REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 92 poz. 1028

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 3 sierpnia 2001 r.

w sprawie centralnej ewidencji kierowców

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 100e ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872, z 1999 r. Nr 106, poz. 1216, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 43, poz. 483 i Nr 53, poz. 649 oraz z 2001 r. Nr 27, poz. 298) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Rozporządzenie określa:

1) sposób prowadzenia centralnej ewidencji kierowców, zwanej dalej „ewidencją”,

2) warunki i sposób współdziałania podmiotów, które przekazują dane do ewidencji,

3) rodzaj danych zgromadzonych w ewidencji, które mogą być udostępnione podmiotom, o których mowa w art. 100c ust. 1-3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, zwanej dalej „ustawą”,

4) wysokość opłat za udostępnienie danych zgromadzonych w ewidencji oraz warunki i sposób ich wnoszenia.

2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o teletransmisji danych, należy przez to rozumieć przekazywanie i wymianę danych, o których mowa w art. 100b ust. 1 ustawy, w formie dokumentu elektronicznego poprzez sieć komputerową.

§ 2.
Ewidencja prowadzona w systemie teleinformatycznym stanowi uporządkowany i całościowy układ, który obejmuje:

1) bazę centralną, w której gromadzi się dane określone w ustawie,

2) kopie bezpieczeństwa bazy centralnej, stanowiące kopie awaryjne,

3) urządzenia komputerowe służące do udostępniania i teletransmisji danych w formie elektronicznej.

§ 3.
Urządzenia i system informatyczny służący do prowadzenia ewidencji, dla bezpieczeństwa danych zawartych w bazie danych, powinny spełniać warunki określone w przepisach w sprawie warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych.
§ 4.
1. Dane o wydanym dokumencie stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdami, o których mowa w art. 100b ust. 1 pkt 1-9 ustawy, przekazują niezwłocznie do ewidencji, poprzez teletransmisję, organy właściwe w sprawach wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

2. Dane o zatrzymaniu dokumentu stwierdzającego uprawnienie do kierowania pojazdami oraz o jego zwróceniu przekazują do ewidencji:

1) właściwa jednostka organizacyjna Policji za pośrednictwem jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Policji właściwej do spraw informatyki poprzez teletransmisję - niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 12 godzin od chwili ich uzyskania,

2) Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej poprzez teletransmisję - niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 12 godzin od chwili ich uzyskania,

3) prokurator, sąd, kolegium do spraw wykroczeń lub inny organ uprawniony do orzekania w sprawach o wykroczenia w trybie dyscyplinarnym do właściwego organu określonego w ust. 1, który wydał ten dokument - niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od chwili wydania postanowienia,

4) organy, o których mowa w ust. 1, poprzez teletransmisję - niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 8 godzin od ich uzyskania.

3. Dane o utracie dokumentu stwierdzającego uprawnienie do kierowania pojazdami oraz jego odnalezieniu organy, o których mowa w ust. 1, przekazują poprzez teletransmisję do ewidencji - niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 8 godzin od ich uzyskania.

4. Dane o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami oraz jego przywróceniu organy, o których mowa w ust. 1, przekazują poprzez teletransmisję do ewidencji - niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od dokonania tych czynności.

5. Dane o zastosowaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów wobec osoby posiadającej uprawnienia do kierowania pojazdami przekazują:

1) sąd, kolegium do spraw wykroczeń lub inny organ uprawniony do orzekania w sprawach o wykroczenia w trybie dyscyplinarnym do właściwego organu określonego w ust. 1, który wydał dokument uprawniający do kierowania pojazdami - niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni po uprawomocnieniu się orzeczenia,

2) organy, o których mowa w ust. 1, poprzez teletransmisję do ewidencji - niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od ich uzyskania.

6. Dane o zastosowaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów wobec osoby nieposiadającej uprawnienia do kierowania pojazdami przekazują:

1) sąd, kolegium do spraw wykroczeń lub inny organ uprawniony do orzekania w sprawach o wykroczenia w trybie dyscyplinarnym do organu, o którym mowa w ust. 1, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania - niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni po uprawomocnieniu się orzeczenia,

2) organy, o których mowa w ust. 1, poprzez teletransmisję do ewidencji - niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od ich uzyskania.

§ 5.
1. Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Urzędowi Ochrony Państwa, Wojskowym Służbom Informacyjnym, sądom, prokuraturze i starostom udostępnia się dane, o których mowa w art. 100b ust. 1 ustawy.

2. Podmiotom, o których mowa w art. 100c ust. 2 ustawy, udostępnia się następujące dane:

1) imię i nazwisko,

2) numer ewidencyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL),

3) adres zamieszkania,

4) rodzaj oraz zakres uzyskanego uprawnienia,

5) datę uzyskania pierwszego uprawnienia, a w przypadku jego cofnięcia - także datę ponownego uzyskania uprawnienia,

6) datę ważności uprawnienia,

7) numer dokumentu stwierdzającego uprawnienie,

8) ograniczenia dotyczące uprawnienia,

9) nazwę organu, który wydał uprawnienie.

3. Podmiotom, o których mowa w art. 100c ust. 3 ustawy, udostępnia się dane, o których mowa w ust. 2.

§ 6.
1. Opłatę za udostępnianie jednostkowych danych z ewidencji ustala się w wysokości 4% kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, określonego w odrębnych przepisach.

2. Do wniosku o wydanie zaświadczenia dołącza się dowód dokonania opłaty, o której mowa w ust. 1.

§ 7.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: M. Biernacki

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 18 września 2001 r.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA