REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 70 poz. 646
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 7 maja 2002 r.
w sprawie uprawiania płetwonurkowania.
Na podstawie art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889 i Nr 102, poz. 1115 oraz z 2002 r. Nr 4, poz. 31 i Nr 25, poz. 253) zarządza się, co następuje:
1) zapoznawczy,
2) podstawowy,
3) średni,
4) wyższy.
2. Osoba ubiegająca się o uzyskanie kwalifikacji, o których mowa w ust. 1, przedstawia:
1) zaświadczenie wydane przez lekarza o braku przeciwwskazań do uprawiania płetwonurkowania,
2) pisemną zgodę przedstawiciela ustawowego na uprawianie płetwonurkowania, jeżeli nie ukończyła 18 roku życia.
1) ukończenie 10 roku życia,
2) odbycie szkolenia teoretycznego z zakresu bezpieczeństwa płetwonurkowania, techniki płetwonurkowania i sprzętu płetwonurkowego,
3) odbycie szkolenia praktycznego, w tym co najmniej 1–5 nurkowań na głębokość 5 m, pod bezpośrednim nadzorem instruktora.
1) ukończenie 14 roku życia,
2) odbycie szkolenia teoretycznego z zakresu bezpieczeństwa płetwonurkowania, techniki płetwonurkowania, środowiska wodnego, sprzętu płetwonurkowego, podstaw fizjologii, wybranych zagadnień fizyki związanych z nurkowaniem, zagadnień medycyny związanych z uprawianiem płetwonurkowania oraz pierwszej pomocy przedmedycznej,
3) odbycie szkolenia praktycznego obejmującego co najmniej 9 nurkowań, w tym co najmniej 6 nurkowań na wodach otwartych do głębokości 20 m, w tym 2 nurkowań na głębokość 20 m, o minimalnym czasie nurkowania 20 minut każde, pod bezpośrednim nadzorem instruktora.
1) ukończenie 15 roku życia,
2) posiadanie kwalifikacji płetwonurka na poziomie podstawowym oraz wykonanie co najmniej 20 nurkowań, w tym 10 nurkowań na głębokość 10–20 m,
3) odbycie szkolenia teoretycznego z zakresu bezpieczeństwa płetwonurkowania, techniki płetwonurkowania, środowiska wodnego, sprzętu płetwonurkowego, pierwszej pomocy przedmedycznej, ratownictwa płetwonurkowego, planowania i organizacji nurkowań oraz umiejętności posługiwania się tabelami nurkowymi,
4) odbycie szkolenia praktycznego, obejmującego nurkowanie na głębokość 40 m, pod bezpośrednim nadzorem instruktora.
1) ukończenie 18 roku życia,
2) posiadanie kwalifikacji płetwonurka na poziomie średnim, wykonanie co najmniej 40 nurkowań na głębokość co najmniej 10 m, w tym co najmniej 15 nurkowań na głębokość 20–30 m,
3) odbycie szkolenia teoretycznego z zakresu bezpieczeństwa płetwonurkowania, techniki płetwonurkowania, środowiska wodnego, sprzętu płetwonurkowego, pierwszej pomocy przedmedycznej, ratownictwa płetwonurkowego, planowania i organizacji nurkowań oraz umiejętności posługiwania się tabelami nurkowymi, a także metodyki prowadzenia zajęć,
4) odbycie szkolenia praktycznego obejmującego nurkowanie na głębokość 50 m, pod bezpośrednim nadzorem instruktora.
2. Szkolenie sportowe płetwonurków mogą prowadzić osoby posiadające kwalifikacje zawodowe trenera lub instruktora sportu o specjalności płetwonurkowanie sportowe.
3. Szkolenie rekreacyjne płetwonurków mogą prowadzić osoby posiadające kwalifikacje zawodowe instruktora rekreacji ruchowej o specjalności płetwonurkowanie.
2. Szkolenie praktyczne pod wodą potwierdza się wpisem w dziennej karcie nurkowań i książce płetwonurka, dokonywanym przez prowadzącego zajęcia trenera lub instruktora.
3. Wpis, o którym mowa w ust. 2, zawiera: datę i miejsce nurkowań, czas pobytu pod powierzchnią wody, maksymalną głębokość nurkowań, rodzaj sprzętu płetwonurkowego, warunki nurkowania, pełnione funkcje i kwalifikacje posiadane przez osoby uczestniczące w szkoleniu płetwonurkowym.
4. Dokumentem potwierdzającym ukończenie szkolenia teoretycznego i praktycznego jest książka płetwonurka.
2. Płetwonurek posiadający kwalifikacje na poziomie podstawowym może nurkować do głębokości 20 m, a osoba, która nie ukończyła 18 roku życia, może nurkować do głębokości 20 m z osobą pełnoletnią, posiadającą kwalifikacje płetwonurka na poziomie co najmniej podstawowym.
3. Płetwonurek posiadający kwalifikacje na poziomie średnim może nurkować do głębokości 40 m.
4. Płetwonurek posiadający kwalifikacje na poziomie wyższym może nurkować do głębokości 50 m.
2. Organem odwoławczym w sprawach, o których mowa w ust. 1, jest minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu.
1) nazwę i adres podmiotu, o którym mowa w § 8 ust. 1, jego REGON,
2) numer książki,
3) aktualną fotografię,
4) dane osobowe płetwonurka: imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, PESEL, miejsce zamieszkania, numer telefonu, grupę krwi,
5) imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku płetwonurkowego,
6) informację o posiadanych kwalifikacjach płetwonurkowych,
7) informację o szkoleniu nurkowym,
8) rejestr wykonanych nurkowań,
9) wpis dokonany przez lekarza o braku przeciwwskazań do uprawiania płetwonurkowania,
10) miejsce na adnotacje o zawieszeniu lub cofnięciu uprawnień,
11) miejsce na adnotację dotyczącą leczenia hiperbarycznego,
12) spis telefonów alarmowych,
13) instrukcję pierwszej pomocy przy wypadkach płetwonurkowych.
2. Za bezpieczeństwo w zorganizowanych formach szkolenia jest odpowiedzialny trener lub instruktor płetwonurkowania prowadzący zajęcia.
1) 15 osób – jeżeli zajęcia są prowadzone na powierzchni wody,
2) 4 osoby – jeżeli zajęcia są prowadzone pod wodą przy widoczności ponad 10 m,
3) 2 osoby – jeżeli zajęcia są prowadzone pod wodą przy widoczności od 2 do 10 m,
4) 1 osoba – jeżeli zajęcia są prowadzone pod wodą przy widoczności do 2 m.
1) w warunkach nietypowych, a w szczególności płetwonurkowanie podlodowe, wrakowe i jaskiniowe,
2) z wykorzystaniem innych mieszanin oddechowych niż powietrze,
3) z użyciem nietypowego sprzętu.
2. Prowadzący płetwonurkowanie jest obowiązany posiadać bójkę asekuracyjną, wskazującą miejsce wynurzenia i umożliwiającą wykonanie dekompresji.
3. Uprawiający płetwonurkowanie sportowe jest obowiązany posiadać sprzęt określony w regulaminie zawodów.
2. Uprawianie płetwonurkowania na wodach z nieoznaczonym szlakiem żeglownym lub na szlakach żeglownych bądź w ich bezpośrednim sąsiedztwie odbywa się przy zachowaniu następujących zasad bezpieczeństwa:
1) rejon nurkowania oznacza się flagą o symbolu „A” międzynarodowego kodu sygnałowego, umieszczoną co najmniej 1 m nad powierzchnią wody, na zakotwiczonej boi lub jednostce pływającej,
2) płetwonurka przebywającego pod wodą łączy się z ruchomą boją na powierzchni, oznakowaną flagą o symbolu „A” lub napisem „NUREK”.
3. Uprawianie płetwonurkowania w porze nocnej lub w warunkach ograniczonej widoczności na wodach, o których mowa w ust. 2, jest dopuszczalne pod warunkiem umieszczenia źródła cyklicznie błyskającego białego światła.
2. Osoby, o których mowa w ust. 1, są obowiązane niezwłocznie zgłosić każdy wypadek śmiertelny zaistniały w trakcie płetwonurkowania do właściwej miejscowo jednostki Policji, a następnie do właściwego podmiotu, o którym mowa w § 8 ust. 1.
2. Osoby posiadające nurkowe uprawnienia zawodowe, wojskowe oraz Państwowej Straży Pożarnej mogą uzyskać certyfikat, o którym mowa w § 12, po uzupełnieniu różnic wynikających z programów szkolenia.
Prezes Rady Ministrów: L. Miller
Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 7 maja 2002 r. (poz. 646)
Załącznik nr 1
WZÓR CERTYFIKATU – POZIOM ZAPOZNAWCZY
Załącznik nr 2
WZÓR CERTYFIKATU – POZIOM PODSTAWOWY
Załącznik nr 3
WZÓR CERTYFIKATU – POZIOM ŚREDNI
Załącznik nr 4
WZÓR CERTYFIKATU – POZIOM WYŻSZY
Załącznik nr 5
SZCZEGÓLNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
OBOWIĄZUJĄCE PRZY UPRAWIANIU PŁETWONURKOWANIA
1. Maksymalna głębokość nurkowania z wykorzystaniem powietrza jako mieszaniny oddechowej wynosi 50 m.
2. Przy stosowaniu mieszanin oddechowych innych niż powietrze ciśnienie cząstkowe tlenu nie może przekraczać 0,16 Mpa.
3. Uprawianie płetwonurkowania odbywa się z zachowaniem zasad profilaktyki wypadków i chorób nurkowych.
4. Osoby uprawiające płetwonurkowanie są obowiązane posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania płetwonurkowania.
5. Do obowiązków osoby kierującej nurkowaniem należy zaplanowanie nurkowania, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa, oraz jego wykonanie zgodnie z posiadaną wiedzą i odpowiednią praktyką nurkową.
6. Planowanie nurkowania odbywa się z określeniem sposobu bezpiecznego wejścia do wody oraz powrotu po zakończeniu nurkowania.
7. Przed rozpoczęciem nurkowania należy ustalić: sposób porozumiewania się sygnałami nurkowymi oraz procedurę ratunkowo-ewakuacyjną obowiązującą w przypadku wystąpienia zagrożenia.
8. Podstawowym obowiązkiem organizatora zajęć szkoleniowych na basenie i na wodach otwartych jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom szkolonym.
9. Miejsce prowadzenia zajęć szkoleniowych wyposaża się w sprzęt pierwszej pomocy, sprawny technicznie, z możliwością stosowania tlenu o minimalnym zapasie 1500 l, oraz pisemną procedurę postępowania w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia płetwonurka.
10. Wszelkie zajęcia szkoleniowe na basenie i na wodach otwartych są prowadzone pod nadzorem trenera lub instruktora, o kwalifikacjach uprawniających do prowadzenia płetwonurkowania, a ćwiczenia wykonywane pod wodą – w bezpośredniej jego obecności.
- Data ogłoszenia: 2002-06-08
- Data wejścia w życie: 2002-06-23
- Data obowiązywania: 2002-06-23
- Dokument traci ważność: 2005-12-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA