REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 179 poz. 1494
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 9 października 2002 r.
w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania kontroli działania organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz wzoru protokołu kontroli i sposobu jego sporządzania
Na podstawie art. 84b ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126, Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 5, poz. 42, Nr 100, poz. 1085, Nr 110, poz. 1190, Nr 115, poz. 1229, Nr 129, poz. 1439 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
1) „postępowaniu kontrolnym” – należy przez to rozumieć czynności podejmowane przez upoważnione osoby w ramach prowadzonej przez nie kontroli, mające na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie działalności podmiotów kontrolowanych, rzetelne jego udokumentowanie i dokonanie oceny kontrolowanej działalności;
2) „organie kontrolującym” – należy przez to rozumieć organy wymienione w art. 84b ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane;
3) „kontrolującym” – należy przez to rozumieć upoważnioną osobę, wchodzącą w skład zespołu, przeprowadzającą kontrolę w podmiocie kontrolowanym;
4) „zespole” – należy przez to rozumieć co najmniej dwóch kontrolujących, przeprowadzających kontrolę w podmiocie kontrolowanym;
5) „kierowniku zespołu” – należy przez to rozumieć osobę, kierującą pracami zespołu, wyznaczoną przez kierownika kontroli;
6) „kierowniku kontroli” – należy przez to rozumieć osobę bezpośrednio nadzorującą zespół, wyznaczoną przez organ kontrolujący;
7) „podmiocie kontrolowanym” – należy przez to rozumieć organ oraz właściwą w sprawach administracji architektoniczno-budowlanej komórkę organizacyjną urzędu wojewódzkiego, starostwa powiatowego lub, w zakresie zawartego porozumienia, urzędu gminy.
2. Imienne upoważnienia do przeprowadzenia kontroli wydają:
1) Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego – dla pracowników Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego;
2) wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego – dla pracowników wojewódzkiego inspektoratu nadzoru budowlanego.
3. Wzór upoważnienia, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Kierownik podmiotu kontrolowanego zapewnia kontrolującemu warunki niezbędne do przeprowadzenia kontroli, w szczególności niezwłocznie przedstawia żądane dokumenty i materiały oraz udziela wyjaśnień.
2. Materiałami dowodowymi są w szczególności: dokumenty, pisemne wyjaśnienia i oświadczenia.
1) oddanie na przechowanie kierownikowi lub innemu upoważnionemu pracownikowi podmiotu kontrolowanego za pokwitowaniem;
2) przechowanie w podmiocie kontrolowanym w oddzielnym, zamkniętym i opieczętowanym pomieszczeniu;
3) pobranie z podmiotu kontrolowanego za pokwitowaniem.
2. Odpisy i wyciągi z materiałów dowodowych zabezpieczonych w trybie, o którym mowa w ust. 1, mogą być sporządzane tylko za zgodą i w obecności kontrolującego, który potwierdza ich zgodność z oryginałem i wydaje je za pokwitowaniem.
2. Zgodność odpisów i wyciągów oraz zestawień i obliczeń z oryginalnymi materiałami potwierdza kierownik komórki organizacyjnej, w której materiały się znajdują, lub osoba do tego upoważniona.
2. Z ustnych wyjaśnień kontrolujący sporządza notatkę służbową.
3. Fakt odmowy udzielenia wyjaśnień i jej przyczyny kontrolujący wpisuje do protokołu kontroli.
4. Kontrolujący nie może odmówić przyjęcia oświadczenia, ustnego lub pisemnego, jeżeli ma ono związek z przedmiotem kontroli.
2. Protokół kontroli składa się z dwóch części:
1) części pierwszej – ustalenia;
2) części drugiej – ocena ustaleń i wnioski.
3. Część pierwsza zawiera:
1) datę i miejsce przeprowadzonej kontroli;
2) nazwę organu kontrolującego;
3) nazwę i adres podmiotu kontrolowanego;
4) imię i nazwisko kierownika podmiotu kontrolowanego;
5) podstawę prawną przeprowadzenia kontroli;
6) imiona, nazwiska, stanowiska służbowe i podpisy kierownika oraz członków zespołu;
7) cel i zakres przeprowadzonej kontroli;
8) wskazanie dokumentów, na podstawie których dokonano ustaleń;
9) opis stanu faktycznego, stwierdzonego w toku kontroli działalności podmiotu kontrolowanego;
10) adnotację o zgłoszeniu zastrzeżeń przez kierownika podmiotu kontrolowanego do ustaleń stanu faktycznego.
4. Część druga zawiera:
1) ocenę przedstawionego stanu faktycznego;
2) wnioski wynikające z oceny, o której mowa w pkt 1;
3) adnotację o zgłoszeniu zastrzeżeń przez kierownika podmiotu kontrolowanego;
4) wskazanie zmian dokonanych w protokole w wyniku uwzględnienia zastrzeżeń zgłoszonych przez kierownika podmiotu kontrolowanego;
5) adnotację o zgłoszeniu zastrzeżeń przez organ administracji architektoniczno-budowlanej;
6) wskazanie zmian dokonanych w protokole w wyniku uwzględnienia zastrzeżeń zgłoszonych przez organ administracji architektoniczno-budowlanej;
7) adnotację o odmowie i przyczynach odmowy podpisania protokołu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej.
5. Wzór protokołu kontroli stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. Kierownikowi kontrolowanej komórki organizacyjnej przysługuje prawo zgłoszenia, w terminie 7 dni od dnia przedłożenia protokołu, umotywowanych zastrzeżeń do ustaleń stanu faktycznego.
3. Zespół, w terminie 14 dni od dnia przedłożenia kierownikowi kontrolowanej komórki organizacyjnej części pierwszej protokołu kontroli, dokonuje oceny ustaleń w niej zawartych.
2. Kierownikowi kontrolowanej komórki organizacyjnej przysługuje prawo zgłoszenia, w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli, umotywowanych zastrzeżeń.
3. W razie zgłoszenia zastrzeżeń do protokołu kontroli, zespół dokonuje, w terminie 7 dni od dnia ich wniesienia, analizy tych zastrzeżeń i w miarę potrzeby podejmuje dodatkowe czynności kontrolne. W przypadku stwierdzenia zasadności wniesionych zastrzeżeń w protokole dokonuje się odpowiednich zmian, podając uzasadnienie ich wprowadzenia.
4. Protokół kontroli z wprowadzonymi zmianami, o których mowa w ust. 3, wymaga ponownego zatwierdzenia przez kierownika zespołu i kierownika kontroli.
5. W razie nieuwzględnienia zastrzeżeń w całości lub w części kierownik kontroli przekazuje bezzwłocznie na piśmie swoje stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenia.
2. Organowi administracji architektoniczno-budowlanej przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, umotywowanych zastrzeżeń. Zastrzeżenia należy zgłosić na piśmie w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
3. Organ kontrolujący w terminie 7 dni uwzględnia lub odmawia uwzględnienia zastrzeżeń organu administracji architektoniczno-budowlanej i przedkłada protokół ponownie do podpisu.
4. Kontrolowany organ administracji architektoniczno-budowlanej, w terminie 7 dni od dnia przedstawienia protokołu kontroli:
1) podpisuje protokół kontroli i przekazuje do organu kontrolującego albo
2) przekazuje do organu kontrolującego odmowę podpisania protokołu z uzasadnieniem.
5. Kierownik kontroli zamieszcza w protokole kontroli adnotację o odmowie podpisania protokołu kontroli i przedstawionych przyczynach odmowy podpisania.
Minister Infrastruktury: M. Pol
|
1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej – budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. z 2002 r. Nr 32, poz. 302). Dział administracji rządowej – budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa przejął sprawy należące do działu – architektura i budownictwo na podstawie art. 2 pkt 1 lit. a i art. 44 ustawy z dnia 21 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów, ustawy o działach administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1800).
Załączniki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury
z dnia 9 października 2002 r. (poz. 1494)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 13 listopada 2002 r.
- Data ogłoszenia: 2002-10-29
- Data wejścia w życie: 2002-11-13
- Data obowiązywania: 2002-11-13
- Dokument traci ważność: 2012-01-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA