REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 97 poz. 881

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI

z dnia 25 czerwca 2002 r.

w sprawie oddelegowania funkcjonariuszy Straży Granicznej do pracy poza Strażą Graniczną.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94. poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255, z 2001 r. Nr 45. poz. 498. Nr 106, poz. 1149 i Nr 110, poz. 1189 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 89, poz. 804) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa warunki i tryb:

1) oddelegowania funkcjonariusza Straży Granicznej, zwanego dalej „funkcjonariuszem”, do wykonywania pracy poza Strażą Graniczną,

2) przyznawania uposażenia oraz innych świadczeń przysługujących funkcjonariuszowi w czasie oddelegowania.

§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o „ustawie”, rozumie się przez to ustawę z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej.
§ 3.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do funkcjonariusza w służbie stałej, oddelegowanego do wykonywania pracy poza Strażą Graniczną.
§ 4.
Komendant Główny Straży Granicznej jest organem właściwym w sprawach oddelegowania funkcjonariusza do wykonywania pracy poza Strażą Graniczną, zwanego dalej „oddelegowaniem”, oraz odwołania z tego oddelegowania.
§ 5.
1. Z wnioskiem o oddelegowanie funkcjonariusza, zwanym dalej „wnioskiem”, może wystąpić kierownik urzędu państwowego, a w przypadku wniosku o oddelegowanie funkcjonariusza do wykonywania pracy w urzędzie administracji rządowej – dyrektor generalny urzędu.

2. Wniosek powinien określać nazwę urzędu państwowego, stanowisko służbowe wyznaczone dla funkcjonariusza, przysługującą na tym stanowisku wysokość wynagrodzenia, kwalifikacje zawodowe wymagane do zajmowania tego stanowiska oraz zakres wykonywanych na tym stanowisku zadań i obowiązków. Wniosek może zawierać wskazanie funkcjonariusza proponowanego do oddelegowania.

3. Wniosek może dotyczyć oddelegowania do wykonywania pracy w urzędach państwowych, w których wykonywane są zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego lub wykonywane są czynności w sprawach cudzoziemców.

4. Wniosek do wykonywania pracy w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw administracji publicznej może dotyczyć wyłącznie stanowisk, na których w myśl odrębnych przepisów mogą być zatrudniani oddelegowani funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej.

§ 6.
Oddelegowanie następuje po wyrażeniu przez funkcjonariusza zgody w formie pisemnego oświadczenia, wskazującego nazwę urzędu państwowego i stanowisko służbowe, na którym funkcjonariusz godzi się wykonywać pracę, a także okres wykonywania tej pracy.
§ 7.
Uwzględnienia wniosku można odmówić, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami Straży Granicznej.
§ 8.
1. W razie uwzględnienia wniosku:

1) zalicza się – do celów związanych z pełnieniem służby w Straży Granicznej oraz obliczania uposażenia i innych świadczeń pieniężnych przysługujących funkcjonariuszowi w okresie oddelegowania – stanowisko służbowe określone we wniosku do odpowiedniej grupy uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz ustala etatowy stopień, do którego zaszeregowuje to stanowisko, stosownie do zaszeregowania stanowisk służbowych funkcjonariuszy Straży Granicznej do grup uposażenia zasadniczego,

2) uzgadnia się z osobą, o której mowa w § 5 ust. 1, kandydaturę funkcjonariusza proponowanego do oddelegowania do wykonywania pracy w urzędzie państwowym, po uprzednim uzyskaniu od funkcjonariusza oświadczenia, o którym mowa w § 6.

2. Oddelegowanie funkcjonariusza następuje na podstawie rozkazu personalnego, w którym zwalnia się funkcjonariusza z dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego i oddelegowuje do wykonywania pracy poza Strażą Graniczną.

3. W rozkazie personalnym, o którym mowa w ust, 2, w szczególności zamieszcza się:

1) datę zwolnienia funkcjonariusza z dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego oraz wysokość przysługującego mu na tym stanowisku uposażenia,

2) nazwę urzędu państwowego, do którego następuje oddelegowanie,

3) określenie stanowiska przeznaczonego dla funkcjonariusza ze wskazaniem składników uposażenia ustalonych zgodnie z ust. 1 pkt 1,

4) określenie czasu trwania oddelegowania.

§ 9.
1. Wyznaczenie na stanowisko służbowe w urzędzie państwowym, do wykonywania pracy w którym funkcjonariusz został oddelegowany, następuje zgodnie z odrębnymi przepisami obowiązującymi przy wyznaczaniu na dane stanowisko służbowe.

2. Osoba, o której mowa w § 5 ust. 1, może przenieść oddelegowanego funkcjonariusza na inne stanowisko służbowe w urzędzie państwowym po uzyskaniu zgody:

1) Komendanta Głównego Straży Granicznej, z wyjątkiem przypadku gdy przeniesienie następuje na polecenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych, oraz

2) funkcjonariusza, wyrażonej w formie pisemnego oświadczenia.

3. W przypadku zmiany stanowiska służbowego w trybie, o którym mowa w ust. 2, w rozkazie personalnym określa się stanowisko służbowe, na które oddelegowany funkcjonariusz został przeniesiony, ze wskazaniem składników uposażenia ustalonych zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 1.

§ 10.
Okres oddelegowania funkcjonariusza może zostać przedłużony na wniosek osoby, o której mowa w § 5 ust. 1. Przepisy § 9 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
§ 11.
1. Oddelegowanemu funkcjonariuszowi przysługują uprawnienia i świadczenia, w tym uposażenie i inne świadczenia pieniężne, na zasadach określonych w ustawie, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

2. Do oddelegowanego funkcjonariusza stosuje się przepisy, które mają zastosowanie do pracowników zatrudnionych na stanowiskach służbowych równorzędnych do zajmowanego przez funkcjonariusza, dotyczące obowiązków pracodawcy i pracownika, regulaminów pracy, wyróżnień i kar, czasu pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, a także przyznawania nagród, z uwzględnieniem ust. 3.

3. W przypadku gdy wypłacone oddelegowanemu funkcjonariuszowi dodatkowe wynagrodzenie roczne lub nagroda roczna jest niższe od nagrody rocznej obliczonej na podstawie przepisów, o których mowa w ust. 1, albo dodatkowe wynagrodzenie roczne lub nagroda roczna nie przysługuje z uwagi na okres pracy w urzędzie, funkcjonariuszowi przysługuje odpowiednie wyrównanie przez jednostkę organizacyjną Straży Granicznej, w której pełnił służbę przed oddelegowaniem.

§ 12.
1. Urząd państwowy, do którego oddelegowano funkcjonariusza, wypłaca funkcjonariuszowi:

1) uposażenie,

2) dodatkowe wynagrodzenie roczne lub nagrodę roczną,

3) nagrody uznaniowe.

2. Jednostka organizacyjna Straży Granicznej, w której funkcjonariusz pełnił służbę przed oddelegowaniem, wypłaca funkcjonariuszowi:

1) świadczenia w naturze i ich ekwiwalenty oraz niewymienione w ust. 1 należności i świadczenia przysługujące z tytułu pełnienia służby,

2) nagrodę jubileuszową,

3) należności z tytutu doznania uszczerbku na zdrowiu i należności pośmiertne,

4) wyrównanie, o którym mowa w § 11 ust. 3.

§ 13.
Oddelegowanemu funkcjonariuszowi urlopów udziela właściwy przełożony w urzędzie państwowym, do którego oddelegowano funkcjonariusza, na zasadach i w wymiarze określonych w ustawie.
§ 14.
1. Oddelegowanie kończy się z upływem okresu, na który funkcjonariusz został oddelegowany.

2. Przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1, odwołanie funkcjonariusza z oddelegowania następuje:

1) z urzędu, w przypadku gdy:

a) funkcjonariusz zwalniany jest ze służby w Straży Granicznej albo

b) jest to uzasadnione potrzebami służby,

2) na wniosek:

a) osób, o których mowa w § 5 ust. 1,

b) oddelegowanego funkcjonariusza.

3. Odwołanie z oddelegowania w przypadkach, o których mowa w:

1) ust. 2 pkt 1 i 2 lit. a) – nie wymaga zgody oddelegowanego funkcjonariusza,

2) ust. 2 – następuje w dacie wskazanej w rozkazie personalnym.

§ 15.
1. Bezpośrednio po upływie okresu, na który funkcjonariusz został oddelegowany, jest obowiązany zgłosić się do służby w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, w której pełnił służbę przed oddelegowaniem.

2. Funkcjonariusz po odwołaniu z oddelegowania obejmuje stanowisko nie niższe niż zajmowane przed oddelegowaniem.

§ 16.
Przepisy rozporządzenia stosuje się od dnia 16 czerwca 2002 r.
§ 17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: K. Janik

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2002-07-02
  • Data wejścia w życie: 2002-07-02
  • Data obowiązywania: 2011-04-27
  • Dokument traci ważność: 2018-01-27

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA