REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 126 poz. 1076
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 30 lipca 2002 r.
w sprawie działania oraz tworzenia, łączenia, podziału, reorganizacji i likwidacji jednostek badawczo-rozwojowych nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Na podstawie art. 72 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 113, poz. 984) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. [Zakres regulacji]
1) ustawa – ustawę z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych,
2) jednostka – jednostkę badawczo-rozwojową nadzorowaną przez Ministra Obrony Narodowej lub ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o której mowa w art. 1 ust. 2 ustawy,
3) jednostka bezpośredniego nadzoru – komórkę lub jednostkę organizacyjną właściwą do sprawowania, w imieniu Ministra Obrony Narodowej lub ministra właściwego do spraw wewnętrznych, bezpośredniego nadzoru nad jednostką badawczo-rozwojową.
Rozdział 2
Tworzenie, łączenie, podział, reorganizacja i likwidacja jednostek
§ 3. [Tworzenie jednostek na potrzeby obronne państwa]
1) określenie przedmiotu i zakresu działania jednostki,
2) nazwę i siedzibę jednostki,
3) określenie jednostki bezpośredniego nadzoru,
4) wyznaczenie osoby pełniącej funkcję kierownika jednostki,
5) określenie organów wyposażających jednostkę w środki niezbędne do prowadzenia działalności.
1) upowszechniania wyników badań naukowych i prac rozwojowych,
2) współpracy z komórkami organizacyjnymi Ministerstwa Obrony Narodowej i jednostkami organizacyjnymi podporządkowanymi Ministrowi Obrony Narodowej,
3) współdziałania jednostki z innymi jednostkami badawczo-rozwojowymi, szkołami wyższymi i placówkami naukowymi Polskiej Akademii Nauk oraz przedsiębiorcami w prowadzonych badaniach naukowych i pracach rozwojowych,
4) uczestnictwa jednostki w rozwoju nauki, postępu technicznego i kultury w tych dziedzinach nauki i techniki, które mają praktyczne znaczenie dla obronności państwa, a zwłaszcza uzbrojenia i wyposażenia Sił Zbrojnych,
5) współpracy z zagranicznymi placówkami naukowo-badawczymi z zachowaniem zasad i trybu określonych w odrębnych przepisach.
2. Łączenie jednostek może polegać na włączeniu do jednej jednostki, zachowującej dotychczasową nazwę, innej jednostki lub kilku jednostek, które w wyniku połączenia utracą osobowość prawną.
2. W celu dokonania analizy i oceny, o których mowa w ust. 1, Minister Obrony Narodowej powołuje komisję i wyznacza jej przewodniczącego. W skład komisji wchodzą: przedstawiciele jednostki bezpośredniego nadzoru, komórek lub jednostek organizacyjnych współpracujących z łączonymi jednostkami, dyrektorzy i przewodniczący rad naukowych jednostek oraz po jednym przedstawicielu zakładowych organizacji związkowych. Do składu komisji mogą być również powołani przedstawiciele banków obsługujących jednostki oraz inne osoby wyznaczone przez Ministra Obrony Narodowej.
2. Przejęcie mienia łączonych jednostek następuje na podstawie sprawozdań finansowych sporządzonych na dzień poprzedzający dzień połączenia, zbadanych i zatwierdzonych przez jednostkę bezpośredniego nadzoru. Przejęciu podlegają wszystkie aktywa i pasywa łączonych jednostek.
3. Przejęcia mienia oraz zobowiązań i należności łączonych jednostek dokonuje, w formie protokołu zdawczo-odbiorczego, jednostka powstająca w wyniku połączenia albo jednostka, do której włączono inną jednostkę lub jednostki.
1) oznaczenie łączonych jednostek:
a) nazwy i siedziby,
b) numery identyfikacyjne REGON,
c) numery identyfikacji podatkowej NIP,
2) określenie jednostki utworzonej w wyniku połączenia, z uwzględnieniem danych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy, a w przypadku wymienionym w § 6 ust. 2 – określenie jednostki, do której wtacza się inną jednostkę lub jednostki,
3) zasady łączenia planów rzeczowo-finansowych, podziału nagród, premii i innych świadczeń,
4) określenie terminu połączenia i daty sporządzenia sprawozdań finansowych łączonych jednostek.
2. Dyrektor jednostki, do której włączono inną lub inne jednostki, składa wniosek o dokonanie w Krajowym Rejestrze Sądowym odpowiednich zmian dotyczących tej jednostki oraz o wykreślenie z tego rejestru włączonej lub włączonych jednostek.
2. W skład tymczasowej rady naukowej wchodzą członkowie rad naukowych połączonych jednostek.
3. Tymczasowa rada naukowa sprawuje swoje funkcje nie dłużej niż przez okres sześciu miesięcy, licząc od dnia połączenia jednostek.
4. W razie dokonania łączenia jednostek, o którym mowa w § 6 ust. 2, rada naukowa jednostki lub jednostek włączanych do innej jednostki działa do chwili wykreślenia tej jednostki lub jednostek z Krajowego Rejestru Sądowego, a rada naukowa jednostki, do której włączono inną jednostkę lub jednostki, działa do dnia zakończenia swojej kadencji.
1) utworzeniu z jednostki dwóch lub więcej jednostek,
2) wydzieleniu z jednostki określonych komórek organizacyjnych w celu włączenia ich do innej jednostki,
3) wydzieleniu z jednostki określonych komórek organizacyjnych i utworzeniu innej jednostki lub jednostek.
2. Jednostki utworzone w wyniku podziału przejmują pracowników i mienie jednostki ulegającej podziałowi.
3. Jednostki utworzone w wyniku podziału odpowiadają solidarnie za zobowiązania jednostki ulegającej podziałowi, chyba że za zgodą wierzycieli, w drodze umowy, zostanie dokonany inny podział zobowiązań.
4. Decyzje o przydzieleniu jednostce lub jednostkom powstającym w wyniku podziału składników mienia niezbędnych do prowadzenia działalności wydaje Minister Obrony Narodowej.
5. Do podziału jednostki stosuje się odpowiednie przepisy o łączeniu jednostek.
1) określenie jednostki ulegającej podziałowi:
a) nazwę i siedzibę,
b) numer identyfikacyjny REGON,
c) numer identyfikacji podatkowej NIP,
2) określenie terminu podziału,
3) określenie jednostek, które będą utworzone w wyniku podziału lub do których będą włączone komórki organizacyjne jednostki ulegającej podziałowi,
4) określenie komórek organizacyjnych, które będą wydzielone z jednostki w celu ich włączenia do innej jednostki lub jednostek tworzonych w wyniku podziału,
5) ustalenia dotyczące sposobu podziału mienia oraz rozliczeń z tytułu zobowiązań, przejęcia uprawnień i obowiązków wynikających z decyzji administracyjnych.
1) zmianie przedmiotu lub zakresu jej działania,
2) zmianie dotychczasowej nazwy,
3) dokonaniu zmian w strukturze organizacyjnej jednostki.
2. Reorganizacja, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, następuje w drodze zmiany aktu o utworzeniu jednostki, a następnie dokonania zmian w jej statucie.
3. Reorganizacja, o której mowa w ust. 1 pkt 3, następuje w drodze zmiany statutu oraz regulaminu organizacyjnego jednostki, a jej przeprowadzenie wymaga zgody jednostki bezpośredniego nadzoru.
2. W skład komisji, o której mowa w ust. 1, wchodzą: przedstawiciele jednostki bezpośredniego nadzoru, przedstawiciele komórek lub jednostek organizacyjnych współpracujących z jednostką, dyrektor jednostki i przewodniczący rady naukowej jednostki oraz po jednym przedstawicielu zakładowych organizacji związkowych. Do składu komisji może być powołany kandydat na likwidatora, przedstawiciel banku obsługującego działalność jednostki oraz inne osoby wyznaczone przez Ministra Obrony Narodowej.
3. Komisja opracowuje dla Ministra Obrony Narodowej opinię zawierającą w szczególności:
1) ocenę efektywności i możliwości dalszego wykonywania przez jednostkę zadań, o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy, ze szczególnym uwzględnieniem zadań na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa,
2) analizę stanu organizacyjno-prawnego oraz ocenę stanu ekonomiczno-finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem statusu prawnego majątku, wartości niematerialnych i prawnych, w tym praw autorskich,
3) analizę stanu kadrowego wraz z ewentualnymi propozycjami kontynuowania przez pracowników naukowych badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych przez nich w jednostce,
4) analizę możliwości zaspokojenia lub zabezpieczenia zobowiązań,
5) propozycje zadysponowania mienia, z uwzględnieniem możliwości kontynuowania przez pracowników naukowych badań naukowych i prac rozwojowych dotychczas prowadzonych przez nich w jednostce,
6) wnioski o celowości i sposobie przeprowadzenia likwidacji jednostki.
1) oznaczenie jednostki podlegającej likwidacji,
2) oznaczenie dnia otwarcia i przewidywanego terminu zakończenia likwidacji,
3) oznaczenie terminu zakończenia działalności operatywnej jednostki,
4) określenie sposobu i trybu zadysponowania mieniem jednostki,
5) określenie sposobu uregulowania zobowiązań.
1) z mocy prawa ulega rozwiązaniu rada naukowa jednostki,
2) wygasają wszelkie pełnomocnictwa udzielone przed tym terminem.
2. Likwidator działa na podstawie umowy zawartej z jednostką bezpośredniego nadzoru.
3. Umowa powinna określać w szczególności:
1) podstawowe obowiązki likwidatora,
2) wynagrodzenie likwidatora,
3) warunki rozwiązania umowy.
4. Wynagrodzenie likwidatora jest finansowane ze środków likwidowanej jednostki i zaliczane do kosztów likwidacji.
5. Likwidator wykonuje prawa i obowiązki dyrektora likwidowanej jednostki w zakresie niezbędnym do zakończenia działalności jednostki.
1) sporządzenie planu finansowego likwidacji,
2) opracowanie harmonogramu likwidacji jednostki,
3) zgłoszenie do Krajowego Rejestru Sądowego wniosku o wpisanie otwarcia likwidacji jednostki,
4) zawiadomienie banku obsługującego działalność jednostki o otwarciu likwidacji,
5) składanie jednostce bezpośredniego nadzoru okresowych sprawozdań z przebiegu likwidacji,
6) sporządzenie sprawozdania finansowego według zasad określonych w odrębnych przepisach,
7) egzekucja należności, zaspokojenie lub zabezpieczenie wierzycieli,
8) zagospodarowanie mienia według wskazań Ministra Obrony Narodowej,
9) rozwiązanie stosunku pracy z pracownikami jednostki,
10) zgłoszenie wniosku o wykreślenie jednostki z Krajowego Rejestru Sądowego,
11) przekazanie materiałów do archiwum zgodnie z odrębnymi przepisami.
2. Niezaspokojone przez likwidatora zobowiązania jednostki przejmuje Minister Obrony Narodowej.
3. W razie braku możliwości podjęcia działań, o których mowa w ust. 1, likwidator występuje do Ministra Obrony Narodowej z wnioskiem o udzielenie wskazań co do dalszego działania.
2. Decyzja, o której mowa w ust. 1, stanowi podstawę do wykreślenia jednostki z Krajowego Rejestru Sądowego.
2. Przekazanie mienia, o którym mowa w ust. 1, następuje w formie protokołu zdawczo-odbiorczego, z dniem jego podpisania.
3. Jednostka badawczo-rozwojowa przejmująca mienie, o którym mowa w ust. 1, zalicza je, z dniem przejęcia, na fundusz jednostki badawczo-rozwojowej.
4. Komórka lub jednostka organizacyjna Ministerstwa Obrony Narodowej przejmująca mienie, o którym mowa w ust. 1, z dniem jego przejęcia ewidencjonuje je na zasadach i w trybie określonym w odrębnych przepisach.
5. Pozostałe mienie, niewymienione w ust. 1, podlega przekazaniu do zagospodarowania Agencji Mienia Wojskowego na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach.
Rozdział 3
Szczegółowe warunki i tryb działania jednostek
§ 27. [Statut jednostki]
1) zadania wojskowe wykonywane przez tę jednostkę wraz z określeniem sposobu finansowania tej działalności,
2) stanowiska kierownicze i inne, na które mogą być wyznaczani żołnierze zawodowi na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
Rozdział 4
Jednostki nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych
§ 30. [Jednostki nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych]
1) jednostki prowadzące działalność w dziedzinie ochrony bezpieczeństwa powszechnego i porządku publicznego są jednostkami organizacyjnymi podległymi ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, a jednostki prowadzące działalność w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej są także jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723, z 1997 r. N r 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 680, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 45, poz. 436 i Nr 110, poz. 1255, z 2001 r. Nr 81, poz. 874 i 877 i Nr 110, poz. 1189 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 113, poz. 984),
2) jednostki, realizując zadania określone w art. 2 ust. 2 ustawy:
a) uwzględniają potrzeby ochrony bezpieczeństwa powszechnego i porządku publicznego oraz ochrony przeciwpożarowej,
b) prowadzą samodzielną gospodarkę finansową w ramach środków pochodzących z odpłatnie prowadzonej działalności, dotacji budżetowych oraz wpływów z innych źródeł na podstawie planu rzeczowo-finansowego ustalonego przez dyrektora, po zaopiniowaniu przez radę naukową,
c) mogą otrzymywać dotację podmiotową z budżetu państwa na działalność w zakresie określonym w lit. a oraz badań naukowych i prac rozwojowych, a także na pokrycie kosztów uposażeń oraz innych świadczeń otrzymywanych przez funkcjonariuszy na podstawie przepisów ustawy wymienionej w ust. 1 pkt 1,
3) minister właściwy do spraw wewnętrznych może powierzyć sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad jednostkami podległemu sobie organowi.
2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o uprawnieniach Ministra Obrony Narodowej, należy przez nie rozumieć uprawnienia ministra właściwego do spraw wewnętrznych w stosunku do nadzorowanych przez niego jednostek.
Rozdział 5
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 31. [Postępowania niezakończone]
Prezes Rady Ministrów: w z. M. Pol
- Data ogłoszenia: 2002-08-09
- Data wejścia w życie: 2002-08-24
- Data obowiązywania: 2002-08-24
- Dokument traci ważność: 2011-10-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA