REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 55 poz. 482

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 21 marca 2003 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości domów maklerskich i jednostek organizacyjnych banków, w ramach których prowadzona jest działalność maklerska

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 81 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694) zarządza się, co następuje:

§ 1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości domów maklerskich i jednostek organizacyjnych banków, w ramach których prowadzona jest działalność maklerska (Dz. U. Nr 153, poz. 1753) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 2 po pkt 5 dodaje się pkt 5a w brzmieniu:

„5a) towarowy dom maklerski – podmiot działający na podstawie art. 2 pkt 8 ustawy o giełdach towarowych,”

2) po § 10 dodaje się § 10a w brzmieniu:

„§ 10a. Obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy, uważa się za spełniony, jeżeli saldo należności i zobowiązań w stosunku do domów maklerskich, biur maklerskich i towarowych domów maklerskich z tytułu nierozliczonych transakcji zawartych na rynku regulowanym i zabezpieczonych funduszem rozliczeniowym, ustalone przez dom maklerski, biuro maklerskie według stanu na dzień bilansowy, zostanie potwierdzone przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych na pisemne żądanie domu maklerskiego lub biura maklerskiego.”

3) w § 11:

a) pkt 1 otrzymuje brzmienie:

„1) aktywa finansowe przeznaczone do obrotu wycenia się według wartości rynkowej, a aktywa finansowe, dla których nie istnieje aktywny rynek – według określonej w inny sposób wartości godziwej; różnicę wartości rynkowej lub wartości godziwej zalicza się odpowiednio do przychodów lub kosztów z instrumentów finansowych przeznaczonych do obrotu,”,

b) pkt 4 i 5 otrzymują brzmienie:

„4) aktywa finansowe dostępne do sprzedaży wycenia się według wartości godziwej, a skutki zmiany wartości godziwej odnosi się na kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny,

5) akcje i udziały w jednostkach podporządkowanych wycenia się metodą praw własności, z uwzględnieniem zasad wyceny określonych w art. 63 ustawy, natomiast pozostałe akcje i udziały zaliczone do aktywów trwałych wycenia się według ceny nabycia, z uwzględnieniem odpisów z tytułu trwałej utraty wartości,”,

c) pkt 7 i 8 otrzymują brzmienie:

„7) zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu, w tym instrumenty pochodne będące zobowiązaniami, wycenia się według wartości godziwej, z zastrzeżeniem, że zobowiązania, które mają zostać rozliczone poprzez przekazanie instrumentu kapitałowego, którego wartości godziwej nie można wiarygodnie ustalić, należy wycenić w wysokości zamortyzowanego kosztu; skutki zmiany wartości godziwej zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu odnosi się odpowiednio do przychodów lub kosztów z instrumentów finansowych przeznaczonych do obrotu,

8) zobowiązania finansowe nieprzeznaczone do obrotu i niebędące instrumentami pochodnymi wycenia się w wysokości zamortyzowanego kosztu, z uwzględnieniem efektywnej stopy procentowej.”

4) po § 17 dodaje się § 17a w brzmieniu:

„§ 17a. Aktywa i pasywa bilansowe oraz zobowiązania pozabilansowe wyrażone w walutach obcych wykazuje się w złotych po przeliczeniu według kursu średniego danej waluty ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień bilansowy.”

5) § 18 otrzymuje brzmienie:

„§ 18. 1. Papiery wartościowe wyrażone w walutach obcych wycenia się w walucie kraju notowania lub – w przypadku nienotowanych papierów wartościowych – w walucie, w której papier wartościowy jest nominowany, i wykazuje się w walucie polskiej po przeliczeniu według średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na dzień wyceny.

2. Jeżeli papiery wartościowe wyrażone w walutach obcych są notowane lub nominowane w walutach, dla których Narodowy Bank Polski nie ustala kursu, to ich wartość należy określić w relacji do wskazanej przez dom lub biuro maklerskie waluty, dla której jest ustalany średni kurs przez Narodowy Bank Polski.”

6) w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w formularzu bilansu domu maklerskiego – Aktywa pkt l otrzymuje brzmienie:

„l. Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne

1. W kasie

2. Na rachunkach bankowych

3. Inne środki pieniężne

4. Inne aktywa pieniężne”

7) w załączniku nr 2 do rozporządzenia, w formularzu bilansu biura maklerskiego – Aktywa pkt l otrzymuje brzmienie:

„l. Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne

1. W kasie

2. Na rachunkach bankowych

3. Inne środki pieniężne

4. Inne aktywa pieniężne”

8) w załączniku nr 3 do rozporządzenia, w formularzu skonsolidowanego bilansu domu maklerskiego – Aktywa pkt l otrzymuje brzmienie:

„l. Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne

1. W kasie

2. Na rachunkach bankowych

3. Inne środki pieniężne

4. Inne aktywa pieniężne”.

§ 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 marca 2003 r.

Minister Finansów: w z. W. Ciesielski

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2003-03-31
  • Data wejścia w życie: 2003-03-31
  • Data obowiązywania: 2003-03-31
  • Dokument traci ważność: 2007-09-20

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA