REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 20 poz. 201
ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 lutego 2002 r.
w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego
Na podstawie art. 96 § 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia zarządza się, co następuje:
2. Wzór odcinków formularza mandatu karnego, zwanego dalej „formularzem”, określa załącznik do rozporządzenia.
1) na odcinku „A” formularza wpisuje wysokość nałożonej grzywny,
2) na odcinku „C” formularza:
a) oznacza rodzaj mandatu oraz wypełnia rubryki dotyczące sprawcy zgodnie z opisem; numer PESEL wpisuje się w miarę możliwości,
b) wpisuje rodzaj i charakter wykroczenia oraz kwalifikację prawną,
c) w przypadku naruszenia przepisów o ruchu drogowym, wpisuje liczbę punktów przewidzianych za to naruszenie na podstawie odrębnych przepisów,
d) wpisuje swój numer służbowy, datę nałożenia mandatu oraz składa swój podpis.
2. Sprawca wykroczenia potwierdza przyjęcie mandatu karnego kredytowanego, składając czytelny podpis na odcinku „C” formularza.
3. Sprawca wykroczenia ukarany mandatem karnym kredytowanym otrzymuje odcinki „A”, „B” i „C” formularza.
2. Sprawca wykroczenia potwierdza przyjęcie mandatu karnego uiszczanego w gotówce, składając czytelny podpis na odcinku „C” formularza.
3. Sprawca wykroczenia ukarany mandatem karnym uiszczanym w gotówce otrzymuje odcinek „C” formularza.
2. Sprawcy wykroczenia ukaranemu mandatem karnym zaocznym pozostawia się odcinki „A”, „B” i „C” formularza.
3. Mandat karny zaoczny można pozostawić osobie pełnoletniej, która zobowiąże się do przekazania go sprawcy wykroczenia. Osoba ta potwierdza otrzymanie odcinków „A”, „B” i „C”, wpisując swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania na odwrocie odcinka „E” oraz potwierdzając prawdziwość tych danych własnoręcznym podpisem.
4. W razie niemożności doręczenia osobiście sprawcy wykroczenia odcinków formularza mandatu karnego, o których mowa w ust. 2, na drzwiach mieszkania sprawcy wykroczenia lub w miejscu widocznym na nieruchomości lub ruchomości, w tym na pojeździe należącym do sprawcy bądź przez niego użytkowanym, umieszcza się zawiadomienie.
5. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 4, powinno wskazywać, gdzie i kiedy odcinki mandatu karnego pozostawiono, oraz że należy je odebrać w ciągu 7 dni, wraz z pouczeniem, że odcinki mandatu karnego nieodebrane w terminie uważa się za doręczone.
6. W przypadku stwierdzenia wykroczenia za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, rejestrującego obraz, funkcjonariusz, nakładając na sprawcę wykroczenia mandat karny zaoczny, może wysłać mu przesyłką poleconą odcinki „A”, „B” i „C” formularza, wraz z zarejestrowanym obrazem, po usunięciu z niego wizerunków innych osób niż sprawca zarejestrowanego wykroczenia.
Załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 22 lutego 2002 r. (poz. 201)
WZÓR
[1] § 7a dodany przez § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 marca 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz.U. Nr 27, poz. 267). Zmiana weszła w życie 27 marca 2002 r.
- Data ogłoszenia: 2002-03-12
- Data wejścia w życie: 2002-03-27
- Data obowiązywania: 2016-01-01
- Dokument traci ważność: 2017-03-20
- ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW z dnia 22 marca 2002 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego
- ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW z dnia 9 września 2002 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego
- ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW z dnia 16 października 2002 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
- ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW z dnia 7 września 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego
- ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW z dnia 30 grudnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA