REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 155 poz. 1293
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 13 września 2002 r.
w sprawie szczegółowego trybu postępowania dyscyplinarnego.
Na podstawie art. 87 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 370) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. [Przepis wyjaśniający]
1) oświadczenie o wyłączeniu się z urzędu z mocy art. 49 ust. 1, 1a lub 1b ustawy albo
2) żądanie wyłączenia na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy.
2. O wyłączeniu przełożonego dyscyplinarnego lub rzecznika dyscyplinarnego na podstawie żądania, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, właściwy organ odwoławczy rozstrzyga w terminie trzech dni od dnia jego wpływu.
3. Wyłączenie osób, o których mowa w ust. 1, stwierdza się w rozkazie dziennym lub w decyzji.
2. Przejęcie czynności w postępowaniu dyscyplinarnym przez innego rzecznika dyscyplinarnego stwierdza się w rozkazie dziennym lub w decyzji.
2. Jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach, koniec terminu przypada na dzień miesiąca, który odpowiada początkowi terminu, jeśli w danym miesiącu nie ma takiego dnia, koniec terminu przypada na ostatni dzień tego miesiąca.
3. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień uznany przez ustawę za dzień wolny od pracy, czynność można wykonać następnego dnia.
Rozdział 2
Doręczania pism i powiadamiania
§ 10. [Sposób doręczania pism]
2. Pisma doręcza się za pokwitowaniem odbioru. Odbierający potwierdza odbiór pisma, wpisując na zwrotnym pokwitowaniu czytelnie swoje imię i nazwisko oraz datę odbioru.
2. Jeżeli doręczenia nie można dokonać w sposób określony w ust. 1, a także gdy adresatem jest osoba niebędąca żołnierzem lub pracownikiem wojska, pismo doręcza się za pośrednictwem poczty w miejscu zamieszkania, w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2. Pismo nieprzyjęte przez adresata zwraca się organowi wysyłającemu.
Rozdział 3
Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i postępowanie wyjaśniające
§ 15. [Osoba wszczynająca postępowanie dyscyplinarne]
2. W stosunku do żołnierza zajmującego stanowisko służbowe zastępcy przełożonego dyscyplinarnego, postępowanie dyscyplinarne wszczyna wyższy przełożony dyscyplinarny.
1) wydaje niezwłocznie rzecznikowi dyscyplinarnemu polecenie uczestnictwa w postępowaniu dyscyplinarnym, a w przypadku gdy uznaje za konieczne przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, poleca równocześnie rzecznikowi jego przeprowadzenie, jeżeli właściwym rzecznikiem dyscyplinarnym, w rozumieniu art. 65 ustawy, jest podporządkowany mu żołnierz;
2) w przypadku gdy nie może wydać poleceń, o których mowa w pkt 1, przedstawia odpowiedni wniosek wyższemu przełożonemu dyscyplinarnemu.
2. Wyższy przełożony dyscyplinarny jest obowiązany w terminie trzech dni od dnia wpływu wniosku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, wydać odpowiednie polecenie właściwemu rzecznikowi dyscyplinarnemu.
3. Wydanie rzecznikowi dyscyplinarnemu polecenia przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego stwierdza się w rozkazie dziennym lub w decyzji.
1) rzecznika dyscyplinarnego;
2) przełożonego dyscyplinarnego, który wszczął postępowanie dyscyplinarne.
2. Wniosku złożonego po terminie określonym w ust. 1 nie rozpatruje się, chyba że przyczyna wyłączenia powstała lub stała się znana składającemu wniosek dopiero po tym terminie.
3. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, rozstrzyga się w terminie trzech dni od dnia jego wpływu.
4. Jeżeli postępowanie dyscyplinarne wszczął Minister Obrony Narodowej, wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, składa się do wojskowego sądu garnizonowego.
1) rzecznik dyscyplinarny może przesłuchać w charakterze świadka każdą osobę, jeżeli jest to niezbędne do ustalenia czasu, miejsca, sposobu, okoliczności, dowodów albo skutków popełnienia przewinienia dyscyplinarnego;
2) żołnierz objęty postępowaniem dyscyplinarnym lub jego obrońca może złożyć na piśmie wniosek do rzecznika dyscyplinarnego o przeprowadzenie lub uzupełnienie czynności dowodowych; oddalenie przez rzecznika dyscyplinarnego wniosku wymaga uzasadnienia na piśmie.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, rzecznik dyscyplinarny:
1) bada okoliczności i ustala dowody popełnienia każdego przewinienia dyscyplinarnego;
2) po zakończeniu postępowania wyjaśniającego, w sprawozdaniu przedstawianym przełożonemu dyscyplinarnemu, określa każde przewinienie dyscyplinarne zarzucane obwinionemu, wskazując okoliczności, sposób i dowody oraz skutki jego popełnienia.
Rozdział 4
Postępowanie przed organem orzekającym w pierwszej instancji
§ 25. [Termin przeprowadzenia raportu dyscyplinarnego]
1) pięciu dni od dnia przedstawienia przez rzecznika dyscyplinarnego sprawozdania i wniosku, o którym mowa w art. 69 lub art. 70 ust. 2 ustawy, jeżeli organem orzekającym jest przełożony dyscyplinarny, który wszczął postępowanie dyscyplinarne;
2) siedmiu dni od dnia wpływu do właściwego przełożonego dyscyplinarnego albo organu wojskowego uprawnionego do wymierzenia kary dyscyplinarnej wniosku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy.
2. W szczególnie uzasadnionym przypadku można wyznaczyć późniejszy termin raportu dyscyplinarnego niż określony w ust. 1, z zastrzeżeniem § 7.
1) występuje z wnioskiem do wojskowego sądu garnizonowego o wymierzenie obwinionemu kary dyscyplinarnej aresztu izolacyjnego, jeżeli stwierdza uzasadnione podstawy do przedstawienia takiego wniosku, albo
2) w przypadku gdy nie znajduje podstaw do wystąpienia z wnioskiem, o którym mowa w pkt 1, wyznacza termin raportu dyscyplinarnego; § 25 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2. Jeżeli przełożonym dyscyplinarnym orzekającym w pierwszej instancji jest Minister Obrony Narodowej, wniosek o jego wyłączenie składa się do wojskowego sądu garnizonowego.
2. Do rozpatrywania wniosku, o którym mowa w ust. 1, przepisy § 19 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
Rozdział 5
Postępowanie odwoławcze
§ 29. [Termin na przekazanie odwołania i materiałów sprawy organowi odwoławczemu]
2. Rzecznik dyscyplinarny nie może bez zgody obwinionego cofnąć odwołania wniesionego na jego korzyść.
2. Do rozpatrywania przez wyższego przełożonego dyscyplinarnego wniosku o wyłączenie przełożonego dyscyplinarnego rozpoznającego odwołanie, przepisy § 19 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
3. W przypadku wniesienia odwołania do Ministra Obrony Narodowej wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się do wojskowego sądu garnizonowego.
2. W szczególnie uzasadnionym przypadku odwołanie można rozpatrzyć w późniejszym terminie niż określony w ust. 1, z zastrzeżeniem § 7.
1) doręcza obwinionemu, rzecznikowi dyscyplinarnemu i przełożonemu dyscyplinarnemu, który orzekał w pierwszej instancji, orzeczenie wraz z uzasadnieniem oraz
2) przekazuje przełożonemu dyscyplinarnemu lub organowi wojskowemu uprawnionemu do wymierzenia kary dyscyplinarnej, który orzekał w pierwszej instancji, całość materiałów sprawy.
Rozdział 6
Przepis końcowy
§ 35. [Wejście w życie]
Minister Obrony Narodowej: J. Szmajdziński
|
1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 stycznia 1999 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania dyscyplinarnego (Dz. U. Nr 12, poz. 102), które traci moc z dniem 30 września 2002 r. na podstawie art. 8 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o dyscyplinie wojskowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 85, poz. 925).
- Data ogłoszenia: 2002-09-23
- Data wejścia w życie: 2002-10-01
- Data obowiązywania: 2002-10-01
- Dokument traci ważność: 2010-01-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA