REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 186 poz. 1547
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 15 października 2002 r.
w sprawie dopuszczalności pomocy publicznej w sektorze budownictwa okrętowego.
Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177) zarządza się, co następuje:
1) produkcję statków pełnomorskich o pojemności nie mniejszej niż 100 GT (PKD 35.11.A),
2) naprawę i konserwację statków pełnomorskich o pojemności nie mniejszej niż 100 GT (PKD 35.11.B),
3) generalną odbudowę statków pełnomorskich o pojemności nie mniejszej niż 1000 GT (PKD 35.11.B)
– w zakresie tej działalności.
2. Rozporządzenie stosuje się również do przedsiębiorców powiązanych, w zakresie działalności, o której mowa w ust. 1.
3. Przez przedsiębiorcę powiązanego, o którym mowa w ust. 2, rozumie się przedsiębiorcę:
1) który posiada co najmniej 25% akcji lub udziałów w kapitale przedsiębiorcy prowadzącego działalność określoną w ust. 1 lub
2) którego co najmniej 25% kapitału zakładowego należy do przedsiębiorcy prowadzącego działalność określoną w ust. 1.
1) na restrukturyzację przedsiębiorstw;
2) doraźna;
3) na prace badawczo-rozwojowe;
4) na ochronę środowiska;
5) na szkolenia na potrzeby określonych przedsiębiorców, bezpośrednio związane z rozwojem ich przedsiębiorstw;
6) na pokrycie kosztów bieżącej działalności przedsiębiorcy;
7) na całkowite lub częściowe zaprzestanie przez przedsiębiorcę prowadzenia działalności, o której mowa w § 2 ust. 1;
8) na inwestycje.
2. Warunkiem dopuszczalności pomocy na restrukturyzację jest nieodwracalne zmniejszenie zdolności produkcyjnych przedsiębiorcy, polegające na niewykorzystywaniu tych zdolności do prowadzenia działalności, o której mowa w § 2 ust. 1, przez okres co najmniej 10 lat od dnia udzielenia pomocy, chyba że będą one wykorzystywane do prowadzenia działalności innej niż określona w § 2 ust. 1.
3. Przy ocenie stopnia zmniejszenia zdolności produkcyjnych uwzględnia się wielkość produkcji, wyrażonej w jednostkach CGT, w okresie 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o udzielenie pomocy.
4. Pomoc na restrukturyzację przedsiębiorstw może być udzielona wyłącznie jeden raz.
1) kontenerowców;
2) chemikaliowców;
3) produktowców;
4) tankowców do przewozu skroplonego gazu ziemnego.
2. Warunkiem uzyskania pomocy, o której mowa w ust. 1, jest uprawdopodobnienie przez przedsiębiorcę ubiegającego się o pomoc, że o kontrakt ubiega się bądź ubiegał się również przedsiębiorca – mający siedzibę na terytorium innego państwa, co do którego istnieje uzasadnione podejrzenie prowadzenia polityki naruszającej umowy międzynarodowe w zakresie konkurencji, których stroną jest Wspólnota Europejska – oferujący niższą cenę niż cena zaproponowana przez przedsiębiorcę ubiegającego się o pomoc.
3. Pomoc, o której mowa w ust. 1, może być udzielana po ogłoszeniu przez Komisję Europejską informacji o wszczęciu postępowania przeciwko państwu, określonemu w ust. 2, polegającego na złożeniu wniosku w sprawie dokonania konsultacji, zgodnie z Porozumieniem o Zasadach i Procedurach Regulujących Rozstrzyganie Sporów Światowej Organizacji Handlu.
4. Maksymalna wielkość pomocy, o której mowa w ust. 1, wynosi 6% wartości kontraktu, która stanowi ostatecznie uzyskaną cenę powiększoną o kwotę planowanej pomocy.
5. Pomoc, o której mowa w ust. 1, może być udzielana nie dłużej niż 1 miesiąc po ogłoszeniu przez Komisję Europejską informacji o rozstrzygnięciu sporu w postępowaniu, o którym mowa w ust. 3.
1) osłon socjalnych wypłacanych przez przedsiębiorcę pracownikom zwalnianym z pracy lub przechodzącym na wcześniejszą emeryturę;
2) usług doradczych dla pracowników zwolnionych, pracowników, którzy mają zostać zwolnieni, lub dla pracowników, którzy mają odejść na wcześniejszą emeryturę, mających rozpocząć własną działalność gospodarczą, niezwiązaną z działalnością określoną w § 2 ust. 1;
3) przekwalifikowania pracowników;
4) przebudowy budynków oraz dostosowania urządzeń i infrastruktury technicznej do wykorzystania w działalności innej niż określona w § 2 ust. 1.
2. Warunkiem udzielenia pomocy, o której mowa w ust. 1, jest niepodejmowanie działalności, o której mowa w § 2 ust. 1, której przedsiębiorca zaprzestał, przez okres co najmniej 10 lat od dnia zaprzestania prowadzenia tej działalności.
3. Wielkość pomocy, o której mowa w ust. 1, nie może przekroczyć łącznej wielkości kosztów wymienionych w tym przepisie.
2. Wielkość pomocy, o której mowa w ust. 1, nie może przekraczać wyższej z następujących wielkości:
1) zdyskontowanej wartości przewidywanych kosztów stałych przedsiębiorcy w okresie 3 lat, pomniejszonej o korzyści uzyskane z tytułu likwidacji działalności w zakresie sektora budownictwa okrętowego;
2) wartości księgowej netto likwidowanych urządzeń.
3. Pomoc, o której mowa w ust. 1, przeznaczona na dokończenie rozpoczętych prac w zakresie produkcji, naprawy i konserwacji lub generalnej odbudowy statków, jest dopuszczalna w formie pożyczek lub kredytów, a także poręczeń lub gwarancji, w wysokości niezbędnej do zakończenia prowadzonych prac, pod warunkiem że większość tych prac została wykonana.
4. Warunkiem udzielenia pomocy, o której mowa w ust. 1, jest niepodejmowanie działalności, o której mowa w § 2 ust. 1, przez okres co najmniej 10 lat od dnia zaprzestania prowadzenia tej działalności.
1) innowacje;
2) modernizację lub racjonalizację, na obszarach określonych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy.
2. Warunkiem udzielenia pomocy jest:
1) w zakresie pomocy, określonej w ust. 1 pkt 1, wprowadzanie na skalę przemysłową nowych wyrobów i procesów produkcyjnych;
2) w zakresie pomocy, określonej w ust. 1 pkt 2, zwiększenie wydajności istniejących urządzeń.
3. Pomoc, określona w ust. 1 pkt 2, nie może być związana z restrukturyzacją finansową przedsiębiorców.
4. Maksymalna intensywność pomocy wynosi:
1) 10% łącznych kosztów związanych z działalnością konstrukcyjną i inwestycjami, poniesionych bezpośrednio i wyłącznie na finansowanie innowacyjnej części projektu – w przypadku pomocy określonej w ust. 1 pkt 1;
2) 22,5% kosztów określonych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy – w przypadku pomocy określonej w ust. 1 pkt 2.
Prezes Rady Ministrów: L Miller
- Data ogłoszenia: 2002-11-08
- Data wejścia w życie: 2002-11-23
- Data obowiązywania: 2002-11-23
- Dokument traci ważność: 2004-05-31
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA