REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 8 poz. 76
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SKARBU PAŃSTWA
z dnia 11 stycznia 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu podziału 15% akcji Banku Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna stanowiących własność Skarbu Państwa pomiędzy osoby uprawnione.
Na podstawie art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających (Dz. U. Nr 119, poz. 1252 i z 2001 r. Nr 111, poz. 1195) zarządza się, co następuje:
1) ustawa – ustawę z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających,
2) bank spółdzielczy – bank spółdzielczy, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy,
3) bank regionalny – bank regionalny utworzony na podstawie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o restrukturyzacji banków spółdzielczych i Banku Gospodarki Żywnościowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 80, poz. 369, z 1995 r. Nr 142, poz. 704, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 121, poz. 770 i Nr 140, poz. 939),
4) BGŻ S.A. – Bank Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie,
5) BGŻ – Bank Gospodarki Żywnościowej z siedzibą w Warszawie, działający do dnia przekształcenia w BGŻ S.A.,
6) osoba uprawniona – osobę, o której mowa w art. 2 pkt 4 ustawy,
7) staż pracy – okres zatrudnienia w BGŻ S.A., bankach spółdzielczych i bankach regionalnych.
2. Banki spółdzielcze dokonują wezwania przez zamieszczenie ogłoszenia w dzienniku lokalnym oraz przez wywieszenie ogłoszenia w siedzibie banku i we wszystkich oddziałach. Wezwanie może być rozpowszechnione także w inny, zwyczajowo przyjęty, sposób.
3. BGŻ S.A. i banki regionalne dokonują wezwania przez zamieszczenie ogłoszenia w dzienniku ogólnokrajowym oraz przez wywieszenie ogłoszenia w siedzibie i we wszystkich oddziałach.
4. Wezwanie powinno określać:
1) firmę (nazwę), siedzibę oraz adres banku sporządzającego listę,
2) termin i miejsce składania oświadczeń,
3) informację o obowiązku dołączenia do oświadczenia zaświadczenia lub innego dokumentu poświadczającego staż pracy i zajmowane stanowisko w banku, o którym mowa w § 3 ust. 4,
4) termin i miejsce wywieszenia list osób uprawnionych oraz pouczenie o sposobie i terminach wnoszenia oraz rozpatrzenia reklamacji.
5. BGŻ S.A., banki spółdzielcze oraz banki regionalne ponowią wezwanie, w sposób określony w ust. 2 i 3, po upływie 45 dni od dnia ukazania się ogłoszenia po raz pierwszy.
2. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, składa się w banku, w którym osoba uprawniona jest lub była zatrudniona. W przypadku gdy bank nie istnieje, oświadczenie składa się w BGŻ S.A., chyba że prawa i obowiązki banku przeszły na inny bank spółdzielczy lub regionalny.
3. Oświadczenie osoby uprawnionej zawiera:
1) imię (imiona), nazwisko oraz imię ojca osoby uprawnionej,
2) numer ewidencyjny PESEL,
3) miejsce zamieszkania i adres,
4) zamiar nabycia akcji BGŻ S.A. od Skarbu Państwa,
5) wskazanie banku (BGŻ S.A., banku spółdzielczego lub banku regionalnego), w którym osoba uprawniona pracowała,
6) informację o stażu pracy liczonym po przekształceniu BGŻ w spółkę akcyjną i ostatnio zajmowanym stanowisku,
7) zgodę osoby uprawnionej na przetwarzane jej danych osobowych,
8) podpis osoby uprawnionej.
4. Do oświadczenia osoba uprawniona dołącza zaświadczenie o stażu pracy i stanowisku wydane przez BGŻ S.A., bank spółdzielczy lub bank regionalny. Banki te wydają zaświadczenie na wniosek osoby uprawnionej.
5. W przypadku gdy bank nie istnieje, osoba uprawniona dołącza inne dokumenty, w szczególności świadectwa pracy, poświadczające jej staż pracy i stanowisko w banku, o którym mowa w ust. 2.
2. Listy, o których mowa w ust. 1, zawierają:
1) imię (imiona) i nazwisko oraz imię ojca osoby uprawnionej,
2) numer ewidencyjny PESEL osoby uprawnionej,
3) staż pracy liczony po dniu przekształcenia BGŻ w spółkę akcyjną i stanowisko osoby uprawnionej z podaniem nazwy ostatniego miejsca pracy (BGŻ S.A., banku spółdzielczego lub banku regionalnego).
3. BGŻ S.A., banki spółdzielcze oraz banki regionalne niezwłocznie po sporządzeniu list osób uprawnionych wywieszą je w siedzibach oraz we wszystkich oddziałach. Listy osób uprawnionych wywieszane są na okres jednego miesiąca.
4. Staż pracy osoby uprawnionej liczony jest w miesiącach. Niepełne miesiące zaokrągla się w dół. W przypadku gdy osoba uprawniona była zatrudniona w więcej niż jednym banku, staż pracy podlega sumowaniu.
2. Reklamację składa się w banku, w którym osoba uprawniona złożyła oświadczenie o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji. Reklamację składa się na piśmie.
3. Do reklamacji osoba uprawniona dołącza dokumenty potwierdzające spełnienie warunków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy, bądź poświadczające jej staż pracy i zajmowane stanowisko.
4. Reklamację rozpatruje komisja powołana przez zarząd banku, w którym złożono oświadczenie, w terminie 21 dni od dnia jej złożenia. Komisje mogą być również powoływane w oddziałach banku. Rozpatrzenie reklamacji wyczerpuje tok postępowania reklamacyjnego.
5. Niezwłocznie po rozpatrzeniu reklamacji bank powiadamia na piśmie wnoszącego reklamację o sposobie rozpatrzenia reklamacji.
2. Po sporządzeniu list osób uprawnionych, o których mowa w ust. 1, zarządy banków spółdzielczych oraz banków regionalnych przekażą listy do BGŻ S.A., wraz z oświadczeniami o dochowaniu należytej staranności przy sporządzaniu tych list.
3. Listy osób uprawnionych przekazywane są w formie pisemnej oraz na nośniku magnetycznym lub optycznym, w terminie 14 dni od dnia ich sporządzenia, w sposób pozwalający na przetwarzanie danych w systemach informatycznych BGŻ S.A. BGŻ S.A. powiadomi banki spółdzielcze oraz banki regionalne o sposobie przekazywania oraz przetwarzania danych.
2. Osoba uprawniona może być umieszczona tylko jeden raz na zbiorczej liście.
2. BGŻ S.A. oblicza łączny staż pracy wszystkich osób uprawnionych, sumując staż pracy poszczególnych osób, z uwzględnieniem współczynnika, o którym mowa w ust. 4. Przy obliczaniu łącznego stażu pracy nie uwzględnia się okresu zatrudnienia w BGŻ i bankach spółdzielczych przed dniem przekształcenia BGŻ w spółkę akcyjną.
3. BGŻ S.A. określa liczbę akcji przypadających na jeden miesiąc pracy osoby uprawnionej, będących ilorazem liczby przekazanych do udostępnienia akcji BGŻ S.A. stanowiących własność Skarbu Państwa oraz łącznego stażu pracy wszystkich osób uprawnionych, obliczonego zgodnie z ust. 2.
4. Przy ustalaniu liczby akcji przypadających osobom uprawnionym przyjmuje się współczynnik:
1) 1,1 – dla stanowisk w organach zarządzających banków,
2) 1 – dla pozostałych stanowisk.
5. Osoba uprawniona nabywa akcje w ilości stanowiącej iloczyn liczby akcji za jeden miesiąc pracy oraz wysokości jej stażu pracy po dniu przekształcenia BGŻ w spółkę akcyjną i ostatniego zajmowanego przez nią stanowiska.
6. BGŻ S.A. dokona obliczenia liczby akcji przypadających dla każdej z osób uprawnionych. Ułamkowe części akcji zaokrągla się w dół, do pełnej liczby.
2. BGŻ S.A. przekaże bankom spółdzielczym oraz bankom regionalnym wyciągi ze zbiorczej listy osób uprawnionych, uzupełnione o dane dotyczące liczby akcji przysługujących osobom uprawnionym w celu udostępnienia tych wyciągów osobom uprawnionym, poprzez wywieszenie ich w siedzibach i oddziałach banków.
2. Umowę zbycia akcji z osobami uprawnionymi zawiera minister właściwy do spraw Skarbu Państwa. Dokument umowy zbycia akcji sporządza BGŻ S.A.
3. Minister właściwy do spraw Skarbu Państwa zawiera umowy, o których mowa w ust. 2, w okresie 12 miesięcy od dnia ukazania się ogłoszenia o przystąpieniu do przekazywania osobom uprawnionym akcji BGŻ S.A.
2. Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1) firmę (nazwę), siedzibę i adres oddziałów BGŻ SA, w których można zawrzeć umowę nabycia akcji,
2) ogólną liczbę akcji przekazywanych do nieodpłatnego zbycia osobom uprawnionym,
3) ogólną liczbę osób uprawnionych,
4) okres, w którym osoby uprawnione mogą nabywać przysługujące im akcje.
Minister Skarbu Państwa: W. Kaczmarek
- Data ogłoszenia: 2002-01-31
- Data wejścia w życie: 2002-02-08
- Data obowiązywania: 2002-02-08
- Dokument traci ważność: 2003-09-06
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA