REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 134 poz. 1136

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI

z dnia 26 sierpnia 2002 r.

w sprawie wzoru spisu wyborców dla wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz sposobu jego sporządzania, aktualizacji i udostępniania.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 39 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. Nr 95, poz. 602 i Nr 160, poz. 1060, z 2001 r. Nr 45, poz. 497 i Nr 89, poz. 971 oraz z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 113, poz. 984 i Nr 127, poz. 1089) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Wzór spisu wyborców oraz sposób jego sporządzania

§ 1.

Spis wyborców sporządza się w urzędzie gminy na podstawie stałego rejestru wyborców w gminie.
§ 2.
1. Spis wyborców sporządza się w 2 egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.

2. Formularz spisu zapisuje się dwustronnie.

§ 3.
1. Spis wyborców sporządza się pismem maszynowym lub w formie wydruku komputerowego.

2. W razie sporządzania spisu w formie wydruku komputerowego:

1) można przyjąć układ formularza odmienny od określonego we wzorze, pod warunkiem zamieszczenia wszystkich danych przewidzianych w tym wzorze;

2) nie stosuje się warunku określonego w § 2 ust. 2.

§ 4.
1. Spis wyborców w gminie mającej status miasta sporządza się według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym, w obrębie ulicy – według kolejnych numerów domów, a w obrębie domów – według kolejnych numerów mieszkań.

2. Spis wyborców w gminie innej niż określona w ust. 1 sporządza się według poszczególnych miejscowości wymienionych w porządku alfabetycznym, w obrębie miejscowości – według kolejnych numerów domów i mieszkań; jeżeli w miejscowości są ulice – także według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym oraz kolejnych numerów domów i mieszkań.

3. Spis wyborców w gminach, o których mowa w ust. 1 i 2, sporządza się z uwzględnieniem podziału gminy na okręgi wyborcze utworzone dla wyboru rady tej gminy, oddzielnie dla każdego obwodu głosowania.

§ 5.
Spis wyborców sporządza się najpóźniej w 14 dniu przed dniem wyborów.
§ 6.
1. Spis wyborców dla obwodu utworzonego w szpitalu, zakładzie pomocy społecznej, zakładzie karnym i areszcie śledczym oraz w oddziale zewnętrznym takiego zakładu i aresztu sporządza się w kolejności alfabetycznej nazwisk wyborców, na podstawie wykazu wyborców przebywających w tym zakładzie do dnia wyborów włącznie.

2. Wzór wykazu, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.

3. Wykaz, o którym mowa w ust. 1, sporządza kierownik zakładu i doręcza do urzędu gminy nie później niż na 16 dni przed dniem wyborów, obejmując wykazem wyłącznie wyborców, którzy stale zamieszkują lub przebywają w zakładzie, zameldowanych na obszarze gminy na pobyt stały lub niezameldowanych w gminie na pobyt stały, lecz wpisanych do rejestru wyborców w gminie na własny wniosek.

4. Kierownik zakładu powiadamia osoby objęte wykazem wyborców, że zostaną skreślone ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania na obszarze gminy i będą mogły głosować w wyborach wyłącznie w obwodzie głosowania utworzonym w zakładzie.

5. W razie konieczności dopisania do spisu wyborców osób, o których mowa w ust. 3, przybyłych do zakładu po sporządzeniu wykazu wyborców, kierownik zakładu doręcza do urzędu gminy dodatkowy wykaz z nazwiskami tych wyborców, nie później niż na dwa dni przed dniem wyborów, stosując wzór wykazu, o którym mowa w ust. 2. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.

6. Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio w przypadku konieczności skreślenia ze spisu wyborców osób, które po sporządzeniu wykazu wyborców opuściły zakład, z tym że kierownik zakładu doręcza wykaz wyborców do urzędu gminy nie później niż na 3 dni przed dniem wyborów.

Rozdział 2

Aktualizowanie spisu wyborców

§ 7.

Spis wyborców jest aktualizowany do dnia przekazania przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej przez wpisanie nazwisk wyborców na dodatkowym formularzu spisu lub skreślenie nazwiska ze spisu już sporządzonego.
§ 8.
1. Na dodatkowym formularzu spisu wyborców, o którym mowa w § 7, wpisuje się osoby, które:

1) zostały wpisane do rejestru wyborców po sporządzeniu spisu wyborców;

2) zostały pominięte w rejestrze lub w spisie, jeżeli reklamacja w sprawie ich wpisania została uwzględniona przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) albo przez właściwy sąd rejonowy;

3) zostały pominięte w spisie wyborców w wyniku oczywistego błędu;

4) zostały objęte dodatkowym wykazem, o którym mowa w § 6 ust. 5.

2. Dopisania osób, o których mowa w ust. 1, dokonuje się na obydwu egzemplarzach spisu.

3. Przy dopisywaniu wyborcy do spisu zamieszcza się w rubryce „Uwagi” adnotację określającą przyczynę dopisania. Stosownie do okoliczności wpisuje się: „wpis do rejestru”, „reklamacja”, „wykaz”. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

§ 9.
1. Ze spisu wyborców skreśla się osoby, które:

1) zostały skreślone z rejestru wyborców na podstawie zmian wynikających z przepisów o aktach stanu cywilnego i ewidencji ludności;

2) decyzją wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) albo postanowieniem właściwego sądu rejonowego zostały skreślone z rejestru lub ze spisu wyborców w wyniku reklamacji;

3) zostały umieszczone w spisie w wyniku oczywistego błędu;

4) nie mają prawa wybierania w rozumieniu art. 6 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, po otrzymaniu orzeczenia właściwego sądu lub Trybunału Stanu;

5) zostały umieszczone w spisie wyborców na obszarze gminy w zakładach, o których mowa w § 6.

2. Skreśleń, o których mowa w ust. 1, dokonuje się na obydwu egzemplarzach spisu wyborców.

3. Przy skreślaniu wyborcy ze spisu zamieszcza się w rubryce „Uwagi” adnotację określającą przyczynę skreślenia. Stosownie do okoliczności wpisuje się: „skreślenie z rejestru”, „reklamacja”, „błąd”, „orzeczenie sądu lub Trybunału Stanu”, „§ 6 ust. 4 i 6 rozporządzenia”. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Rozdział 3

Sposób udostępniania spisu wyborców

§ 10.

1. Spis wyborców jest udostępniany do wglądu w urzędzie gminy lub w siedzibie organu, który spis sporządził.

2. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub organ, który sporządził spis wyborców, powiadamia wyborców, w sposób zwyczajowo przyjęty, o sporządzeniu spisu oraz o miejscu i czasie jego udostępniania.

Rozdział 4

Przepis końcowy

§ 11.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: K. Janik

Załącznik 1.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 26 sierpnia 2002 r. (poz. 1136)

Załącznik nr 1

 infoRgrafika

Załącznik 2.

Załącznik nr 2

 infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2002-08-27
  • Data wejścia w życie: 2002-09-04
  • Data obowiązywania: 2002-09-04
  • Dokument traci ważność: 2006-10-20
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA