REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 31 poz. 254

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 3 lutego 2003 r.

w sprawie badania skuteczności i efektywności pomocy publicznej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa metody badania skuteczności i efektywności udzielonej pomocy publicznej, zwanej dalej „pomocą”, termin przedstawienia jego wyników organowi nadzorującemu, zakres informacji udzielanych przez przedsiębiorców oraz wzory formularzy, na których informacje te są przekazywane.
§ 2.
1. Organ udzielający pomocy dokonuje badania:

1) skuteczności udzielonej pomocy, polegającego na ocenie, czy udzielenie pomocy spowodowało zamierzone skutki;

2) efektywności udzielonej pomocy, polegającego na ocenie, czy możliwe było osiągnięcie zakładanego celu udzielonej pomocy, przy kwocie pomocy mniejszej, niż została udzielona.

2. Organ udzielający pomocy bada skuteczność i efektywność udzielonej pomocy przez zbieranie i systematyzowanie informacji dotyczących pomocy o określonym przeznaczeniu, wskazując ilość i wartość przypadków pomocy:

1) skutecznej i efektywnej;

2) skutecznej i nieefektywnej;

3) nieskutecznej i nieefektywnej.

§ 3.
Organ udzielający pomocy dokonuje badania skuteczności i efektywności pomocy udzielonej w danym roku w zakresie celów, których osiągnięcie planowano w tym roku.
§ 4.
1. Organ udzielający pomocy dokonuje badania skuteczności i efektywności udzielonej pomocy na podstawie, przekazanych przez przedsiębiorców korzystających z pomocy, informacji dotyczących w szczególności:

1) przeznaczenia pomocy;

2) formy pomocy;

3) wartości pomocy;

4) podstawy prawnej udzielenia pomocy;

5) dnia udzielenia pomocy;

6) wykorzystania pomocy;

7) przychodów, kosztów i wyniku finansowego oraz działalności inwestycyjnej.

2. Informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 1–6, przedstawia się na formularzu sprawozdawczym, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

3. Do formularza, o którym mowa w ust. 2, dołącza się formularz sprawozdawczy F01, sporządzony zgodnie z przepisami określającymi wzory formularzy sprawozdawczych, za kwartał, w którym udzielono pomocy, oraz za kwartał, w którym osiągnięto planowane cele.

§ 5.
1. Organ udzielający pomocy przedstawia organowi nadzorującemu wyniki badań skuteczności i efektywności pomocy w terminie 4 miesięcy od zakończenia roku, dla którego przeprowadził badanie skuteczności i efektywności pomocy.

2. Wyniki badań skuteczności i efektywności pomocy organ udzielający pomocy przedstawia organowi nadzorującemu na formularzu, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: L. Miller


Załącznik 1.

Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 3 lutego 2003 r. (poz. 254)

Załącznik nr 1

 infoRgrafika


 infoRgrafika

 infoRgrafika

Objaśnienia do formularza nr 1

Przedsiębiorca zobowiązany do przekazania informacji na temat skuteczności i efektywności otrzymanej pomocy publicznej wypełnia tylko te punkty, które dotyczą określonego przeznaczenia pomocy otrzymanej od organu występującego o przedmiotowe informacje.

Część A

W punktach od 1 do 4 przedsiębiorca podaje informacje, które pozwolą na jego identyfikację, m.in.: nazwę, adres, numer identyfikacji podatkowej, klasę działalności i formę prawną.

W punkcie 5 przedsiębiorca podaje przeznaczenie pomocy, która została objęta badaniem skuteczności i efektywności, uzyskanej od organu, który wystąpił o informacje. Przedsiębiorca podaje także informacje na temat formy tej pomocy, podstawy prawnej, wartości i dnia jej udzielenia.

Część B

Punkty od 1 do 8 są wypełniane w przypadku, gdy przedsiębiorca uzyskuje pomoc przeznaczoną na:

– restrukturyzację,

– pomoc doraźną,

– prace badawczo-rozwojowe,

– ochronę środowiska,

– rozwój małych i średnich przedsiębiorców,

– utrzymanie poziomu zatrudnienia lub tworzenie nowych miejsc pracy,

– szkolenia.

Punkt 9 formularza jest wypełniany przez przedsiębiorcę, w przypadku gdy uzyskuje pomoc regionalną.


Załącznik 2.

Załącznik nr 2

 infoRgrafika


Objaśnienia do formularza nr 2

Załącznik określa wzór formularza, na którym podawane są przez organ badający skuteczność i efektywność udzielonej przez siebie pomocy wyniki tego badania.

Badanie jest prowadzone na podstawie ankiety przedstawionej przez przedsiębiorcę. W przypadku gdy przedsiębiorca uzyskuje pomoc mającą określone przeznaczenie, wypełnia odpowiedni punkt ankiety, Odpowiedź twierdząca w pierwszej części określonego punktu ankiety (oznaczonej cyfrą rzymską l) oznacza, iż pomoc na to przeznaczenie była skuteczna. Odpowiedź twierdząca w drugiej części określonego punktu (oznaczonej cyfrą rzymską II) oznacza, iż pomoc na to przeznaczenie była nieefektywna. Uwaga: pomoc, która została określona jako nieskuteczna, zawsze jest nieefektywna.

Uwaga: Formularz jest wypełniany dla każdego przeznaczenia pomocy oddzielnie.

Punkty A i B załącznika określają organ udzielający pomocy, który bada skuteczność i efektywność udzielonej przez siebie pomocy o określonym przeznaczeniu. Należy tu podać nazwę i numer identyfikacji podatkowej (NIP) organu.

W punkcie C należy podać rok, za który przeprowadzane jest badanie.

W punkcie D należy podać przeznaczenie pomocy podlegającej badaniu.

W punkcie E należy podać podstawę prawną pomocy podlegającej badaniu, w przypadku gdy pomoc miała różne podstawy prawne, należy podać wszystkie podstawy.

W punkcie F należy podać informacje na temat skuteczności i efektywności pomocy o określonym przeznaczeniu. W punkcie 1 należy podać liczbę wszystkich przypadków pomocy o danym przeznaczeniu, udzielonej w danym roku, oraz wartość tej pomocy. W punkcie 2 należy podać liczbę wszystkich przypadków pomocy o danym przeznaczeniu, udzielonej w danym roku, które podlegały badaniu, i ich wartość, wraz z wyszczególnieniem, ile pośród nich i o jakiej wartości było przypadków pomocy:

a) skutecznej i efektywnej,

b) skutecznej i nieefektywnej,

c) nieskutecznej i nieefektywnej.

W punkcie G należy podać dane osoby upoważnionej do przekazywania powyższych informacji oraz osoby upoważnionej do roboczych kontaktów z UOKiK w sprawie zawartości merytorycznej danego sprawozdania.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2003-02-24
  • Data wejścia w życie: 2003-03-11
  • Data obowiązywania: 2004-05-26
  • Dokument traci ważność: 2004-05-31

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA