REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 80 poz. 866
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA
z dnia 12 lipca 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu założenia i prowadzenia krajowego systemu informacji o terenie
Na podstawie art. 40 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 i Nr 120, poz. 1268) zarządza się, co następuje:
1) państwowego systemu odniesień przestrzennych,
2) rejestru granic Rzeczypospolitej Polskiej oraz granic jednostek zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa,
3) osnów geodezyjnych,
4) ewidencji gruntów i budynków,
5) geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu,
6) obiektów topograficznych.
2. System w części fakultatywnej może być uzupełniany o dane pozwalające użytkownikom na definiowanie własnych baz danych, innych niż wymienione w ust. 1.
1) Główny Geodeta Kraju - dla obszaru kraju,
2) marszałek województwa - w województwie,
3) starosta lub prezydent miasta - w powiecie lub odpowiednio w mieście na prawach powiatu.
2. Prowadzenie systemu polega na:
1) tworzeniu zasobu informacyjnego systemu,
2) kontroli danych,
3) analizie danych,
4) integracji danych,
5) aktualizacji danych,
6) administrowaniu zasobem informacyjnym,
7) udostępnianiu danych.
1) bazę danych podstawowych osnów geodezyjnych,
2) bazę danych przebiegu granic Rzeczypospolitej Polskiej oraz granic i powierzchni jednostek zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa w części dotyczącej województw,
3) bazę danych obiektów topograficznych z numerycznym modelem rzeźby terenu,
4) bazę metadanych, obejmujących istniejące bazy danych i systemy, w odniesieniu do systemów informacji przestrzennej już funkcjonujących i danych o terenie tworzonych na obszarze kraju, zawierającą informacje dotyczące: nazwy systemu, administratora, zakresu tematycznego danych, dostępnego formatu danych, stanu aktualności, formy dostępu i statusu prawnego systemu.
1) bazę danych obiektów topograficznych z numerycznym modelem rzeźby terenu,
2) bazę metadanych, obejmujących istniejące bazy danych i systemy, w odniesieniu do systemów informacji przestrzennej już funkcjonujących i danych o terenie tworzonych na obszarze danego województwa, zawierającą informacje dotyczące: nazwy systemu, administratora, zakresu tematycznego danych, dostępnego formatu danych, stanu aktualności, formy dostępu i statusu prawnego systemu.
1) bazę danych szczegółowych osnów geodezyjnych,
2) bazę danych ewidencji gruntów i budynków,
3) bazę danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu,
4) bazę danych obiektów topograficznych objętych zakresem treści mapy zasadniczej,
5) bazę metadanych, obejmujących istniejące bazy danych i systemy, w odniesieniu do systemów informacji przestrzennej już funkcjonujących i danych o terenie tworzonych na obszarze powiatu, zawierającą informacje dotyczące: nazwy systemu, administratora lub dysponenta, zakresu tematycznego danych, dostępnego formatu danych, stanu aktualności, formy dostępu i statusu prawnego systemu.
2. W przypadku powierzenia przez starostę wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) w trybie art. 6a ust. 4 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne - zadań dotyczących zakładania i prowadzenia baz danych, o których mowa w ust. 1, organem prowadzącym bazy danych jest odpowiednio wójt (burmistrz lub prezydent miasta).
3. Dane pochodzące z baz danych, o których mowa w ust. 2, są przekazywane staroście celem ich integracji w powiatowej bazie danych.
2. Wojewoda ma prawo dostępu do danych zgromadzonych w systemie przez organy administracji samorządowej w celu ich wykorzystania przy realizacji swoich zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa, obronnością i zapobieganiem nadzwyczajnym zagrożeniom, stosownie do art. 15 pkt 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie (Dz. U. z 2001 r. Nr 80, poz. 872).
2. Formę i tryb współpracy przy zakładaniu systemu na danym terenie w części fakultatywnej, o której mowa w § 1 ust. 2, określają właściwe umowy, zawierające również postanowienia odnośnie do preferencji w korzystaniu z baz danych oraz zasady współfinansowania przez jednostki organizacyjne zainteresowane tworzeniem tych baz danych.
3. Prawo własności tworzonych zasobów informacyjnych, o których mowa w § 1 ust. 2, przysługuje organom administracji rządowej i samorządowej.
4. W zakresie preferencji, o których mowa w ust. 2, uwzględnia się wielkość zaangażowanych środków, proponowane terminy realizacji prac oraz ewentualne inwestycje w infrastrukturę informatyczną ośrodków dokumentacji geodezyjno-kartograficznej.
2. Przekazywanie danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego na rzecz systemu odbywa się na zasadach określonych w przepisach dotyczących rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu.
Minister Rozwoju Regionalnego i Budownictwa: J. Kropiwnicki
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 17 sierpnia 2001 r.
- Data ogłoszenia: 2001-08-02
- Data wejścia w życie: 2001-08-17
- Data obowiązywania: 2001-08-17
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA