REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 81 poz. 887

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 31 lipca 2001 r.

w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i do Senatu oraz trybu udzielania im dni wolnych od pracy

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 35 ust. 6, art. 40 ust. 3 i art. 47 ust. 2 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 46, poz. 499 i Nr 74, poz. 786) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa wysokość oraz szczegółowe zasady, na których przysługują diety, zryczałtowane diety, zwrot kosztów podróży i noclegów oraz tryb udzielania dni wolnych od pracy osobom powołanym w skład Państwowej Komisji Wyborczej oraz okręgowych i obwodowych komisji wyborczych, zwanych dalej „komisjami”, oraz osobom powołanym w skład inspekcji Państwowej Komisji Wyborczej i okręgowych komisji wyborczych.
§ 2.
1. Członkom komisji przysługują, w związku z udziałem w pracach tych komisji, diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 czerwca 1998 r. w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 69, poz. 454 i z 2000 r. Nr 13, poz. 173), z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszego rozporządzenia.

2. Dieta dla członków komisji wynosi półtorej diety określonej w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.

3. Dieta, której wysokość określono w ust. 2, nie przysługuje za czas związany z przeprowadzeniem głosowania i ustaleniem wyników głosowania.

§ 3.
1. Członkom komisji przysługuje zwrot kosztów przejazdów publicznymi środkami komunikacji.

2. W uzasadnionych przypadkach, związanych w szczególności z brakiem możliwości dojazdu publicznymi środkami komunikacji, członkom komisji, zamieszkałym poza miejscowością stanowiącą siedzibę komisji, przysługuje zwrot kosztów przejazdu własnym pojazdem samochodowym, według stawek określonych w rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 1998 r. w sprawie warunków ustalania i zasad zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 41, poz. 239).

§ 4.
Członkom komisji w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich przysługują diety i zwrot kosztów podróży na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 maja 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 50, poz. 525).
§ 5.
Należności, o których mowa w § 2-4, są wypłacane na podstawie polecenia wyjazdu służbowego wystawionego przez przewodniczącego albo, z jego upoważnienia, przez zastępcę przewodniczącego właściwej komisji.
§ 6.
1. Członkom okręgowych i obwodowych komisji wyborczych za czas uczestnictwa w czynnościach związanych z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania i wyborów przysługuje zryczałtowana dieta, w wysokości ustalanej na podstawie kwoty bazowej przyjmowanej do ustalenia wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z zastosowaniem mnożników:

1) dla członków okręgowych komisji wyborczych - 0,23,

2) dla członków obwodowych komisji wyborczych - 0,085.

2. Zryczałtowana dieta jest wypłacana na podstawie pisemnego potwierdzenia przewodniczącego albo, z jego upoważnienia, zastępcy przewodniczącego właściwej komisji udziału w czynnościach, o których mowa w ust. 1.

§ 7.
1. Członkowie obwodowych komisji wyborczych, w razie zamiaru skorzystania ze zwolnienia od pracy, o którym mowa w art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, są obowiązani, na co najmniej 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy uprzedzić, w formie pisemnej, pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, a następnie nie później niż następnego dnia po ustaniu zwolnienia od pracy dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy wykonywaniem zadań w obwodowej komisji wyborczej.

2. Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać imię i nazwisko osoby wchodzącej w skład obwodowej komisji wyborczej, wskazanie podstawy prawnej zwolnienia od pracy, przyczynę i czas nieobecności w pracy. Zaświadczenie opatruje się pieczęcią obwodowej komisji wyborczej. Zaświadczenie podpisuje przewodniczący obwodowej komisji wyborczej. Zaświadczenie dla przewodniczącego komisji podpisuje jego zastępca.

3. Zaświadczenie jest sporządzane w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz otrzymuje osoba zainteresowana, drugi pozostaje w obwodowej komisji wyborczej.

§ 8.
1. Osobom powołanym w skład inspekcji Państwowej Komisji Wyborczej oraz w skład inspekcji okręgowych komisji wyborczych przysługują:

1) diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów - w wysokości i na zasadach określonych w § 2-5,

2) zryczałtowane diety za czas wykonywania prac związanych z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania - w wysokości ustalonej na podstawie kwoty bazowej przyjmowanej do ustalenia wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z zastosowaniem mnożnika - 0,14,

3) zwolnienie od pracy do 5 dni w związku z wykonywaniem zadań w inspekcji.

2. Przy realizacji świadczeń, o których mowa w ust. 1, przepisy § 6 ust. 2 oraz § 7 stosuje się odpowiednio.

§ 9.
1. Należności, o których mowa w § 2-4 oraz § 6 i 8, wypłacają:

1) członkom okręgowych komisji wyborczych oraz osobom powołanym w skład inspekcji okręgowych komisji wyborczych - właściwe delegatury wojewódzkie Krajowego Biura Wyborczego,

2) członkom Państwowej Komisji Wyborczej oraz osobom powołanym w skład inspekcji Państwowej Komisji Wyborczej - Zespół Finansowy Krajowego Biura Wyborczego,

3) członkom obwodowych komisji wyborczych - właściwe zarządy gmin i konsulowie, z zastrzeżeniem pkt 4,

4) członkom obwodowych komisji wyborczych na polskich statkach morskich - delegatury wojewódzkie Krajowego Biura Wyborczego właściwe dla siedziby armatora statku, za pośrednictwem armatora.

2. Członkom, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, należności wypłacane są po przyjęciu protokołów głosowania w obwodach przez właściwą okręgową komisję.

§ 10.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: M. Biernacki

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 15 sierpnia 2001 r.

Rozporządzenie traci moc 1 października 2004 r. na podstawie § 10 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 września 2004 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i do Senatu oraz trybu udzielania im dni wolnych od pracy (Dz.U. Nr 202, poz. 2076).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2001-08-07
  • Data wejścia w życie: 2001-08-15
  • Data obowiązywania: 2001-08-15
  • Dokument traci ważność: 2004-10-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA