REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 154 poz. 1283
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 5 września 2002 r.
w sprawie aplikacji sądowej i prokuratorskiej.
Na podstawie art. 142 § 4 i art. 146 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070 i Nr 154, poz. 1787) oraz art. 91 ust. 5 i art. 97 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 206) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
2. Prezes sądu apelacyjnego może przenieść aplikanta na jego pisemny wniosek do sądu okręgowego w obszarze właściwości innego sądu apelacyjnego, w uzgodnieniu z właściwym prezesem sądu apelacyjnego i po uzyskaniu zgody prezesa sądu okręgowego, w którym aplikant zamierza kontynuować aplikację.
1) sumiennie wykonywać powierzone obowiązki i polecenia przełożonego oraz dbać w czasie pracy i poza pracą o powagę sądu i prokuratury;
2) uczestniczyć w zajęciach szkoleniowych;
3) stale podnosić poziom swojej wiedzy zawodowej.
2. Jeżeli wymagają tego względy służbowe, aplikant jest obowiązany wykonywać czynności także poza miejscem urzędowania sądu lub prokuratury, w których odbywa aplikację.
2. Jeżeli aplikant nie może pełnić swoich obowiązków z powodu choroby lub innej uzasadnionej przyczyny, powinien o tym niezwłocznie zawiadomić prezesa sądu, w którym aktualnie odbywa praktykę, oraz właściwego kierownika szkolenia, na którego żądanie powinien złożyć odpowiednie dowody i wyjaśnienia.
3. Aplikantowi w czasie trwania aplikacji przysługuje miesięczny płatny urlop szkoleniowy w okresie poprzedzającym egzamin końcowy.
2. Do okresu aplikacji zalicza się okres odbytego przez aplikanta w sądzie wojskowym lub prokuraturze wojskowej przeszkolenia wojskowego studentów i absolwentów szkół wyższych, nie dłuższy niż rok.
3. Jeżeli aplikant wykazuje znaczne postępy w szkoleniu, prezes sądu apelacyjnego może, w wyjątkowych przypadkach, na wniosek prezesa sądu okręgowego, zaliczyć do okresu aplikacji nieobecność aplikanta trwającą dłużej niż 30 dni lub okres przeszkolenia wojskowego studentów i absolwentów szkół wyższych, odbytego w innych jednostkach niż określone w ust. 2 o profilu szkolenia lub zadaniach zbliżonych do pracy sędziego lub prokuratora.
4. Aplikant, któremu nie zaliczono nieobecności w pracy do okresu aplikacji w trybie, o którym mowa w ust. 3, może na wniosek prezesa sądu okręgowego, za zgodą prezesa sądu apelacyjnego, po rozwiązaniu stosunku służbowego, w okresie nie dłuższym niż rok, uzupełnić wymagane szkolenie w systemie aplikacji pozaetatowej.
2. Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny może zaliczyć do okresu aplikacji sądowej lub prokuratorskiej okres aplikacji adwokackiej, radcowskiej lub notarialnej, nie dłuższy niż rok.
2. Do okresu aplikacji nie zalicza się nieobecności aplikanta pozaetatowego w zajęciach praktycznych i seminaryjnych trwających, bez względu na przyczynę, dłużej niż 10 dni w każdym roku aplikacji; nie dotyczy to nieobecności z powodu urlopów.
3. Prezes sądu apelacyjnego, po zasięgnięciu opinii prezesa sądu okręgowego, może w szczególnie uzasadnionych przypadkach udzielić aplikantowi pozaetatowemu, który zaliczył kolokwium, zezwolenia na przerwę w odbywaniu aplikacji na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
2. Aplikant pozaetatowy każdorazowo zawiadamia prezesa sądu okręgowego o podjętym zatrudnieniu lub zajęciu.
Rozdział 2
Aplikacja sądowa i egzamin sędziowski
§ 14.
2. Komisja egzaminacyjna ocenia, czy kandydat na aplikanta odpowiada wymaganiom określonym w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych.
3. Termin konkursu dla kandydatów na aplikantów wyznacza Minister Sprawiedliwości, przy czym konkurs ten odbywa się w tym samym czasie we wszystkich sądach okręgowych. O terminie konkursu Minister Sprawiedliwości zawiadamia prezesów sądów apelacyjnych, a za ich pośrednictwem członków komisji egzaminacyjnej oraz, za pośrednictwem prezesów sądów okręgowych, kandydatów na aplikantów, co najmniej 21 dni przed terminem konkursu.
2. Część pisemna trwa dwie godziny i składa się z przygotowanych przez Ministra Sprawiedliwości 55 pytań testowych jednokrotnego wyboru i dwóch pytań opisowych, z których kandydat na aplikanta wybiera do opracowania jedno. Za opracowanie pytania opisowego komisja przyznaje od 0 do 5 punktów, a za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie testowe 1 punkt. Maksymalna liczba punktów z części pisemnej wynosi 60.
3. Do części ustnej zostają dopuszczeni kandydaci, którzy uzyskali minimum 45 punktów z części pisemnej konkursu. W przypadku gdy minimum to uzyska mniejsza liczba kandydatów niż dwukrotność limitu przyjęć na aplikację etatową i pozaetatową w danym okręgu, do części ustnej dopuszczeni zostają kandydaci, którzy otrzymali kolejno największą liczbę punktów, wówczas jednak liczba kandydatów dopuszczonych do części ustnej nie może przekroczyć wskazanej wyżej dwukrotności limitu przyjęć. Jeżeli więcej niż jeden kandydat uzyska taką samą liczbę punktów, jak ostatni spośród wyłonionych w ten sposób kandydatów, wszyscy oni zostają dopuszczeni do części ustnej konkursu.
4. Część ustna obejmuje sprawdzian wiadomości ogólnych, wiadomości z zakresu prawa, w tym prawa międzynarodowego publicznego i prawa europejskiego, znajomości systemu organów władzy i administracji publicznej oraz organów wymiaru sprawiedliwości.
5. Pytania na część ustną konkursu przygotowuje w formie pisemnych zestawów prezes sądu apelacyjnego. Członkowie komisji egzaminacyjnej mogą zadawać pytania dodatkowe, związane tematycznie z pytaniami z wylosowanego zestawu.
6. Każdy z członków komisji egzaminacyjnej ocenia odpowiedź kandydata na poszczególny zestaw pytań w skali od 0 do 6 punktów, biorąc pod uwagę treść merytoryczną, sposób formułowania myśli, logikę myślenia oraz poprawność językową wypowiedzi. Punkty uzyskane od wszystkich członków komisji egzaminacyjnej sumuje się. Maksymalna liczba punktów z części ustnej wynosi 30.
2. Ustalając projekt listy, komisja egzaminacyjna kieruje się sumą punktów uzyskanych przez kandydata z części pisemnej i ustnej konkursu, a w razie uzyskania przez kilku kandydatów tej samej ilości punktów, bierze również pod uwagę wyniki w nauce osiągnięte przez kandydata w czasie studiów.
3. Prezes sądu okręgowego przekazuje projekt listy kandydatów na aplikantów prezesowi sądu apelacyjnego wraz z wnioskami o przydzielenie ich do określonego sądu rejonowego.
1) sądzie rejonowym – wydziale karnym – 4 miesiące;
2) sądzie apelacyjnym lub okręgowym – wydziale karnym odwoławczym – 2 miesiące;
3) sądzie okręgowym – wydziale karnym – 2 miesiące;
4) sądzie okręgowym – wydziale penitencjarnym i zakładzie karnym – 1 miesiąc;
5) prokuraturze – 1 miesiąc;
6) sądzie rejonowym – wydziale grodzkim – 3 miesiące;
7) sądzie rejonowym – wydziale cywilnym – 5 miesięcy;
8) sądzie apelacyjnym lub okręgowym – wydziale cywilnym odwoławczym – 2 miesiące;
9) sądzie okręgowym – wydziale cywilnym – 1 miesiąc;
10) sądzie rejonowym – wydziale rodzinnym i nieletnich – 2 miesiące;
11) sądzie rejonowym – wydziale ksiąg wieczystych – 1 miesiąc;
12) sądzie rejonowym – wydziale pracy lub wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych – 2 miesiące;
13) sądzie okręgowym – wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych – 2 miesiące;
14) sądzie rejonowym – wydziale gospodarczym – 2 miesiące;
15) sądzie okręgowym – wydziale gospodarczym – 1 miesiąc.
1) prawo karne materialne, procesowe i wykonawcze z elementami kryminalistyki, psychologii, psychiatrii i medycyny sądowej – nie mniej niż 180 godzin;
2) prawo i postępowanie cywilne z elementami prawa i procedury administracyjnej – nie mniej niż 260 godzin;
3) prawo rodzinne i opiekuńcze – nie mniej niż 50 godzin;
4) prawo pracy i ubezpieczeń społecznych – nie mniej niż 70 godzin;
5) prawo gospodarcze – nie mniej niż 100 godzin;
6) zagadnienia konstytucyjne i ustrojowe, prawo europejskie, organizacja sądów oraz innych organów ochrony prawnej – nie mniej niż 50 godzin;
7) etyka zawodowa – nie mniej niż 10 godzin;
8) metodyka pracy sędziego – nie mniej niż 30 godzin.
2. Minister Sprawiedliwości zatwierdza lub zwraca w celu skorygowania przedstawiony plan i przekazuje go do realizacji przed rozpoczęciem zajęć seminaryjnych w danym roku szkoleniowym.
2. W przypadku powierzenia prowadzenia zajęć aplikacji sądowej prezesowi sądu okręgowego, wyznacza on sędziego do pełnienia funkcji kierownika szkolenia.
2. Patron zapoznaje aplikanta z czynnościami należącymi do zakresu obowiązków aplikanta i niezwłocznie po zakończeniu szkolenia przedstawia właściwemu kierownikowi szkolenia pisemną opinię o przebiegu praktyki i postępach poczynionych przez aplikanta.
2. Do kolokwium mają odpowiednio zastosowanie przepisy § 26 ust. 2 oraz § 27–29, przy czym część pisemna kolokwium odbywa się w ciągu jednego dnia i trwa 6 godzin, termin kolokwium zaś wyznacza prezes sądu apelacyjnego i zawiadamia o nim Ministra Sprawiedliwości. Kolokwium przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana przez prezesa sądu apelacyjnego w sądzie, który prowadzi zajęcia seminaryjne aplikantów. Kazusy i pytania na część ustną kolokwium opracowują członkowie komisji.
3. Kolokwium poprawkowe przeprowadza się najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od dnia zakończenia kolokwium, o którym mowa w ust. 1.
2. Komisja egzaminacyjna składa się z przewodniczącego, którym jest prezes lub wiceprezes sądu apelacyjnego, sekretarza, którym jest właściwy kierownik szkolenia lub osoba wykonująca jego obowiązki, przedstawiciela Ministra Sprawiedliwości oraz z pięciu do dziewięciu sędziów sądu apelacyjnego lub okręgowego – specjalistów z różnych dziedzin prawa.
3. Podczas egzaminu mogą być obecni prezesi sądów okręgowych, przedstawiciel Krajowej Rady Sądownictwa oraz osoby zaproszone przez przewodniczącego komisji, które nie mogą brać udziału w naradzie rozstrzygającej o wynikach egzaminu.
2. O składzie komisji egzaminacyjnej oraz terminie i miejscu egzaminu przewodniczący komisji zawiadamia, co najmniej miesiąc wcześniej, członków komisji oraz, za pośrednictwem prezesów sądów okręgowych, aplikantów przystępujących do egzaminu.
2. Komisja wystawia oceny za każdą pracę pisemną i z każdego przedmiotu na egzaminie ustnym.
2. Część pisemna polega na opracowaniu orzeczenia końcowego wraz z uzasadnieniem w sprawie karnej oraz sprawie cywilnej, w tym prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa rodzinnego lub gospodarczego, na podstawie akt sądowych zakwalifikowanych przez komisję egzaminacyjną lub opracowanych na potrzeby egzaminu.
3. W trakcie części pisemnej aplikant może posługiwać się tekstami aktów prawnych, komentarzami i zbiorami orzeczeń.
2. Przedmiotami części ustnej egzaminu są:
1) prawo cywilne materialne oraz rodzinne i opiekuńcze;
2) postępowanie cywilne oraz postępowanie administracyjne z elementami prawa egzekucyjnego;
3) prawo pracy i ubezpieczeń społecznych;
4) prawo gospodarcze;
5) prawo karne materialne;
6) prawo karne procesowe i wykonawcze;
7) prawo o ustroju sądów powszechnych i innych organów ochrony prawnej, prawo konstytucyjne oraz prawo europejskie.
3. W trakcie części ustnej egzaminu aplikant może posługiwać się tekstami aktów prawnych za zgodą egzaminatora.
2. Rezygnacja z odpowiedzi jest równoznaczna z uzyskaniem oceny niedostatecznej.
3. W przypadku nieprzystąpienia aplikanta do części ustnej egzaminu, po uzyskaniu ocen pozytywnych z części pisemnej, komisja odnotowuje ten fakt w protokole i przesyła go prezesowi sądu okręgowego.
2. Komisja egzaminacyjna rozstrzyga o wynikach egzaminu większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
3. Z przebiegu i wyników egzaminu sędziowskiego sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej. W protokole oprócz ocen z poszczególnych przedmiotów mogą być zawarte dodatkowe uwagi i spostrzeżenia komisji.
2. Zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, prezes sądu okręgowego udziela na pisemny wniosek aplikanta, złożony nie później niż miesiąc od ustania przyczyny uzasadniającej nieprzystąpienie do egzaminu.
3. Aplikanci, którzy uzyskali zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, składają egzamin nie później niż przed upływem dwóch lat od dnia ukończenia aplikacji przed komisją egzaminacyjną powołaną w Ministerstwie Sprawiedliwości, w trybie określonym w § 25, z tym że przewodniczącym komisji jest przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości, wytypowany z grona sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości.
4. Aplikanci, którzy nie zdali egzaminu, mogą składać go ponownie tylko raz przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w ust. 3.
2. Wynagrodzenie w tej samej wysokości otrzymuje również członek komisji egzaminacyjnej za sprawdzenie jednej pracy pisemnej.
Rozdział 3
Aplikacja prokuratorska i egzamin prokuratorski
§ 35.
2. Komisja egzaminacyjna ocenia, czy kandydat na aplikanta odpowiada wymaganiom określonym w ustawie z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze.
2. W toku aplikacji aplikant może być skierowany, zgodnie z harmonogramem aplikacji, do innej prokuratury niż określona w ust. 1.
1) zrzekł się stanowiska;
2) nie czyni postępów w toku aplikacji, a zwłaszcza uzyskał dwie negatywne opinie patronów;
3) rażąco narusza obowiązki aplikanta;
4) został uznany za trwale niezdolnego do pełnienia obowiązków aplikanta.
2. Zwolnienie aplikanta następuje z dniem określonym w decyzji prokuratora apelacyjnego.
1) prokuraturze rejonowej, w tym w sekretariacie prokuratury – 17 miesięcy;
2) prokuraturze okręgowej – wydziale postępowania przygotowawczego – 2 miesiące;
3) prokuraturze okręgowej – wydziale postępowania sądowego 2 miesiące;
4) prokuraturze okręgowej – wydziale śledczym lub wydzielonej komórce śledczej – 2 miesiące;
5) sądzie rejonowym – wydziale karnym – 2 miesiące;
6) sądzie rejonowym – wydziale cywilnym – 1 miesiąc;
7) sądzie okręgowym – wydziale cywilnym l instancji – 1 miesiąc;
8) sądzie rejonowym – wydziale rodzinnym i nieletnich – 1 miesiąc;
9) sądzie rejonowym – wydziale gospodarczym – 1 miesiąc;
10) sądzie okręgowym – wydziale karnym odwoławczym – 1 miesiąc;
11) laboratorium kryminalistycznym wojewódzkiej komendy policji – 1 miesiąc;
12) innych placówkach (fakultatywnie) – 1 miesiąc.
1) prawo karne materialne – nie mniej niż 160 godzin;
2) prawo karne procesowe – nie mniej niż 170 godzin;
3) prawo i postępowanie cywilne – nie mniej niż 80 godzin;
4) prawo administracyjne – nie mniej niż 70 godzin;
5) prawo gospodarcze – nie mniej niż 80 godzin;
6) kryminalistyka oraz nauki pokrewne (medycyna sądowa, psychiatria i psychologia sądowa) – nie mniej niż 120 godzin;
7) zagadnienia konstytucyjne i ustrojowe, prawo europejskie, ustawa o prokuraturze, organizacja prokuratur oraz innych organów ochrony prawnej – nie mniej niż 40 godzin;
8) etyka zawodowa – nie mniej niż 10 godzin;
9) metodyka pracy prokuratora – nie mniej niż 40 godzin.
2. Komisja egzaminacyjna składa się z przewodniczącego, którym jest prokurator apelacyjny lub jego zastępca, sekretarza, którym jest właściwy kierownik szkolenia lub osoba wykonująca jego obowiązki, pięciu do dziewięciu prokuratorów – specjalistów z różnych dziedzin prawa oraz przedstawiciela Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego.
3. Podczas egzaminu mogą być obecni prokuratorzy okręgowi oraz osoby zaproszone przez przewodniczącego komisji, które nie mogą brać udziału w naradzie rozstrzygającej o wynikach egzaminu.
1) prawo karne procesowe – 6 godzin;
2) prawo cywilne procesowe – 3 godziny;
3) prawo administracyjne – 3 godziny.
2. Część pisemna polega na sporządzeniu apelacji od wyroku w sprawie karnej, sprzeciwu lub skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz pozwu (wniosku) w sprawie cywilnej na podstawie akt zakwalifikowanych przez komisję egzaminacyjną lub opracowanych na potrzeby egzaminu, w przypadku zaś prawa administracyjnego na podstawie kazusu opracowanego przez komisję egzaminacyjną.
4. Przedmiotami części ustnej egzaminu są:
1) prawo karne materialne;
2) prawo karne procesowe;
3) prawo cywilne materialne i postępowanie cywilne;
4) prawo administracyjne;
5) prawo gospodarcze;
6) zagadnienia konstytucyjne i ustrojowe, prawo europejskie, ustawa o prokuraturze oraz organizacja prokuratur i innych organów ochrony prawnej;
7) kryminalistyka;
8) medycyna sądowa, psychiatria i psychologia sądowa.
2. Aplikanci, którzy nie zdali egzaminu, mogą składać go ponownie tylko raz, przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w ust. 1.
Rozdział 4
Przepisy końcowe
§ 49.
1) prawo karne materialne;
2) prawo karne procesowe;
3) prawo cywilne materialne, procesowe i nieprocesowe;
4) prawo administracyjne;
5) prawo gospodarcze;
6) kryminalistyka;
7) medycyna sądowa, psychiatria i psychologia sądowa.
2. Aplikanci, o których mowa w ust. 1, odbywają praktykę, uczestniczą w zajęciach seminaryjnych oraz zdają kolokwium według zasad dotychczasowych.
3. Aplikanci prokuratorscy, którzy rozpoczęli aplikację dnia 1 października 2001 r., zdają kolokwium w terminie i na zasadach dotychczasowych.
Minister Sprawiedliwości: G. Kurczuk
- Data ogłoszenia: 2002-09-21
- Data wejścia w życie: 2002-10-06
- Data obowiązywania: 2006-04-11
- Dokument traci ważność: 2008-01-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA