REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 47 poz. 440
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie dotacji przeznaczonej na finansowanie restrukturyzacji zatrudnienia w przemyśle koksowniczym.
Na podstawie art. 44 ustawy budżetowej na rok 2002 z dnia 14 marca 2002 r. (Dz. U. Nr 30, poz. 275) zarządza się, co następuje:
1) warunki uzyskania uprawnień do osłon socjalnych dla pracowników tego przemysłu,
2) zasady, tryb przyznawania, ustalania kwot oraz obliczania i wypłacania osłon socjalnych,
3) tryb udzielania, sposób wykorzystania i rozliczania dotacji.
2. Dotacja jest przeznaczona na dofinansowanie osłon socjalnych wypłacanych pracownikom, z którymi rozwiązano lub będzie rozwiązany stosunek pracy z powodu ograniczenia zdolności produkcyjnych, zmian technologicznych i asortymentowych produkcji, restrukturyzacji organizacyjnej, likwidacji stanowisk, oddziałów i wydziałów produkcyjnych – wynikających z programu restrukturyzacji polskiego przemysłu koksowniczego oraz umów zawartych przez ministra właściwego do spraw gospodarki z koksowniami na podstawie tego programu.
3. Umowy, o których mowa w ust. 2, określają w szczególności: liczbę zwalnianych pracowników, ogólną kwotę kosztów zmniejszenia zatrudnienia, wyszczególnione rodzaje osłon socjalnych oraz ogólną kwotę dotacji dla koksowni.
1) odprawy pieniężne przysługujące na podstawie ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19, Nr 10, poz. 59 i Nr 51, poz. 298, z 1991 r. Nr 83, poz. 372, Nr 106, poz. 457 i Nr 113, poz. 491, z 1992 r. Nr 21, poz. 84, z 1994 r. Nr 1, poz. 1, z 1996 r. Nr 24, poz. 110 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) lub jednorazowe odprawy pieniężne w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy z zastrzeżeniem art. 8 ust. 4 tej ustawy, należne pracownikom spełniającym warunki do uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego i przechodzącym na świadczenia przedemerytalne,
2) nagrody jubileuszowe wypłacane pracownikom uprawnionym do odpraw, o których mowa w pkt 1, w przypadkach gdy pracownik nabył prawo do tej nagrody w okresie wypowiedzenia stosunku pracy albo w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy, o ile zakładowy układ zbiorowy pracy zawiera takie postanowienia,
3) doradztwo zawodowe i jednorazowe szkolenie przekwalifikowujące pracowników,
4) świadczenia na przekwalifikowanie – kontrakty szkoleniowe,
5) jednorazowe odprawy warunkowe,
6) odprawy warunkowe.
2. Dotacja jest udzielana na wniosek koksowni.
3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien zawierać:
1) oznaczenie koksowni ubiegającej się o dotację,
2) określenie rodzaju osłon socjalnych,
3) liczbę osób i wnioskowaną kwotę dotacji z podziałem na rodzaje osłon socjalnych,
4) imienny wykaz pracowników, wraz z numerem PESEL, którzy będą korzystali z poszczególnych rodzajów osłon socjalnych,
5) podpisy osób uprawnionych do reprezentowania koksowni ubiegającej się o dotację,
6) oświadczenie o wydzieleniu własnych środków na poszczególne rodzaje osłon socjalnych.
1) nieodpłatne doradztwo zawodowe i prawne w zakresie umożliwiającym podjęcie działalności gospodarczej lub zatrudnienia poza koksowniami,
2) jednorazowe szkolenie przekwalifikowujące, którego celem będzie nabycie kwalifikacji umożliwiających podjęcie działalności gospodarczej lub zatrudnienia poza koksowniami,
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do osób, które pobierają świadczenie emerytalne lub rentowe określone w odrębnych przepisach.
2. Minister właściwy do spraw gospodarki ustala wysokość dofinansowania tych odpraw i nagród w umowach, o których mowa w § 2 ust. 2, w granicach wynikających z zabezpieczonej w budżecie państwa kwoty na ten cel i do wysokości 50% kwoty tych odpraw i nagród.
3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do pracowników, którzy korzystają ze świadczenia na przekwalifikowanie – kontraktu szkoleniowego, jednorazowej odprawy warunkowej oraz odprawy warunkowej.
2. Pracodawca wypłaca przyznane pracownikowi świadczenie na przekwalifikowanie – kontrakt szkoleniowy w każdym miesiącu, począwszy od miesiąca, w którym rozpoczęto szkolenie, nie później niż w terminie wypłaty wynagrodzeń, w wysokości równej wynagrodzeniu pracownika, obliczanemu jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.
3. Pracodawca, przyznając pracownikowi świadczenie na przekwalifikowanie – kontrakt szkoleniowy, jest obowiązany do dokonywania wpłat składek na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe – finansowanych ze środków ubezpieczonego i koksowni, a także zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, w tym składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz składki płaconej na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, w wysokościach określonych w odrębnych przepisach.
4. Minister właściwy do spraw gospodarki ustala wysokość dofinansowania świadczenia na przekwalifikowanie – kontraktu szkoleniowego w umowach, o których mowa w § 2 ust. 2, w granicach wynikających z określonej w budżecie kwoty na ten cel i do wysokości 50% sumy wysokości tego świadczenia i kosztów, o których mowa w ust. 2 i 3, poniesionych przez pracodawcę.
5. Do pracowników korzystających ze świadczenia na przekwalifikowanie – kontraktu szkoleniowego, przepis § 4 stosuje się odpowiednio.
2. Pracodawca wypłaca przyznaną pracownikowi odprawę, o której mowa w ust. 1, w kwocie równej iloczynowi pełnych miesięcy pozostających do zakończenia 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia i jego wysokości ustalonej zgodnie z § 6 ust. 2 i pomniejszonej o kwotę odpowiadającą 18,71% wynagrodzenia pracownika, obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.
3. Minister właściwy do spraw gospodarki ustala wysokość dofinansowania jednorazowej odprawy warunkowej w umowach, o których mowa w § 2 ust. 2, w granicach wynikających z określonej w budżecie kwoty na ten cel i do wysokości 50% kwoty, o której mowa w ust. 2.
2. Minister właściwy do spraw gospodarki ustala wysokość dofinansowania odprawy warunkowej na podstawie umów, o których mowa w § 2 ust. 2, w granicach wynikających z określonej w budżecie państwa kwoty na ten cel i do wysokości 50% kwoty, o której mowa w ust. 1.
1) kwartalne – do 15 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału,
2) roczne – do dnia 31 stycznia roku następującego po rozliczonym roku budżetowym.
2. Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać rozliczenia wypłaconych kwot dotacji na cele określone we wniosku.
Minister Gospodarki: J. Piechota
- Data ogłoszenia: 2002-05-02
- Data wejścia w życie: 2002-05-17
- Data obowiązywania: 2002-05-17
- Dokument traci ważność: 2002-12-31
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA