REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 172 poz. 1403
ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 października 2002 r.
w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego czynności operacyjno-rozpoznawczych zmierzających do sprawdzenia uzyskanych wcześniej wiarygodnych informacji o przestępstwie oraz wykrycia sprawców i uzyskania dowodów.
Na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
2. Czynności przeprowadza się przez:
1) nabycie, polegające na odpłatnym lub nieodpłatnym przeniesieniu posiadania przedmiotów, o których mowa w ust. 1;
2) przejęcie, polegające na wejściu w posiadanie przedmiotów, o których mowa w ust. 1, dokonanym stosownie do okoliczności za wiedzą lub bez wiedzy osoby posiadającej te przedmioty;
3) przyjęcie lub udzielenie korzyści majątkowej w postaci pieniędzy lub innych środków płatniczych, papierów wartościowych albo przedmiotów stanowiących korzyść majątkową.
3. Podczas czynności podejmuje się przedsięwzięcia i stosuje środki konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa osobistego funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i osób udzielających im pomocy.
2. Czas czynności biegnie od dnia wydania przez Szefa ABW zarządzenia o przeprowadzeniu czynności.
3. Zaprzestanie czynności z powodu trwałego braku możliwości ich wykonywania wymaga akceptacji Szefa ABW.
1) wniosek Szefa ABW do Prokuratora Generalnego o wyrażenie zgody na zarządzenie stosowania czynności;
2) postanowienie Prokuratora Generalnego o wyrażeniu zgody na zarządzenie stosowania czynności przez Szefa ABW;
3) zarządzenie Szefa ABW o stosowaniu czynności;
4) notatka służbowa z przeprowadzonych czynności, sporządzana przez funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzącego sprawę, w ramach której zarządza się czynności;
5) informacja Szefa ABW o wynikach czynności, kierowana do Prokuratora Generalnego;
6) opis wyników badań, o których mowa w § 5 ust. 2;
7) protokół zniszczenia materiałów uzyskanych podczas stosowania czynności.
2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1–5 i 7, sporządza się według wzorów stanowiących załączniki do rozporządzenia:
1) nr 1 – wzór formularza zawierającego wniosek Szefa ABW do Prokuratora Generalnego o wyrażenie zgody na zarządzenie stosowania czynności, postanowienie Prokuratora Generalnego o wyrażeniu zgody na zarządzenie stosowania czynności oraz zarządzenie Szefa ABW o stosowaniu czynności;
2) nr 2 – wzór notatki służbowej utrwalającej przebieg i wyniki czynności;
3) nr 3 – wzór informacji o przeprowadzonych czynnościach przekazywanej do Prokuratora Generalnego;
4) nr 4 – wzór protokołu zniszczenia materiałów uzyskanych podczas stosowania czynności.
3. Notatka służbowa, o której mowa w ust. 1 pkt 4, zawiera w szczególności:
1) numer sprawy i kryptonim, jeżeli został nadany;
2) określenie rodzaju czynności oraz czasu, miejsca i sposobu ich przeprowadzenia;
3) dane dotyczące podmiotów, wobec których dokonano czynności;
4) informacje o wynikach czynności;
5) dane osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie czynności.
4. Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1–3 i 5, sporządza się w dwóch egzemplarzach, a dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 4, 6 i 7, w jednym egzemplarzu.
5. Dokumentację czynności stanowią także materiały uzyskane podczas ich stosowania, a w szczególności nośniki zawierające zapisy z rejestracji obrazu lub dźwięku oraz kopie wykonane z tych nośników, a także dokumenty sporządzone na podstawie informacji utrwalonych na nośnikach.
2. Przedmioty przejęte podczas czynności, włącznie z korzyściami majątkowymi, można w razie potrzeby poddać badaniom identyfikującym właściwości fizykochemiczne lub inne cechy, istotne z uwagi na cel czynności albo rodzaj przejętych przedmiotów, a także w celu ujawnienia i utrwalenia śladów znajdujących się na tych przedmiotach.
3. Do materiałów uzyskanych podczas stosowania czynności stosuje się przepisy o ochronie informacji niejawnych.
2. Rejestry, o których mowa w ust. 1, mogą być prowadzone w postaci księgi albo w systemie informatycznym.
3. Wzory rejestrów, o których mowa w ust. 1, stanowią załączniki do rozporządzenia:
1) nr 5 – wzór rejestru czynności, o których mowa w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, prowadzonego przez Szefa ABW;
2) nr 6 – wzór rejestru czynności, o których mowa w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, prowadzonego przez Prokuratora Generalnego.
2. W odniesieniu do materiałów uzyskanych podczas stosowania czynności, niezawierających dowodów pozwalających na wszczęcie postępowania karnego i niemających znaczenia dla toczącego się postępowania karnego. Szef ABW zarządza ich protokolarne, komisyjne zniszczenie.
3. Zapisy informacji utrwalone na nośnikach, o których mowa w § 4 ust. 5, usuwa się w sposób uniemożliwiający odtworzenie tych zapisów z chwilą zniszczenia materiałów, o których mowa w ust. 2.
4. W przypadku gdy usunięcie z nośników utrwalonych na nich zapisów nie jest możliwe, uszkadza się je w sposób uniemożliwiający ich odczytanie albo dokonuje się ich fizycznego zniszczenia.
5. Do niszczenia materiałów uzyskanych podczas stosowania czynności stosuje się przepisy o ochronie informacji niejawnych.
Prezes Rady Ministrów: L. Miller
|
1) Stosownie do postanowień art. 232 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676) z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc zarządzenie Szefa Urzędu Ochrony Państwa z dnia 10 października 1997 r. w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Urząd Ochrony Państwa czynności operacyjno-rozpoznawczych polegających na dokonaniu w sposób niejawny nabycia lub przejęcia przedmiotów pochodzących z przestępstwa, ulegających przepadkowi albo których wytwarzanie, posiadanie, przewożone lub którymi obrót są zabronione, a także przyjęciu lub wręczeniu korzyści majątkowej (M.P. z 1997 r. Nr 77, poz. 735).
Załączniki do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 7 października 2002 r. (poz. 1403)
Załącznik nr 1
WZÓR FORMULARZA ZAWIERAJĄCEGO WNIOSEK SZEFA ABW DO PROKURATURA GENERALNEGO O WYRAŻENIE ZGODY NA ZARZĄDZENIE STOSOWANIA CZYNNOŚCI, POSTANOWIENIE PROKURATORA GENERALNEGO O WYRAŻENIU ZGODY NA ZARZĄDZENIE STOSOWANIA CZYNNOŚCI ORAZ ZARZĄDZENIE SZEFA ABW O STOSOWANIU CZYNNOŚCI
Załącznik nr 2
WZÓR NOTATKI SŁUŻBOWEJ UTRWALAJĄCEJ PRZEBIEG I WYNIKI CZYNNOŚCI
Załącznik nr 3
WZÓR INFORMACJI DLA PROKURATORA GENERALNEGO O PRZEPROWADZONYCH CZYNNOŚCIACH
Załącznik nr 4
WZÓR PROTOKOŁU KOMISYJNEGO ZNISZCZENIA MATERIAŁÓW
Załącznik nr 5
WZÓR REJESTRU CZYNNOŚCI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 29 UST. 1 USTAWY Z DNIA 24 MAJA 2002 R. O AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO ORAZ AGENCJI WYWIADU (DZ. U. Z 2002 R. NR 74, POZ. 676), PROWADZONEGO PRZEZ SZEFA ABW
Załącznik nr 6
WZÓR REJESTRU CZYNNOŚCI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 29 UST. 1 USTAWY Z DNIA 24 MAJA 2002 R. O AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO ORAZ AGENCJI WYWIADU (DZ. U. Z 2002 R. NR 74, POZ. 676), PROWADZONEGO PRZEZ PROKURATORA GENERALNEGO
- Data ogłoszenia: 2002-10-15
- Data wejścia w życie: 2002-10-30
- Data obowiązywania: 2014-06-11
- Dokument traci ważność: 2014-12-08
REKLAMA