REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 114 poz. 1218

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI

z dnia 11 września 2001 r.

w sprawie szczegółowych wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla ruchomych publicznych sieci telefonicznych o strukturze komórkowej NMT-450.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 88 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 73, poz. 852) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Rozporządzenie ustala szczegółowe wymagania techniczne i eksploatacyjne dla ruchomych publicznych sieci telefonicznych, przeznaczonych w szczególności do świadczenia usług telekomunikacyjnych zgodnie z zasadami analogowego systemu radiokomunikacji ruchomej lądowej o strukturze komórkowej NMT-450i, wykorzystującego zakres częstotliwości 450 MHz, zwanych dalej „sieciami komórkowymi NMT-450”, eksploatowanych na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, w tym wymagania techniczne i eksploatacyjne, dotyczące współpracy sieci komórkowych NMT-450 z publicznymi sieciami telefonicznymi, eksploatowanymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Ogólne wymagania dla analogowego systemu radiokomunikacji ruchomej lądowej o strukturze komórkowej NMT-450i oraz dla stacji ruchomych i stacji bazowych określają przepisy odrębne.

3. Szczegółowe wymagania techniczne i eksploatacyjne, o których mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.

4. Szczegółowe wymagania techniczne i eksploatacyjne dla sieci komórkowych NMT-450 mogą być stosowane do oceny zgodności urządzeń telekomunikacyjnych używanych w tych sieciach z wymaganiami zasadniczymi oraz wymaganiami systemu NMT-450i.

§ 2.
W rozporządzeniu Ministra Łączności z dnia 4 września 1997 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń, linii i sieci telekomunikacyjnych zakładanych i używanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 109, poz. 709 i Nr 134, poz. 887) w załączniku nr 1 po wyrazach „Załącznik nr 15 – Wymagania techniczne i eksploatacyjne dla sieci radiokomunikacji ruchomej lądowej o strukturze komórkowej, zakładanej i eksploatowanej w paśmie częstotliwości 450 MHz, oraz warunki jej współpracy z siecią telekomunikacyjną użytku publicznego” skreśla się wyrazy „Część 1 – Wymagania podstawowe.”
§ 3.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni do dnia ogłoszenia.

Minister Gospodarki: J. Steinhoff

Załącznik 1. [SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA TECHNICZNE l EKSPLOATACYJNE DLA SIECI KOMÓRKOWYCH NMT-450]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki
z dnia 11 września 2001 r. (poz. 1218)

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA TECHNICZNE l EKSPLOATACYJNE DLA SIECI KOMÓRKOWYCH NMT-450

I. Postanowienia ogólne

§ 1. Określenia użyte w załączniku oznaczają:

1) ACR – automatyczną centralę radiotelefoniczną sieci komórkowej NMT-450, sterującą pracą tej sieci w poszczególnych regionach i w całym kraju, realizującą funkcje zaliczania za połączenia zestawiane w sieci komórkowej NMT-450 i zapewniającą współpracę tej sieci komórkowej z PSTN,

2) aparat publiczny – publicznie dostępny aparat telefoniczny, w którym połączenie jest opłacane automatycznie, w szczególności za pomocą monety, karty telefonicznej albo karty płatniczej,

3) ETSI – Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych,

4) ITU – Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny,

5) POU – podsystem obsługi i utrzymania sieci komórkowej NMT-450, umożliwiający uzyskiwanie podstawowych danych o konfiguracji tej sieci, gromadzenie danych o ruchu w tej sieci i jakości jego obsługi oraz zgłaszanie alarmów systemowych do centrum obsługi i utrzymania sieci,

6) PSTN – stacjonarną publiczną sieć telefoniczną eksploatowaną na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,

7) SAR – stację abonencką zapewniającą użytkownikowi korzystanie z sieci komórkowej NMT-450 w każdym punkcie obszaru objętego zasięgiem tej sieci,

8) SAS – stację abonencką umożliwiającą użytkownikowi korzystanie z usług telekomunikacyjnych wyłącznie w punkcie zainstalowania, jako:

a) urządzenie końcowe sieci komórkowej NMT-450,

b) urządzenie końcowe PSTN,

c) aparat publiczny sieci komórkowej NMT-450 lub PSTN,

9) SB – stację bazową sieci komórkowej NMT-450, którą tworzy zestaw urządzeń radiowych nadawczych, odbiorczych lub nadawczo-odbiorczych oraz urządzeń sterujących i zarządzających wykorzystaniem kanałów radiowych stacji, przeznaczoną do obsługi łączności radiowej stacji abonenckich i współpracującą z ACR w procesach identyfikacji i lokalizacji stacji abonenckich oraz przełączaniu połączeń będących w stadium realizacji,

10) WTE – wymagania techniczne i eksploatacyjne.

II. Szczegółowe WTE dla sieci komórkowych NMT-450

§ 2. 1. Sieć komórkowa NMT-450 jest przeznaczona do świadczenia usług telekomunikacyjnych zgodnie z zasadami analogowego systemu radiokomunikacji ruchomej lądowej o strukturze komórkowej NMT-450i.

2. Podstawowe wymagania dla analogowego systemu radiokomunikacji ruchomej lądowej o strukturze komórkowej NMT-450i określa załącznik nr 15 – część 2 do rozporządzenia Ministra Łączności z dnia 4 września 1997 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń, linii i sieci telekomunikacyjnych zakładanych i używanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 109, poz. 709 i Nr 134, poz. 887), zwanego dalej „rozporządzeniem”.

§ 3. Sieć komórkowa NMT-450 wykorzystuje w szczególności:

1) zakresy częstotliwości dla urządzeń radiowych:

a) nadawczych SB: 452,5–457,0 MHz,

b) odbiorczych SB: 462,5–467,0 MHz,

2) odstęp międzykanałowy: 25 kHz albo 12,5 kHz,

3) udoskonalony system automatyki, w tym sygnał potwierdzenia identyfikacji stacji abonenckich, zgodny z wymaganiami systemu NMT-900,

4) kompresję i dekompresję sygnału w torach akustycznych.

§ 4. 1. Sieć komórkowa NMT-450 powinna zapewniać:

1) realizację połączeń:

a) pomiędzy dwiema dowolnymi stacjami abonenckimi tej sieci,

b) zarówno krajowych, jak i międzynarodowych:

– wychodzących z sieci komórkowej NMT-450 do innych publicznych sieci telefonicznych,

– przychodzących do sieci komórkowej NMT-450 z innych publicznych sieci telefonicznych,

2) możliwość utrzymania ciągłości wszystkich określonych w pkt 1 rodzajów połączeń w przypadku przemieszczania SAR między obszarami obsługiwanymi przez różne ACR tej sieci.

2. Operator eksploatujący sieć komórkową NMT-450 może zastosować odpowiednie środki techniczne, uniemożliwiające obsługę SAS zarejestrowanej w danej SB poza obszarem jej zasięgu.

§ 5. Sieć komórkowa NMT-450 powinna w szczególności umożliwiać:

1) świadczenie usługi telefonicznej w zakresie częstotliwości sygnału akustycznego: 0,3÷3,4 kHz,

2) wykonywanie połączeń do automatycznych usług specjalnych, zwanych dalej „AUS”.

III. Szczegółowe WTE dla urządzeń telekomunikacyjnych używanych w sieciach komórkowych NMT-450

§ 6. 1. ACR sieci komórkowej NMT-450 powinny:

1) być dostosowane do nadawania numeracji o długości wymaganej w połączeniach z abonentami krajowych sieci PSTN i ruchomych publicznych sieci telefonicznych, w tym w połączeniach międzynarodowych oraz w dostępie do AUS,

2) umożliwiać indywidualne zaliczanie połączeń.

2. ACR, SB i POU sieci komórkowej NMT-450 powinny współpracować ze sobą za pomocą cyfrowych linii transmisyjnych, w szczególności realizowanych za pomocą: kabli miedzianych, światłowodów lub mikrofalowych linii radiowych, zgodnie z odpowiednimi wymaganiami obowiązującymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 7. 1. WTE dotyczące SB stosowanych w sieciach komórkowych NMT-450 określa załącznik nr 15a do rozporządzenia – część 4.

2. SB sieci komórkowej NMT-450 powinna wykorzystywać:

1) jeden kanał częstotliwości jako kanał sygnalizacyjny,

2) co najmniej jeden kanał częstotliwości do obsługi połączeń telefonicznych.

3. Na obszarze obsługiwanym przez jedną SB sieci komórkowej NMT-450, przenoszącą maksymalny ruch 10,6 Erlanga, sumaryczny czas zajętości wszystkich wykorzystywanych przez daną SB kanałów częstotliwości (przeznaczonych do sygnalizacji lub obsługi połączeń telefonicznych) nie może przekraczać 3 minut w ciągu godziny największego ruchu.

§ 8. Z zastrzeżeniem § 9 i § 12, WTE dotyczące stacji abonenckich stosowanych w sieciach komórkowych NMT-450 określa załącznik nr 15a do rozporządzenia – część 3.

§ 9. 1. SAS powinna mieć możliwość wykorzystania wszystkich kanałów częstotliwości przewidzianych dla sieci komórkowej NMT-450.

2. SAS może być wykonana jako:

1) urządzenie końcowe sieci komórkowej NMT-450, składające się z urządzenia radiowego nadawczo-odbiorczego wraz z anteną i zasilaczem oraz układu lub układów współpracy użytkownika z klawiaturą do wybierania numeru, wyświetlaczem i mikrotelefonem,

2) urządzenie radiowe nadawczo-odbiorcze wraz z anteną i zasilaczem wyposażone w układ współpracy, spełniający WTE określone w załącznikach nr 5, 17 i 18 do rozporządzenia, przeznaczone do przyłączania telekomunikacyjnego urządzenia końcowego, w szczególności:

a) aparatu telefonicznego powszechnego użytku, spełniającego WTE określone w załączniku nr 18 do rozporządzenia oraz w normie PN-T-83001:1999,

b) aparatu faksowego, spełniającego WTE określone w załączniku nr 16 do rozporządzenia,

c) modemu o przepływności do 4800 bit/s,

d) aparatu publicznego, spełniającego WTE określone w załączniku nr 20 do rozporządzenia,

3) urządzenie końcowe sieci komórkowej NMT-450 określone w pkt 1, wyposażone w układ współpracy, o którym mowa w pkt 2.

3. Wyposażenie liniowe SAS przeznaczone do współpracy z analogowym urządzeniem końcowym powinno spełniać WTE określone w załączniku nr 17 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem, iż dopuszcza się, aby wymagana wartość prądu w pętli abonenckiej była uzyskiwana przy zasilaniu linii napięciem niższym niż wymagane w WTE określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia, jeżeli długość lub rezystancja linii abonenckiej dołączonej do SAS jest zbliżona do maksymalnej, dopuszczanej przez producenta SAS.

4. Podstawowym źródłem zasilania SAS powinna być sieć prądu przemiennego. Zanik i powrót zasilania nie powinny przerywać lub zakłócać realizowanych połączeń.

5. Do awaryjnego zasilania SAS w przypadkach zaniku napięcia sieci prądu przemiennego zaleca się stosowanie gazoszczelnej baterii akumulatorów montowanej wewnątrz obudowy stacji, przy czym w czasie normalnej eksploatacji bateria ta nie powinna wymagać żadnych czynności obsługowych. Przy średnim ruchu nieprzekraczającym 0,1 Erlanga czas pracy stacji z baterii zasilania rezerwowego nie powinien być krótszy niż 8 godzin.

6. Zewnętrzne zasilacze sieciowe dla SAS, niestanowiące wraz z nią mechanicznej całości, podlegają obowiązkowej ocenie zgodności z wymaganiami zasadniczymi dla urządzeń telekomunikacyjnych. W szczególności powinny one spełniać wymagania normy PN-EN 60950:2000.

IV. Szczegółowe WTE, dotyczące współpracy sieci komórkowej NMT-450 z innymi publicznymi sieciami telefonicznymi

§ 10. 1. Dostęp do sieci komórkowej NMT-450 z dowolnej PSTN, jak również dostęp z sieci komórkowej NMT-450 do dowolnej PSTN, powinien być realizowany za pośrednictwem ACR za pomocą cyfrowych linii transmisyjnych.

2. Numeracja stosowana w sieci komórkowej NMT-450 oraz schematy wybierania powinny być zgodne z określonymi dla tej sieci w planie numeracji krajowej dla publicznych sieci telefonicznych.

§ 11. ACR sieci komórkowej NMT-450 współpracujące z centralami PSTN powinny:

1) stosować sygnalizację SS7 ISUP 1 (Integrated System User Part – Warstwa Użytkownika Telefonicznego) zgodną z WTE określonymi w załączniku nr 5 do rozporządzenia oraz w normie PN-T-05112:1996,

2) przesyłać do PSTN sygnały tonowe i zapowiedzi zgodne z WTE, o których mowa w pkt 1,

3) umożliwiać dołączanie cyfrowych linii transmisyjnych o przepustowości n x 2048 kbit/s poprzez standardowe złącze PCM 30, przy czym zaleca się, aby:

a) parametry sygnałów przekazywanych w tych liniach były zgodne z WTE określonymi dla par symetrycznych o rezystancji 120 omów i kodów liniowych HDB 3 w dokumencie ETSI-TBR13, dotyczącymi cyfrowych linii dzierżawionych 2048 kbit/s, oraz w zaleceniu ITU-T G.703, dotyczącym charakterystyk hierarchicznych cyfrowych systemów komutacyjnych,

b) struktura ramki sygnałów przekazywanych w tych liniach była zgodna z WTE określonymi w zaleceniu ITU-T G.704, dotyczącym struktury synchronicznej sieci szkieletowej,

c) kanały radiowe PCM o przepustowości 64 kbit/s były zgodne z WTE określonymi dla
„A-Law” w zaleceniu ITU-T G.711, dotyczącym modulacji impulsowo-kodowej częstotliwości pasma głosowego.

§ 12. 1. SAS sieci komórkowej NMT-450 może być używana jako urządzenie końcowe PSTN, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 3.

2. W przypadku używania SAS w sposób opisany w ust. 1:

1) SAS powinna:

a) posiadać numer abonencki sieci PSTN, przy czym numer stacji oraz schematy wybierania numerów przez SAS powinny być zgodne z określonymi dla abonentów PSTN w planie numeracji krajowej dla publicznych sieci telefonicznych,

b) umożliwiać w szczególności:

– wykonywanie usług i połączeń określonych w § 5,

– transmisję danych w paśmie fonicznym za pomocą modemów z szybkością transmisji do 4800 bit/s,

– transmisję faksów grupy 3,

– dołączenie aparatu publicznego,

2) nie powinny być realizowane połączenia telefoniczne abonentów publicznych sieci telefonicznych z numerem przypisanym SAS w sieci komórkowej NMT-450,

3) stacja SAS nie powinna być lokalizowana na obszarach aglomeracji miejskich o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 tysięcy.

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 25 października 2001 r.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2001-10-10
  • Data wejścia w życie: 2001-10-25
  • Data obowiązywania: 2001-10-25
  • Dokument traci ważność: 2005-09-04

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA