REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 221 poz. 1863

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SKARBU PAŃSTWA1)

z dnia 12 grudnia 2002 r.

w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 57, poz. 603, Nr 115, poz. 1229, Nr 122, poz. 1323 i Nr 154, poz. 1793 i 1800 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676 i Nr 155, poz. 1287) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady gospodarki finansowej Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, zwanej dalej „Agencją".
§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o „ustawie", należy przez to rozumieć ustawę z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
§ 3.
1. Agencja gospodaruje powierzonym jej mieniem Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zwanym dalej „Zasobem", majątkiem własnym oraz środkami finansowymi uzyskanymi z gospodarowania Zasobem przeznaczonymi na realizację zadań określonych w ustawie.

2. Mienie Zasobu nie może służyć zaspokajaniu zobowiązań Agencji powstałych w wyniku działalności niezwiązanej z gospodarowaniem tym mieniem, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Część środków finansowych pochodzących z gospodarowania Zasobem, do wysokości określonej w planie finansowym Agencji, może być przeznaczona na pokrycie kosztów funkcjonowania Biura Prezesa i oddziałów terenowych, o ile koszty te nie mają pokrycia we wpływach z gospodarowania majątkiem własnym Agencji.

§ 4.
Agencja prowadzi gospodarkę finansową odrębnie:

1) dla Biura Prezesa i oddziałów terenowych w ramach działalności na majątku własnym, z uwzględnieniem środków, o których mowa w § 3 ust. 3;

2) w ramach działalności na majątku Zasobu, w którym dodatkowo wyodrębniane są jednostki zorganizowane na wydzielonej organizacyjnie i finansowo części mienia Zasobu, oddanej do administrowania na podstawie umowy określonej w art. 25 ustawy.

§ 5.
1. Podstawą gospodarki finansowej Agencji jest roczny plan finansowy, zwany dalej „planem", zawierający w szczególności, w załączniku, kierunki rozdysponowania środków finansowych przez Agencję w roku obrotowym objętym planem.

2. Projekt planu na kolejny rok obrotowy jest ustalany przez Prezesa Agencji z uwzględnieniem terminów opracowywania materiałów do projektu ustawy budżetowej.

§ 6.
1. Agencja sporządza plan w dwóch częściach, odrębne dla działalności:

1) na majątku własnym;

2) na majątku Zasobu.

2. Plan, w zakresie majątku własnego Agencji, stanowi prognozę wpływów i wydatków i określa w szczególności:

1) po stronie wpływów:

a) środki finansowe, w części, o której mowa w § 3 ust. 3, przeznaczone na pokrycie kosztów funkcjonowania Biura Prezesa i oddziałów terenowych,

b) wpływy ze sprzedaży mienia własnego Agencji,

c) wpływy z umów najmu lub innych umów o podobnym charakterze, dotyczących mienia własnego Agencji,

d) inne wpływy z działalności Agencji niezwiązanej z gospodarowaniem mieniem Zasobu;

2) po stronie wydatków – wydatki związane z funkcjonowaniem Biura Prezesa i oddziałów terenowych Agencji.

3. Plan, w zakresie majątku Zasobu, stanowi prognozę wpływów i wydatków, o których mowa w art. 20 ust. 2 ustawy, i określa w szczególności:

1) po stronie wpływów:

a) wpływy ze sprzedaży mienia Zasobu,

b) wpływy z opłat z tytułu trwałego zarządu, użytkowania, użytkowania wieczystego, czynszu dzierżawnego oraz z tytułu najmu lub innej umowy o podobnym charakterze, dotyczących mienia Zasobu, oraz wpływy z odsetek związanych z płatnościami z tych tytułów,

c) wpływy z tytułu udziałów i akcji,

d) wpływy z tytułu udziału w zyskach z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 24 ust. 1 pkt 4 ustawy,

e) inne wpływy z działalności w zakresie gospodarowania i rozporządzania mieniem Zasobu;

2) po stronie wydatków:

a) środki, w części, o której mowa w § 3 ust. 3, przeznaczone na pokrycie kosztów funkcjonowania Biura Prezesa i oddziałów terenowych, równe różnicy wysokości wydatków określonych w ust. 2 pkt 2 i wpływów określonych w ust. 2 pkt 1 lit. b–d,

b) wydatki wynikające z pokrywania zobowiązań, o których mowa w art. 20a i 20d ustawy,

c) inne wydatki wynikające z działalności w zakresie gospodarowania mieniem Zasobu.

§ 7.
Dla pokrycia wydatków w zakresie określonym w § 6 ust. 3 pkt 2 Agencja może zaciągać kredyty oraz, za zgodą ministra właściwego do spraw finansów publicznych, emitować obligacje.
§ 8.
1. Agencja realizuje zadania, o których mowa w art. 6 ustawy, w formie zakupów, pożyczek, poręczeń lub gwarancji kredytowych oraz bezzwrotnej pomocy finansowej.

2. Finansowanie w formie pożyczek, poręczeń lub gwarancji kredytowych może dotyczyć przedsięwzięć mających na celu:

1) wspieranie działań związanych z racjonalnym zagospodarowaniem mienia Zasobu, a w szczególności w zakresie zabezpieczenia i rozwoju potencjału genetycznego polskiej hodowli roślin i zwierząt;

2) ochronę obiektów zabytkowych;

3) utrzymanie i tworzenie nowych miejsc pracy;

4) rozwój podmiotów gospodarujących z wykorzystaniem mienia Zasobu.

3. Bezzwrotna pomoc finansowa, o której mowa w ust. 1, może dotyczyć:

1) budowy, rozbudowy, przebudowy, modernizacji i remontu budynków i lokali, obiektów infrastruktury technicznej oraz innego majątku, przekazanych na podstawie art. 43 ust. 2, art. 44 i 48 ustawy bez uprzedniego doprowadzenia ich do należytego stanu technicznego;

2) działań mających na celu udzielanie pomocy byłym pracownikom państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i członkom ich rodzin w przezwyciężeniu trudnych sytuacji życiowych;

3) tworzenia warunków do rozwoju polskiej hodowli roślin i zwierząt prowadzonej z wykorzystaniem mienia Zasobu;

4) prezentowania zasad i efektów działań Agencji, w tym działalności wydawniczej, prowadzenia badań naukowych, szkoleń, konferencji, seminariów i konkursów.

4. Umowa o udzielenie pożyczki, poręczenia, gwarancji kredytowej i bezzwrotnej pomocy finansowej określa co najmniej, z uwzględnieniem wymagań określonych w odrębnych przepisach, cel i wysokość oraz warunki, na jakich Agencja udziela wsparcia finansowego, wraz ze wskazaniem skutków i zabezpieczenia w przypadku niewywiązywania się z warunków umowy.

§ 9.
Wyodrębnienie w gospodarce finansowej Agencji wpływów i wydatków ewidencjonowanych jako wpływy i wydatki wynikające z gospodarowania mieniem Zasobu następuje od dnia 1 stycznia 2003 r.
§ 10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Skarbu Państwa: W. Kaczmarek

 

1) Minister Skarbu Państwa kieruje działem administracji rządowej – Skarb Państwa, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 97, poz. 868).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2002-12-19
  • Data wejścia w życie: 2003-01-03
  • Data obowiązywania: 2003-01-03
  • Dokument traci ważność: 2003-08-07
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA