REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 120 poz. 1282

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 25 września 2001 r.

w sprawie prowadzenia nasłuchu radiowego na potrzeby Morskiej Służby Poszukiwania
i Ratownictwa.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 43 ust. 4 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. Nr 109, poz. 1156) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa rodzaje służb radiokomunikacyjnych prowadzących nasłuch radiowy na międzynarodowych częstotliwościach przeznaczonych do odbioru sygnałów o niebezpieczeństwie, zasady i sposób jego prowadzenia oraz przekazywania do Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego, zwanego dalej „MRCK", odebranych zawiadomień o niebezpieczeństwie.
§ 2.
1. Do odbioru sygnałów o niebezpieczeństwie nadawanych z polskich obszarów morskich służą brzegowe stacje radiowe następujących naziemnych i satelitarnych służb radiokomunikacyjnych:

1) służby radiokomunikacyjnej wykorzystującej satelity geostacjonarne Międzynarodowej Organizacji Morskiej Łączności Satelitarnej (INMARSAT),

2) morskiej służby ruchomej w pasmach częstotliwości między 156 MHz a 174 MHz oraz w pasmach częstotliwości między 1605 kHz a 4000 kHz.

2. Brzegowymi stacjami radiowymi służb radiokomunikacyjnych, o których mowa w ust. 1, są:

1) naziemne stacje brzegowe – w przypadku służby określonej w ust. 1 pkt 1,

2) stacje nadbrzeżne – w przypadku pozostałych służb radiokomunikacyjnych.

§ 3.
Naziemna stacja brzegowa odpowiedzialna za nasłuch w Światowym Morskim Systemie Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa, zwanym dalej „GMDSS", utrzymuje ciągły, automatyczny nasłuch sygnałów o niebezpieczeństwie, retransmitowanych przez stacje satelitarne.
§ 4.
1. Naziemne stacje brzegowe odpowiedzialne za nasłuch w GMDSS utrzymują ciągły, automatyczny nasłuch sygnałów cyfrowego selektywnego wywołania na następujących częstotliwościach:

1) dla Obszaru morza A1 na kanale 70 VHF na częstotliwości 156,525 MHz,

2) dla Obszaru morza A2 na częstotliwości pośrednio-falowej 2187,5 kHz oraz 2174,5 kHz.

2. Stacje nadbrzeżne utrzymują ciągły nasłuch na częstotliwościach wymienionych w ust. 1 oraz do dnia 1 lutego 2005 r. prowadzą nasłuch foniczny na następujących międzynarodowych, radiowych częstotliwościach niebezpieczeństwa:

1) radiotelefonicznej pośredniofalowej na częstotliwości 2182 kHz,

2) radiotelefonicznej w paśmie VHF na kanale 16, na częstotliwości 156,800 MHz.

§ 5.
Nasłuch oraz potwierdzanie odbioru sygnału o niebezpieczeństwie jest prowadzony zgodnie z Regulaminem Radiokomunikacyjnym, stanowiącym dokument uzupełniający Konstytucję i Konwencję Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, sporządzone w Genewie dnia 22 grudnia 1992 r. (Dz. U. z 1998 r. Nr 35, poz. 196).
§ 6.
1. Sygnały o niebezpieczeństwie odebrane przez prowadzące nasłuch brzegowe stacje radiowe są niezwłocznie przekazywane do MRCK.

2. Przekazywanie sygnałów o niebezpieczeństwie do MRCK, odebranych przez stacje brzegowe odpowiedzialne za nasłuch w GMDSS, odbywa się w sposób automatyczny z wykorzystaniem niekomutowanych łączy telekomunikacyjnych.

3. Informacje o sygnałach o niebezpieczeństwie odebranych na częstotliwościach wymienionych w § 4 ust. 2 stacje nadbrzeżne niezwłocznie przekazują do MRCK z wykorzystaniem niekomutowanych łączy telekomunikacyjnych.

§ 7.
Jednostki realizujące nasłuchy, o których mowa w § 3 i 4, uzgadniają z dyrektorem Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa szczegółowe procedury przekazywania do MRCK odebranych sygnałów o niebezpieczeństwie oraz informacji o tych sygnałach.
§ 8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.

Prezes Rady Ministrów: J. Buzek

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA