REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 151 poz. 1254
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 września 2002 r.
w sprawie opłat uiszczanych na podstawie ustawy – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
Na podstawie art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447) zarządza się, co następuje:
1) za udzielenie zezwolenia wydanego przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, zwaną dalej „Komisją”
2) z tytułu wpisu do ewidencji papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu, zwanej dalej „opłatą ewidencyjną”
3) od spółek prowadzących rynek regulowany oraz od Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A., zwanego dalej „Krajowym Depozytem”.
1) za zezwolenie na prowadzenie giełdy – równowartość w złotych 4500 euro;
2) za zezwolenie na prowadzenie rynku pozagiełdowego – równowartość w złotych 4500 euro;
3) za zezwolenie na obrót na rynku regulowanym prawami majątkowymi niebędącymi papierami wartościowymi w rozumieniu ustawy – równowartość w złotych 4500 euro.
2. Opłaty, o których mowa w § 2–12, uiszcza się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji udzielającej zezwolenia, o której mowa w § 1 pkt 1.
1) w obrocie pierwotnym – jako iloczyn liczby emitowanych papierów wartościowych i ich ceny emisyjnej;
2) w pierwszej ofercie publicznej – jako iloczyn liczby sprzedawanych papierów wartościowych i ich ceny sprzedaży;
3) w przypadku papierów wartościowych tego samego rodzaju, innych niż zbywane w obrocie pierwotnym lub w drodze pierwszej oferty publicznej, objętych treścią tego samego wniosku albo zawiadomienia o emisji – jako iloczyn liczby tych papierów wartościowych i ceny sprzedaży, o której mowa w pkt 2, a w przypadku braku takiej ceny – ceny emisyjnej, o której mowa w pkt 1.
2. W przypadku obligacji zamiennych lub akcji emitowanych w celu zamiany za obligacje wartość emisji oblicza się jako iloczyn liczby obligacji zamiennych i ich wartości nominalnej.
3. W przypadku niemożności ustalenia wartości emisji w sposób, o którym mowa w ust. 1 i 2, za jej wartość przyjmuje się:
1) dla akcji wyemitowanych do dnia bilansowego, na który sporządzono ostatnie jednostkowe sprawozdanie finansowe zbadane przez podmiot uprawniony do badania, zamieszczone w prospekcie emisyjnym, dołączonym do wniosku lub zawiadomienia o emisji – wartość księgową spółki pomniejszoną odpowiednio o wartość kapitału rezerwowego z aktualizacji wyceny, przypadającą na te akcje, ustaloną na podstawie tego sprawozdania;
2) dla akcji wyemitowanych po dniu bilansowym, o którym mowa w pkt 1 – iloczyn liczby tych akcji i najwyższej ceny, po której zostały objęte;
3) dla obligacji – iloczyn liczby obligacji i ich wartości nominalnej;
4) dla papierów wartościowych będących prawami pochodnymi w rozumieniu ustawy – równowartość w złotych 1 000 000 euro;
5) dla tytułów uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania w krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, o ile są one papierami wartościowymi w rozumieniu ustawodawstwa kraju siedziby emitenta – równowartość w złotych 45 000 000 euro.
2. W przypadku gdy co najmniej jedna z danych niezbędnych do wyliczenia wartości emisji nie została jeszcze określona, na potrzeby naliczenia wielkości wpłaty przyjmuje się odpowiednio największą przewidywaną wartość nieokreślonej danej.
3. W przypadku określenia wartości emisji w okresie po złożeniu wniosku o udzielenie zgody na wprowadzenie papierów wartościowych do publicznego obrotu albo zawiadomienia o emisji, kwota wpłaty podlega zwiększeniu albo zmniejszeniu w stosunku do kwoty uiszczonej zgodnie z ust. 1 i 2.
4. O konieczności zwiększenia lub zmniejszenia wpłaty emitent lub wprowadzający informuje Komisję w terminie jednego dnia od powzięcia informacji o wielkości ostatniej danej niezbędnej do obliczenia wartości emisji, podając wyliczenie kwoty różnicy oraz składając jednocześnie wniosek o zwrot kwoty nadpłaconej.
5. Emitent lub wprowadzający wpłaca brakującą kwotę opłaty w terminie 14 dni od daty określenia wartości emisji, z zastrzeżeniem § 23 pkt 2.
6. Kwoty nadpłacone z tytułu wpłaty na poczet opłaty ewidencyjnej podlegają zwrotowi nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.
7. W przypadku pozostawienia bez rozpoznania wniosku o udzielenie zgody na wprowadzenie papierów wartościowych do publicznego obrotu, opłata ewidencyjna podlega zwrotowi nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż w terminie 21 dni od daty wydania decyzji o pozostawieniu sprawy bez rozpoznania.
8. W przypadku pozostawienia wniosku bez rozpoznania na skutek nieuzupełnienia przez wnioskodawcę braków formalnych wniosku w terminie wskazanym przez Komisję, opłata ulega zwrotowi w terminie 21 dni od daty, w której upłynął termin uzupełnienia wniosku.
9. W przypadku cofnięcia przez emitenta albo wprowadzającego wniosku o udzielenie zgody na wprowadzenie papierów wartościowych do publicznego obrotu, opłata ewidencyjna podlega zwrotowi nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż w terminie 21 dni od daty cofnięcia wniosku.
10. Opłata ewidencyjna nie podlega zwrotowi w przypadku wykreślenia papierów wartościowych z ewidencji.
2. Spółka prowadząca giełdę wpłaca zaliczkę, o której mowa w ust. 1, w wysokości:
1) 0,0075% wartości transakcji zawieranych na giełdowym rynku regulowanym, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3;
2) 0,00075% wartości transakcji, których przedmiotem są papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa i instytucje, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarta umowy regulujące działalność takich instytucji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i zawierające stosowne postanowienia dotyczące emisji papierów wartościowych;
3) 0,001% wartości transakcji, których przedmiotem są papiery wartościowe dłużne, inne niż wymienione w pkt 2.
3. Spółka prowadząca rynek pozagiełdowy wpłaca zaliczkę, o której mowa w ust. 1, w wysokości:
1) 0,0075% wartości transakcji zawieranych na pozagiełdowym rynku regulowanym, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3;
2) 0,00075% wartości transakcji, których przedmiotem są papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa i instytucje, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarta umowy regulujące działalność takich instytucji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i zawierające stosowne postanowienia dotyczące emisji papierów wartościowych;
3) 0,001% wartości transakcji, których przedmiotem są papiery wartościowe dłużne, inne niż wymienione w pkt 2.
4. Krajowy Depozyt wpłaca zaliczkę, o której mowa w ust. 1, w wysokości:
1) 0,0065% wartości transakcji zawieranych na rynku regulowanym, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3;
2) 0,00065% wartości transakcji, których przedmiotem są papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa i instytucje, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarta umowy regulujące działalność takich instytucji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i zawierające stosowne postanowienia dotyczące emisji papierów wartościowych;
3) 0,001% wartości transakcji, których przedmiotem są papiery wartościowe dłużne, inne niż wymienione w pkt 2.
5. W przypadku gdy dochody uzyskane z tytułu opłat, o których mowa w § 1, będą wyższe niż planowane w ustawie budżetowej koszty działalności Komisji, urząd Komisji wstrzymuje dalsze wpłaty zaliczek.
2. Zaliczki za październik, listopad i grudzień są ustalane w wysokości wynikającej z różnicy pomiędzy kwotą planowanych, zgodnie z ustawą budżetową, wydatków Komisji a kosztami poniesionymi do dnia 30 września danego roku.
3. Kwota zaliczek, o których mowa w ust. 2, zostaje skorygowana o różnicę pomiędzy dochodami z tytułu opłat, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, oraz wpłaconych zaliczek a poniesionymi do dnia 30 września kosztami działalności Komisji i urzędu Komisji.
2. W przypadku gdy suma wpłaconych, należnych w danym roku kwot z tytułu opłat, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, oraz wpłaconych zaliczek, jest wyższa niż koszty działalności Komisji i urzędu Komisji poniesione w danym roku, to różnica ta stanowi nadpłatę.
3. Nadpłata, o której mowa w ust. 2, jest rozliczana proporcjonalnie do wniesionych zaliczek i podlega zwrotowi lub pomniejsza wpłaty za miesiące następujące bezpośrednio po dokonaniu rozliczenia.
4. Podmioty, o których mowa w § 19 ust. 2–4, składają w formie pisemnej wniosek o zwrot nadpłaty, w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w ust. 1.
5. Urząd Komisji dokonuje zwrotu nadpłaty w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.
1) § 1 pkt 1 – należne za zezwolenia wydane w oparciu o wnioski złożone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia;
2) § 1 pkt 2 – z tytułu wpisów do ewidencji papierów wartościowych dokonywanych w oparciu o wnioski złożone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia
– uiszcza się zgodnie z przepisami dotychczasowymi.
2. Wniesione przed dniem wejścia w życie rozporządzenia opłaty należne za rok 2002 na podstawie dotychczasowych przepisów zalicza się na poczet opłat należnych zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
3. Rozliczenia opłat, o których mowa w § 18, za rok 2002 dokonuje się zgodnie z zasadami, o których mowa w § 20 i 21.
Minister Finansów: w z. W. Ciesielski
- Data ogłoszenia: 2002-09-17
- Data wejścia w życie: 2002-10-01
- Data obowiązywania: 2004-03-30
- Dokument traci ważność: 2005-10-24
REKLAMA