REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 109 poz. 964
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI
z dnia 28 czerwca 2002 r.
w sprawie należności za podróże służbowe funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Na podstawie art. 117 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255, z 2001 r. Nr 45, poz. 498, Nr 106, poz. 1149 i Nr 110, poz. 1189 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 89, poz. 804) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1.
2. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1) ustawa – ustawę z dnia 12 października 1990 r, o Straży Granicznej,
2) jednostka organizacyjna Straży Granicznej – Komendę Główną Straży Granicznej, oddział Straży Granicznej, ośrodek szkolenia Straży Granicznej, strażnicę Straży Granicznej, graniczną placówkę kontrolną Straży Granicznej, dywizjon Straży Granicznej,
3) kierownik – kierownika jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej, komendanta oddziału Straży Granicznej, komendanta ośrodka szkolenia Straży Granicznej, komendanta strażnicy Straży Granicznej, komendanta granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej i komendanta dywizjonu Straży Granicznej,
4) stałe miejsce pełnienia służby – miejscowość stanowiącą siedzibę jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której funkcjonariusz pełni służbę,
5) miejscowość pobliska – miejscowość, o której mowa w art. 92 ust. 3 ustawy,
6) uposażenie – miesięczne uposażenie zasadnicze i dodatki do uposażenia, po odliczeniu składek na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe,
7) podróż służbowa – wykonywanie przez funkcjonariusza czynności służbowych na obszarze kraju poza stałym miejscem pełnienia służby w terminie i miejscu określonych w poleceniu wyjazdu służbowego,
8) przeniesienie służbowe – dokonane przeniesienie funkcjonariusza do pełnienia służby w innej miejscowości, zwanej dalej „nowym miejscem pełnienia służby",
9) przesiedlenie się do określonej miejscowości – zmianę miejsca pobytu funkcjonariusza, przewóz jego urządzeń domowych i zameldowanie się funkcjonariusza w tej miejscowości na pobyt:
a) stały,
b) czasowy ponad 2 miesiące – jeżeli funkcjonariuszowi została przydzielona kwatera tymczasowa na podstawie art. 100 ust. 4 ustawy.
Rozdział 2
Podróże służbowe
§ 2.
1) diety na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży służbowej,
2) zwrot kosztów przejazdów na trasie od stałego miejsca pełnienia służby do miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej i z powrotem, obejmujący cenę biletu określonego środka transportu wraz z opłatami dodatkowymi i uwzględniający przysługującą funkcjonariuszowi ulgę, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga na dany środek transportu przysługuje,
3) zwrot kosztów noclegów bądź ryczałt za nocleg,
4) ryczałt na dojazdy środkami komunikacji miejscowej,
5) zwrot innych udokumentowanych wydatków, koniecznych w podróży służbowej.
2. Funkcjonariuszowi, którego obowiązki służbowe polegają na wykonywaniu czynności na obszarze powiatu, w szczególności na pełnieniu służby granicznej lub dokonywaniu kontroli ruchu granicznego, przysługuje w przypadku odbywania podróży służbowej w granicach administracyjnych tego powiatu lub powiatu sąsiedniego jedynie zwrot kosztów przejazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2. Na odbycie takiej podróży służbowej nie wydaje się polecenia wyjazdu służbowego.
3. Należności, o których mowa w ust. 1, nie przysługują funkcjonariuszowi odbywającemu podróż służbową w składzie jednostki pływającej albo przebywającemu na tej jednostce – za czas wykonywania przez niego zadań służbowych w morzu i w portach.
2. Jeżeli podróż służbowa trwa:
1) nie dłużej niż dobę i wynosi:
a) mniej niż 8 godzin – dieta nie przysługuje,
b) od 8 do 12 godzin – przysługuje potowa diety,
c) ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości,
2) dobę i dłużej – za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:
a) do 8 godzin – przysługuje połowa diety,
b) ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.
3. Dieta nie przysługuje;
1) za czas pobytu w miejscowości zamieszkania funkcjonariusza lub w stałym miejscu służby bądź w czasie leczenia w zakładzie leczniczym,
2) w przypadkach, w których funkcjonariusz otrzymuje wyżywienie w naturze albo równoważnik pieniężny w zamian za wyżywienie.
4. Kwotę diety zmniejsza się o koszt otrzymanego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy bezpłatny posiłek stanowi odpowiednio:
1) śniadanie – 25% diety,
2) obiad – 50% diety,
3) kolacja – 25% diety.
2. Odbycie podróży służbowej samolotem wymaga zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej.
3. Przejazd kolejami na obszarze kraju każdym rodzajem pociągu odbywa:
1) generał (admirał), oficer starszy albo inny oficer zajmujący stanowisko służbowe przewidziane w etacie dla oficera starszego – w klasie pierwszej,
2) inny funkcjonariusz – w klasie drugiej, przy czym w uzasadnionych przypadkach kierownik może zezwolić na przejazd w klasie pierwszej.
4. Funkcjonariusz, który w czasie podróży służbowej na obszarze kraju towarzyszy przedstawicielom państw obcych przebywającym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od przysługujących mu uprawnień, odbywa przejazd tym samym środkiem transportu i w tej samej klasie, którym podróżują przedstawiciele.
5. Zwrot kosztów przejazdu wagonem sypialnym lub z miejscami do leżenia oraz przelotu samolotem następuje w wysokości udokumentowanej biletami na ten przejazd.
2. Ryczałt, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje, jeżeli funkcjonariusz odbywa podróż służbową pojazdem służbowym lub pojazdem, o którym mowa w § 5, albo gdy nie ponosi kosztów, na których pokrycie przeznaczony jest ten ryczałt.
2. Funkcjonariuszowi, który wobec braku możliwości uzyskania noclegu w miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej korzystał z noclegu w miejscowości, do której czas dojazdu z miejscowości stanowiącej cel podróży nie przekracza jednej godziny, przysługuje również zwrot kosztów przejazdu publicznym środkiem komunikacji z miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej do miejscowości, w której funkcjonariusz uzyskał nocleg, i z powrotem.
3. Funkcjonariuszowi, który nie przedłożył rachunku, przysługuje ryczałt w wysokości 150% diety za każdy nocleg.
4. Ryczałt za nocleg nie przysługuje:
1) w razie zapewnienia nieodpłatnego noclegu,
2) jeżeli nocleg nie obejmuje co najmniej 6 godzin przypadających pomiędzy godzinami 2100 i 700.
1) za czas przejazdu wagonem sypialnym lub z miejscami do leżenia oraz za czas pobytu w stałym miejscu pełnienia służby, w miejscowości zamieszkania lub zameldowania na pobyt stały,
2) gdy z miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej istnieje dogodne połączenie komunikacyjne, umożliwiające codzienny powrót do stałego miejsca pełnienia służby lub do miejscowości zamieszkania będącej miejscowością pobliską,
3) w razie wykonywania zadań służbowych pomiędzy godzinami 2100 i 700, z wyjątkiem przypadków, gdy zadania te wymagają korzystania z usług hotelarskich.
2. Funkcjonariusz rozlicza koszty podróży służbowej oraz pobrane zaliczki w terminie 14 dni po powrocie z podróży służbowej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach podmiot, o którym mowa w ust. 1, może wyrazić zgodę na przedłużenie okresu przewidzianego do rozliczenia pobranych zaliczek.
3. Fakt zapewnienia funkcjonariuszowi będącemu w podróży służbowej bezpłatnego noclegu lub zakwaterowania albo nieodpłatnego wyżywienia odnotowuje, na poleceniu wyjazdu służbowego, kierownik realizujący te świadczenia.
4. Decyzję w sprawie ustalenia wysokości i wypłaty należności z tytułu podróży służbowej odbytej przez funkcjonariusza podejmuje odpowiednio właściwy dysponent środków budżetowych lub upoważniony przez niego funkcjonariusz.
5. Wypłata należności, o której mowa w ust. 4, następuje w terminie 14 dni od dnia rozliczenia, o którym mowa w ust. 2.
Rozdział 3
Przeniesienia służbowe
§ 12.
1) diety,
2) zwrot kosztów przejazdu,
3) ryczałt z tytułu przeniesienia,
4) zasiłek osiedleniowy.
Prawo do należności przysługuje funkcjonariuszowi również na członków jego rodziny, o których mowa w art. 93 ustawy, a którzy przesiedlają się razem z nim.
2. Funkcjonariuszowi przeniesionemu służbowo, którego rodzina pozostała w miejscowości dotychczasowego zamieszkania, przysługuje po upływie każdego pełnego miesiąca ryczałt na pokrycie kosztów jednorazowego przejazdu do miejscowości zamieszkania rodziny i z powrotem w wysokości ceny biletu w II klasie pociągu pospiesznego, a gdy na danej trasie lub jej odcinku brak jest połączeń kolejowych – w wysokości ceny biletu za przejazd środkiem publicznego transportu autobusowego.
2. W razie braku możliwości dokonania przewozu, funkcjonariuszowi przysługuje zwrot poniesionych kosztów przewozu urządzeń domowych, obejmujących koszty: opakowania, prac załadunkowych i wyładunkowych oraz transportu.
3. Zwrotu kosztów, o których mowa w ust. 2, dokonuje jednostka organizacyjna, o której mowa w ust. 1, na podstawie przedstawionych rachunków.
2. Diety dla członków rodziny wynoszą 75% diet przysługujących funkcjonariuszowi.
2. Ryczałt z tytułu przeniesienia przysługuje również funkcjonariuszowi, który w związku z brakiem możliwości otrzymania lokalu mieszkalnego w miejscowości, do której został służbowo przeniesiony, przesiedlił się do miejscowości pobliskiej. W razie przesiedlenia się (powrotu) do stałego miejsca pełnienia służby nie przysługuje prawo do drugiego ryczałtu.
1) dla funkcjonariusza posiadającego rodzinę – w wysokości 100%,
2) dla funkcjonariusza nieposiadającego rodziny – w wysokości 50%
– uposażenia.
2. Funkcjonariusz posiadający rodzinę, której nie wszyscy członkowie przesiedlili się z nim do miejscowości, do której został przeniesiony, otrzymuje połowę ryczałtu określonego w ust. 1 pkt 1. Pozostałą część ryczałtu wypłaca się z chwilą przesiedlenia się wszystkich członków rodziny.
3. Podstawę obliczenia wysokości ryczałtu, o którym mowa w ust. 1, stanowi uposażenie przysługujące funkcjonariuszowi w dniu jego przesiedlenia.
4. W razie przeniesienia obojga małżonków będących funkcjonariuszami, którzy w związku z przeniesieniem przesiedlają się do tej samej miejscowości, przysługuje im jeden wyższy ryczałt.
2. Jeżeli funkcjonariusz posiada rodzinę, zasiłek osiedleniowy przysługuje pod warunkiem przesiedlenia się wraz z wszystkimi członkami rodziny.
3. Zasiłek osiedleniowy wynosi:
1) dla funkcjonariusza posiadającego rodzinę – w wysokości 200%,
2) dla funkcjonariusza nieposiadającego rodziny – w wysokości 50%
– uposażenia.
4. Przy ustalaniu uprawnień do zasiłku osiedleniowego oraz jego wysokości stosuje się odpowiednio przepisy § 16 ust. 2 i § 17 ust. 3 i 4.
Rozdział 4
Delegowania służbowe
§ 22.
1) należności, o których mowa w § 2 ust. 1,
2) zwrot kosztów przejazdu w celu odwiedzenia rodziny w wysokości, o której mowa w § 12 ust. 2, raz na trzydzieści dni kalendarzowych.
2. Przepis § 21 stosuje się odpowiednio,
Rozdział 5
Podmioty uprawnione do wydawania decyzji w sprawie podróży służbowych
§ 23.
1) minister właściwy do spraw wewnętrznych – w stosunku do Komendanta Głównego Straży Granicznej,
2) Komendant Główny Straży Granicznej – w stosunku do zastępców Komendanta Głównego Straży Granicznej, kierowników jednostek organizacyjnych Komendy Głównej Straży Granicznej i komendantów oddziałów Straży Granicznej,
3) kierownik – w stosunku do podległych funkcjonariuszy.
Rozdział 6
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 24.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: K. Janik
- Data ogłoszenia: 2002-07-18
- Data wejścia w życie: 2002-07-18
- Data obowiązywania: 2002-07-18
- Dokument traci ważność: 2006-12-23
REKLAMA