REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 41 poz. 367
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 kwietnia 2002 r.
w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej architektów oraz inżynierów budownictwa.
Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 42 i z 2002 r. Nr 23, poz. 221) zarządza się, co następuje:
2. Umowę ubezpieczenia OC zawiera się na pisemny wniosek ubezpieczającego,
2. Po upływie okresu zawieszenia w prawach członka izby umowę ubezpieczenia OC zawiera się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień ponownego rozpoczęcia wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
2. Umowa ubezpieczenia OC ulega przedłużeniu na okres kolejnych 12 miesięcy, chyba że ubezpieczający, nie później niż 30 dni przed upływem okresu, na jaki umowa została zawarta, wypowie ją.
3. W przypadku gdy umowa ubezpieczenia OC nie została wypowiedziana, jej przedłużenie nie następuje, jeżeli ubezpieczający do końca okresu ubezpieczenia nie zapłacił składki, a w razie płacenia składki w ratach – którejkolwiek raty składki.
2. Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń trwa przez okres wskazany w umowie i kończy się z upływem ostatniego dnia tego okresu, z zastrzeżeniem § 5 ust. 2.
3. Jeżeli składka ubezpieczeniowa płatna jest w ratach, niezapłacenie raty składki w oznaczonym terminie nie powoduje ustania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, z zastrzeżeniem § 5 ust. 3.
4. Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń, wynikająca z umowy ubezpieczenia OC, ustaje w przypadkach określonych w § 7.
1) skreślenia ubezpieczonego z listy członków izby,
2) zawieszenia w prawach członka izby.
2. W przypadku skreślenia z listy członków izby umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z dniem uprawomocnienia się uchwały o skreśleniu.
3. W przypadku zawieszenia w prawach członka izby, umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z dniem uprawomocnienia się uchwały o zawieszeniu.
4. W przypadku rozwiązania umowy ubezpieczenia OC z powodów, o których mowa w ust. 1, zakład ubezpieczeń zwraca składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia, chyba że w okresie poprzedzającym rozwiązanie umowy ubezpieczenia OC nastąpiła szkoda, za którą zakład ubezpieczeń wypłacił lub zobowiązany jest zapłacić odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia.
5. Wysokość składki podlegającej zwrotowi ustala się w wysokości 1/12 składki za dwunastomiesięczny okres ubezpieczenia, za każdy miesiąc, z tym że każdy miesiąc rozpoczęty uważa się za pełny.
2. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki objęte są umową ubezpieczenia OC, wynosi równowartość w złotych 50 000 euro.
3. Kwota, o której mowa w ust. 2, ustalana jest przy zastosowaniu kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy każdego roku.
4. Przez zdarzenie, o którym mowa w ust. 2, rozumie się działanie lub zaniechanie ubezpieczonego przy wykonywaniu samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w którego następstwie została wyrządzona szkoda uprawniająca poszkodowanego do dochodzenia roszczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej ubezpieczonego.
2. Zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności za szkody:
1) wyrządzone z winy umyślnej ubezpieczonego, stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub sądu dyscyplinarnego,
2) wyrządzone osobom fizycznym zatrudnionym przez ubezpieczonego na podstawie umowy o pracę lub wykonującym roboty lub usługi na rzecz ubezpieczonego na podstawie umowy prawa cywilnego, powstałe w związku ze świadczeniem pracy, robót lub usług na rzecz ubezpieczonego,
3) powstałe po skreśleniu ubezpieczonego z listy członków izby, a także w okresie zawieszenia w prawach członka izby, chyba że szkoda jest następstwem wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie przed skreśleniem lub zawieszeniem,
4) powstałe w następstwie działań wojennych, stanu wyjątkowego, stanu klęski żywiołowej, rozruchów i zamieszek,
5) wynikłe z przekroczenia ustalonych kosztów,
6) powstałe w wyniku nałożenia kar umownych i kar administracyjnych,
7) wyrządzone wskutek naruszenia praw autorskich i patentów,
8) powstałe w wyniku normalnego zużycia lub wadliwej eksploatacji obiektów budowlanych.
1) pokrycia kosztów wynagrodzenia rzeczoznawców powołanych przez ubezpieczonego za zgodą zakładu ubezpieczeń, w celu ustalenia okoliczności i rozmiarów szkody,
2) zwrotu kosztów mających na celu zapobieżenie zwiększeniu się szkody i roszczeń finansowych, jeżeli uzasadnione są okolicznościami danego zdarzenia,
3) pokrycia kosztów procesu w sporze toczącym się za zgodą zakładu ubezpieczeń,
4) pokrycia kosztów postępowania ugodowego poniesionych przez ubezpieczonego, prowadzonego za zgodą zakładu ubezpieczeń.
1) zawiadomić niezwłocznie zakład ubezpieczeń o zgłoszeniu roszczenia, chyba że jest to niemożliwe z uwagi na istniejącą przeszkodę,
2) udzielić zakładowi ubezpieczeń pomocy w dokonaniu czynności niezbędnych do ustalenia okoliczności powstania szkody i wysokości odszkodowania,
3) udzielić zakładowi ubezpieczeń niezbędnych wyjaśnień oraz, w miarę możliwości, dostarczyć dowody co do przyczyn powstania szkody, żądane przez zakład ubezpieczeń.
Minister Finansów: M. Belka
- Data ogłoszenia: 2002-04-19
- Data wejścia w życie: 2002-04-19
- Data obowiązywania: 2002-04-19
- Dokument traci ważność: 2004-01-01
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA