REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 176 poz. 1442

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 10 września 2002 r.

w sprawie warunków i trybu dokonywania oceny zgodności telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przeznaczonych do dołączania do zakończeń sieci publicznej i urządzeń radiowych z zasadniczymi wymaganiami oraz sposobu ich oznakowania.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 2000 r. o systemie oceny zgodności, akredytacji oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2000 r. Nr 43, poz. 489, z 2001 r. Nr 63, poz. 636 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 166, poz. 1360) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.

Rozporządzenie określa:

1) warunki i tryb dokonywania oceny zgodności telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przeznaczonych do dołączania do zakończeń sieci publicznej oraz urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, zwanych dalej „urządzeniami", z zasadniczymi wymaganiami określonymi przepisami ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2000 r. Nr 73, poz. 852, z późn. zm.1)), z wyłączeniem urządzeń, o których mowa w art. 91 ust. 4 tej ustawy;

2) sposób oznakowania urządzeń znakiem zgodności.

§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o normie zharmonizowanej – należy przez to rozumieć normę krajową transponującą europejską normę zharmonizowaną ustanowioną przez europejską organizację normalizacyjną na podstawie mandatu udzielonego przez Komisję Europejską, której numer został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
§ 3.
Domniemywa się, że urządzenie jest zgodne z zasadniczymi wymaganiami, jeżeli spełnia odpowiednie normy zharmonizowane.
§ 4.
1. Oceny zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami dokonuje się w zależności od rodzaju urządzenia:

1) dla telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przeznaczonych do dołączania do zakończeń sieci publicznej – w sposób określony w rozdziałach 2, 4 lub 5, zależnie od wyboru dokonanego przez producenta lub jego przedstawiciela;

2) dla urządzeń radiowych nadawczych oraz nadawczo-odbiorczych, jeżeli:

a) producent zastosował normy zharmonizowane, które nie zawierają opisów podstawowych badań radiowych – w sposób określony w rozdziałach 3, 4 lub 5, zależnie od wyboru dokonanego przez producenta lub jego przedstawiciela,

b) producent nie zastosował norm zharmonizowanych lub zastosował je częściowo – w sposób określony w rozdziale 4 lub 5, zależnie od wyboru dokonanego przez producenta lub jego przedstawiciela.

2. Ocena zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami może być również dokonana w sposób określony w:

1) rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 lipca 2001 r. w sprawie wymagań zasadniczych dla sprzętu elektrycznego, warunków i trybu dokonywania oceny zgodności oraz sposobu oznakowania sprzętu elektrycznego (Dz. U. z 2001 r. Nr 120, poz. 1276), w celu wykazania zgodności z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa użytkowania urządzenia, określonymi w art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. – Prawo telekomunikacyjne;

2) rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie warunków i trybu dokonywania oceny zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej oraz sposobu oznakowania aparatury (Dz. U. z 2002 r. Nr 117, poz. 1008), w celu wykazania zgodności z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej, określonymi w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. – Prawo telekomunikacyjne

– jeżeli dane urządzenie jest objęte zakresem tych rozporządzeń.

Rozdział 2

Wewnętrzna kontrola produkcji

§ 5.

1. Oceny zgodności urządzeń, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, z zasadniczymi wymaganiami dokonuje producent na podstawie wewnętrznej kontroli produkcji tych urządzeń.

2. W ramach wewnętrznej kontroli produkcji sporządza się dokumentację techniczną.

3. Dokumentacja techniczna zawiera dane dotyczące konstrukcji, produkcji i obsługi urządzeń, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, a w szczególności:

1) ogólny opis urządzenia;

2) koncepcję konstrukcji urządzenia oraz rysunki wykonawcze i schematy blokowe połączeń elementów, podzespołów i obwodów, wraz z opisami i wyjaśnieniami niezbędnymi do zrozumienia zasad działania urządzenia;

3) wykaz norm zharmonizowanych zastosowanych w całości lub częściowo, a w przypadku niezastosowania tych norm – opisy i wyjaśnienia dotyczące rozwiązań przyjętych w celu spełnienia zasadniczych wymagań;

4) wyniki wykonanych obliczeń projektowych i sprawdzeń;

5) sprawozdania z przeprowadzonych badań.

4. W wyniku dokonanej oceny zgodności, o której mowa w ust. 1, producent lub jego przedstawiciel wystawia deklarację zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami.

5. Producent lub jego przedstawiciel przechowuje, do celów kontrolnych, deklarację zgodności wraz z dokumentacją techniczną przez okres co najmniej 10 lat od daty wyprodukowania ostatniego egzemplarza urządzenia.

6. Jeżeli producent lub jego przedstawiciel nie ma siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązek, o którym mowa w ust. 5, spoczywa na importerze.

7. Przepisu ust. 6 nie stosuje się w przypadku, gdy producent lub jego przedstawiciel ma siedzibę na terytorium Unii Europejskiej.

Rozdział 3

Wewnętrzna kontrola produkcji oraz podstawowe badania radiowe

§ 6.

1. Oceny zgodności urządzeń, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. a, z zasadniczymi wymaganiami dokonuje się w sposób określony w § 5, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3,

2. Producent przeprowadza podstawowe badania radiowe w zakresie określonym przez wybraną przez niego jednostkę notyfikowaną.

3. Producent lub jego przedstawiciel w deklaracji zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami zamieszcza oświadczenie o przeprowadzeniu badań, o których mowa w ust. 2.

Rozdział 4

Dokumentacja techniczno-konstrukcyjna

§ 7.

1. Oceny zgodności urządzeń, o których mowa w § 4 ust. 1, z zasadniczymi wymaganiami, jeżeli producent nie zastosował norm zharmonizowanych lub zastosował je częściowo, dokonuje się w sposób określony w § 6, z zastrzeżeniem ust. 2–4.

2. Producent lub jego przedstawiciel przedstawia do zaopiniowania, co najmniej jednej wybranej przez siebie jednostce notyfikowanej, dokumentację, o której mowa w § 5 ust. 3, oraz oświadczenie o pozytywnym wyniku badań, o których mowa w § 6 ust. 2, zwane dalej „dokumentacją techniczno-konstrukcyjną". Każda z jednostek notyfikowanych zostaje powiadomiona o innych jednostkach, które otrzymały dokumentację.

3. Jeżeli dokumentacja techniczno-konstrukcyjna urządzenia nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu, jednostka notyfikowana, w terminie 28 dni od dnia jej otrzymania, wydaje w tym zakresie opinię, informując o tym fakcie wszystkie jednostki, które otrzymały dokumentację.

4. Producent, jego przedstawiciel lub osoba odpowiedzialna za wprowadzenie urządzenia do obrotu przechowuje, do celów kontrolnych, dokumentację techniczno-konstrukcyjną przez okres co najmniej 10 lat od daty wyprodukowania ostatniego egzemplarza urządzenia.

Rozdział 5

System pełnego zapewnienia jakości

§ 8.

1. Ocena zgodności urządzeń, o których mowa w § 4 ust. 1, z zasadniczymi wymaganiami jest dokonywana przez producenta na podstawie systemu pełnego zapewnienia jakości, zwanego dalej „systemem jakości", stosowanego podczas projektowania, produkcji, badań i końcowej kontroli urządzeń.

2. Jednostka notyfikowana zatwierdza system jakości oraz sprawuje nadzór nad jego działaniem.

3. Producent składa do wybranej jednostki notyfikowanej wniosek o zatwierdzenie systemu jakości.

4. Wniosek, o którym mowa w ust. 3, zawiera:

1) imię i nazwisko lub nazwę producenta albo jego przedstawiciela, jego siedzibę i adres;

2) dane techniczne urządzenia przewidzianego do produkcji zgodnie z systemem jakości.

5. Producent dołącza do wniosku, o którym mowa w ust. 4, dokumentację systemu jakości, która zawiera w szczególności:

1) określenie celów systemu jakości oraz strukturę organizacyjną, zakres odpowiedzialności i uprawnienia osób zarządzających w zakresie projektowania i jakości urządzenia;

2) specyfikacje techniczne, wraz z wykazem zastosowanych norm zharmonizowanych, oraz specyfikacje badań, które zostaną przeprowadzone;

3) określenie środków, które zostaną zastosowane w celu zapewnienia zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami, w przypadku częściowego zastosowania norm zharmonizowanych;

4) opis metod stosowanych przy projektowaniu urządzenia;

5) opis metod produkcji, kontroli i zapewnienia jakości;

6) określenie badań i testów, którym urządzenie będzie poddane, oraz częstotliwość ich przeprowadzania;

7) dokumenty dotyczące jakości urządzenia, sprawozdania z kontroli, wyniki badań, wyniki kalibracji oraz informacje dotyczące kwalifikacji personelu przeprowadzającego badania;

8) określenie środków zastosowanych do kontroli jakości.

§ 9.
1. Jednostka notyfikowana zatwierdza system jakości, jeżeli zapewnia on zgodność urządzeń z zasadniczymi wymaganiami, zgodnie z przedstawioną dokumentacją. Do oceny dołącza się wnioski wraz z uzasadnieniem.

2. Na podstawie zatwierdzonego systemu jakości producent wystawia deklarację zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami.

§ 10.
1. Producent lub jego przedstawiciel informuje jednostkę notyfikowaną, która zatwierdziła system jakości, o zmianach, które planuje wprowadzić do systemu jakości.

2. Jednostka notyfikowana ocenia zakres zmian, o których mowa w ust. 1, i informuje producenta, czy po wprowadzeniu zmian zatwierdzenie systemu jakości zachowuje ważność.

§ 11.
W ramach nadzoru nad zatwierdzonym systemem jakości u producenta, jednostka notyfikowana przeprowadza okresowe kontrole w celu sprawdzenia stosowania przez producenta systemu jakości.
§ 12.
Producent, w celu umożliwienia jednostce notyfikowanej sprawowania nadzoru nad zatwierdzonym systemem jakości:

1) zapewnia jednostce notyfikowanej dostęp do:

a) miejsc projektowania, produkcji, kontroli, badań i magazynowania urządzeń,

b) dokumentacji systemu jakości;

2) udziela jednostce notyfikowanej informacji związanych z zatwierdzonym systemem jakości.

§ 13.
Producent przechowuje, do celów kontrolnych, przez okres co najmniej 10 lat od dnia wyprodukowania ostatniego urządzenia:

1) dokumentację, o której mowa w § 8 ust. 5;

2) informacje o zmianach, o których mowa w § 10 ust. 1;

3) oceny i sprawozdania z kontroli, o których mowa w § 9 i 11.

Rozdział 6

Deklaracja zgodności

§ 14.

Deklaracja zgodności, o której mowa w § 5 ust. 4, § 6 ust. 3 i § 9 ust. 2, zawiera w szczególności:

1) imię i nazwisko lub nazwę producenta albo jego przedstawiciela oraz jego siedzibę i adres;

2) nazwę i typ urządzenia, którego deklaracja dotyczy;

3) wskazanie dokumentów technicznych, na podstawie których jest deklarowana zgodność, oraz działań podjętych w celu zapewnienia zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami, w tym wskazanie zastosowanych norm;

4) imię i nazwisko osoby upoważnionej do składania podpisu w imieniu producenta lub jego przedstawiciela;

5) datę wystawienia deklaracji.

Rozdział 7

Oznakowanie

§ 15.

1. Przed wprowadzeniem urządzenia do obrotu producent lub jego przedstawiciel, po wystawieniu deklaracji zgodności, znakuje urządzenie znakiem zgodności CE.

2. Oznakowanie CE umieszcza się w sposób czytelny i trwały:

1) na urządzeniu lub jego tablicy znamionowej;

2) na opakowaniu urządzenia;

3) w instrukcji obsługi;

4) w dokumencie gwarancyjnym dołączonym do urządzenia.

3. Wzór oznakowania CE określa załącznik do rozporządzenia.

4. W przypadku urządzeń podlegających badaniom, o których mowa w § 6 ust. 2, producent lub jego przedstawiciel umieszcza, obok oznakowania CE, numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej, o której mowa w tym przepisie.

5. Obok oznakowania CE mogą być umieszczone inne znaki, pod warunkiem że nie zmniejszą widoczności i czytelności oznakowania CE.

6. Zabronione jest umieszczanie znaków sugerujących oznakowanie CE.

Rozdział 8

Przepis końcowy

§ 16.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.

Prezes Rady Ministrów: L. Miller

Załącznik 1. [WZÓR OZNAKOWANIA CE]

Załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 10 września 2002 r. (poz. 1442)

WZÓR OZNAKOWANIA CE

 infoRgrafika

1. Proporcje podane na rysunku muszą być zachowane zarówno przy zwiększaniu, jak i zmniejszaniu rozmiarów znaku.

2. Wysokość znaku zgodności nie może być mniejsza niż 5 mm, chyba że nie jest to możliwe z powodu konstrukcji urządzenia.

 

 

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 122, poz. 1321 i Nr 154, poz. 1800 i 1802 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676 i Nr 166, poz. 1360.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2002-10-23
  • Data wejścia w życie: 2004-05-01
  • Data obowiązywania: 2004-05-01
  • Dokument traci ważność: 2004-01-02
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA