REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 212 poz. 1799
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 29 listopada 2002 r.
w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.
Na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 i Nr 154, poz. 1803 oraz z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 130, poz. 1112) zarządza się, co następuje:
1) warunki, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w celu rolniczego wykorzystania ścieków;
2) miejsce i częstotliwość pobierania próbek ścieków, metodyki referencyjne analizy i sposób oceny, czy ścieki odpowiadają wymaganym warunkom;
3) substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, powodujące zanieczyszczenie wód, które powinno być eliminowane (wykaz l), oraz substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, powodujące zanieczyszczenie wód, które powinno być ograniczane (wykaz II).
2. Spełnienie warunków, o których mowa w ust. 1, potwierdza się oceną przeprowadzoną na podstawie pomiarów ilości i jakości ścieków, wykonaną zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
3. Obciążenie oczyszczalni wyrażone równoważną liczbą mieszkańców, zwaną dalej „RLM", od którego zależą wymagania dotyczące oczyszczania ścieków, oblicza się na podstawie maksymalnego średniego tygodniowego ładunku zanieczyszczenia wyrażonego wskaźnikiem BZT5 dopływającego do oczyszczalni w ciągu roku, z wyłączeniem sytuacji nietypowych, w szczególności wynikających z intensywnych opadów.
4. Ścieki wprowadzane do wód z indywidualnych systemów oczyszczania nie powinny przekraczać najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, dla oczyszczalni ścieków komunalnych o RLM poniżej 2000.
2. Liczba pobieranych średnich dobowych próbek ścieków dopływających i odpływających z oczyszczalni ścieków komunalnych nie może być mniejsza niż;
1) w przypadku ścieków z oczyszczalni o RLM poniżej 2000 – 4 próbki w pierwszym roku obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego i po 2 próbki w następnych latach, jeżeli zostanie wykazane, że ścieki spełniają wymagane warunki; jeżeli jedna próbka z dwóch nie spełni tego warunku, w następnym roku pobiera się ponownie 4 próbki;
2) w przypadku ścieków z oczyszczalni o RLM od 2000 do 14 999 – 12 próbek podczas pierwszego roku obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego i po 4 próbki w następnych latach, jeżeli zostanie wykazane, że ścieki spełniają wymagane warunki; jeżeli jedna próbka z czterech nie spełni tego warunku, w następnym roku pobiera się ponownie12 próbek;
3) w przypadku ścieków z oczyszczalni o RLM od 15 000 do 49 999 – po 12 próbek w ciągu roku;
4) w przypadku ścieków z oczyszczalni o RLM większej niż 50 000 – po 24 próbki w ciągu roku.
1) liczba pobranych w ciągu roku średnich dobowych próbek ścieków, które nie spełniły warunków dotyczących wartości lub procentowej redukcji BZT5, ChZT i zawiesin ogólnych, nie jest większa od określonej w załączniku nr 2 do rozporządzenia oraz próbki te nie wykazują odchyleń od najwyższych dopuszczalnych wartości większych niż o 100% zarówno dla BZT5, jak i ChZT oraz odchyleń od najwyższej dopuszczalnej wartości zawiesin ogólnych większych niż o 150%;
2) średnie roczne wartości azotu ogólnego i fosforu ogólnego nie przekraczają najwyższych dopuszczalnych wartości lub spełniają minimalny procent redukcji.
2. Przy ocenie, czy ścieki odpowiadają wymaganym warunkom, nie uwzględnia się przekroczeń najwyższych dopuszczalnych wartości, jeżeli są one następstwem intensywnych opadów wywołujących co najmniej dwukrotny wzrost maksymalnego odpływu z oczyszczalni, określonego dla okresu bezdeszczowego.
2. Ścieki przemysłowe wprowadzane do wód pochodzące z sektorów określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia, zwane dalej ściekami biologicznie rozkładalnymi, nie powinny przekraczać najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w tabeli II w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
3. Ścieki wprowadzane do wód pochodzące z oczyszczania gazów odlotowych z procesu termicznego przekształcania odpadów nie powinny przekraczać najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
4. Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1 i 2, potwierdza się oceną przeprowadzoną na podstawie pomiarów ilości i jakości ścieków wykonaną zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
5. W przypadku gdy ścieki przemysłowe zawierające substancje szczególnie szkodliwe określone w tabeli l w załączniku nr 3 do rozporządzenia podlegała rozcieńczeniu innymi ściekami, najwyższe dopuszczalne wartości tych substancji w ściekach, wyrażone w mg/l, należy podzielić przez wielokrotność rozcieńczenia.
1) nie przekraczają najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń, określonych w tabeli l w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
2) średnie roczne wartości azotu ogólnego i fosforu ogólnego nie przekraczają najwyższych dopuszczalnych wartości tych wskaźników określonych w tabeli II w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
3) we wszystkich próbkach średnich dobowych zmierzone wartości temperatury, odczynu pH oraz toksyczności dla ryb nie przekraczają najwyższych dopuszczalnych wartości tych wskaźników określonych w tabeli II w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
4) co najmniej w czterech z pięciu kolejnych średnich dobowych próbek ścieków zmierzone wartości pozostałych wskaźników zanieczyszczeń obecnych w ściekach nie przekraczają najwyższych dopuszczalnych wartości tych wskaźników określonych w tabeli II w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
5) dla ścieków biologicznie rozkładalnych – w próbce niespełniającej wymagań najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń są przekraczane nie więcej niż o 100% dla wskaźników zanieczyszczeń o Ip. 3, 5, 6, 8, 14, 25, 30, 40, 45, 54, 55, 59 określonych w tabeli II w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
6) dla pozostałych ścieków – w próbce niespełniającej wymagań dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń są przekraczane nie więcej niż o 100% dla wskaźników zanieczyszczeń o lp. 3–10 i 13–18 określonych w tabeli II i w załączniku nr 3 do rozporządzenia oraz nie więcej niż o 50% dla wskaźników zanieczyszczeń o Ip. 19–60 określonych w tej tabeli;
7) nie przekraczają dopuszczalnych mas substancji przypadających na jednostkę masy wykorzystywanego surowca, materiału, paliwa lub powstającego produktu, określonych w przepisach odrębnych.
2. W celu sprawdzenia, czy ścieki spełniają warunek najwyższej dopuszczalnej średniej miesięcznej masy odprowadzanej substancji szczególnie szkodliwej, określonej w przepisach odrębnych, dodaje się masy tej substancji odprowadzane każdego dnia danego miesiąca i dzieli się otrzymaną sumę odpowiednio przez masę substancji wykorzystanej w tym miesiącu lub przez zainstalowaną zdolność produkcyjną.
3. Jeżeli ustalenie masy substancji szczególnie szkodliwej wykorzystanej w okresie miesiąca nie jest możliwe w sposób, o którym mowa w ust. 2, masę tę można ustalić na podstawie masy tej substancji zużywanej zgodnie ze zdolnością produkcyjną określoną w pozwoleniu wodnoprawnym.
1) pobór próbek ścieków przemysłowych wprowadzanych do wód oraz pomiary przepływu ścieków i ich jakości powinny być dokonywane w regularnych odstępach czasu, z częstotliwością nie mniejszą niż raz na dwa miesiące;
2) pobór próbek ścieków przemysłowych wprowadzanych do wód oraz pomiary jakości i ilości ścieków powinny być wykonywane w miejscu, w którym ścieki opuszczają zakład, a jeżeli to konieczne – w innym miejscu reprezentatywnym dla ilości i jakości tych ścieków.
2. Pobieranie próbek ścieków przemysłowych oraz pomiary stężeń substancji szczególnie szkodliwych określonych w tabeli l w załączniku nr 3 do rozporządzenia, a także pomiary przepływu ścieków powinny być wykonywane codziennie, w miejscu reprezentatywnym dla wszystkich ścieków odprowadzanych z zakładu, które mogą być zanieczyszczone tymi substancjami.
3. Jeżeli ścieki zawierające substancje szczególnie szkodliwe określone w tabeli l w załączniku nr 3 do rozporządzenia są oczyszczane poza zakładem przemysłowym, w zakładzie oczyszczania przeznaczonym do usuwania tych substancji, dopuszcza się pobieranie próbek w miejscu, w którym ścieki zawierające substancje szczególnie szkodliwe opuszczają zakład oczyszczania.
2. Pomiarów ilości i jakości ścieków, o których mowa w ust. 1, dokonuje się:
1) w sposób ciągły dla pH, temperatury i przepływu;
2) raz na dobę dla zawiesin ogólnych;
3) co najmniej raz na miesiąc dla rtęci, kadmu, talu, arsenu, ołowiu, chromu, miedzi, niklu, cynku i ich związków;
4) co najmniej raz na sześć miesięcy dla dioksyn i furanów, z tym że w ciągu pierwszych 12 miesięcy eksploatacji – co najmniej raz na trzy miesiące.
3. Pobór próbek ścieków z oczyszczania gazów odlotowych z procesu termicznego przekształcania odpadów wprowadzanych do wód oraz pomiary jakości i ich ilości powinny być wykonywane w miejscu, w którym ścieki opuszczają zakład, a jeżeli to konieczne – w innym miejscu reprezentatywnym dla ilości i jakości tych ścieków.
4. Jeżeli ścieki z oczyszczania gazów odlotowych z procesu termicznego przekształcania odpadów są oczyszczane razem ze ściekami z innych źródeł miejscowych, na podstawie pomiarów, należy przeprowadzić odpowiednie obliczenia bilansu masy w celu wyznaczenia w ostatecznie odprowadzanych ściekach wartości wskaźników zanieczyszczeń, jakie mogą zostać przypisane ściekom powstającym z oczyszczania gazów odlotowych, aby sprawdzić zgodność z najwyższymi dopuszczalnymi wartościami wskaźników zanieczyszczeń zawartymi w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
1) dla zawiesin ogólnych 95% i 100% wartości zmierzonych nie przekracza odpowiednich najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia;
2) dla metali ciężkich, nie więcej niż jeden wynik pomiaru w ciągu roku przekracza najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia;
3) dla dioksyn i furanów wyniki dwukrotnych pomiarów w ciągu roku nie przekraczają najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
1) przeprowadzone badania hydrogeologiczne wykażą, że ścieki nie będą stanowiły zagrożenia dla jakości wód podziemnych, w szczególności nie spowodują zanieczyszczenia tych wód substancjami szczególnie szkodliwymi oraz
2) odpowiadają co najmniej wymaganiom dla:
a) ścieków komunalnych, określonych dla aglomeracji o RLM od 2000 do 9999,
b) ścieków przemysłowych;
3) najwyższy poziom wód podziemnych znajduje się co najmniej 3 m pod dnem urządzenia infiltracyjnego – w przypadku wprowadzania ścieków za pomocą powierzchniowych urządzeń infiltracyjnych;
4) najwyższy poziom wód podziemnych znajduje się co najmniej 3 m pod powierzchnią terenu – w przypadku wprowadzania ścieków za pomocą deszczowni.
2. Ścieki bytowe mogą być wprowadzane do ziemi za pomocą podpowierzchniowych urządzeń infiltracyjnych, w granicach gruntu stanowiącego własność odprowadzającego, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
1) ścieki pochodzą z wolno stojących budynków mieszkalnych niepodłączonych do systemu kanalizacyjnego i zlokalizowanych poza obszarami stref ochronnych ujęć wody podziemnej;
2) ilość ścieków nie przekracza 5,0 m3 na dobę;
3) ścieki są oczyszczane wstępnie za pomocą procesów, w których BZT5 dopływających ścieków jest redukowane co najmniej o 20%, a zawartość zawiesin ogólnych co najmniej o 50%;
4) najwyższy poziom wód podziemnych znajduje się co najmniej 1,5 m pod dnem urządzenia rozsączającego.
3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do ścieków oczyszczanych w gruncie i odprowadzanych systemem drenażowym do wód powierzchniowych oraz do ścieków wykorzystywanych rolniczo.
2. Ścieki, o których mowa w ust. 1:
1) powinny odpowiadać warunkom sanitarnym określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia dla bakterii chorobotwórczych i jaj pasożytów;
2) nie powinny przekraczać najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń dla substancji o Ip. 21–59 określonych w tabeli II w załączniku nr 3 do rozporządzenia dla substancji szczególnie szkodliwych dla zdrowia ludzi, takich jak metale ciężkie, oraz dla substancji utrudniających samooczyszczanie się wód i gleby, do których należy zaliczyć substancje nieorganiczne niebezpieczne i organiczne niebezpieczne.
2. Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1 oraz w § 12, potwierdza się okresowymi badaniami ścieków i gleby, prowadzonymi przez zakład posiadający pozwolenie wodnoprawne na rolnicze wykorzystanie ścieków.
3. Badania mikrobiologiczne i parazytologiczne oraz badania składu ścieków przeznaczonych do rolniczego wykorzystania wykonuje się co najmniej raz na dwa miesiące.
4. Badania zawartości metali ciężkich w glebach, na których ścieki będą rolniczo wykorzystywane, przeprowadza się raz na rok.
2. Położenie gruntów przewidzianych do rolniczego wykorzystania ścieków oraz urządzeń i instalacji przeznaczonych do magazynowania i przygotowania ścieków powinno odpowiadać warunkom określonym w załączniku nr 8 do rozporządzenia.
1) dawki azotu wprowadzane do gleby z nawozami naturalnymi;
2) potrzeby pokarmowe roślin, żyzność gleby, warunki klimatyczne, nawadnianie, zagospodarowanie gruntów i systemy płodozmianu.
2. Do miejsca zrzutu lub miejsca odprowadzania do odbiornika wód wykorzystanych na potrzeby chowu lub hodowli ryb łososiowatych powinny być odprowadzane wyłącznie wody zawierające zanieczyszczenia, które powstały w efekcie procesów metabolicznych u ryb i są biologicznie rozkładalne, a ilość tych wód nie przekracza 75% SNQ (średni niski przepływ wody w rzece) w miejscu poboru.
3. Liczba pobieranych średnich dobowych próbek wód dopływających i wykorzystanych na potrzeby chowu lub hodowli ryb łososiowatych nie może być mniejsza niż 4 próbki w pierwszym roku obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego i po 2 próbki w następnych latach, jeżeli zostanie wykazane, że wody wykorzystane spełniają wymagane warunki.
4. Przy ocenie jakości wód wykorzystanych na potrzeby chowu lub hodowli ryb łososiowatych nie uwzględnia się przekroczeń najwyższych dopuszczalnych przyrostów ilości substancji określonych w załączniku nr 9 do rozporządzenia, jeżeli są one następstwem wyjątkowych warunków pogodowych, w szczególności intensywnych opadów atmosferycznych, topnienia śniegu, wysokiej temperatury powietrza, suszy.
1) do morza terytorialnego i morskich wód wewnętrznych – bez ograniczeń;
2) do śródlądowych wód powierzchniowych płynących – jeżeli nie narusza to przepisu § 2, a sumaryczna zawartość chlorków i siarczanów w tych wodach, wyliczona przy założeniu pełnego wymieszania, nie przekroczy 1 g/l w ciągu 328 dni w roku.
2. W uzasadnionych przypadkach, gdy nie ma możliwości zastosowania odpowiedniego rozwiązania technicznego lub jest to ekonomicznie nieuzasadnione i nie można dotrzymać parametrów określonych w ust. 1 pkt 2, na krótkich odcinkach rzek poniżej miejsca wprowadzania wód zasolonych można dopuścić w tych wodach sumaryczną zawartość chlorków i siarczanów większą niż 1 g/l, jeżeli nie spowoduje to szkód w środowisku wodnym i nie utrudni korzystania z wód przez innych użytkowników.
2. Warunek, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy wprowadzania wód chłodniczych do morza terytorialnego.
1) z powierzchni szczelnej terenów przemysłowych, składowych, baz transportowych, portów, centrów miast, dróg ekspresowych, dróg krajowych i wojewódzkich oraz parkingów o natężeniu odpływu co najmniej 15 l na sekundę, na 1 hektar powierzchni szczelnej,
2) z powierzchni szczelnej obiektów magazynowania i dystrybucji paliw o natężeniu odpływu wyższym od spowodowanego opadem o częstości występowania jeden raz w roku i czasie trwania 15 minut
– powinny być oczyszczone przed wprowadzeniem do wód lub do ziemi w taki sposób, aby w odpływie zawartość zawiesin ogólnych nie była większa niż 100 mg/l, a substancji ropopochodnych – nie większa niż 15 mg/l.
2. Przed urządzeniami służącymi do oczyszczania ścieków należy zastosować przelewy burzowe umożliwiające bezpośredni zrzut ilości wód opadowych i roztopowych powyżej wartości, o której mowa w ust. 1, do odbiornika.
3. Wody opadowe z dachów obiektów na terenach wymienionych w ust. 1 odprowadzane bezpośrednio do wód lub do ziemi nie wymagają oczyszczania.
2. Dopuszcza się zrzut wód opadowych z przelewów kanalizacji deszczowej do jezior oraz innych zbiorników wodnych o ciągłym dopływie lub odpływie wód powierzchniowych, a także do wód znajdujących się w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na wodach płynących, jeżeli roczna liczba zrzutów nie jest większa niż 5.
3. Średnią roczną liczbę zrzutów określa się na podstawie obserwacji opadów z okresu co najmniej 10 lat, lub wyników badań działania istniejących przelewów burzowych.
4. W przypadku braku danych potrzebnych do zastosowania kryteriów, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być wprowadzane do wód ścieki z przelewów kanalizacji ogólnospławnej spowodowane opadami o intensywności większej niż 6 l na sekundę, na 1 hektar, jeżeli w chwili rozpoczęcia działania przelewu ilość odprowadzanych wód opadowych jest co najmniej trzy razy większa niż średnia dobowa ilość ścieków komunalnych w okresach bez opadów, odprowadzanych ze zlewni kanalizacyjnej określonego przelewu burzowego.
2. Pomiaru natężenia przepływu ścieków dokonuje się z dokładnością:
1) dla oczyszczalni ścieków o RLM poniżej 2 000 –15%;
2) dla oczyszczalni ścieków o RLM od 2 000–14 999 – 10%;
3) dla oczyszczalni ścieków o RLM od 15 000 – 5%.
Minister Środowiska: w z. C. Śleziak
|
1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej – środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 85, poz. 766).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Środowiska
z dnia 29 listopada 2002 r. (poz. 1799)
Załącznik nr 1
NAJWYŻSZE DOPUSZCZALNE WARTOŚCI WSKAŹNIKÓW ZANIECZYSZCZEŃ LUB MINIMALNY PROCENT REDUKCJI ZANIECZYSZCZEŃ DLA OCZYSZCZONYCH ŚCIEKÓW KOMUNALNYCH1)
Lp. | Nazwa wskaźnika3) | Jednostka | Najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników lub minimalny procent redukcji zanieczyszczeń przy RLM2): | ||||
poniżej 2 000 | od 2 000 do 9 999 | od 10 000 do 14 999 | od 15 000 do 99 999 | powyżej 100 000 | |||
1 | Pięciodobowe biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT5), oznaczane z dodatkiem inhibitora nitryfikacji | mg O2/l min. % redukcji4) | 40 | 25 | 25 | 15 | 15 |
– | |||||||
2 | Chemiczne zapotrzebowanie tlenu (ChZTCr), oznaczane metodą dwuchromianową | mg O2/l min. % redukcji4) | 150 | 125 | 125 | 125 | 125 |
– | |||||||
3 | Zawiesiny ogólne | mg/l min. % redukcji4) | 50 | 35 | 35 | 35 | 35 |
– | |||||||
4 | Azot ogólny (suma azotu Kjeldahla (NNorg + NNH4), azotu azotynowego i azotu azotanowego) | mg N/l min. % redukcji4) | 305) | 155) | 155) 35 | 15 | 10 |
– | |||||||
5 | Fosfor ogólny | mg P/l min. % redukcji4) | 55) | 25) | 25) | 2 | 1 |
– | – | 40 |
Objaśnienia:
1) Określone w załączniku najwyższe dopuszczalne wartości:
– pięciodniowego biochemicznego zapotrzebowania tlenu (BZT5), chemicznego zapotrzebowania tlenu oznaczanego metodą dwuchromianową (ChZTCr) oraz zawiesin ogólnych – dotyczą wartości tych wskaźników w próbkach średnich dobowych, proporcjonalnych do przepływu, zmieszanych z próbek pobieranych ręcznie lub automatycznie w odstępach co najwyżej dwugodzinnych; z tym że w przypadku oczyszczalni ścieków komunalnych o RLM poniżej 2 000 dopuszcza się uproszczony sposób pobierania próbek ścieków, jeżeli można wykazać, że wyniki oznaczeń będą reprezentatywne dla ilości odprowadzanych zanieczyszczeń,
– azotu ogólnego – dotyczą średniej rocznej wartości tego wskaźnika w ściekach, obliczonej jako średnia arytmetyczna z wszystkich wartości w próbkach średnich dobowych pobranych w danym roku przy temperaturze ścieków w komorze biologicznej oczyszczalni nie niższej niż 120C,
– fosforu ogólnego – dotyczą średniej rocznej wartości tego wskaźnika w ściekach, obliczonej jako średnia arytmetyczna z wszystkich wartości w próbkach średnich dobowych pobranych w danym roku.
2) W czasie rozruchu oczyszczalni nowo wybudowanych lub zmodernizowanych oraz w przypadku awarii urządzeń istotnych dla realizacji pozwolenia wodnoprawnego najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń podwyższa się, a wymaganą redukcję zanieczyszczeń obniża do 50% w stosunku do wartości podanych w załączniku.
3) Analizy wykonuje się z próbek homogenizowanych, niezdekantowanych i nieprzefiltrowanych, z wyjątkiem odpływów ze stawów biologicznych, w których oznaczenia BZT5, ChZTCr, azotu ogólnego oraz fosforu ogólnego należy wykonać z próbek przefiltrowanych. Próbki pobrane z odpływu ze stawów biologicznych należy uprzednio przefiltrować, jednakże zawartość zawiesiny ogólnej w próbkach niefiltrowanych nie powinna przekraczać 150 mg/l niezależnie od wielkości oczyszczalni.
4) Redukcja określana w stosunku do ładunku zanieczyszczeń w ściekach dopływających do oczyszczalni.
5) Wartości wymagane wyłącznie w ściekach odprowadzanych do jezior i ich dopływów.
Załącznik nr 2
LICZBA ŚREDNICH DOBOWYCH PRÓBEK OCZYSZCZONYCH ŚCIEKÓW KOMUNALNYCH, KTÓRE MOGĄ NIE SPEŁNIAĆ WYMAGANYCH WARUNKÓW
Lp. | Liczba próbek średnich dobowych pobranych w ciągu roku | Liczba próbek, które mogą nie spełniać wymaganych warunków |
1 | 1–3 | 0 |
2 | 4–7 | 1 |
3 | 8–16 | 2 |
4 | 17–28 | 3 |
5 | 29–40 | 4 |
6 | 41–53 | 5 |
7 | 54–67 | 6 |
8 | 68–81 | 7 |
9 | 82–95 | 8 |
10 | 96–110 | 9 |
11 | 111–125 | 10 |
12 | 126–140 | 11 |
13 | 141–155 | 12 |
14 | 156–171 | 13 |
15 | 172–187 | 14 |
16 | 188–203 | 15 |
17 | 204–219 | 16 |
18 | 220–235 | 17 |
19 | 236–251 | 18 |
20 | 252–268 | 19 |
21 | 269–284 | 20 |
22 | 285–300 | 21 |
23 | 301–317 | 22 |
24 | 318–334 | 23 |
25 | 335–350 | 24 |
26 | 351–365 | 25 |
Załącznik nr 3
NAJWYŻSZE DOPUSZCZALNE WARTOŚCI WSKAŹNIKÓW ZANIECZYSZCZEŃ DLA OCZYSZCZONYCH ŚCIEKÓW PRZEMYSŁOWYCH*)
TABELA I
NAJWYŻSZE DOPUSZCZALNE WARTOŚCI WSKAŹNIKÓW ZANIECZYSZCZEŃ DLA NIEKTÓRYCH SUBSTANCJI SZCZEGÓLNIE SZKODLIWYCH DLA ŚRODOWISKA WODNEGO1)
Lp. | Nazwa wskaźnika | Rodzaj produkcji | Jednostka miary | Najwyższa dopuszczalna wartość | |
średnia dobowa | średnia miesięczna | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
1 | Rtęć (Hg) | Elektroliza chlorków metali alkalicznych za pomocą elektrolizerów rtęciowych | mg Hg/l ścieków2) | 0,2 | 0,05 |
Zakłady przemysłu chemicznego stosujące katalizatory rtęciowe: |
| 0,1 |
| ||
a) w produkcji chlorku winylu | mg Hg/l ścieków | 0,05 | |||
b) w innych procesach | mg Hg/l ścieków | 0,1 | 0,05 | ||
Produkcja katalizatorów rtęciowych stosowanych w produkcji chlorku winylu | mg Hg/l ścieków | 0,1 | 0,05 | ||
Produkcja organicznych i nieorganicznych związków rtęci, z wyjątkiem katalizatorów rtęciowych stosowanych w produkcji chlorku winylu | mg Hg/l ścieków | 0,1 | 0,05 | ||
Produkcja baterii galwanicznych zawierających rtęć | mg Hg/l ścieków | 0,1 | 0,05 | ||
Przemysł metali nieżelaznych: |
|
|
| ||
a) zakłady odzysku rtęci | mg Hg/l ścieków | 0,1 | 0,05 | ||
b) wydobycie i rafinacja metali nieżelaznych | mg Hg/l ścieków | 0,1 | 0,05 | ||
Zakłady oczyszczania toksycznych odpadów zawierających rtęć | mg Hg/l ścieków | 0,1 | 0,05 | ||
Inne zakłady | mg Hg/l ścieków | 0,06 | 0,03 | ||
2 | Kadm (Cd) | Wydobycie cynku, rafinacja ołowiu i cynku, przemysł metalowy (związany z kadmem) i metali nieżelaznych | mg Cd/l ścieków | 0,4 | 0,2 |
Produkcja związków kadmu | mg Cd/l ścieków | 0,4 | 0,2 | ||
Produkcja barwników | mg Cd/l ścieków | 0,4 | 0,2 | ||
Produkcja stabilizatorów | mg Cd/l ścieków | 0,4 | 0,2 | ||
Produkcja baterii galwanicznych i akumulatorów | mg Cd/l ścieków | 0,4 | 0,2 | ||
Powlekanie elektrolityczne | mg Cd/l ścieków | 0,4 | 0,2 | ||
Przemysł szklarski | mg Cd/l ścieków | 0,1 |
| ||
Przemysł ciepłowniczy | mg Cd/l ścieków | 0,05 |
| ||
Przemysł ceramiczny | mg Cd/l ścieków | 0,07 |
| ||
Produkcja kwasu fosforowego i/lub nawozów fosforowych z fosforytów | mg Cd/l ścieków | 3) | 3) | ||
Inne zakłady | mg Cd/l ścieków |
| 0,2 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
3 | Heksachlorocykloheksan (HCH) | Zakłady produkcji heksachlorocykloheksanu | mg HCH/l ścieków | 4,0 | 2,0 |
Zakłady ekstrakcji lindanu | mg HCH/l ścieków | 4,0 | 2,0 | ||
Zakłady produkcji heksachlorocykloheksanu i ekstrakcji lindanu | mg HCH/l ścieków | 4,0 | 2,0 | ||
Inne zakłady | mg HCH/l ścieków | 4,0 | 2,0 | ||
4 | Tetrachlorometan | Produkcja tetrachlorometanu przez nadchlorowanie w procesie obejmującym pranie | mg CCl4/l ścieków | 3,0 | 1,5 |
| (czterochlorek węgla) | ||||
| (CCl4) | Produkcja tetrachlorometanu przez nadchlorowanie w procesie nieobejmującym prania | mg CCl4/l ścieków | 3,0 | 1,5 |
|
| Produkcja chlorometanów przez chlorowanie metanu (łącznie z wysokociśnieniowym elektrolitycznym wytwarzaniem chloru ) i z metanolu | mg CCl4/l ścieków | 3,0 | 1,5 |
|
| Inne zakłady | mg CCl4/l ścieków | 3,0 | 1,5 |
5 | Pentachlorofenol |
|
|
|
|
| (PCP) |
|
|
|
|
| 2,3,4,5,6- pięciochloro- | Produkcja pentachlorofenolanu sodu przez hydrolizę heksachlorobenzenu | mg PCP/l ścieków | 2,0 | 1,0 |
| 1-hydroksybenzen |
|
|
|
|
| i jego sole | Inne zakłady | mg PCP/l ścieków | 2,0 | 1,0 |
6 | Aldryna (C12H8Cl6) | Produkcja aldryny i/lub dieldryny i/lub endryny łącznie z | mg/l ścieków4) | 0,01 | 0,002 |
| Dieldryna | konfekcjonowaniem tych substancji w tym samym zakładzie |
|
|
|
| (C12H8CI16O) |
|
|
|
|
| Endryna |
|
|
|
|
| (C12H8CI6O) | Inne zakłady | mg/l ścieków4) | 0,01 | 0,002 |
| Izodryna (C12H8Cl6) |
|
|
|
|
7 | Heksachlorobenzen | Produkcja i przetwórstwo heksachlorobenzenu (HCB) | mg HCB/l ścieków | 2,0 | 1,0 |
| (HCB) | Produkcja nadchloroetylenu (PER) i tetrachloroetanu ( CCl4) przez nadchlorowanie | mg HCB/l ścieków | 3,0 | 1,5 |
|
| Przemysł metali nieżelaznych | mg HCB/l ścieków | 0,003 |
|
|
| Produkcja trichloroetylenu (TRI) i/lub nadchloroetylenu (PER) za pomocą innych procesów | mg HCB/l ścieków | 3) | 3) |
|
| Inne zakłady | mg HCB/l ścieków | 2,0 | 1,0 |
8 | Heksachlorobutadien | Produkcja nadchloroetylenu (PER) i tetrachlorometanu (CCl4) przez nadchlorowanie | mg HCBD/l ścieków | 3,0 | 1,0 |
| (HCBD) | ||||
|
| Inne zakłady | mg HCBD/l ścieków | 3,0 | 1,0 |
9 | Trichlorometan | Produkcja chlorometanów z metanolu lub z kombinacji metanolu i metanu (tj. przez hydrochlorowanie metanolu, a następnie chlorowanie chlorku metylu) | mg CHCI3/l ścieków5) | 2,0 | 1,0 |
| (chloroform) | ||||
| (CHCl3) | ||||
|
| Produkcja chlorometanów przez chlorowanie metanu | mg CHCl3/l ścieków5) | 2,0 | 1,0 |
|
| Inne zakłady | mg CHCl3/l ścieków5) | 2,0 | 1,0 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
10 | 1,2-dichloroetan | Produkcja 1,2-dichloroetanu bez przetwarzania i wykorzystania w tym samym zakładzie | mg EDC/l ścieków przy 2 m3/t zdolności produkcyjnej oczyszczonego EDC | 2,5 | 1,25 |
| (EDC) | ||||
|
| Produkcja 1,2-dichloroetanu i przetwarzanie lub wykorzystanie w tym samym zakładzie6) | mg EDC/l ścieków przy 2,5 m3/t zdolności produkcyjnej oczyszczonego EDC | 5,0 | 2,5 |
|
| Przetwarzanie 1 ,2-dichloroetanu w substancje inne niż chlorek winylu w szczególności produkcja etylenodwuaminy, etylenopoliaminy 1,1,1-trichloroetanu, trichloroetylenu i nadchloroetylenu | mg EDC/l ścieków przy 2,5 m3/t zdolności przetwarzania EDC | 2,0 | 1,0 |
|
| Stosowanie EDC do odtłuszczania metali poza zakładem produkującym EDC7) | mg EDC/l ścieków | 0,2 | 0,1 |
|
| Inne zakłady7) | mg EDC/l ścieków | 0,2 | 0,1 |
11 | Trichloroetylen | Produkcja trichloroetylenu (TRI) i nadchloroetylenu (PER) | mg TRI/l ścieków | 1.0 | 0,5 |
| (TRI) | Stosowanie TRI do odtłuszczania metali8) | mg TRI/l ścieków | 0,2 | 0,1 |
|
| Inne zakłady | mg TRI/l ścieków | 0,2 | 0,1 |
12 | Nadchloroetylen | Produkcja trichloroetylenu (TRI) i nadchloroetylenu (PER); | mg PER/l ścieków przy 5 m3/t produkcji | 1,0 | 0,5 |
| (PER) | proces TRI-PER | TRI+PER |
|
|
|
| Produkcja tetrachlorometanu i nadchloroetylenu (PER); | mg PER/l ścieków przy 2 m3/t produkcji | 2,5 | 1,25 |
|
| proces TETRA-PER | TETRA+PER |
|
|
|
| Inne zakłady | mg PER/l ścieków | 1,0 | 0,5 |
13 | Trichlorobenzen | Produkcja trichlorobenzenu przez odchlorowodorowanie | mg TCB/l ścieków przy 10 m3/t produkcji TCB | 2,0 | 1.0 |
| (TCB) | heksachlorocykloheksanu (HCH) i/lub przetwarzanie trichlorobenzenu |
|
|
|
| jako suma trzech | Produkcja i/lub przetwarzanie chlorobenzenu przez chlorowanie | mg TCB/l ścieków przy 10 m3/t produkcji lub | 0,1 | 0,05 |
| izomerów | benzenu | przetworzenia jedno- lub dwuchlorobenzenu |
|
|
| (1,2,3,-TCB + | Inne zakłady | mg TCB/l ścieków | 0,1 | 0,05 |
| 1,2,4-TCB + |
|
|
|
|
| 1,2,5-TCB) |
|
|
|
|
Objaśnienia:
*) Nie dotyczy ścieków z oczyszczania gazów odlotowych z procesu termicznego przekształcania odpadów.
1) Określone w tabeli I w załączniku najwyższe dopuszczalne wartości substancji szczególnie szkodliwych w ściekach przemysłowych, wyrażone w mg/l:
– średnie dobowe – dotyczą średniej dobowej próbki ścieków proporcjonalnej do przepływu, zmieszanej z próbek pobieranych ręcznie lub automatycznie w odstępach co najwyżej dwugodzinnych, z tym że dopuszcza się pobieranie próbek do oznaczania wartości wskaźników zanieczyszczeń w ściekach w sposób uproszczony, jeżeli można wykazać, że wyniki oznaczeń będą reprezentatywne dla ilości odprowadzanych zanieczyszczeń,
– średnie miesięczne – dotyczą wartości obliczonej jako średnia arytmetyczna z wszystkich wartości zmierzonych w próbkach średnich dobowych pobranych w danym miesiącu; z tym że dopuszcza się pobieranie próbek do oznaczania wartości wskaźników zanieczyszczeń w ściekach w sposób uproszczony, jeżeli można wykazać, że wyniki oznaczeń będą reprezentatywne dla ilości netto odprowadzanych zanieczyszczeń.
Uproszczony sposób pobierania próbek nie dotyczy zakładów, które odprowadzają w ciągu roku substancje szczególnie szkodliwe w ilości większej niż:
a) 7,5 kg rtęci (Hg),
b) 10 kg kadmu (Cd),
c) 3 kg heksachlorocykloheksanu (HCH),
d) 30 kg tetrachlorometanu (czterochlorek węgla)(CCl4),
e) 3 kg pentachlorofenolu (PCP),
f) 1 kg heksachlorobenzenu (HCB),
g) 1 kg heksachlorobutadienu (HCBD),
h) 30 kg trichlorometanu (chloroformu) (CHCl3),
i) 30 kg 1,2-dichloroetanu (EDC),
j) 30 kg trichloroetylenu (TRI),
k) 30 kg nadchloroetylenu (PER).
W przypadku galwanizerni pobieranie próbek w sposób uproszczony w celu pomiaru stężenia kadmu może być stosowane tylko wtedy, gdy łączna objętość wanien elektrolitycznych jest mniejsza niż 1,5 m3.
2) Wartości dopuszczalne stosuje się do całkowitej ilości rtęci obecnej we wszystkich zawierających rtęć ściekach odprowadzanych z terenu zakładu.
3) Normy zostaną ustalone do końca 2003 r. po przeprowadzeniu niezbędnych badań.
4) Wartości dopuszczalne dotyczą sumarycznego zrzutu aldryny, dieldryny, endryny i izodryny.
5) Jeżeli to możliwe, wartość średniodobowa nie powinna przekraczać dwukrotnej wartości średniej miesięcznej.
6) Jeżeli zdolność przetwarzania i wykorzystania 1,2-dichloroetanu jest większa od zdolności produkcyjnej, wartości dopuszczalne odnoszą się do całkowitej zdolności przetwarzania i wykorzystania.
7) Wartości dopuszczalne stosuje się do zrzutów przekraczających 30 kg EDC na rok.
8) Wartości dopuszczalne stosuje się do zrzutów przekraczających 30 kg TRI na rok.
Tabela II
NAJWYŻSZE DOPUSZCZALNE WARTOŚCI DLA POZOSTAŁYCH WSKAŹNIKÓW ZANIECZYSZCZEŃ1):
Lp. | Nazwa wskaźnika2) | Jednostka miary | Najwyższa dopuszczalna wartość | Zakres stosowania | |
dla ścieków przemysłowych innych niż biologicznie rozkładalne, z sektorów wymienionych w załączniku nr 4 do rozporządzenia | dla ścieków przemysłowych biologicznie rozkładalnych, z sektorów wymienionych w załączniku nr 4 do rozporządzenia | ||||
1 | Temperatura | 0C | 35 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
2 | Odczyn | pH | 6,5–8,5 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
3 | Zawiesiny ogólne3) | mg/l | 35 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | Pozostałe sektory |
70 | Nie dotyczy | Dotyczy sektorów z zał. nr 4 lp. 7 i 11 | |||
4 | Zawiesiny łatwo opadające | ml/l | 0,5 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
5 | Pięciodobowe biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT5)4) | ma O2/l | 25 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | Pozostałe sektory |
50 | Nie dotyczy | Dotyczy sektorów z zał. nr 4 lp. 7, 8, 11 i 12 | |||
6 | Chemiczne zapotrzebowanie tlenu (ChZTCr)5) | mg O2/l | 125 | Pozostałe sektory | Pozostałe sektory |
250 | Dotyczy przemysłu celulozowo-papierniczego | Dotyczy sektorów z zał. nr 4 lp. 7, 8, 11 i 12 | |||
7 | Ogólny węgiel organiczny (OWO) | mg C/l | 30 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
8 | Azot amonowy6) | mg | 10 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | Pozostałe sektory |
NNH4/l | 20 | Nie dotyczy | Dotyczy sektorów z zał. nr 4 lp. 5, 7, 11 i 12 | ||
9 | Azot azotanowy | mg NNO3/l | 30 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
10 | Azot azotynowy | mg NNO2/l | 1 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
11 | Azot ogólny7) | mg N/l | 308) | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
12 | Fosfor ogólny | mg P/l | 10 | Dotyczy przemysłu nawozów sztucznych | Nie dotyczy |
3 | Pozostałe sektory | Dotyczy sektorów z zał. nr 4 lp. 2, 5, 7 i 9 | |||
2 | Nie dotyczy | Dotyczy pozostałych sektorów z zał. nr 3 | |||
13 | Chlorki | mg Cl/l | 1000 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
14 | Siarczyny | mg SO3/l | 1 | Nie dotyczy | Dotyczy sektorów z zał. nr 4 lp. 4 i 7 (tylko ścieki z destylacji alkoholu z win i produkcji win owocowych) |
15 | Siarczany | mg SO4/l | 500 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
16 | Sód | mg Na/l | 800 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków z wyłączeniem sodu występującego w chlorkach i siarczanach zawartych w wodach i ściekach, o których mowa w § 18 rozporządzenia. | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
17 | Potas | mg K/l | 80 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków z wyłączeniem potasu występującego w chlorkach i siarczanach zawartych w wodach i ściekach, o których mowa w § 18 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków |
18 | Żelazo ogólne | mg Fe/l | 10 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
19 | Glin | mgAl/l | 3 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
20 | Antymon | mg Sb/l | 0,3 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
21 | Arsen | mg As/l | 0.1 | Pozostałe sektory | Nie dotyczy |
|
|
| 0,3 | Dotyczy przemysłu szklarskiego | |
22 | Bar | mg Ba/l | 3 | Dotyczy przemysłu szklarskiego | Nie dotyczy |
|
|
| 2 | Pozostałe sektory | |
23 | Beryl | mg Be/l | 1 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
24 | Bor | mg B/l | 1 | Nie dotyczy ścieków oczyszczonych z instalacji oczyszczania spalin metodą mokrą wapienną | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków |
25 | Cynk | mgZn/l | 2 | Nie dotyczy | Dotyczy sektora z zał. nr 4 lp. 6 |
26 | Cyna | mgSn/l | 2 | Pozostałe sektory | Nie dotyczy |
|
|
| 1 | Dotyczy ścieków z produkcji farb powłokowych i żywic lakierniczych | |
27 | Chrom+6 | mg Cr/l | 0,5 | Dotyczy przemysłu ciepłowniczego | Nie dotyczy |
|
|
| 0,1 | Pozostałe sektory | |
|
|
| 0,05 | Dotyczy ścieków z produkcji skór i futer | |
28 | Chrom ogólny | mg Cr/l | 1 | Dotyczy ścieków z produkcji skór i futer | Nie dotyczy |
|
|
| 0,5 | Pozostałe sektory | |
29 | Kobalt | mg Co/l | 1 | Pozostałe sektory | Nie dotyczy |
|
|
| 0,1 | Dotyczy przemysłu ceramicznego | |
30 | Miedź | mgCu/l | 0,5 | Pozostałe sektory | Dotyczy sektorów z zał. nr 4 lp. 3, 6 i 7 |
|
|
| 0,1 | Dotyczy przemysłu ceramicznego | Nie dotyczy |
31 | Molibden | mg Mo/l | 1 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
32 | Nikiel | mg Ni/l | 0,5 | Pozostałe sektory | Nie dotyczy |
|
|
| 0,1 | Dotyczy przemysłu ceramicznego | |
33 | Ołów | mg Pb/l | 0,5 | Pozostałe sektory | Nie dotyczy |
|
|
| 0,1 | Dotyczy przemysłu ciepłowniczego | |
34 | Selen | mg Se/l | 1 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
35 | Srebro | mg Ag/l | 0,1 | Dotyczy wszystkie rodzajów ścieków | |
36 | Tal | mg Tl/l | 1 | Dotyczy wszystkie rodzajów ścieków | |
37 | Tytan | mg Ti/l | 1 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
38 | Wanad | mg V/l | 2 | Dotyczy wszystkie rodzajów ścieków | |
39 | Chlor wolny | mg Cl2/l | 0,2 | Dotyczy wszystkie rodzajów ścieków | |
40 | Chlor całkowity | mg Cl2/1 | 0,4 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | Dotyczy sektorów z zał. nr 4 lp. 1, 2, 3, 5, 6, 11 i 13. |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
41 | Cyjanki wolne | mg CN/l | 0,1 | Pozostałe sektory | Dotyczy wszystkich sektorów wymienionych w zał. nr 4 |
42 | Cyjanki związane | mg CN/l | 5 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
43 | Fluorki | mg F/l | 15 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
44 | Rodanki | mg CNS/l | 10 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
45 | Siarczki | mg S/l | 0,2 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | Dotyczy sektorów przemysłowych z zał. nr 4 lp. 3 i 7 |
46 | Aldehyd mrówkowy | mg/l | 2 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
47 | Akrylonitryl | mg/l | 20 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
48 | Fenole lotne (indeks fenolowy) | mg/l | 0,1 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
49 | Insektycydy z grupy węglowodorów chlorowanych | µg/l | 0,5 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
50 | Insektycydy fosforoorganiczne i karbaminianowe | µg/l | 10 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
51 | Kaprolaktam | mg/l | 10 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
52 | Substancje powierzchniowo-czynne – detergenty anionowe | mg/l | 5 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | Nie dotyczy |
53 | Substancje powierzchniowo-czynne – detergenty niejonowe | mg/l | 10 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | Nie dotyczy |
54 | Suma detergentów anionowych i niejonowych | mg/l | 1 | Nie dotyczy | Dotyczy tylko sektorów z zał. nr 4 lp. 3 |
55 | Substancje ekstrahujące się eterem | mg/l | 50 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | Nie dotyczy |
| naftowym |
| 20 | Nie dotyczy | Dotyczy tylko sektorów z zał. nr 4 lp. 1, 2, 4, 5, 9, 11 i 12 |
56 | Substancje ropopochodne | mg/l | 15 | Pozostałe sektory | Dotyczy wszystkich sektorów wymienionych w zał. nr 4 |
|
|
| 5 | Dotyczy rafinerii ropy naftowej | Nie dotyczy |
57 | Lotne związki chloroorganiczne – VOX (chlorowane węglowodory lotne) | mg Cl/l | 0,5 | Pozostałe sektory | Nie dotyczy |
|
| 0,1 | Dotyczy przemysłu maszynowego i obróbki powierzchniowej metali | ||
58 | Lotne węglowodory aromatyczne – BTX (benzen, toluen, ksylen) | mg/l | 0,1 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | |
59 | Adsorbowalne związki chloroorganiczne – AOX | mg Cl/I | 0,5 | Pozostałe sektory | Dotyczy sektorów z zał. nr 4 lp. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 (tylko ścieki z gorzelni) i 11 |
|
| 0,1 | Dotyczy ścieków z produkcji lakierów, żywic, skór i futer, przeróbki ropy i przemysłu kamieniarskiego | Nie dotyczy | |
60 | Toksyczność dla ryb GF | st. rozcieńczenia | ≤ 2 | Dotyczy wszystkich rodzajów ścieków | Nie dotyczy |
Objaśnienia:
1) Określone w tabeli II załącznika najwyższe dopuszczalne wartości:
– azotu ogólnego i fosforu ogólnego – dotyczą średnich rocznych wartości tych wskaźników w ściekach, obliczonych jako średnia arytmetyczna z wszystkich wartości zmierzonych w próbkach średnich dobowych pobranych w danym roku. W przypadku biologicznego usuwania azotu ze ścieków przemysłowych najwyższe dopuszczalne wartości dotyczą średniej rocznej wartości tego wskaźnika w ściekach, obliczonej jako średnia arytmetyczna z wszystkich wartości w próbkach średnich dobowych pobranych w danym roku przy temperaturze ścieków w komorze biologicznej oczyszczalni nie niższej niż 120C,
– pozostałych wskaźników zanieczyszczeń – dotyczą wartości tych wskaźników w próbkach średnich dobowych proporcjonalnych do przepływu, zmieszanych z próbek pobieranych ręcznie lub automatycznie w odstępach co najwyżej dwugodzinnych.
2) Analizy wykonywane z próbek homogenizowanych, niezdekantowanych i nieprzefiltrowanych; nie dotyczy odpływów ze stawów biologicznych, w których oznaczenia zanieczyszczeń z wyjątkiem zawiesin ogólnych należy wykonać z próbek przefiltrowanych.
3) W niefiltrowanej próbce odpływu ze stawów biologicznych 150 mg/l.
4) Oznaczane z dodatkiem inhibitora nitryfikacji.
5) Oznaczane metodą dwuchromianową.
6) Dotyczy ścieków oczyszczanych przy temperaturze ścieków w komorze biologicznej oczyszczalni nie niższej niż 120C.
7) Suma azotów: organicznego, amonowego, azotynowego i azotanowego.
8) Nie dotyczy zakładów i instalacji objętych wymogiem uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Dla takich zakładów najwyższa dopuszczalna wartość wskaźnika będzie uzależniona od stosowanej technologii oraz lokalizacji zakładu.
Załącznik nr 4
SEKTORY PRZEMYSŁOWE, Z KTÓRYCH ODPROWADZANE SĄ ŚCIEKI BIOLOGICZNIE ROZKŁADALNE
Lp. | Sektory przemysłowe |
1 | Przetwórstwo mleka |
2 | Przetwórstwo owoców i warzyw |
3 | Produkcja i butelkowanie napojów bezalkoholowych |
4 | Przetwórstwo ziemniaków |
5 | Przemysł mięsny |
6 | Browary |
7 | Produkcja alkoholu i napojów alkoholowych |
8 | Produkcja pasz zwierzęcych z surowców roślinnych |
9 | Produkcja żelatyny i klejów ze skór i kości zwierzęcych |
10 | Słodownie |
11 | Przetwórstwo rybne |
12 | Produkcja tłuszczów roślinnych i zwierzęcych |
13 | Cukrownie |
Załącznik nr 5
NAJWYŻSZE DOPUSZCZALNE WARTOŚCI WSKAŹNIKÓW ZANIECZYSZCZEŃ DLA ŚCIEKÓW POCHODZĄCYCH Z OCZYSZCZANIA GAZÓW ODLOTOWYCH, Z PROCESU TERMICZNEGO PRZEKSZTAŁCANIA ODPADÓW1)
Lp. | Nazwa wskaźnika | Jednostka miary | Najwyższa dopuszczalna wartość2) |
1 | Temperatura | 0C | 35 |
2 | Odczyn | pH | 6,5–8,5 |
3 | Zawiesiny ogólne | mg/l | 303) |
454) | |||
4 | Rtęć i jej związki w przeliczeniu na rtęć (Hg) | mg/l | 0,03 |
5 | Kadm i jego związki w przeliczeniu na kadm (Cd) | mg/l | 0,05 |
6 | Tal i jego związki w przeliczeniu na tal (Tl) | mg/l | 0,05 |
7 | Arsen i jego związki w przeliczeniu na aresen (As) | mg/l | 0,15 |
8 | Ołów i jego związki w przeliczeniu na ołów (Pb) | mg/l | 0,2 |
9 | Chrom i jego związki w przeliczeniu na chrom (Cr) | mg/l | 0,5 |
10 | Miedź i jej związki w przeliczeniu na miedź (Cu) | mg/l | 0,5 |
11 | Nikiel i jego związki w przeliczeniu na nikiel (Ni) | mg/l | 0,5 |
12 | Cynk i jego związki w przeliczeniu na cynk (Zn) | mg/l | 1,5 |
13 | Dioksyny i furany, określone jako suma indywidualnych dioksyn i furanów | mg/l | 0,3 |
Objaśnienia:
1) Najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń dla ścieków pochodzących z oczyszczania gazów odlotowych z procesu termicznego przekształcania odpadów stosuje się od dnia 28 grudnia 2005 r.
2) Analizy wykonuje się z próbek niefiltrowanych.
3) Dotyczy 95% próbek ścieków.
4) Dotyczy 100% próbek ścieków.
Załącznik nr 6
WARUNKI SANITARNE, JAKIM POWINNY ODPOWIADAĆ ŚCIEKI PRZEZNACZONE DO ROLNICZEGO WYKORZYSTANIA
Lp. | Nazwa wskaźnika | Wartość dopuszczalna |
1 | Bakterie chorobotwórcze z rodzaju Salmonella | niewykrywalne w 1l |
2 | Obecność żywych jaj pasożytów | do 10 w litrze |
(Ascaris sp., Trichuris, Toxocara sp.) |
Załącznik nr 7
DOPUSZCZALNA ZAWARTOŚĆ METALI CIĘŻKICH W GLEBACH
Pierwiastek | Jednostka | Zawartość w glebach | ||
lekkich | średnich | ciężkich | ||
Ołów (Pb) | mg/kg suchej masy | 40 | 60 | 80 |
Kadm (Cd) | mg/kg suchej masy | 1 | 2 | 3 |
Rtęć (Hg) | mg/kg suchej masy | 0,8 | 1,2 | 1,5 |
Nikiel (Ni) | mg/kg suchej masy | 20 | 35 | 50 |
Cynk (Zn) | mg/kg suchej masy | 80 | 120 | 180 |
Miedź (Cu) | mg/kg suchej masy | 25 | 50 | 75 |
Chrom (Cr) | mg/kg suchej masy | 50 | 75 | 100 |
Załącznik nr 8
WARUNKI POŁOŻENIA GRUNTÓW PRZEWIDZIANYCH DO ROLNICZEGO WYKORZYSTANIA ŚCIEKÓW ORAZ URZĄDZEŃ l INSTALACJI PRZEZNACZONYCH DO MAGAZYNOWANIA l PRZYGOTOWANIA ŚCIEKÓW DO ROLNICZEGO WYKORZYSTANIA1)
A | Położenie gruntów | Min. odległość |
Odległość gruntów, na których stosuje się rolnicze wykorzystanie ścieków: |
| |
| 1. Od obiektów przeznaczonych na pobyt ludzi, przy rozprowadzaniu ścieków: |
|
| a) grawitacyjnym | 100 m |
| b) za pomocą deszczowni | 200 m |
| 2. Od dróg publicznych i linii kolejowych przy rozprowadzaniu ścieków: |
|
| a) grawitacyjnym | 20 m |
| b) za pomocą deszczowni | 70 m |
| 3. Od linii brzegu wód płynących, przy spadku terenu: |
|
| a) do 2% | 30 m |
| b) od 2 do 10% | 50 m |
| c) ponad 10% | 70 m |
| 4. Od zbiorników wodnych, stawów rybnych nieprzeznaczonych do zasilania ściekami, od linii brzegu jezior, przy spadku terenu: |
|
| a) do 2% | 50 m |
| b) od 2 do 10% | 80 m |
| c) ponad 10% | 100 m |
| 5. Od studni stanowiącej: |
|
| a) indywidualne źródło zaopatrzenia w wodę do spożycia | 250 m2) |
| b) źródło zbiorowego zaopatrzenia w wodę do spożycia | 250 m2) |
B | Położenie urządzeń i instalacji | Min. odległość |
Odległość urządzeń i instalacji przeznaczonych do magazynowania i przygotowania ścieków do rolniczego wykorzystania: |
| |
| 1. Od obiektów przeznaczonych na pobyt ludzi, przy ilości ścieków: |
|
| a) do 5000 m3/dobę | 300 m |
| b) ponad 5000 m3/dobę | 500 m |
| 2. Od linii brzegu wód płynących, przy spadku terenu: |
|
| a) do 2% | 50 m |
| b) ponad 2% | 80 m |
| 3. Od zbiorników wodnych, stawów rybnych nieprzeznaczonych do zasilania ściekami, od linii brzegu jezior, przy spadku terenu: |
|
| a) do 2% | 100 m |
| b) ponad 2% | 150 m |
| 4. Od studni stanowiącej: |
|
| a) indywidualne źródło zaopatrzenia w wodę do spożycia | 250 m2) |
| b) źródło zbiorowego zaopatrzenia w wodę do spożycia | 100 m2) |
Objaśnienia:
1) W uzasadnionych przypadkach potwierdzonych opinią wojewódzkiego inspektora sanitarnego organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego może ustalić odległości mniejsze niż określone w załączniku.
2) Jeżeli zasięg terenu ochrony bezpośredniej studni przekracza wymagane min. odległości położenia gruntów, urządzeń i instalacji, należy przyjmować odległości większe niż zasięg strefy ochrony bezpośredniej.
Załącznik nr 9
NAJWYŻSZE DOPUSZCZALNE PRZYROSTY ILOŚCI SUBSTANCJI DLA OCZYSZCZONYCH WÓD WYKORZYSTANYCH NA POTRZEBY CHOWU LUB HODOWLI RYB ŁOSOSIOWATYCH
Lp. | Nazwa wskaźnika | Jednostka miary | Najwyższy dopuszczalny przyrost ilości substancji |
1 | Pięciodobowe biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT5) | mg O2/l | 6 |
2 | Chemiczne zapotrzebowanie tlenu (ChZTCr) | mg O2/l | 15 |
3 | Zawiesiny ogólne | mg/l | 12 |
4 | Azot ogólny | mg N/l | 3 |
5 | Fosfor ogólny | mg P/l | 0,3 |
Załącznik nr 10
METODYKI REFERENCYJNE ANALIZY PRÓBEK ŚCIEKÓW ORAZ PRÓBEK WÓD, DO KTÓRYCH ŚCIEKI SĄ WPROWADZANE
Lp. | Nazwa wskaźnika | Metody referencyjne analizy | Wykrywalność, dokładność i precyzja1) |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | Aldryna, dieldryna, endryna i izodryna | - chromatografia gazowa z detekcją wychwytu elektronu (GC-ECD) | wykrywalność 400 ng/l dla każdej substancji, zależnie od zawartości obcych substancji w próbce |
2 | Akrylonitryl | - chromatografia gazowa z detekcją płomieniowo jonizacyjną (GC-FID) |
|
- metoda miareczkowa merkaptoetanolowa | |||
3 | Aldehyd mrówkowy | - spektrometria UV-VIS |
|
4 | Antymon | - atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
- atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
5 | Arsen | - atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
- atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
6 | Azot azotanowy | - spektrometria UV/VIS |
|
- chromatografia jonowa (IC-HPLC) | |||
7 | Azot azotynowy | - spektrometria UV/VIS |
|
- chromatografia jonowa (IC-HPLC) | |||
8 | Azot Kjeldahla (Norg+NNH4) | - metoda Kjeldahla |
|
9 | Bar | - atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
- atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
10 | Beryl | - atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
- atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
11 | Biochemiczne zapotrzebowanie tlenu BZT5 | - pomiar tlenu po 5 dniach przed i po inkubacji w 200C ± 10C w całkowitej ciemności z dodatkiem inhibitora nitryfikacji, metodą Winklera lub elektrochemiczną |
|
12 | Bor | - atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
- atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
13 | Chemiczne zapotrzebowanie tlenu ChZTCr, | - metoda miareczkowa z dwuchromianem potasu |
|
14 | Chlor całkowity | - metoda miareczkowa |
|
- spektrometria UV/VIS | |||
15 | Chlor wolny | - metoda miareczkowa |
|
- spektrometria UV/VIS |
1 | 2 | 3 | 4 |
16 | Chlorki | – metoda miareczkowa |
|
– chromatografia jonowa (IC-HPLC) | |||
– spektrometria UV/VIS | |||
17 | Chrom, w tym chrom sześciowartościowy | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
– atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
18 | Cyjanki wolne | – spektrometria UV/VIS |
|
19 | Cyjanki związane | – spektrometria UV/VIS |
|
20 | Cyna | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
– atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
21 | Cynk | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
– atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
22 | DDT | – chromatografia gazowa z detekcją wychwytu elektronu (GC-ECD) | wykrywalność 1 µg/l dla każdego izomeru z osobna dokładność i precyzja ± 50% przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności |
23 | 1,2-dichloroetan (EDC) | – chromatografia gazowa z detekcją wychwytu elektronu (GC-ECD) | wykrywalność 10 µg/l dokładność i precyzja ± 50% przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności |
24 | Fenol (indeks fenolowy) | – spektrometria UV/VIS |
|
25 | Fluorki | – elektroda jonoselektywna |
|
– chromatografia jonowa (IC-HPLC) | |||
– spektrometria UV/VIS | |||
26 | Fosfor ogólny | – spektrometria UV/VIS |
|
27 | Glin | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
– atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
28 | Heksachlorobenzen (HCB) | – chromatografia gazowa z detekcją wychwytu elektronu (GC-ECD) | wykrywalność 0,5 – 1 µg/l w zależności od zawartości obcych substancji w próbce dokładność i precyzja ± 50% przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności |
29 | Heksachlorobutadien (HCBD) | – chromatografia gazowa z detekcją wychwytu elektronu (GC-ECD) | wykrywalność 0,5 – 1 µg/l w zależności od zawartości obcych substancji w próbce dokładność i precyzja ± 50% przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności |
30 | Heksachlorocykloheksan (HCH) | – chromatografia gazowa z detekcją wychwytu elektronu (GC-ECD) | wykrywalność 0,1 stężenia dopuszczalnego w miejscu pobierania próbki |
31 | Insektycydy z grupy węglowodorów chlorowanych | – chromatografia gazowa z detekcją wychwytu elektronu (GC-ECD) |
|
32 | Insektycydy fosforoorganiczne i karbaminianowe | – chromatografia gazowa z detektorem azotowo-fosforowym (NPD) |
|
1 | 2 | 3 | 4 |
33 | Jaja pasożytów jelitowych (Ascaris sp., Trichuris sp., Toxocara sp.) | – wyizolowanie z próbki przez wstrząsanie lub mieszanie, płukanie z zastosowaniem wirowania oraz flotację, a następnie badanie mikroskopowe |
|
34 | Kadm | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) | wykrywalność 0,1 stężenia dopuszczalnego w miejscu pobierania próbek |
– atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
35 | Kaprolaktam | – chromatografia gazowa z detekcją spektometrii mas (GC-MS) |
|
36 | Kobalt | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
– atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
37 | Miedź | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
– atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
38 | Molibden | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
– atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
39 | Nadchloroetylen (PER) | – chromatografia gazowa z detekcją wychwytu elektronu (GC-ECD) | wykrywalność 10 µg/l dokładność i precyzja ± 50% przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności |
40 | Nikiel | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
– atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
41 | Obecność bakterii chorobotwórczych z rodzaju Salmonella | – hodowla na podłożach namnażających i różnicująco-selektywnych oraz potwierdzenie wyników badaniem biochemicznym |
|
42 | Odczyn pH | – metoda elektrometryczna |
|
43 | Ogólny węgiel organiczny (OWO) | – spektrofotometria IR po katalitycznym spaleniu do CO2 |
|
44 | Ołów | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
– atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
45 | Pentachlorofenol (PCP) | – wysokosprawna chromatografia cieczowa HPLC | wykrywalność 2 µg/l dokładność i precyzja ± 50% przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności |
– chromatografia gazowa z detekcją wychwytu elektronu (GC-ECD) | |||
46 | Polichlorowane dibenzodioksyny (PCDDs) | – chromatografia gazowa z detekcją mas (GC-MS) |
|
47 | Polichlorowane dibenzofurany (PCDFs) | – chromatografia gazowa z detekcją mas (GC-MS) |
|
48 | Potas | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
– atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) |
1 | 2 | 3 | 4 |
49 | Rodanki | – metoda kolorymetrycznego miareczkowania z solami żelazowymi |
|
50 | Rtęć | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) | wykrywalność 0,1 stężenia dopuszczalnego w miejscu pobierania próbek |
51 | Selen | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
– atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
52 | Siarczany | – metoda wagowa |
|
– chromatografia jonowa (IC-HPLC) | |||
– spektrometria UV/VIS | |||
53 | Siarczki | – metoda kolorymetryczna z fluoresceiną i kwasem o-hydroksyrtęciobenzoesowym |
|
54 | Siarczyny | – chromatografia jonowa (IC-HPLC) |
|
– spektrometria UV/VIS | |||
55 | Sód | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
– atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
56 | Srebro | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
– atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
57 | Substancje ekstrahujące się eterem naftowym | – metoda wagowa |
|
58 | Substancje powierzchniowo-czynne | – spektrometria UV/VIS |
|
59 | Substancje ropopochodne | – spektrofotometria IR |
|
60 | Tal | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
61 | Temperatura | – termometria, pomiar in situ podczas pobierania próbki |
|
62 | Tetrachlorometan (czterochlorek węgla) (CCI4) | – chromatografia gazowa z detekcją wychwytu elektronu (GC-ECD) | wykrywalność 0,1 µg/l przy stężeniach niższych od 0,5 mg/l (należy użyć czułego detektora) i 0,1 mg/l przy stężeniach wyższych od 0,5 mg/l |
63 | Trichlorobenzen (TCB) | – chromatografia gazowa z detekcją wychwytu elektronu (GC-ECD) | wykrywalność 1 µg/l dla każdego izomeru z osobna dokładność i precyzja ± 50% przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności |
64 | Trichloroetylen (TRI) | – chromatografia gazowa z detekcją wychwytu elektronu (GC-ECD) | wykrywalność 10 µg/l dokładność i precyzja ± 50% przy stężeniu równym dwukrotnej wartości wykrywalności |
1 | 2 | 3 | 4 |
65 | Trichlorometan (chloroform) (CHCI3) | – chromatografia gazowa z detekcją wychwytu elektronu (GC-ECD) | wykrywalność 0,1 µg/1 przy stężeniach niższych od 0,5 mg/l (należy użyć czułego detektora) i 0,1 mg/l przy stężeniach wyższych od 0,5 mg/l |
66 | Tytan | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
– atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
67 | Wanad | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
– atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) | |||
68 | Węglowodory aromatyczne lotne BTX | – chromatografia gazowa z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (FID) |
|
69 | Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) | – wysokosprawna chromatografia cieczowa z detekcją fluorescencyjną lub detekcją UV – HPLC/Fluorescence lub PHLC/UV |
|
70 | Zawiesiny łatwo opadające | – pomiar w leju Imhoffa |
|
71 | Zawiesiny ogólne | – filtracja przez membranę 0,45 µm lub odwirowanie przynajmniej przez 5 minut ze średnim przyspieszeniem 2800–3200 g, suszenie w temp. 1050C i ważenie |
|
72 | Związki chloroorganiczne adsorbowalne AOX | – adsorpcja na węglu aktywnym i pomiar kulometryczny |
|
73 | Związki chloroorganiczne lotne VOX | – adsorpcja na węglu aktywnym i pomiar kulometryczny |
|
74 | Żelazo | – atomowa spektrometria absorpcyjna (ASA) |
|
– atomowa spektrometria emisyjna z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-AES) |
Objaśnienia:
1) Stosując metodyki referencyjne analizy, uwzględnia się:
– „wykrywalność" rozumianą jako takie stężenie analitu, jakie można wykryć w badanej próbce daną metodą pomiarową, które odpowiada sygnałowi obliczonemu z wartości ślepej próby plus trzykrotność odchylenia standardowego. Wyznacza się ją również jako średnią po odrzuceniu wyników odbiegających testem Dixona z oznaczeń minimum 10 próbek ślepych,
– „precyzję" rozumianą jako stopień zgodności wyników wielokrotnych analiz tej samej próbki w określonych warunkach. Miarą precyzji jest odchylenie standardowe (SD) lub względne odchylenie standardowe (RSD),
– „dokładność" rozumianą jako stopień zgodności między średnim wynikiem uzyskanym w szeregu powtórzeń a wartością prawdziwą mierzonej wartości.
Załącznik nr 11
SUBSTANCJE SZCZEGÓLNIE SZKODLIWE POWODUJĄCE ZANIECZYSZCZENIE WÓD, KTÓRE NALEŻY ELIMINOWAĆ (WYKAZ l) ORAZ SUBSTANCJE SZCZEGÓLNIE SZKODLIWE POWODUJĄCE ZANIECZYSZCZENIE WÓD, KTÓRE NALEŻY OGRANICZAĆ (WYKAZ II)
WYKAZ l
Substancje szczególnie szkodliwe powodujące zanieczyszczenie wód, które należy eliminować, stanowią poszczególne substancje – z wyjątkiem tych, które charakteryzują się niewielką toksycznością, trwałością i bioakumulacją, i z tego powodu są biologicznie nieszkodliwe lub są szybko przekształcane w wodzie w substancje biologicznie nieszkodliwe – należące do następujących rodzin i grup substancji:
1) związki fluoroorganiczne lub substancje, które mogą tworzyć takie związki w środowisku wodnym;
2) związki fosforoorganiczne;
3) związki cynoorganiczne;
4) substancje, które mają własności rakotwórcze, mutagenne lub teratogenne w środowisku wodnym lub przez to środowisko;
5) rtęć i jej związki;
6) kadm i jego związki;
7) trwałe oleje mineralne i węglowodory1);
8) trwałe syntetyczne substancje, które mogą pływać, pozostawać w zawieszeniu lub tonąć i które mogą kolidować z jakimikolwiek sposobami wykorzystania wód powierzchniowych;
9) cyjanki.
Dla 16 substancji z wykazu l zostały ustalone najwyższe dopuszczalne wartości określone w tabeli l w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
WYKAZ II
Substancje szczególnie szkodliwe powodujące zanieczyszczenie wód, które należy ograniczać, stanowią:
1) substancje należące do rodzin i grup substancji z wykazu l, nieujęte w tabeli l załącznika nr 3 do rozporządzenia;
2) niektóre substancje lub kategorie substancji należące do rodzin i grup substancji wymienionych niżej, które mają szkodliwy wpływ na środowisko wodne na określonym obszarze:
a) następujące niemetale i metale oraz ich związki: cynk, miedź, nikiel, chrom, ołów, selen, arsen, antymon, molibden, tytan, cyna, bar, beryl, bor, uran, wanad, kobalt, tal, tellur, srebro,
b) biocydy i ich pochodne nieujęte w wykazie l,
c) substancje, które mają szkodliwy wpływ na smak lub zapach pochodzących ze środowiska wodnego produktów przeznaczonych do spożycia przez ludzi, oraz związki, które mogą spowodować powstanie takich substancji w wodzie, co spowodowałoby, że wody te nie nadawałyby się do spożycia przez ludzi,
d) toksyczne lub trwałe związki organiczne krzemu oraz substancje, które mogą spowodować powstanie takich związków w wodzie, z wyjątkiem tych, które są biologicznie nieszkodliwe lub są szybko przekształcane w wodzie w substancje nieszkodliwe,
e) nieorganiczne związki fosforu i fosfor niezwiązany,
f) nietrwałe oleje mineralne i węglowodory ropopochodne2),
g) fluorki,
h) substancje, które ujemnie wpływają na bilans tlenu w wodzie, szczególnie amoniak i azotyny.
Dla wybranych substancji z wykazu II zostały ustalone najwyższe dopuszczalne wartości określone w tabeli II w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
Jeżeli pewne substancje z wykazu II są rakotwórcze, mutagenne lub teratogenne, zostają włączone do grupy 4 wykazu l.
|
Objaśnienia:
1) Trwałe oleje mineralne i węglowodory ropopochodne są substancjami ciekłymi pochodzącymi z ropy naftowej lub przeróbki chemicznej węgla, a także sama ropa naftowa charakteryzujące się trudną rozpuszczalnością w wodzie, niską i bardzo niską prężnością par, a przez to pozostające przez długi okres w środowisku wodnym przy praktycznym braku emisji ich składników do atmosfery.
2) Nietrwałe oleje mineralne i węglowodory ropopochodne są substancjami gazowymi lub ciekłymi o niskich temperaturach wrzenia (charakteryzujące się wysoką prężnością par i trudno emulgujące się w wodzie), które w normalnych warunkach łatwo odparowują, przemieszczając się tym samym ze środowiska wodnego do powietrza atmosferycznego. Dotyczy tylko wód powierzchniowych.
- Data ogłoszenia: 2002-12-16
- Data wejścia w życie: 2003-01-01
- Data obowiązywania: 2003-01-01
- Dokument traci ważność: 2004-06-30
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA