA