REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 172 poz. 1404
ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 października 2002 r.
w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa.
Na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
1) przesyłek, co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że mogą zawierać przedmioty przestępstwa;
2) nieruchomości lub przedmiotów ruchomych, w tym pojazdów, co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że są wykorzystywane do wytwarzania, przemieszczania, przechowywania lub obrotu przedmiotami przestępstwa;
3) osób, co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że mogą wytwarzać, przemieszczać, przechowywać lub dokonywać obrotu przedmiotami przestępstwa.
2. Podczas przeprowadzania czynności Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego może dokonywać w sposób niejawny następujących zmian w przesyłkach lub innych rzeczach zawierających przedmioty przestępstwa:
1) wyłączać okresowo przesyłki i inne rzeczy z obrotu lub procesu wytwarzania, otwierać je celem sprawdzenia i oceny zawartości, oznakowania, usunięcia przedmiotów przestępstwa lub zastąpienia ich innymi przedmiotami w całości albo w części oraz celem ujawnienia i utrwalenia śladów kryminalistycznych;
2) zamykać przesyłki i inne rzeczy po otwarciu i włączać je do obrotu lub procesu wytwarzania.
3. Obserwowanie, o którym mowa w ust. 1, może być prowadzone przy użyciu urządzeń technicznych utrwalających dźwięk lub obraz, a także urządzeń technicznych umożliwiających obserwowanie bez utrwalania dźwięku lub obrazu, w tym przez ustalanie położenia osób lub przedmiotów.
4. Sprawdzenia i oceny zawartości przesyłek i innych rzeczy dokonuje się metodą organoleptyczną lub w razie potrzeby pobiera próbki do badań właściwości fizykochemicznych lub innych cech identyfikacyjnych, istotnych z uwagi na okoliczności przeprowadzania czynności, a także dla upewnienia się, że prowadzenie czynności nie stworzy zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego.
2. Organy i instytucje publiczne wykonujące obowiązek, o którym mowa w art. 30 ust. 3 ustawy, udostępniają funkcjonariuszowi okazującemu zawiadomienie, o którym mowa w § 4, wykaz osób wykonujących prace związane z przyjmowaniem, przewozem i doręczaniem przesyłek w zakresie związanym z dopuszczeniem do dalszego przewozu.
2. Zaprzestanie czynności z powodu trwałego braku możliwości wykonywania czynności wymaga akceptacji Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
3. Jeżeli dalsze prowadzenie czynności stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, funkcjonariusze przerywają je niezwłocznie i powiadamiają o tym Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
2. Przeprowadzając czynności, można, w celu ochrony, o której mowa w ust. 1, posługiwać się dokumentami uniemożliwiającymi ustalenie danych identyfikujących funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub osoby udzielające im pomocy oraz środków, jakimi posługują się funkcjonariusze.
1) wniosek kierownika jednostki organizacyjnej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o zarządzenie czynności, zwany dalej „wnioskiem”
2) zarządzenie czynności przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwane dalej „zarządzeniem”
3) zawiadomienie Prokuratora Generalnego o zarządzeniu czynności;
4) zawiadomienie organów i instytucji publicznych dokonujących przewozu przesyłek zawierających przedmioty przestępstwa o zarządzeniu czynności;
5) zarządzenie Prokuratora Generalnego o zaniechaniu czynności;
6) notatka służbowa o przebiegu czynności;
7) informacja Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o wynikach czynności, kierowana do Prokuratora Generalnego;
8) opisy wyników sprawdzeń i oceny, o których mowa w § 2 ust. 4;
9) protokół zniszczenia materiałów.
2. Wzory dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1–7 i pkt 9, stanowią załączniki nr 1–7 do rozporządzenia.
3. Notatka służbowa, o której mowa w ust. 1 pkt 6, powinna zawierać:
1) numer sprawy i kryptonim, jeżeli został nadany;
2) określenie rodzaju czynności oraz czasu, miejsca i sposobu ich przeprowadzenia;
3) wskazanie osób, których dotyczyły czynności;
4) opis wyników czynności.
4. Dokumentację czynności stanowią także materiały uzyskane podczas ich stosowania, a w szczególności nośniki zawierające zapisy z rejestracji obrazu lub dźwięku albo przemieszczania się osób lub przedmiotów oraz kopie wykonane z tych nośników, a także dokumenty sporządzone na podstawie informacji utrwalonych na nośnikach.
2. W odniesieniu do materiałów uzyskanych podczas stosowania czynności, niezawierających dowodów pozwalających na wszczęcie postępowania karnego, Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zarządza ich protokolarne, komisyjne zniszczenie.
3. Zapisy informacji utrwalone na nośnikach, o których mowa w § 8 ust. 4, usuwa się w sposób uniemożliwiający odtworzenie tych zapisów z chwilą zniszczenia materiałów, o których mowa w ust. 2.
4. W przypadku gdy usunięcie z nośników utrwalonych na nich zapisów nie jest możliwe, uszkadza się je w sposób uniemożliwiający ich odczytanie albo dokonuje się ich fizycznego zniszczenia.
2. Rejestry, o których mowa w ust. 1, mogą być prowadzone w postaci księgi albo w systemie informatycznym.
3. Wzór rejestru czynności prowadzonego przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego stanowi załącznik nr 8 do rozporządzenia.
4. Wzór rejestru czynności prowadzonego przez Prokuratora Generalnego stanowi załącznik nr 9 do rozporządzenia.
2. Prokurator Generalny przechowuje pierwszy egzemplarz zawiadomienia o zarządzeniu czynności i informacji o przeprowadzonych czynnościach oraz drugi egzemplarz zarządzenia o zaniechaniu czynności.
3. Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przechowuje drugie egzemplarze zawiadomienia Prokuratora Generalnego o zarządzeniu czynności i informacji o wynikach czynności, pierwszy egzemplarz zarządzenia Prokuratora Generalnego o zaniechaniu czynności oraz pojedyncze egzemplarze wniosków, zarządzeń, zawiadomień organów i instytucji publicznych, notatek służbowych, protokołów zniszczenia materiałów oraz opisów wyników sprawdzeń i ocen, o których mowa w § 2 ust. 4.
Prezes Rady Ministrów: L. Miller
|
1) Stosownie do postanowień art. 232 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676) z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc za rządzenie Szefa Urzędu Ochrony Państwa z dnia 10 października 1997 r. w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Urząd Ochrony Państwa czynności niejawnego nadzorowania przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa (M.P. z 1997 r. Nr 77, poz. 736).
Załączniki do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 7 października 2002 r. (poz. 1404)
Załącznik nr 1
WZÓR FORMULARZA ZAWIERAJĄCEGO WNIOSEK KIEROWNIKA JEDNOSTKI ORGANIZACYJNEJ AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO DO SZEFA AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO O ZARZĄDZENIE CZYNNOŚCI ORAZ ZARZĄDZENIE CZYNNOŚCI PRZEZ SZEFA AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO
Załącznik nr 2
WZÓR ZAWIADOMIENIA PROKURATORA GENERALNEGO O ZARZĄDZENIU CZYNNOŚCI
Załącznik nr 3
WZÓR ZAWIADOMIENIA ORGANÓW I INSTYTUCJI PUBLICZNYCH DOKONUJĄCYCH PRZEWOZU PRZESYŁEK ZAWIERAJĄCYCH PRZEDMIOTY PRZESTĘPSTWA O ZARZĄDZENIU CZYNNOŚCI
Załącznik nr 4
WZÓR ZARZĄDZENIA ZANIECHANIA CZYNNOŚCI PRZEZ PROKURATORA GENERALNEGO
Załącznik nr 5
WZÓR NOTATKI SŁUŻBOWEJ O PRZEBIEGU CZYNNOŚCI
Załącznik nr 6
WZÓR INFORMACJI DLA PROKURATORA GENERALNEGO O PRZEPROWADZONYCH CZYNNOŚCIACH
Załącznik nr 7
WZÓR PROTOKOŁU KOMISYJNEGO ZNISZCZENIA MATERIAŁÓW
Załącznik nr 8
WZÓR REJESTRU CZYNNOŚCI PROWADZONYCH NA PODSTAWIE ART. 30 USTAWY Z DNIA 24 MAJA 2002 r. O AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO ORAZ AGENCJI WYWIADU (DZ. U. Z 2002 R. NR 74, POZ. 676), PROWADZONEGO PRZEZ SZEFA ABW
Załącznik nr 9
WZÓR REJESTRU CZYNNOŚCI PROWADZONYCH NA PODSTAWIE ART. 30 USTAWY Z DNIA 24 MAJA 2002 r. O AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO ORAZ AGENCJI WYWIADU (DZ. U. Z 2002 R. NR 74, POZ. 676), PROWADZONEGO PRZEZ PROKURATORA GENERALNEGO
- Data ogłoszenia: 2002-10-15
- Data wejścia w życie: 2002-10-30
- Data obowiązywania: 2014-06-11
- Dokument traci ważność: 2014-12-09
REKLAMA