REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 84 poz. 921
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 8 sierpnia 2001 r.
w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i do Senatu
Na podstawie art. 48 ust. 11 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 46, poz. 499 i Nr 74, poz. 786) zarządza się, co następuje:
1) sposób zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji wyborczych oraz wzór zgłoszenia,
2) szczegółowe zasady powoływania obwodowych komisji wyborczych,
3) tryb przeprowadzania losowania członków obwodowych komisji wyborczych.
2. W zgłoszeniu podaje się:
1) nazwę komitetu wyborczego, który dokonuje zgłoszenia,
2) imię (imiona) i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL kandydata na członka obwodowej komisji wyborczej,
3) numer obwodu, jego siedzibę oraz nazwę gminy,
4) oświadczenie kandydata, że wyraża zgodę na powołanie w skład wskazanej komisji.
3. Zgłoszenie podpisuje pełnomocnik, zaś kandydat na członka komisji podpisuje zgodę na powołanie go w skład wskazanej obwodowej komisji wyborczej. Kandydat na członka komisji może wyrazić zgodę na kandydowanie, podpisując odrębny dokument, w którym poza oświadczeniem o zgodzie na kandydowanie zostaną zawarte informacje określone w ust. 2.
4. Osoba dokonująca zgłoszenia z upoważnienia pełnomocnika dołącza do zgłoszenia to upoważnienie lub jego kopię. Kopię uwierzytelnia pracownik urzędu gminy, po okazaniu mu oryginału upoważnienia.
2. W razie zgłoszenia tego samego kandydata do kilku obwodowych komisji wyborczych rozpatrywane jest tylko zgłoszenie kandydata do komisji obwodowej o najniższym numerze spośród obwodów, do których kandydat został zgłoszony.
3. Przed upływem terminu zgłaszania kandydatów pełnomocnik może pisemnie wycofać zgłoszonego kandydata na członka obwodowej komisji wyborczej. W miejsce wycofanego kandydata można zgłosić innego.
2. Przywrócenie terminu do zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych jest niedopuszczalne.
2. Do wykazu wpisuje się również osoby wskazane do składów obwodowych komisji wyborczych - zgodnie z art. 48 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej „ustawą” - przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta).
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, uzupełnienie składów obwodowych komisji wyborczych następuje w sposób określony w art. 48 ust. 6 ustawy. W tej sytuacji, po uwzględnieniu osoby wskazanej przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), obwodowe komisje wyborcze powołuje się łącznie w składzie 7 osób.
2. Losowania członków spośród kandydatów zgłoszonych do danej obwodowej komisji wyborczej dokonuje się odrębnie do każdej komisji. W losowaniu uczestniczy po jednym kandydacie zgłoszonym przez każdego pełnomocnika do danej komisji.
3. Losowanie przeprowadza się w ten sposób, że nazwiska kandydatów uczestniczących w losowaniu oznacza się numerami, informując o tym obecnych przy losowaniu. Do jednakowych kopert wkłada się kartki z wpisanymi numerami odpowiadającymi numerom, którymi oznaczono nazwiska kandydatów. Po wymieszaniu kopert losuje się dziesięć z nich. Wylosowane numery są odczytywane i okazywane obecnym przy losowaniu. Odczytywane są również imiona i nazwiska kandydatów oznaczonych tymi numerami.
4. Z przeprowadzonego losowania sporządza się protokół, w którym wymienia się datę i godzinę losowania, osoby przeprowadzające losowanie oraz, odrębnie dla każdej obwodowej komisji, jej numer i siedzibę, liczbę kandydatów, spośród których przeprowadzono losowanie, a także imiona i nazwiska osób wylosowanych do składu komisji.
5. Po przeprowadzeniu losowania zarząd gminy powołuje w skład obwodowej komisji wyborczej 10 wylosowanych kandydatów oraz osobę wskazaną przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta).
2. W wypadku wygaśnięcia członkostwa powodującego zmniejszenie się składu obwodowej komisji wyborczej poniżej 7 osób, zarząd gminy dokonuje uzupełnienia jej składu do 7 osób, w sposób określony w ust. 3 i 4.
3. Jeżeli wygasł mandat członka komisji zgłoszonego przez komitet wyborczy, pełnomocnikowi wyznacza się termin 3 dni na zgłoszenie nowego kandydata. W razie niezgłoszenia kandydata w tym terminie zarząd gminy uzupełnia skład komisji spośród wyborców.
4. Jeśli wygaśnięcie członkostwa nastąpiło na 6 dni przed dniem wyborów lub później, zarząd gminy uzupełnia skład komisji spośród wyborców ujętych w stałym rejestrze wyborców gminy, chyba że wraz z zawiadomieniem o przyczynie powodującej wygaśnięcie mandatu wpłynęło zgłoszenie nowej kandydatury od pełnomocnika, który zgłosił kandydaturę członka, którego mandat wygasł.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: M. Biernacki
Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 8 sierpnia 2001 r. (poz. 921)
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 17 sierpnia 2001 r.
- Data ogłoszenia: 2001-08-14
- Data wejścia w życie: 2001-08-17
- Data obowiązywania: 2011-02-09
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 27 lutego 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i do Senatu
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 30 maja 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i do Senatu
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 20 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i do Senatu
REKLAMA