REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 77 poz. 816

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 3 lipca 2001 r.

w sprawie warunków zarządzania zbiorczymi portfelami papierów wartościowych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 121i ust. 3 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 139, poz. 933, z 1999 r. Nr 72, poz. 801 oraz z 2000 r. Nr 103, poz. 1099 i Nr 114, poz. 1192) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki wykonywania przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych działalności w zakresie zarządzania zbiorczymi portfelami papierów wartościowych, w tym warunki finansowe i organizacyjne, jakie musi spełnić towarzystwo w celu zapewnienia bezpieczeństwa prowadzenia tej działalności.
§ 2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych,

2) towarzystwie - rozumie się przez to towarzystwo funduszy inwestycyjnych,

3) portfelu - rozumie się przez to zbiorczy portfel papierów wartościowych,

4) uczestnikach - rozumie się przez to uczestników zbiorczego portfela papierów wartościowych,

5) jednostkach uczestnictwa - rozumie się przez to jednostki uczestnictwa zbiorczego portfela papierów wartościowych,

6) regulaminie - rozumie się przez to regulamin zbiorczego portfela papierów wartościowych,

7) aktywach portfela - rozumie się przez to papiery wartościowe i prawa majątkowe wchodzące w skład zbiorczego portfela papierów wartościowych, środki pieniężne oraz należności zbiorczego portfela papierów wartościowych,

8) wartości aktywów netto portfela - rozumie się przez to wartość aktywów zbiorczego portfela papierów wartościowych pomniejszoną o zobowiązania zbiorczego portfela papierów wartościowych w dniu wyceny,

9) wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa - rozumie się przez to wartość aktywów netto zbiorczego portfela papierów wartościowych podzieloną przez liczbę jednostek uczestnictwa w dniu wyceny,

10) składnikach portfela - rozumie się przez to papiery wartościowe i prawa majątkowe, o których mowa w art. 97 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945, z 1998 r. Nr 107, poz. 669 i Nr 113, poz. 715 oraz z 2000 r. Nr 22, poz. 270, Nr 60, poz. 702 i 703, Nr 94, poz. 1037, Nr 103, poz. 1099, Nr 114, poz. 1191, Nr 116, poz. 1216 i Nr 122, poz. 1315), wchodzące w skład portfela,

11) dniu wyceny - rozumie się przez to dzień określony w regulaminie zbiorczego portfela papierów wartościowych, w którym dokonuje się wyceny aktywów zbiorczego portfela papierów wartościowych, ustala się wartość zobowiązań zbiorczego portfela papierów wartościowych, wartość aktywów netto zbiorczego portfela papierów wartościowych oraz wartość aktywów netto przypadających na jednostkę uczestnictwa zbiorczego portfela papierów wartościowych,

12) kapitale wypłaconym - rozumie się przez to kwoty wypłacone z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa, stanowiące równowartość iloczynu liczby umorzonych jednostek uczestnictwa oraz wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa, według której umorzono jednostkę uczestnictwa,

13) niezrealizowanym zysku/stracie z wyceny składników portfela - rozumie się przez to różnicę między wartością danego składnika zbiorczego portfela papierów wartościowych w dniu wyceny a ceną jego nabycia,

14) rynku regulowanym - rozumie się przez to system obrotu papierami wartościowymi, o którym mowa w art. 4 pkt 14 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

§ 3.
1. Kwota przeznaczona przez towarzystwo na utworzenie jednego portfela nie może być wyższa niż 50% kwoty stanowiącej różnicę między kwotą posiadanego kapitału własnego towarzystwa, pomniejszoną o kwotę stanowiącą łączną wartość jednostek uczestnictwa przysługujących towarzystwu we wszystkich zarządzanych przez towarzystwo portfelach, a kwotą kapitału własnego wymaganego zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy.

2. Kwotę przeznaczoną przez towarzystwo na utworzenie portfela, o której mowa w ust. 1, ustala się według wartości kapitałów własnych towarzystwa w dniu poprzedzającym dzień nabycia pierwszego papieru wartościowego lub prawa majątkowego do portfela oraz według wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa z ostatniej wyceny przed dniem nabycia pierwszego papieru wartościowego lub prawa majątkowego do portfela.

§ 4.
1. Kwota przeznaczona przez towarzystwo na utworzenie portfela powinna być wydzielona na odrębnym rachunku pieniężnym towarzystwa u depozytariusza najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień nabycia pierwszego papieru wartościowego lub prawa majątkowego do portfela.

2. Wysokość kwoty, o której mowa w ust. 1, powinna być ogłoszona w sposób określony w regulaminie najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia zapisów na jednostki uczestnictwa.

§ 5.
1. Towarzystwo ogłasza regulamin, termin dokonywania zapisów na jednostki uczestnictwa oraz dzień przydziału jednostek uczestnictwa nie później niż na miesiąc przed rozpoczęciem przyjmowania zapisów na jednostki uczestnictwa.

2. Rozpoczęcie przyjmowania zapisów na jednostki uczestnictwa nie może nastąpić wcześniej niż po nabyciu wszystkich składników portfela.

§ 6.
Towarzystwo jest obowiązane nabyć wszystkie składniki portfela najpóźniej w terminie 3 miesięcy od dnia nabycia pierwszego papieru wartościowego lub prawa majątkowego do portfela.
§ 7.
1. Do chwili przydziału jednostek uczestnictwa towarzystwo nie może zawierać z funduszem inwestycyjnym, którym towarzystwo zarządza, umów dotyczących składników portfela.

2. Składniki portfela nie mogą być sprzedawane przez towarzystwo, a następnie odkupywane do chwili przydziału jednostek uczestnictwa, z wyjątkiem przypadków wymagających zmiany składu portfela wynikających ze zdarzeń, o których mowa w art. 121h ust. 2 ustawy.

§ 8.
Jednostki uczestnictwa towarzystwo przydziela osobom, które dokonały zapisu na jednostki uczestnictwa po cenie wynikającej z podzielenia wartości aktywów netto portfela w dniu przydziału przez liczbę jednostek uczestnictwa ustaloną w regulaminie, powiększonej o opłatę manipulacyjną dla towarzystwa, o ile regulamin przewiduje pobieranie takiej opłaty.
§ 9.
1. Jeżeli w terminie przyjmowania zapisów na jednostki uczestnictwa, o którym mowa w § 5 ust. 1, nie został złożony co najmniej jeden ważny zapis na jednostki uczestnictwa oraz nie została przydzielona co najmniej jedna jednostka uczestnictwa, towarzystwo jest obowiązane niezwłocznie zbyć papiery wartościowe i prawa majątkowe nabyte do portfela.

2. Do chwili przydziału jednostek uczestnictwa albo do dnia zbycia, zgodnie z ust. 1, ostatniego papieru wartościowego lub prawa majątkowego nabytego do portfela towarzystwo nie może rozpocząć tworzenia nowego portfela.

§ 10.
1. W przypadku dokonania zmian w regulaminie towarzystwo niezwłocznie ogłasza te zmiany w sposób określony w regulaminie.

2. Towarzystwo nie może zmienić regulaminu w zakresie dotyczącym składu portfela, z wyjątkiem zmian składu tego portfela wynikających ze zdarzeń, o których mowa w art. 121h ust. 2 ustawy.

§ 11.
Towarzystwo jest obowiązane umorzyć wszystkie posiadane jednostki uczestnictwa najpóźniej w dniu następnym po dniu, w którym towarzystwo stało się jedynym uczestnikiem portfela.
§ 12.
Aktywa portfeli oraz aktywa towarzystwa powinny być zapisywane na odrębnych rachunkach lub przechowywane w taki sposób, by w każdej chwili było możliwe dokładne ustalenie wartości aktywów każdego portfela.
§ 13.
1. Towarzystwo wycenia aktywa portfela oraz ustala wartość zobowiązań portfela, wartość aktywów netto portfela i wartość aktywów netto na jednostkę uczestnictwa w dniu przydziału jednostek uczestnictwa i w każdym dniu umarzania jednostek uczestnictwa, nie rzadziej jednak niż raz na siedem dni.

2. Towarzystwo ogłasza wartość aktywów netto portfela i wartość aktywów netto na jednostkę uczestnictwa w sposób określony w regulaminie.

§ 14.
1. Księgi rachunkowe portfela towarzystwo otwiera na dzień przydziału jednostek uczestnictwa osobom, które złożyły zapisy na jednostki uczestnictwa w terminie określonym w regulaminie.

2. Księgi rachunkowe portfela i towarzystwa prowadzi się oddzielnie, przy czym dla każdego portfela prowadzi się odrębne księgi rachunkowe.

§ 15.
1. Księgi rachunkowe portfela towarzystwo prowadzi w języku polskim i walucie polskiej.

2. Księgi rachunkowe portfela obejmują w szczególności:

1) konta księgi głównej,

2) konta ksiąg pomocniczych,

3) rejestr uczestników portfela.

§ 16.
Rejestr uczestników portfela obejmuje w szczególności system służący do szczegółowej ewidencji uczestników i ewidencji kapitału wypłaconego, w podziale na poszczególnych uczestników, z określeniem:

1) danych identyfikujących uczestnika,

2) liczby jednostek uczestnictwa przydzielonych uczestnikowi,

3) daty umorzenia, liczby umorzonych jednostek oraz kwoty wypłaconej uczestnikowi za umorzone jednostki,

4) innych elementów określonych w regulaminie.

§ 17.
1. Towarzystwo prowadzi księgi rachunkowe portfela w taki sposób, aby było możliwe ustalenie wartości aktywów netto portfela w każdym dniu wyceny oraz na dzień bilansowy.

2. Towarzystwo może zlecić w całości lub w części innym podmiotom upoważnionym na podstawie odrębnych przepisów wykonywanie obowiązku, o którym mowa w ust. 1.

§ 18.
1. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się zastąpienie dowodu księgowego kopią dowodu księgowego, w tym także fotokopią dowodu księgowego albo kserokopią dowodu księgowego.

2. Kopia dowodu księgowego powinna być opatrzona klauzulą „kopia” oraz uwierzytelniona przez zamieszczenie uwagi „za zgodność z oryginałem” i podpis osoby stwierdzającej zgodność, wraz z datą sporządzenia.

§ 19.
Operacje dotyczące portfela towarzystwo ujmuje w księgach rachunkowych portfela w okresie, którego dotyczą.
§ 20.
1. Nabyte przez towarzystwo składniki portfela towarzystwo ujmuje w księgach rachunkowych portfela według ceny nabycia.

2. Składniki portfela nabyte nieodpłatnie posiadają cenę nabycia równą zeru.

3. W przypadku dłużnych papierów wartościowych z naliczanymi odsetkami wartość ustaloną w stosunku do ich wartości nominalnej i wartość naliczonych odsetek ujmuje się w księgach rachunkowych portfela odrębnie.

§ 21.
Zmianę wartości nominalnej nabytych akcji, niepowodującą zmiany wysokości kapitału zakładowego emitenta, towarzystwo ujmuje w ewidencji analitycznej, w której dokonuje zmiany liczby posiadanych akcji oraz jednostkowej ceny nabycia.
§ 22.
Zysk lub stratę ze zbycia składników portfela towarzystwo wylicza metodą „najdroższe sprzedaje się jako pierwsze”, polegającą na przypisaniu sprzedanym składnikom najwyższej ceny nabycia danego składnika portfela.
§ 23.
1. Przysługujące, zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy, prawo poboru akcji notowanych na rynku regulowanym towarzystwo ujmuje w księgach rachunkowych portfela w dniu następnym po dniu, w którym po raz ostatni akcje były notowane na rynku regulowanym z prawem poboru.

2. Niewykonane prawo poboru akcji towarzystwo ujmuje w księgach rachunkowych portfela, według wartości równej zeru, w dniu następnym po dniu wygaśnięcia tego prawa.

3. Należną dywidendę z akcji notowanych na rynku regulowanym towarzystwo ujmuje w księgach rachunkowych portfela w dniu następnym po dniu, w którym po raz ostatni akcje były notowane na rynku regulowanym z prawem do dywidendy.

4. Przysługujące, zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy, prawo poboru akcji nienotowanych na rynku regulowanym oraz prawo do otrzymania dywidendy od akcji nienotowanych na rynku regulowanym towarzystwo ujmuje w księgach rachunkowych portfela w dniu następnym po dniu ustalenia tych praw.

§ 24.
Niezrealizowany zysk/strata z wyceny składników portfela wpływa na wzrost (spadek) wyniku z operacji.
§ 25.
1. Operacje dotyczące portfela towarzystwo ujmuje w walucie, w której są wyrażone, a także w walucie polskiej po przeliczeniu według obowiązującego średniego kursu ogłoszonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na dzień zapisu operacji w księgach rachunkowych.

2. Jeżeli operacje dotyczące portfela są wyrażone w walutach, dla których Narodowy Bank Polski nie ogłasza kursu, ich wartość należy określić w relacji do wskazanej przez towarzystwo waluty, dla której jest ogłaszany średni kurs przez Narodowy Bank Polski.

§ 26.
Umorzenie jednostek uczestnictwa portfela towarzystwo ujmuje w księgach rachunkowych portfela w dniu uzyskania dowodu księgowego dotyczącego tych operacji.
§ 27.
Przychody ze składników portfela obejmują w szczególności dodatnie saldo różnic kursowych, powstałe w związku z wyceną środków pieniężnych, należności oraz zobowiązań w walutach obcych, dywidendy i inne udziały w zyskach, odsetki oraz odpis dyskonta.
§ 28.
Koszty operacyjne portfela obejmują w szczególności ujemne saldo różnic kursowych, powstałe w związku z wyceną środków pieniężnych, należności i zobowiązań w walutach obcych, oraz amortyzację premii.
§ 29.
1. W przypadku kosztów operacyjnych towarzystwo tworzy rezerwę na przewidywane wydatki portfela za środków tego portfela.

2. Płatności z tytułu kosztów operacyjnych zmniejszają uprzednio utworzoną rezerwę.

3. Preliminarz kosztów powinien zawierać pozycje w wysokości uzasadnionej, ustalone na podstawie stawek okresowych odpowiednio do częstotliwości ustalania wartości aktywów netto portfela w dniach wyceny.

§ 30.
1. Dniem wprowadzenia do ksiąg zwiększenia kapitału wypłaconego jest dzień ujęcia umorzenia jednostek uczestnictwa w rejestrze, o którym mowa w § 16.

2. Na potrzeby określenia wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa w określonym dniu wyceny nie uwzględnia się kapitału wypłaconego, pochodzącego z wypłat ujętych w tym dniu wyceny.

3. Do wyceny aktywów i ustalenia zobowiązań portfela towarzystwo stosuje odpowiednio przepisy o wycenie aktywów i ustaleniu zobowiązań funduszy inwestycyjnych.

§ 31.
Towarzystwo udostępnia depozytariuszowi dokumentację, o której mowa w art. 10 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591, z 1997 r. Nr 32, poz. 183, Nr 43, poz. 272, Nr 88, poz. 554, Nr 118, poz. 754, Nr 139, poz. 933 i 934, Nr 140, poz. 939 i Nr 141, poz. 945, z 1998 r. Nr 60, poz. 382, Nr 106, poz. 668, Nr 107, poz. 669 i Nr 155, poz. 1014, z 1999 r. Nr 9, poz. 75 i Nr 83, poz. 931 oraz z 2000 r. Nr 60, poz. 703, Nr 94, poz. 1037 i Nr 113, poz. 1186), dotyczącą rachunkowości portfela.
§ 32.
Towarzystwo niezwłocznie informuje depozytariusza o wszelkich zdarzeniach faktycznych i prawnych dotyczących portfela, istotnych dla prawidłowego ustalenia przez depozytariusza wartości aktywów netto portfela, w szczególności o zmianie składu portfela, o której mowa w art. 121h ust. 2 ustawy, oraz o umorzeniu jednostek uczestnictwa.
§ 33.
1. Towarzystwo sporządza roczne sprawozdanie finansowe portfela w terminie trzech miesięcy od zakończenia roku obrotowego, a półroczne sprawozdanie finansowe - w terminie dwóch miesięcy od zakończenia pierwszego półrocza roku obrotowego.

2. Towarzystwo poddaje roczne sprawozdanie finansowe portfela badaniu, a półroczne sprawozdanie przeglądowi przez biegłego rewidenta niezwłocznie po ich sporządzeniu.

§ 34.
1. Towarzystwo udostępnia uczestnikom roczne sprawozdania finansowe portfela wraz z opinią biegłego rewidenta o badanym sprawozdaniu finansowym niezwłocznie po zbadaniu ich przez biegłego rewidenta.

2. Towarzystwo udostępnia uczestnikom półroczne sprawozdania finansowe portfela wraz z raportem z przeglądu niezwłocznie po dokonaniu przeglądu tych sprawozdań przez biegłego rewidenta.

§ 35.
Towarzystwo wyznacza spośród swoich pracowników osoby odpowiedzialne za czynności związane z obsługą portfela, w tym doradcę inwestycyjnego.
§ 36.
Towarzystwo zapewnia bezpieczeństwo danych, których ujawnienie mogłoby naruszyć interes uczestników portfela, na zasadach i w sposób określony w regulaminie zapobiegania ujawnianiu informacji, o którym mowa w art. 40 pkt 2 ustawy.
§ 37.
Towarzystwo archiwizuje i przechowuje dokumenty związane z działalnością towarzystwa w zakresie tworzenia, zarządzania i likwidacji portfela przez okres co najmniej 5 lat od dnia likwidacji portfela, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
§ 38.
W sprawach nieuregulowanych w rozporządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy o rachunkowości.
§ 39.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: J. Buzek

[1]  Rozporządzenie wchodzi w życie 12 sierpnia 2001 r.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2001-07-28
  • Data wejścia w życie: 2001-08-12
  • Data obowiązywania: 2001-08-12
  • Dokument traci ważność: 2005-07-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA