REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 66 poz. 606

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI

z dnia 6 maja 2002 r.

w sprawie dokonywania potrąceń z uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 131 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255 oraz z 2001 r. Nr 45, poz. 498, Nr 106, poz. 1149 i Nr 110, poz. 1189) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa jednostki organizacyjne właściwe do dokonywania potrąceń z uposażenia funkcjonariusza Straży Granicznej, zwanego dalej „funkcjonariuszem”, oraz tryb postępowania w tych sprawach.
§ 2.
1. Potrąceń dokonuje właściwa komórka jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pozostaje na zaopatrzeniu finansowym.

2. Potrąceń dokonuje się, odnotowując ten fakt na liście uposażeń.

§ 3.
Za zgodą funkcjonariusza wyrażoną na piśmie mogą być dokonywane potrącenia z tytułu zobowiązań:

1) zapłaty odszkodowania, przewidzianych w przepisach o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Urzędu Ochrony Państwa,

2) wobec pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych,

3) innych, wskazanych przez funkcjonariusza.

§ 4.
1. Potrąceń dokonuje się:

1) podczas egzekucji należności:

a) objętych sądowymi lub administracyjnymi tytułami wykonawczymi – na wezwanie komornika sądowego, organu egzekucyjnego właściwego do prowadzenia egzekucji administracyjnej lub wierzyciela uprawnionego do egzekwowania należności w trybie administracyjnym,

b) z tytułu szkód wyrządzonych w mieniu Skarbu Państwa znajdującym się w trwałym zarządzie Straży Granicznej – na pisemne wezwanie organu określonego w przepisach dotyczących podmiotów właściwych do ustalania wysokości szkód, zawierania ugód oraz podejmowania decyzji dotyczących szkód wyrządzonych przez funkcjonariuszy,

c) na podstawie odrębnych przepisów – na pisemne wezwanie właściwego organu lub wierzyciela, z dokładnym określeniem kwoty podlegającej potrąceniu i powołaniem odpowiedniego przepisu zobowiązującego do potrącenia,

2) w przypadkach, o których mowa w § 3 pkt 2 i 3 – na podstawie zestawienia kwot podlegających potrąceniu, sporządzonego przez właściwy organ lub upoważnione osoby.

2. Potrącenia na zaspokojenie należności z tytułu świadczeń alimentacyjnych oraz należności z tytułu odpowiedzialności majątkowej za szkody wyrządzone w mieniu Skarbu Państwa znajdującym się w trwałym zarządzie Straży Granicznej mogą być dokonywane również bez postępowania egzekucyjnego – na wniosek wierzyciela – po przedłożeniu przez niego tytułu wykonawczego bądź dobrowolnego zobowiązania do zapłaty odszkodowania.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli:

1) świadczenia alimentacyjne mają być potrącone na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pokrycie wszystkich zobowiązań alimentacyjnych,

2) uposażenie zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.

4. Podstawę do dokonania potrącenia z tytułu:

1) samowolnego opuszczenia miejsca pełnienia służby albo pozostawania poza nim lub niepodejmowania służby,

2) zawinionej niemożności pełnienia obowiązków służbowych,

3) rozpoczęcia urlopu bezpłatnego w ciągu miesiąca kalendarzowego

– stanowi rozkaz personalny.

§ 5.
Z uposażenia funkcjonariusza, należnego mu w dniu wypłaty, nie dokonuje się potrąceń – jeżeli rozkaz personalny o zmniejszeniu uposażenia został wydany po terminie wypłaty.
§ 6.
1. W przypadku przeniesienia funkcjonariusza na zaopatrzenie finansowe do innej jednostki organizacyjnej, dotychczasowa jednostka:

1) jest obowiązana wpisać w zaświadczeniu o zaopatrzeniu finansowym (karcie zaopatrzenia finansowego) funkcjonariusza kwoty dokonanych już potrąceń i kwoty pozostałego zadłużenia oraz wysokość miesięcznych bieżących obciążeń,

2) zawiadamia organ egzekucyjny (wierzyciela) o zaniechaniu dokonywania potrąceń na podstawie posiadanych tytułów wykonawczych, wskazując jednostkę organizacyjną, do której funkcjonariusz został przeniesiony.

2. W przypadku zawieszenia, wstrzymania lub przywrócenia wypłaty pełnego uposażenia jednostka organizacyjna, w której funkcjonariusz pozostaje na zaopatrzeniu finansowym, zawiadamia organ egzekucyjny (wierzyciela), na którego wezwanie dokonuje się potrąceń.

§ 7.
Kwoty potrąceń właściwa jednostka organizacyjna przekazuje zgodnie z dyspozycją funkcjonariusza lub organów egzekucyjnych (wierzycieli), na których wezwanie dokonywane są potrącenia.
§ 8.
Traci moc zarządzenie nr 43 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 10 maja 1991 r. w sprawie właściwości i trybu dokonywania potrąceń z uposażenia policjantów i funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa oraz terminów wypłaty uposażenia (Dz. Urz. MSW Nr 2, poz. 41, Nr 3, poz. 81 i Nr 4, poz. 98, z 1992 r. Nr 1, poz. 23, z 1993 r. Nr 5, poz. 97 oraz z 1996 r. Nr 10, poz. 67) – w zakresie dotyczącym funkcjonariuszy Straży Granicznej.
§ 9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: K. Janik

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA