REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 183 poz. 1530

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 16 października 2002 r.

w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 i Nr 154, poz. 1803 oraz z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 130, poz. 1112) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa wymagania, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach, częstotliwość pobierania próbek wody przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, metodyki referencyjne analiz i sposób oceny, czy wody odpowiadają wymaganym warunkom, oraz sposób informowania ludności o jakości wody w kąpieliskach. Wymagania określone w rozporządzeniu stosuje się do kąpielisk morskich i śródlądowych zorganizowanych i wykorzystywanych tradycyjnie.
§ 2.
Woda w kąpieliskach powinna odpowiadać wymaganiom określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§ 3.
1. Ustala się minimalną częstotliwość pobierania próbek wody w kąpieliskach, w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września co 2 tygodnie, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 4.

2. W przypadku kąpielisk śródlądowych badania próbek wody po raz pierwszy w danym roku przeprowadza się 14 dni przed rozpoczęciem sezonu. Właściciel (zarządca) kąpieliska zawiadamia pisemnie państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o planowanym terminie rozpoczęcia sezonu.

3. Próbki wody z kąpielisk wyłączonych z kąpieli w latach poprzednich przez okres dłuższy niż dwa kolejne lata należy pobierać z dwukrotnie większą częstotliwością niż określona w ust. 1.

4. Jeżeli badania próbek wody w latach poprzednich wykazały, że wartości wskaźników bakteriologicznych i fizykochemicznych, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach, są korzystniejsze niż określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny na wniosek państwowego powiatowego inspektora sanitarnego lub właściciela (zarządcy) kąpieliska może wyrazić zgodę na zmniejszenie o połowę częstotliwości pobierania próbek wody do badania określonej w ust. 1.

§ 4.
1. Próbki wody do badania pobiera się w kąpieliskach:

1) jeżeli długość plaży kąpieliska nie przekracza 1,5 km – co najmniej w 2 miejscach, w których występuje największe dzienne zagęszczenie kąpiących się osób;

2) jeżeli długość plaży kąpieliska wynosi więcej niż 1,5 km – w miejscach określonych w pkt 1 oraz dodatkowo – w miejscach odległych nie więcej niż 750 m od miejsc określonych w pkt 1.

2. W razie podejrzeń dotyczących zanieczyszczenia wody w kąpielisku, a w szczególności w przypadku awaryjnych zrzutów ścieków lub gwałtownych zmian atmosferycznych, liczba miejsc pobierania próbek wody powinna być zwiększona w stosunku do określonych w ust. 1, a w kąpieliskach zorganizowanych na wodach płynących – próbki wody powinny być pobierane również z miejsc powyżej kąpielisk. W takich przypadkach zakres badań fizykochemicznych powinien być rozszerzony o parametry określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

3. Liczbę miejsc pobierania próbek wody każdorazowo, indywidualnie dla poszczególnych kąpielisk, ustala państwowy powiatowy inspektor sanitarny.

4. Próbki wody pobiera się z głębokości 30 cm pod powierzchnią wody, z wyjątkiem próbek do oznaczania oleju mineralnego, które pobiera się z powierzchni wody.

§ 5.
1. Badania mikrobiologiczne wody w kąpieliskach obejmują określenie:

1) liczby bakterii grupy coli typu kątowego, ogólnej liczby bakterii grupy coli w 100 ml wody – oznaczanych metodą probówkową (NPL) lub metodą filtrów membranowych (FM);

2) liczby paciorkowców kałowych w 100 ml wody w tych kąpieliskach, w których wyniki kontroli wskazują na możliwość ich występowania w liczbie przekraczającej dopuszczalne wartości lub jeżeli jakość wody uległa pogorszeniu – oznaczanej metodą probówkową (NPL) lub metodą filtrów membranowych (FM);

3) obecności pałeczek Salmonella w 1 l wody – oznaczanej metodą filtrów membranowych (FM) z wstępnym namnażaniem w podłożu płynnym E posiewem na podłoże różnicująco selektywne (FM+RS).

2. Badania fizykochemiczne obejmują oznaczenie: odczynu, barwy, zapachu, olejów mineralnych, substancji powierzchniowo czynnych, fenoli, przezroczystości, osadów oraz, jeżeli istnieje tendencja do eutrofizacji wody, dodatkowo: azotu ogólnego, azotu amonowego, azotu azotanowego, fosforanów – metodami wymienionymi w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia.

3. W przypadku gdy jakość wody uległa pogorszeniu, badania mikrobiologiczne obejmują badania na obecność enterowirusów w 10 l wody, określonych metodą polegającą na zagęszczeniu próbki wody poprzez filtrację, flokulację lub odwirowanie i hodowli komórkowych (Z + HK) lub metodą zagęszczenia i zastosowania techniki PCR (badania genetyczne: Z + PCR); badania fizykochemiczne tej wody obejmują oznaczenie cyjanków oraz metali ciężkich: arsenu, kadmu, chromu, ołowiu, rtęci – metodami spektrometrii UV/VIS lub atomowej spektrometrii absorpcyjnej, zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia.

4. Zakres badań może być ograniczony do wskaźników pochodzących ze źródła pogorszenia jakości wody w kąpielisku.

§ 6.
1. Woda w kąpielisku odpowiada warunkom określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia, jeżeli w wyniku badania próbek wody pobranej zgodnie z § 3 i 4 stwierdza się, że odpowiada ona wymaganym wskaźnikom i parametrom:

1) w co najmniej 80% próbek – w zakresie wskaźników liczby bakterii grupy coli i bakterii grupy coli typu kałowego;

2) w co najmniej 95% próbek – w zakresie, pozostałych wskaźników i parametrów, pod warunkiem że:

a) w co najwyżej 5% próbek, które nie odpowiadają wymaganym wskaźnikom i parametrom, woda nie wykazuje odchyleń od podanych najwyższych wartości dopuszczalnych wskaźników i parametrów nie więcej niż w 50%, z wyjątkiem pH, tlenu rozpuszczonego i wskaźników bakteriologicznych,

b) kolejne próbki wody pobierane zgodnie z § 3 i 4 spełniają warunki określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

2. Przy obliczaniu procentu próbek nie bierze się pod uwagę odchyleń od najwyższych dopuszczalnych wartości, jeżeli są one skutkiem powodzi, innych katastrof naturalnych lub anomalii pogodowych.

§ 7.
W przypadku wydania przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej orzeczenia o nieprzydatności wody do kąpieli w kąpielisku, państwowy powiatowy inspektor sanitarny powiadamia pisemnie o wydanym orzeczeniu właściciela (zarządcę) kąpieliska i jednostkę samorządu terytorialnego, właściwą ze względu na miejsce położenia kąpieliska, oraz użytkowników kąpieliska – w formie komunikatu w lokalnych środkach przekazu.
§ 8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 września 2000 r. w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda do picia i na potrzeby gospodarcze, woda w kąpieliskach, oraz zasad sprawowania kontroli jakości wody przez organy Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 82, poz. 937) w zakresie uregulowanym niniejszym rozporządzeniem.
§ 9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Zdrowia: M. Łapiński

 

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej – zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833).

Załącznik 1. [WYMAGANIA, JAKIM POWINNA ODPOWIADAĆ WODA W KĄPIELISKACH (BADANIA PODSTAWOWE)]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia
z dnia 16 października 2002 r. (poz. 1530)

Załącznik nr 1

WYMAGANIA, JAKIM POWINNA ODPOWIADAĆ WODA W KĄPIELISKACH (BADANIA PODSTAWOWE)

Lp.

Wskaźniki

Wartość pożądana

Wartość dopuszczalna

Metody badania

Bakteriologiczne

1

Liczba bakterii Escherichia coli lub bakterii grupy coli typu kałowego (bakterie grupy coli termotolerancyjne) /100 ml

do 100

do 1000

NPL lub FM

2

Liczba bakterii grupy coli/100 mI

do 500

do 10 000

NPL lub FM

3

Liczba paciorkowców kałowych (enterokoków)/100 ml

do 100

do 400

NPL lub FM

4

Salmonella/1000 ml

nieobecne

nieobecne

FM+RS

Fizykochemiczne

5

pH

od 6 do 9

od 6 do 9

E

6

Barwa

akceptowalna

akceptowalna

O

7

Zapach w temp. 20 – 25° C

naturalny

akceptowalna

O

8

Oleje mineralne

niewidoczna plama na powierzchni
10 mg/l

niewidoczna plama na powierzchni
10 mg/l

O

9

Substancje powierzchniowo czynne reagujące z błękitem metylowym

brak trwałej piany do 0,3 mg/l

brak trwałej piany do 0,5 mg/l

O, S

10

Fenol w mg/l

poniżej 0,005

zapach nieobecny do 0,005 mg/l

O, GC

11

Przezroczystość

2 m

1 m

O

 

12

Tlen rozpuszczony
(% nasycenia O2)

80 do 120

powyżej 80%

E

13

Biochemiczne zapotrzebowanie tlenu w mg O2/l (BZT5)

do 6 mg O2/l

do 6 mg O2/l

S

14

Osady smoliste, przedmioty pływające (drewno, plastik, butelki)

brak

brak

O

15

Zakwity sinic

dopuszcza się ilości niepowodujące zmiany barwy i zmętnienia
oraz / lub zapachu

dopuszcza się ilości niepowodujące zmiany barwy i zmętnienia
oraz / lub zapachu

O

 

Oznaczenia:

NPL – metoda probówkowa

FM – metoda filtracji membranowej

FM + RS – zagęszczanie metodą filtracji membranowej + posiew na podłoża różnicująco wybiórcze

O – ocena organoleptyczna

S – spektrometria UV/VIS

E – elektrometryczne

GC – chromatografia gazowa

Załącznik 2. [WYMAGANIA, JAKIM POWINNA ODPOWIADAĆ WODA W KĄPIELISKACH (BADANIA ROZSZERZONE)]

Załącznik nr 2

WYMAGANIA, JAKIM POWINNA ODPOWIADAĆ WODA W KĄPIELISKACH
(BADANIA ROZSZERZONE)

Lp.

Wskaźnik/parametry

Dopuszczalne wartości

Metody badań

Fizykochemiczne

1

Zawiesiny ogólne (z wyjątkiem nagłych przyborów wody) mg/l

30

G

2

Chemiczne zapotrzebowanie tlenu w mg O2/l metodą nadmanganianową

20

S

3

Tlen rozpuszczony w mg O2/l

co najmniej 5

E

4

Azot amonowy w mg/l

3

S

5

Azot azotanowy w mg/l

7

S

6

Azot ogólny w mg/l

10

S

7

Fosforany rozpuszczone w mg/l

0,6

S

8

Fosfor ogólny w mg/l

0,25

S

9

Arsen w mg As/l

0,05

S, AAS

10

Chrom+3 w mg/l

0,1

S, AAS

11

Chrom+6 w mg/l

0,03

S, AAS

12

Kadm w mg/l

0,03

S, AAS

13

Ołów w mg/l

0,05

S, AAS

14

Rtęć w mg/l

0,005

S, AAS

15

Cyjanki w mg/l:

 

S

– wolne

0,01

 

– związane

2

 

Mikrobiologiczne

16.

Enterowirusy/10 l

nieobecne

Z+HK lub

Z+PCR

 

Oznaczenia:

PCR – badania genetyczne

HK – hodowle komórkowe

Z – zagęszczanie próbki metodą filtracji, flokulacji lub przez odwirowanie

E – elektrometryczna

G – grawimetryczna

S – spektrometria UV/VIS

AAS – atomowa spektrometria absorpcyjna

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2002-11-05
  • Data wejścia w życie: 2002-11-20
  • Data obowiązywania: 2002-11-20
  • Dokument traci ważność: 2011-01-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA