REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 122 poz. 1050

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 22 lipca 2002 r.

w sprawie otrzymywania wyżywienia przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 64 ust. 2 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 27, poz. 298 i Nr 106, poz. 1149 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa przypadki, w których funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu otrzymuje wyżywienie, oraz normy wyżywienia.
§ 2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

1) funkcjonariusz – funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu,

2) wyżywienie w naturze – przygotowanie i wydanie posiłków zgodnie z przysługującą normą wyżywienia,

3) norma wyżywienia – ilość produktów żywnościowych przysługująca jednej osobie w ciągu doby,

4) dodatkowa uzupełniająca norma wyżywienia – ilość produktów żywnościowych lub napojów przysługująca jednej osobie w ciągu doby jako uzupełnienie zasadniczej normy wyżywienia albo jako oddzielny posiłek lub porcja napoju,

5) należność napojów – ilość płynów przysługujących jednej osobie w ciągu doby,

6) okres zimowy – okres od 1 listopada do 31 marca,

7) służba w systemie skoszarowanym – służba, o której mowa w przepisach w sprawie organizacji i sposobu pełnienia służby kandydackiej w Biurze Ochrony Rządu,

8) funkcjonariusz będący na zaopatrzeniu – funkcjonariusza będącego na zaopatrzeniu logistycznym i finansowym Biura Ochrony Rządu.

§ 3.
Osobie powołanej do odbycia ćwiczeń lub jednodniowego szkolenia przysługuje:

1) pełna norma wyżywienia, jeżeli czas ćwiczeń lub szkolenia wynosi ponad 12 godzin,

2) 75% normy wyżywienia, jeżeli czas ten wynosi od 8 do 12 godzin,

3) 35% normy wyżywienia, jeżeli czas ten jest krótszy niż 8 godzin.

§ 4.
1. W komórkach organizacyjnych Biura Ochrony Rządu, w czasie żywienia organizowanego w obiektach we własnym zakresie, funkcjonariusze nadzorujący gospodarkę żywnościową mają prawo do korzystania z bezpłatnych posiłków wydawanych w godzinach pracy.

2. Do osób wymienionych w ust. 1 zalicza się:

1) oficera wydziału żywnościowego,

2) kierownika kuchni i stołówki,

3) upoważnione osoby, kontrolujące stan sanitarnohigieniczny, pod warunkiem wykonywania regulaminowego obowiązku kontroli jakości posiłków.

§ 5.
Do bezpłatnego wyżywienia w naturze uprawniony jest także funkcjonariusz pełniący:

1) całodobową służbę w charakterze dowódcy warty, jego zastępcy lub pomocnika,

2) inną służbę całodobową, z wyjątkiem etatowej służby dyżurnej.

§ 6.
Funkcjonariusz zajmujący etatowe stanowisko szefa pododdziału gospodarczego lub osoba pełniąca takie obowiązki, która w ramach odpowiedzialności służbowej kontroluje zachowanie podległych funkcjonariuszy w służbie kandydackiej w czasie spożywania posiłków, jest uprawniony do bezpłatnego obiadu przysługującego podwładnym.
§ 7.
1. Ustala się następujące normy wyżywienia:

1) podstawową – „P”,

2) dodatkową uzupełniającą – „DU”,

3) napojów – „N”.

2. Wymiar rzeczowy podstawowych grup produktów żywnościowych dla norm wyżywienia, o których mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.

3. Wartość składników rzeczowych norm wyżywienia, o których mowa w ust. 1, stanowi podstawę do ustalenia wartości pieniężnych tych norm.

§ 8.
1. Norma wyżywienia podstawowa „P” przysługuje bezpłatnie w naturze funkcjonariuszowi:

1) w dniach pełnienia służby w systemie skoszarowanym oraz w dniach składania egzaminów do szkół resortowych poza miejscem zamieszkania,

2) w służbie kandydackiej,

3) pobierającemu naukę lub odbywającemu studia w szkole resortowej, jednostce naukowo-badawczej lub na kursie – w czasie pobytu w szkole, jednostce naukowo-badawczej lub na kursie poza miejscem stałego zamieszkania, a w miejscu zamieszkania wtedy, gdy na czas szkolenia jest skoszarowany,

4) uczestniczącemu w całodobowych szkoleniach i naradach organizowanych przez komórki organizacyjne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,

5) biorącemu udział w zadaniach ochronnych trwających ponad 8 godzin, odbywających się poza miejscem stałego pełnienia służby, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu, oraz w rekonesansach i grupach przygotowawczych,

6) w czasie przebywania na obozach kondycyjnych, zgrupowaniach szkoleniowych – w wymiarze 200% normy,

7) w czasie udziału w zawodach sportowych, spartakiadach,

8) skierowanemu do wykonywania czynności służbowych poza miejscem stałego pełnienia służby,

9) w służbie stałej i przygotowawczej biorącemu udział:

a) w ćwiczeniach odbywających się poza siedzibą Biura Ochrony Rządu, trwających ponad 8 godzin,

b) w ćwiczeniach na terenie lub obiektach Biura Ochrony Rządu trwających ponad 14 godzin,

c) w doraźnie organizowanych stanowiskach kierowania i wysuniętych stanowiskach kierowania Biura Ochrony Rządu,

d) w ćwiczeniach oraz uczestniczącemu w szkoleniu funkcjonariuszy służby kandydackiej trwającym ponad 10 godzin, a mniej niż 14 godzin

– w wymiarze 50% podstawowej normy wyżywienia „P”,

10) zwalnianemu ze służby stałej – jednorazowo w wymiarze 10 norm podstawowych „P”.

2. Podstawowa norma wyżywienia „P” przysługuje w formie suchego prowiantu – w wymiarze 200% normy – funkcjonariuszowi w służbie kandydackiej i przygotowawczej:

1) w czasie podróży służbowych odbywanych pojedynczo lub w małych grupach, w czasie konwoju oraz w innych okolicznościach, gdy przygotowanie gotowanego posiłku jest niemożliwe,

2) pełniącemu służbę w małych grupach i wykonującemu prace, podczas których zorganizowanie wyżywienia w postaci gotowanych posiłków nie jest możliwe.

§ 9.
W przypadku braku możliwości zapewnienia wyżywienia w naturze w instytucjach podległych i podporządkowanych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych, dopuszcza się wyżywienie funkcjonariuszy w placówkach gastronomicznych według normy podstawowej „P” – w wymiarze do 400% tej normy.
§ 10.
1. W komórkach organizacyjnych Biura Ochrony Rządu prowadzących żywienie w naturze można organizować uroczyste posiłki w dniach:

1) świąt państwowych i kościelnych ustawowo wolnych od pracy oraz 24 i 31 grudnia,

2) święta Biura Ochrony Rządu oraz uroczystości z udziałem kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,

3) składania ślubowań i pożegnań funkcjonariuszy w służbie kandydackiej,

4) w trakcie spotkań z funkcjonariuszami zagranicznych służb ochronnych, którzy przebywają w Polsce w czasie rekonesansów, przygotowania lub realizacji właściwych działań ochronnych.

2. Uroczyste posiłki organizuje się w ramach podstawowej normy wyżywienia „P”.

3. W posiłkach, o których mowa w ust. 1, mogą brać udział funkcjonariusze będący na zaopatrzeniu oraz zaproszeni goście. O udziale i liczbie osób uczestniczących w posiłku decyduje Szef Biura Ochrony Rządu, ogłaszając w rozkazie dziennym.

§ 11.
Norma dodatkowa uzupełniająca wyżywienia „DU” w wysokości 125% przysługuje bezpłatnie w naturze funkcjonariuszom pionu Działań Ochronnych oraz Wydziału Zabezpieczenia Specjalnego pionu Szkolenia w dniach służby, w czasie których uczestniczą w szkoleniu obejmującym zajęcia fizyczno-obronne, strzeleckie, taktyczne w wymiarze powyżej 4 godzin.
§ 12.
Norma dodatkowa uzupełniająca wyżywienia „DU” przysługuje bezpłatnie w naturze funkcjonariuszom biorącym udział w operacji ochronnej:

1) w wymiarze powyżej 4 godzin – w wysokości 50%,

2) w wymiarze powyżej 8 godzin – w wysokości 100%,

3) w wymiarze powyżej 12 godzin – w wysokości 150%.

§ 13.
Norma dodatkowa uzupełniająca wyżywienia „DU” w wysokości 100% przysługuje bezpłatnie w naturze jako dodatek do podstawowej normy wyżywienia „P”:

1) funkcjonariuszowi biorącemu udział w zawodach sportowych i spartakiadach,

2) funkcjonariuszowi w służbie kandydackiej w dniu 24 grudnia i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych, niezależnie od uprawnień do normy wyżywienia uzupełniającej „DU” lub jej części z innego tytułu.

§ 14.
1. Norma dodatkowa uzupełniająca wyżywienia „DU” w wysokości 50% przysługuje bezpłatnie w naturze jako dodatek do podstawowej normy wyżywienia „P” funkcjonariuszowi:

1) biorącemu udział w zajęciach w ośrodku tresury psów służbowych – w dniach zajęć terenowych wymagających zwiększonego wysiłku fizycznego związanego ze szkoleniem psów,

2) wymienionemu w § 8 ust. 1 pkt 4, 5, 8,

3) wchodzącemu w skład załogi ochronnej oraz pełniącemu służbę wartowniczą i patrolową,

4) biorącemu udział w trwających ponad dobę ćwiczeniach poza miejscem zamieszkania,

5) w służbie kandydackiej mającemu nietypowy wzrost i wagę – na wniosek lekarza,

6) w służbie kandydackiej w dniach świąt państwowych, świąt kościelnych ustawowo wolnych od pracy, ślubowań i pożegnań funkcjonariuszy odchodzących do rezerwy oraz dniu 31 grudnia, niezależnie od uprawnień do norm żywienia dodatkowej uzupełniającej „DU” lub jej części z innego tytułu,

7) biorącemu udział w akcjach zwalczania i zapobiegania klęskom żywiołowym,

8) w postaci posiłku profilaktycznego, wykonującemu zadania w okresie zimowym na wolnym powietrzu przez co najmniej 4 godziny dziennie, z wyjątkiem tego, który korzysta w tym czasie z bezpłatnego wyżywienia w naturze w wyższym wymiarze.

2. Normy, o których mowa w ust. 1 pkt 1–7, nie przysługują funkcjonariuszowi w czasie urlopów, całodobowych przepustek, podróży służbowych oraz przebywającemu na leczeniu.

§ 15.
1. Norma wyżywienia napojów „N” przysługuje funkcjonariuszowi wykonującemu czynności służbowe:

1) w pomieszczeniach zamkniętych, w których temperatura spowodowana warunkami techniczno-technologicznymi i lokalowymi oraz atmosferycznymi przekracza 28°C,

2) na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C lub poniżej 10°C,

3) związane ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym.

2. Norma, o której mowa w ust. 1, przysługuje wyłącznie w naturze i tylko w dniach wykonywania czynności służbowych.

§ 16.
Funkcjonariusz, któremu według niniejszych przepisów przysługuje bezpłatne wyżywienie jednocześnie z kilku różnych tytułów, otrzymuje tylko jedną, najkorzystniejszą dla siebie podstawową normę wyżywienia, wraz z normami dodatkowymi przysługującymi do tej normy podstawowej.
§ 17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: K. Janik

Załącznik 1. [WYMIAR RZECZOWY PODSTAWOWYCH GRUP PRODUKTÓW ŻYWNOŚCIOWYCH DLA NORM WYŻYWIENIA P, DU i N]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 22 lipca 2002 r. (poz. 1050)

WYMIAR RZECZOWY PODSTAWOWYCH GRUP PRODUKTÓW ŻYWNOŚCIOWYCH DLA NORM WYŻYWIENIA P, DU i N

Lp.

Nazwa grupy produktów żywnościowych

Normy wyżywienia dzienne,
w gramach na osobę

P

DU

N

1

Strączkowe

27

-

-

2

Zbożowe

73

-

-

3

Pieczywo

670

100

-

4

Mięso i przetwory przeliczone na mięso

292

85

-

5

Tłuszcze zwierzęce w przeliczeniu na smalec

19

-

-

6

Tłuszcze roślinne w przeliczeniu na olej

10

-

-

7

Mleko i przetwory przeliczone na mleko

790

400

-

8

Masło i śmietana przeliczone na masło

46

20

-

9

Jaja (g/szt.)

25/0,5

25/0,5

-

10

Ryby i przetwory w przeliczeniu na tusze ryb morskich

58

-

-

11

Ziemniaki

700

-

-

12

Warzywa i owoce bogate w witaminę C

132

100

-

13

Warzywa i owoce bogate w karoten

160

100

-

14

Inne warzywa i owoce

365

400

-

15

Cukry i słodycze przeliczone na cukier

73

20

20*

16

Woda mineralna

-

-

1,5 l

17

Herbata lub kawa

-

-

5*

 

* W przypadku wydawania należności w postaci gorącego napoju.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA