REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 133 poz. 1488

ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 12 listopada 2001 r. W

w sprawie świadectwa służby w Urzędzie Ochrony Państwa

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 51, poz. 526, Nr 53, poz. 548 i Nr 110, poz. 1255, z 2000 r. Nr 73, poz. 852 oraz z 2001 r. Nr 81, poz. 877 i Nr 106, poz. 1149) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa:

1) wzór formularza świadectwa służby,

2) tryb wydawania i sprostowania świadectwa służby.

§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) funkcjonariuszu – oznacza to funkcjonariusza Urzędu Ochrony Państwa,

2) ustawie o UOP – oznacza to ustawę z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa,

3) jednostce organizacyjnej – oznacza to jednostkę organizacyjną Urzędu Ochrony Państwa, o której mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o UOP, oraz Centralny Ośrodek Szkolenia Urzędu Ochrony Państwa,

4) dniu zwolnienia ze służby – oznacza to określoną w rozkazie personalnym datę zwolnienia funkcjonariusza ze służby,

5) kierowniku jednostki organizacyjnej – oznacza to również funkcjonariusza pełniącego obowiązki kierownika jednostki organizacyjnej.

§ 3.
1. Funkcjonariusz zwolniony ze służby otrzymuje w dniu zwolnienia ze służby świadectwo służby. Otrzymanie świadectwa służby funkcjonariusz potwierdza własnoręcznym podpisem na kopii świadectwa służby.

2. Świadectwo służby może odebrać osoba upoważniona na piśmie przez funkcjonariusza.

3. Wydania świadectwa służby nie można uzależniać od uprzedniego rozliczenia się funkcjonariusza z obowiązków służbowych.

4. W razie wygaśnięcia stosunku służbowego z powodu śmierci lub stwierdzenia zaginięcia funkcjonariusza na podstawie art. 103 ust. 3 ustawy o UOP, świadectwo służby wydaje się uprawnionemu do odprawy pośmiertnej członkowi rodziny funkcjonariusza niezwłocznie po wydaniu rozkazu personalnego o wygaśnięciu stosunku służbowego.

5. Jeżeli wydanie świadectwa służby nie jest możliwe w terminie określonym w ust. 1, świadectwo służby przesyła się przez pocztę za pokwitowaniem, w ciągu 7 dni od dnia zwolnienia funkcjonariusza ze służby.

§ 4.
1. Świadectwo służby wydaje i doręcza, a także sprostowuje Szef Urzędu Ochrony Państwa lub upoważniony przez niego kierownik jednostki organizacyjnej.

2. Kopię świadectwa służby z pokwitowaniem jego wydania przechowuje się w aktach osobowych funkcjonariusza.

§ 5.
1. W świadectwie służby podaje się, niezbędne do ustalenia uprawnień wynikających ze stosunku służbowego i z ubezpieczenia społecznego, informacje dotyczące:

1) okresu służby,

2) zajmowanego ostatnio stanowiska, z zastrzeżeniem ust. 3,

3) podstawy prawnej zwolnienia ze służby lub informację o wygaśnięciu stosunku służbowego w przypadku śmierci funkcjonariusza, lub stwierdzenia, na podstawie art. 103 ust. 3 ustawy o UOP, zaginięcia funkcjonariusza,

4) liczby dni, przysługujących i wykorzystanych w roku zwolnienia ze służby lub w roku, w którym wygasł stosunek służbowy:

a) urlopu wypoczynkowego, dodatkowego, zdrowotnego, szkoleniowego i okolicznościowego,

b) okresu korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia,

5) wykorzystanego w okresie służby urlopu wychowawczego oraz ewentualnie przypadającego po dniu zwolnienia ze służby z przyczyn dotyczących Urzędu Ochrony Państwa okresu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,

6) liczby dni, za które zwolniony funkcjonariusz otrzymał świadczenie pieniężne, o którym mowa w art. 104 ust. 3 ustawy o UOP,

7) potrąceń z uposażenia, o których mowa w art. 114 ustawy o UOP.

2. Na prośbę funkcjonariusza, zgłoszoną przed dniem wydania świadectwa służby, w świadectwie tym podaje się także informacje o wysokości i składnikach uposażenia oraz o posiadanych kwalifikacjach.

3. W świadectwie służby nie zamieszcza się informacji niejawnych stanowiących tajemnicę państwową lub służbową.

4. Wzór formularza świadectwa służby stanowi załącznik do rozporządzenia.

§ 6.
1. Funkcjonariusz zwolniony ze służby może, w terminie 7 dni od dnia otrzymania świadectwa służby, złożyć wniosek o jego sprostowanie. Wniosek składa się na piśmie do przełożonego, który wydał świadectwo służby.

2. W razie uwzględnienia wniosku o sprostowanie świadectwa służby funkcjonariuszowi wydaje się nowe świadectwo służby w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku.

3. Nie dokonuje się sprostowania świadectwa służby, jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 1, złożono po terminie.

4. O nieuwzględnieniu wniosku o sprostowanie świadectwa służby przełożony, który wydał to świadectwo, zawiadamia pisemnie funkcjonariusza w terminie 7 dni od dnia jego złożenia.

§ 7.
1. W razie uchybienia terminu określonego w § 6 ust. 1, przywraca się termin na wniosek funkcjonariusza, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.

2. Wniosek o przywrócenie terminu wnosi się do przełożonego, który wydał świadectwo służby, w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu.

3. Przywrócenie terminu do złożenia wniosku określonego w ust. 1 jest niedopuszczalne.

§ 8.
1. Nowe świadectwo służby, w miejsce wydanego uprzednio, wydaje się w przypadku:

1) mającej wpływ na treść świadectwa służby zmiany rozkazu personalnego o zwolnieniu ze służby lub o wygaśnięciu stosunku służbowego funkcjonariusza,

2) zwolnienia ze służby funkcjonariusza uprzednio przywróconego do służby.

2. W nowym świadectwie służby, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, wykazuje się cały okres służby funkcjonariusza bez uwzględnienia przerwy w służbie spowodowanej uprzednio wydanym rozkazem personalnym o zwolnieniu ze służby uchylonym w związku z przywróceniem do służby, jeżeli na podstawie art. 30 ustawy o UOP uchylony został skutek tej przerwy w służbie.

§ 9.
Po wydaniu nowego świadectwa służby w przypadku, o którym mowa w § 6 ust. 2 lub w § 8 ust. 1, u przednio wydane świadectwo służby usuwa się z akt osobowych funkcjonariusza i niszczy.
§ 10.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: L. Miller

Załącznik 1.

Załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 12 listopada 2001 r. (poz. 1488)

infoRgrafika

infoRgrafika

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 6 grudnia 2001 r.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2001-11-21
  • Data wejścia w życie: 2001-12-06
  • Data obowiązywania: 2001-12-06
  • Dokument traci ważność: 2002-06-29
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA